Szerző Téma: Kávézó  (Megtekintve 859733 alkalommal)

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Kávézó
« Válasz #4125 Dátum: 2012. Július 22. - 13:25:18 »
fehege- itt a sörözésen volt a lényeg!  ;D
Egyébként nem vagyok meggyőződve, hogy nekem kellene menni a Pick húsüzembe, ahol acélfenővel frissítik a hentesek a késeiket ( ha ez így van egyáltalán). Inkább Te látogass el egy modern angol húsüzembe, ahol az ipari Catra gép van pont erre a célra. Nem lesz kérdés számodra sem, melyik a termelékenyebb.

A jelen esetben gót ív vagy csepp alakú élprofil pedig a természet adta leghatékonyabb( legtartósabb) élprofil vágásra, szelésre, borotválásra stb.
(Az tény, hogy nem minden feladatra) ezt nem én találtam ki, de alá tudom támasztani a Catra tapasztalatból. A legjobb borotvapengék is gót ívű élprofillal vannak megáldva. ( Feather, Gillette, stb.) A Spyderco Tri-Angle Sharpmaker egyébként csak árában konkurenciája a Catrának, minden másban nem is hasonlítanak...( ezt anno én is néztem)   
   
Csak azt nem értem, hogy miért ágáltok ennyire a gép ellen...mintha ipari forradalom lenne! Ráadásul úgy, hogy egyikőtőknek sincs tapasztalata vele! Olyan feelingje van a dolognak, mint mondjuk amikor Casanova véletlenül belecsöppen a nyugdíjasok klubjába, ahol a 100 éves nagypapik egyből kioktatják a popsiszex rejtelmeiről, miközben nap mint nap mind remegő kézzel összeh.gyozza a klotyót, mert az orrukig sem látnak el, nemhogy lejjebb...  ;D

Mindenesetre Petinek ezúton jelzem, hogy ne vegyen Catra gépet! Lebeszéltük róla! ;D

Nem elérhető SicTransit

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 7810
  • lelkes kezdő
Re:Kávézó
« Válasz #4126 Dátum: 2012. Július 22. - 13:36:54 »
Penge: Melyik blédeknek ilyen még a profilja egészen pontosan(amikről tudsz)?
God shave the queen

Penge mintabolt     Eladó kezdőkés

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Kávézó
« Válasz #4127 Dátum: 2012. Július 22. - 14:19:06 »
Penge: Melyik blédeknek ilyen még a profilja egészen pontosan(amikről tudsz)?

Tranyo- Mindegyiknek, legalább is erre törekednek. A 2-3 facetes a leggyakoribb, a teljesen ék alakú éllel továbbra sem lehet borotválkozni, de végül is tök mindegy, hogy mit írok...

Nem elérhető ZOZO

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3317
Re:Kávézó
« Válasz #4128 Dátum: 2012. Július 22. - 14:51:53 »
Urak! Borotvakések terén úgy érzem, van némi tapasztalatom, de konyhakésileg alulművelt vagyok.
Lenne egy kérdésem: Van otthon gyors élkarbantartáshoz egy gagyi, de egész jól működő Fiskars (IKEA) görgős élező. Vannak hasonló készítmények Böker, Wüsthof, stb. álnév alatt, a Fiskarsnál jóval drágábban (pl. az EM-ban). Azok is ugyanazt tudják, mint a Fiskars, vagy van némi többlet is bennük? Vagy csak a matrica?  :crazy:

Mi a baj a Fiskars-al?

Én azt használom és nagyon jól dolgozik, igaz, hogy a 100 ft-os kinai késsel.
7 éve élezte meg Kelemen mester néhány ezer forintért a 100 Ft-os Kinai késemet, azóta néha csinálok egy-egy élfrissitést a fiskars-al és olyan éles a kés, hogy szinte a saját súlyától vágja az érett paradicsomot. Közel egy borotva élességű. És neves késekhez képest fantasztikusan tartja az élét.


Nem elérhető Világosító

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 762
Re:Kávézó
« Válasz #4129 Dátum: 2012. Július 22. - 14:55:49 »
fehege- itt a sörözésen volt a lényeg!  ;D
Egyébként nem vagyok meggyőződve, hogy nekem kellene menni a Pick húsüzembe, ahol acélfenővel frissítik a hentesek a késeiket ( ha ez így van egyáltalán). Inkább Te látogass el egy modern angol húsüzembe, ahol az ipari Catra gép van pont erre a célra. Nem lesz kérdés számodra sem, melyik a termelékenyebb.


Nem kell a szalámigyárig menni. Elég a piac. Akármelyik. Ott sem találsz mást, élfrissítésre, csak fenőacélt.

Lássuk Magyarországot reálisan: jó borok, szép nők, gyenge forint, Erős Pista...

Nem elérhető Salmo

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1123
  • ne fogdosd az élét
Re:Kávézó
« Válasz #4130 Dátum: 2012. Július 22. - 16:36:31 »


Mindenki fenővasat emleget...... a kerámia fenőrudat nem ismeritek?

Amik vannak itthon:

Ez:

http://www.ikea.com/hu/hu/catalog/products/30167003/

illetve egy másik fenőrúd:

http://www.haidu.hu/fenoeszkozok_h.html


szeretem mind kettőt, hatékonyabb mint a vas, és ha nem nyomod mint süket a csengőt, akkor
ugyanolyan finoman lehet vele dolgozni mint a vassal. A fenőrúd után én egy kicsit áthúzom a kést
egy régi katonai bőr övön.

reofil
"Férfiembernek faluhelyen semmi sincs nagyobb mérge mint a beretválkozás, mert ritka a jó beretvakés. Sokkal ritkább, mint a tisztességes fehérnép."

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Kávézó
« Válasz #4131 Dátum: 2012. Július 23. - 07:30:37 »
Azt azért megemlíteném, hogy minden húsiparban használt kés konvex élezésű, ami acéllal van fenve. Szóval annyira azért nem ritka a konvex élezés :)
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető Világosító

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 762
Re:Kávézó
« Válasz #4132 Dátum: 2012. Július 23. - 08:23:44 »
Az a baj, hogy egy olyan témában akarunk észt osztani, ami nem kicsi, de cserébe baromira egyéni, hogy kinek mit jelent az élles kés fogalma. A Késportálon 130 oldal feletti hsz. ami az éllezéssel, és éllező alkalmatossággal foglalkozik. Ott sincs igazán béke ebben a témában. Mindíg jön valaki, aki "ortodox" vagy "unortodox" módon éllezi a késeit, és mindíg van valaki, aki valami másra akarja rábeszélni. Van ott ember, aki százezres nagyságban költött éllező ketyerére, oszt valószínűsítem, hogy nem ezeket használja. Van Mester, aki 1 hónap alatt rakja rendbe a késedet, de cserébe a bökő még a teret is hajlíccsa. És maximum a szallagcsiszolót használták hozzá, a kézimunkán kívül. Nem lehet ebben igazságot tenni, és nem is kell. Használjon mindenki azt amit akar, csak ne akarjuk a másikra tukmálni a mi igazunkat. Asszem itt a lényeg.
Lássuk Magyarországot reálisan: jó borok, szép nők, gyenge forint, Erős Pista...

Nem elérhető Salmo

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1123
  • ne fogdosd az élét
Re:Kávézó
« Válasz #4133 Dátum: 2012. Július 23. - 08:34:03 »

Feri: az Ikeás kerámia az sokkal finomabb mint a Haidu ( azt ritkábban is veszem elő) a bőrön történő befejezés meg ígyis-úgyis visszahajt
mindent ami még megmaradt kihajolva...

Sanyi: +1

És miután mind kettőtök hozzászólásához  kapcsolódik, megjegyzésként csak annyit, hogy jómagam nem a "hagyományos" hogyan basszuk bele
az acélba a kést tipusú, hentes legény fenés módszert alkalmazom. Biztos ez is hatékony, de az tény hogy rövidebb idő alatt  elhasználódik egy kés.
Jómagam sokkal inkább úgy fenek rajta, mintha kézben tartott kövön fennék, nem vagdalkózva, jobban oda figyelve az elszögre, csak a kés saját súlyát használva.

reofil
"Férfiembernek faluhelyen semmi sincs nagyobb mérge mint a beretválkozás, mert ritka a jó beretvakés. Sokkal ritkább, mint a tisztességes fehérnép."

Nem elérhető 1bbenda

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 216
Re:Kávézó
« Válasz #4134 Dátum: 2012. Július 23. - 13:09:08 »
Fenőacél és kés témában szerintem egy kifejezetten jó márka a DICK is. Nekem ilyen késeim és acélom van. A linkelt katalógus 88.-dick oldalán láthatók a különböző acélok.

http://www.dick.de/downloads/Kataloge/97000000_Katalog2011.pdf


Nem elérhető gprinz

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 644
Re:Kávézó
« Válasz #4135 Dátum: 2012. Július 23. - 13:44:41 »
Ez a -dick ül, és büntet! :sör:
"Iuris praecepta sunt haec: honeste vivere, alterum non laedere, suum cuique tribuere." (Ulpianus)

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Kávézó
« Válasz #4136 Dátum: 2012. Július 23. - 17:37:34 »
Ahány húsüzemben eddig jártam, ott mindenhol konvex élezésre alkalmas gépek voltak, a hentes ismerősöm is olyanokban dolgozott eddig (itthon és Németország), de biztos vannak másfajta gépek is.

Általában valamilyen lepkecsiszoló korong volt az egyik oldalon, és polírkorong a másikon. Gondolom vannak olyanok is ahol a polírkorong mellett élszalagosra megy a nagyolás, de ezeken a gépeken olyan izom a polírkorong, hogy ha nem is teljesen, de enyhén konvex lesz a végeredmény.
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető 1bbenda

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 216
Re:Kávézó
« Válasz #4137 Dátum: 2012. Július 23. - 21:01:50 »

Nem elérhető 1bbenda

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 216
Re:Kávézó
« Válasz #4138 Dátum: 2012. Július 23. - 21:05:40 »
Igen, elvileg ezek az élezők arra vannak, hogy ne kelljen bajlódni az élszög tartással. A fenőacél annyiban nagyobb odafigyelést igényel, hogy ott nekünk kell megcsinálni ugyanezt. Nem használtam még ilyet, elég drágák, 20 e forint felett, viszont a hentesek használják. Pár gyorsat húznak a közén a késsel, és már csontoznak is. :)

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Kávézó
« Válasz #4139 Dátum: 2012. Július 23. - 22:24:11 »
A fenőacéloknál nem kell feltétlen ugyanazt a szöget tartani mint élezésnél, sőt, jobb ha kicsit nagyobban tartja az ember, még a kerámiásoknál se annyira fontos. Az acél gyakorlatilag semmit nem vesz le a késből (jó használat esetén legalábbis), csak visszaegyengeti a kihajlott élt, ezért olyan jó még kezdők számára is. Talán pont a Verhoeven kísérletben jött az ki, hogy vagy 30 fokkal az élezési szög felett fenve is jó eredményt lehet elérni egy fenőacéllal. Magyarán majdnem mindegy milyen szögben fen az ember acélon, amíg nagyobb mint az élezési szög, és épp nem derékszögben próbálod kettévágni az acélod  ;D

Így szinte bárki könnyen meg tud tanulni fenni acélon, a lényeg: lassan, keveset, kis nyomással. Oldalanként 10 elég minden nap használat előtt, és sokáig éles késsel vághat az ember élezések között.
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici