Szerző Téma: Kövek házilag, egyéb megoldások  (Megtekintve 21733 alkalommal)

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Kövek házilag, egyéb megoldások
« Dátum: 2009. December 01. - 00:39:09 »
Egy gyors kérdés, nagyon izgatja a fantáziámat. Hátha valaki már véghezvitt hasonló ötletet.
Maradt egy halom padlólapom, a fele nagyon kemény gres, valami kemény kerámia+műgyanta kb fél centis mázzal kültérre ( ez enyhén  szürke) alatta kerámia, ami viszont világos szürke. A lényeg, hogy a burkoló anno ezekkel nem tudott mit kezdeni, nehezen tört szépen ( nem lehetett jól megvágni), és a gyémánt tárcsás flex is alig vitte ( tehát tényleg kemény). Ezekből nem lehet valahogy használható követ "gyártani"? Beszéltem egy cimborámmal, akinek van síkköszörűje ( fémre), de elhajtott, hogy túl kemény, szétcseszné a követ. Így nekiálltam lesíkolni előszőr 120-as smirglivel, majd finom asszem 600-assal, de egy fél óra után rá kellett, hogy jöjjek ez így baromi lassú lesz...
Első kérdés, használható-e egyáltalán egy ilyen lap kővel egyenértékben? Második, meg, hogy mivel lehetne lelapolni rendesen, mert ez a kő k.va kemény, mondjuk így is majdnem sík, de szeretném teljesen síkra letolni... Jelen állapotában kipróbáltam egy késen, sikerült vele egész jól megfennem, de érzem, hogy még lehetne rajta javítani ( a szőrt lepattintja a karomról, de nem könnyedén). Borotvakéshez így még biztosan nem jó, de egyáltalán lehet-e, érdemes-e vesződni vele?  

  

 
« Utoljára szerkesztve: 2010. Január 01. - 18:47:01 írta edrose »

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Kövek
« Válasz #1 Dátum: 2009. December 01. - 07:39:59 »
Érdekes ötlet...

Ami buktató lehet, hogy 1. nem tudod a szemcseméretet, 2. nem homogén a szemcseméret.

Késeknél ugye nem olyan nagy probléma, de borotvánál illik figyelni rá. (Esetleg valamilyen "előkészítő" kőnek lehet használni).
Hogy mivel lehetne lesíkolni, azt nem tudom. (valamilyen kerámia kőhöz való "síkolóval" :) )
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Kövek
« Válasz #2 Dátum: 2009. December 02. - 17:04:30 »
mry- lelapolni úgy néz ki könnyebben lehet, ha egy ugyanolyan lapot használok, mint síkoló kő, szép lassan minden nap 10 percet haladok lefelé, és csinálok egy élező próbát a végén. Úgy tűnik egyre jobb lesz a dolog, már majdnem minden késem tuti éles... :-)

Mindenesetre valahol olvastam, hogy a 4000-es finomságú japán kő az a határeset, amikor a kést lapjával szinte karcmentesen fel lehet polírozni, valahol e körül tarthatok már, kipróbáltam az egyik kés lapján, elég gyorsan csillogó villogó lett, azonban 1-2 karcnyomot még ejtettem rajta. Ez mindenesetre gondolom a leváló, vagy lebegő szemcsék miatt volt... Próbáltam vízzel, olajjal, még hátravan longball javaslatára a gázolajra is, azonban szerintem még nincs teljesen síkban a lap, úgyhogy dolgozom még rajta kicsit. (Ráérek) Mindenesetre sokkal egyszerűbb és célravezetőbb ezen élezni, mint pl. a szürke vagy vörös kaszakövön, időben ugyanott vagyok, ráadásul már most sokkal finomabb és egyenletesebb élt lehet ezen a kerámián varázsolni. Még dolgoznom kell, az egyenletes élszög tartáson is, itt gondoltam valami műanyag ékszerűségre amit a kések mindkét oldalára lehet rögzíteni vagy ragasztani és akkor biztosan kapok egy fix élszöget is. Kíváncsi vagyok, hogy eljutok-e odáig, hogy tudom javasolni a cuccot borotvára is.

A szemcseméretekről meg most tanulmányozok egy-két szakanyagot, nem is biztos, hogy direkt összefüggés van a szemcseméret és a grid érték között, ugyanis néhány kőnek úgy tűnik a grid értékét lapolással akár meg is lehet változtatni...

 

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Kövek
« Válasz #3 Dátum: 2009. December 03. - 09:05:45 »
A szemcseméretekről meg most tanulmányozok egy-két szakanyagot, nem is biztos, hogy direkt összefüggés van a szemcseméret és a grid érték között, ugyanis néhány kőnek úgy tűnik a grid értékét lapolással akár meg is lehet változtatni...

Erre a szakanyagra kíváncsi lennék...

Azt szokták írni, hogy arra érdemes ügyelni, hogy amikor durvább kőről mész finomabbra, akkor jó alaposan meg kell tisztítani a kést, mert ha marad rajta "emulzió", a durvább szemcsék könnyen beépülhetnek a finomabb kőbe, és onnantól valóban nem lesz egyenletes a szemcseméret...

Ami a kövek használatát illeti, azt is érdemes szem előtt tartani, hogy vizes követ olajjal ne használj (és fordítva), mert nem tesz jót a kőnek. Mondjuk kerámiánál nem tudom mennyire van ennek közvetlen hatása a kőre (mármint a víznek/olajnak). Kerámia köveim nincsenek (egyenlőre...), de ha jól tudom, a kerámia köveket simán lehet "szárazon" is használni.
Ami a kaszakövet illeti, az biztos, hogy durvább és lassabb, mint a kerámia.
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Kövek
« Válasz #4 Dátum: 2009. December 03. - 15:36:41 »
mry- szerettem volna rendelni egy ilyen Tormek T7- es gépet, evvel kapcsolatban láttam valahol, hogy a 220-as gritből csinált 1000-est ugyanazzal a kővel. Visszafelé is lehet valahogy, de azt meg sem néztem. Hogy pontosan hol láttam azt nem tudom előásni, de ezen az oldalon volt. http://www.tormek.com/

Közben megtaláltam: http://www.tormek.com/en/accessories/grindstones/index.php

The unique composition of the stone, together with the Stone Grader SP-650 gives you two different cutting actions in one stone. The Stone grader polishes the surface of the grindstone from its normal 220 grit to a finish that works like a 1000 grit stone. This is a great advantage, since you can do the fine sharpening* with the same setting of the jig as used for the initial shaping* of the tool. The Original Grindstone is the ideal choice when you want both efficient steel removal and fine finish in the same stone over a wide variety of materials, from carbon steel to high speed steel.

Ami tényleg gyanús az a "works like" kifejezés,  úgy dolgozna mintha.. na ezt mintha már hallottam volna, a Trabantom úgy megy, mint egy Ferrari, de ez mondjuk nem volt teljesen igaz, mert jobban ment... :-)  Mindenesetre ha ez igaz, akkor valóban lehet játszani a szemcseméretekkel, ha máshol nem is, de a kő felületén, a polirozással.

Ma megint mentem a lapon 10 percet, kezd a felső réteg teljesen síkba állni, de egy-két helyen túlpolíroztam ( főleg a széleken), ott kezd kilátszani a második réteg kerámia, ami azt hiszem már maga a lap anyaga. Gondolom most lesz dilemma, hiszen a homogén felület fontos lenne...

ami érdekesség még, hogy a két lap egymásra fordítva, olajjal ( étolaj ) teljesen jól csúszik, míg vízzel enyhén tapad, szárazon pedig ahogy haladok a lapolással egyre jobban húz.

« Utoljára szerkesztve: 2009. December 03. - 17:45:15 írta Penge »

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Kövek
« Válasz #5 Dátum: 2009. December 04. - 07:55:10 »
No, igen, ez gyakorlatilag ugyanaz a jelenség, amit leírtam. A szemcsék "beépülnek" a kő felületébe.

Így meg lehet változtatni ideiglenesen a szemcseméretet. Eltávolítani pedig úgy lehet, ha a felső más szemcseméretű réteget "lecsiszolod" (újrasíkolod a követ).

Erre még mindig csak azt tudom mondani, hogy szerszámoknál/késeknél ez nem jelent különösebb problémát. Borotvakésnél annál inkább! (Persze, így is lehet, de akkor készülj fel rá, hogy mire egy használható élet tudsz rá varázsolni befonod a szemöldököd. :))

Ami a különböző viszkozitású anyagok használatát illeti, ez teljesen természetes. Sőt! Van aki ugyanolyan követ (nem ugyanazt!) használ olajjal, vízzel, hogy az anyagleválasztás sebességét (cutting speed) változtassa/befolyásolja. Ez általában keményebb, és/vagy durvább köveknél működik. (Néha én is szoktam kaszakő durvaságű követ szárazon használni, ha gyorsan kell egy aránylag használható vágóél a késemre-mikor az asszonykám porcelántányéron használja, én meg utána szeretnék vágni vele valamit. ;))

Ami a kerámialap síkolását illeti, lehet érdemes lenne mikroszkóp alatt megnézni pár szemcsét a különböző rétegekből.
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Kövek
« Válasz #6 Dátum: 2009. December 04. - 16:13:22 »
Köszi mry, megerősítettél kicsit, de honnan a fenéből tudod, hogy fonom a szemöldököm???  ;D

Azonban nem látom elvben a különbséget kés és borotvakés fenés közt, már ha a maximális legfinomabb élre törekszünk mindkettőnél... Próbálkoztam már nagyítóval megvizsgálni, mikroszkóppal nem tudom jól pozicionálni a lapokat (túl nagy) és jól megvilágítani, ezt egyelőre kilőtem, majd ha pontos méretre lesz vágva utána megpróbálom újra a levágott kisebb darabokkal. Azonban a "tükörképét" a lapnak tudom vizsgálni a késen. Kis területek már vannak a megfent késeken, amik mesteri éllel rendelkeznek, a többi kesze-kusza, hullámos, össze vissza fogazott. Gondolom az össze-vissza szög, a manuális fenés eredménye ( még amatőr vagyok nagyon), illetve, hogy a lap nincs teljesen síkban. Az elöbbin további szemöldökfonással és kitartással akár lehet javítani... de a síkolással... 

A gond szerintem továbbra sem a szemcseméretekkel van, szerintem nem számít ennél az anyagnál ( egyelőre így érzem) megfelelő  polírozással olyan felületet lehet csinálni ( akár ideiglenes szemcse beépüléssel), amilyet szerintem akarok. Inkább a síkolással van a gondom, manuálisan szerintem nem fogom tudni megoldani, kéne egy gép, ami teljesen síkba tolja ezt a kemény kerámiát. Gyanítom ez a drága és ezért, meg a jól megválogatott anyagok miatt kerülnek a kifejezetten borotvafenésre alkalmas finom kövek ennyi pénzbe..

Közben ahogy irtam, megvilágosodott bennem és most esett le, hogy talán előszőr kéne egész kis darabokon próbálkoznom, utána neki esni egy benchstone méretű lapnak...  ;D Talán úgy könnyebb tesztelni... uhh vazze, de hülye vagyok ;D   

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Kövek
« Válasz #7 Dátum: 2009. December 04. - 16:52:41 »
Meg, ugye az sem egy utolsó szempont síkolásnál, hogyamivel  síkolsz, az azért legyen sík! :)
Szóval, érted...
Ezzel a szemcsebeépítéses dologgal kapcsolatban, meg csak annyi, hogy ugye, késnél egy kicsit nagyobb a mozgástered, mert ott nem annyira fontos az egyenletes él. Persze, lehet ezt borotvakésnél is használni, csak akkor később kell az élet egyenletes finomságúra elkészíteni.

Természetesen nem mondom, hogy nem lehet alkalmazni borotvakésekre, csak nekem pl. megnyugtatóbb, hogy tudom, hogy nem kell ezzel a szemcsebeépítéssel foglalkozni, előveszem a követ, aztán hadd szóljon! :)
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Kövek
« Válasz #8 Dátum: 2009. December 04. - 17:56:04 »
Én azt gondoltam, hogy ha 2 egyforma lappal síkolok, akkor elöbb utóbb, mind a kettő sík lesz. Mivel már látom, hogy kerámia ide, kerámia oda, az is számít, hogy hol fogom, mert nem oszlik szét a nyomás egyenletesen, és a lap picit így is hajlik, manuálisan nem lesz teljesen sík, még ha kellő mennyiségű sörrel locsolom, akkor sem...
Úgyhogy gép kell, illetve a hétvégén előveszem a flexet és próbálkozom majd kisebb darabokkal. Mindenesetre a projekt ha másra nem is, de arra jó volt, hogy most már biztosan rászánom magam és veszek egy-két Nortont, meg Spydercot... Ezt szerettem volna ugyanis megúszni :-)
Egyelőre azonban nincs egy darab STR8 borotvám sem ( hamarosan lesz), úgyhogy így is úgyis legfeljebb a késeim élének legalább gyári állapotának visszaállítás a cél jelen pillanatban...

 

Nem elérhető Nestor

  • Új tag
  • *
  • Hozzászólások: 23
Re:Kövek
« Válasz #9 Dátum: 2009. December 05. - 20:16:42 »
Én azt gondoltam, hogy ha 2 egyforma lappal síkolok, akkor elöbb utóbb, mind a kettő sík lesz. Mivel már látom, hogy kerámia ide, kerámia oda, az is számít, hogy hol fogom, mert nem oszlik szét a nyomás egyenletesen, és a lap picit így is hajlik, manuálisan nem lesz teljesen sík, még ha kellő mennyiségű sörrel locsolom, akkor sem...
Úgyhogy gép kell, illetve a hétvégén előveszem a flexet és próbálkozom majd kisebb darabokkal. Mindenesetre a projekt ha másra nem is, de arra jó volt, hogy most már biztosan rászánom magam és veszek egy-két Nortont, meg Spydercot... Ezt szerettem volna ugyanis megúszni :-)
Egyelőre azonban nincs egy darab STR8 borotvám sem ( hamarosan lesz), úgyhogy így is úgyis legfeljebb a késeim élének legalább gyári állapotának visszaállítás a cél jelen pillanatban...

 


Flexel sem lesz soha egyenletes.Bemész a praktikerbe,veszel egy csiszolótömböt.Kb 300 ft.Ez egy ilyen félkör alakú cucc,csiszolópapírt lehet ráfeszíteni.Jól meg lehet fogni,egyenletesen oszlik el a nyomás a csiszolni kívánt felületen.A csiszolópapír alá tegyél egy üveglapot,vagy egy síkköszörült vaslemezt.
Majd egy sírköveshez,és veszel tőle csiszolópapírt,olyat,amilyet kőhöz,gránithoz használnak.
Aztán hajrá,előbb-utóbb síkba fogod csiszolni.

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Kövek
« Válasz #10 Dátum: 2009. December 05. - 20:55:39 »
Nestor-
Flexel sem lesz soha egyenletes.
Bizony nem, de feldarabolni a lapot, arra nem nagyon tudtam mást, megvágva nagyon csúnyán törik.  :D
Amúgy a síkolást először egy fa hasábbal, majd egy gumi hasábbal ( kifejezetten smirglis célra vettem) folytattam, de ez a megoldás nem jó ezen a nagyon kemény padlólapon... (Ránézésre pöpec sík, de az úgy néz ki még oly kevés, ha fenésről, fenőkövekről beszélünk) Az egész felületet kellene egymenetben lesíkolni. Szal a Praktiker már kevés ehhez...
Amúgy köszönöm, hogy próbálsz segíteni!


Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Kövek
« Válasz #11 Dátum: 2009. December 21. - 00:34:31 »
Ma végre elkészült két padlólapból 'gyalult' fenőkővem. Egyelőre prototipusok, a mini díszitő 'kerámiák' gyári méretei 8cmx3,5cmx0,9centi, amolyan zsebkéshez való utazó kövek lettek. Az első kövön az anyagában színezett máz teljesen el lett síkolva, így mint 'finom-durvakő' jól használható, tippem szerint olyan 1000-2000 grit érték közötti kerámiát kaptam ( de érzésem szerint akár ezt is lehet még tovább polírozni), amivel már igencsak élesre lehet tolni a kisebb otthoni késeket is. Az otthoni késeim azonban, eddigi próbálkozásaim miatt már kifogástalanul élesek, úgyhogy ma a fűnyírónak a késén élvezkedtem kicsit. Vízzel még jobban is húz, a munka nagyon gyors, szeli a fémet rendesen, a fémszemcséket pedig simán le lehet róla mosószerrel és vízzel öblíteni ( de kézzel dörzsölve is lejön). A második kő érdekesebb, mivel az anyagában színezett mázat is rajta akartam hagyni, több próbálkozás után sikerült egyenletes rétegben lesíkolni. Ezzel pedig már tökéletesen lehet akár polírozni is. A grit értékét így 10000 fölé saccolom. Egyik sem karcol és nincs rajta szemmel látható nagyobb karcnyom sem. A melóban segítségemre volt egy asztalra rögzíthető szalagcsiszoló gép, úgy tűnik evvel kell dolgozni. A karcmentességet hozzáteszem, igen nehéz volt elérni, de mivel ez a máz kemény anyagból van, egy-két gressel fel kell a csiszoló szalagot elöszőr polírozni. Úgyhogy nincs megállás, ha eltűnik ez a dermesztő hideg a garázsból, nekiállok egy nagyobb méretű fenőalkalmatosság legyártásának. Szerintem simán lehet használni borotvafenésre is, ahogy szerzek egyet, majd beszámolok, és ahogy eredetileg éreztem, 'dehogy fogok én ezreket költeni fenőkőre...' projekt, szerintem működni fog.   ;D   

Nem elérhető creativehun

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 483
Re:Kövek
« Válasz #12 Dátum: 2009. December 21. - 10:22:14 »
Na most fogok valami orbitális csacskaságot kérdezni attól tartok :(
Van idehaza egy kb. 25x30-as fehér carrarai márvány lapom, ez nem szemcsés-legalábbis nem úgy néz ki- szerintetek ezzel érdemes lenne kísérletezni vagy kizárt,hogy bármi érdemleges kisüljön a dologból.
Style: safety razor
Hardware: Gillette Adjustable Safety razor 1-9/slim/ I 3 data code,Mühle super badger silver tip shaving brush
Software: | Trumper Rose Shaving Cream| Trumper Coral Skin Food

Nem elérhető edrose

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3560
    • Pamacs és penge
Re:Kövek
« Válasz #13 Dátum: 2009. December 21. - 11:59:11 »
Penge: max respect!

creativehun: szerintem ilyesmiről innentől Pengével konzultálj... ;)

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Kövek
« Válasz #14 Dátum: 2009. December 21. - 12:20:47 »
creativehun- Jó a kérdés, ki kéne próbálni! Szerintem a márványlap nem lesz annyira alkalmas, mint a gres, de ha teljesen homogén a felület ( itt nem csak az anyagára gondolok) hanem amivel síkolva volt/lesz is egyenletes elosztású szemcse felületű, akkor akár még esélyes is lehet.  Az biztos, hogy szemcseméretekről lehet beszélni mivel a márvány is kristályszerkezetű ( pl. az üvegnek 16000 grit értéke van) azonban kétségeim vannak, hogy a polírozott kristályszerkezetű felületet, hogy lehet egyenletes eloszlásban felpolírozni, tehát, hogy mondjuk átlagban 2 micrononként legyen egy kristálycsúcs... A tapasztalataim ( és ahogy elképzelem) alapján ez a kulcs, és van egy érzésem, hogy a márványlap annyira kemény, hogy ezek a kristálycsúcsok össze-vissza eloszlásban "törnek" illetve polirozódnak síkolás alkalmával, így nem lesz még véletlenül sem egyenletes, annyira sem, hogy akár átlagos szemcseloszlásról sem lehet beszélni. E miatt valószínüleg alkalmatlan, lassabban, hibásan lehetne egy ilyen kővel dolgozni de ez csak a megérzésem, ki kéne próbálni.
Ha megnézed nagyítóval, mit látsz? Ha végigsimítod a kezeddel mit érzel? Lehet a nagyon finom polír miatt a nagyító még kevés... Szerintem kell, hogy találj benne barázdákat, lyukacsos részeket, persze mikronos szinten.

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici