Szerző Téma: Svédacél  (Megtekintve 96239 alkalommal)

Nem elérhető messerfarkas

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 296
Re:Svédacél
« Válasz #45 Dátum: 2011. Szeptember 17. - 08:22:16 »
EQUIST-ben nem találtam ezt az acélt. WNr 1.4404 létezik, de kizárt, hogy az legyen. Vagy az ASSAB cég belső szabványa, vagy egyszerűen azt jelenti hogy megfelel a japán JISG4404 szabványnak, ami nem konkrét anyagra vonatkozik hanem kb. MSZ1234*** jelentéssel bír. ???

Egyébként úgy látom rozsdásodik  ;): http://img264.imageshack.us/img264/7623/goldrex06.jpg

PS.: Pirospont a Ford Fairlane idézetért.  :)

FBP

  • Vendég
Re:Svédacél
« Válasz #46 Dátum: 2011. Szeptember 17. - 11:51:11 »
Igen, ilyen jelű acél (ma már?) nincs...és az 1.4404 pedig ausztenites, így az is kiesik. Nem azért, mert az rozsdamentes, hanem, mert erősen ötvözött acél, és az inox késanyagok nem feltétlenül az ötvözők miatt rozsdamentesek, hanem a gyártástechnológiából adódóan.
 :sör:

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Svédacél
« Válasz #47 Dátum: 2011. Szeptember 17. - 12:47:09 »
Igen, ilyen jelű acél (ma már?) nincs...és az 1.4404 pedig ausztenites, így az is kiesik. Nem azért, mert az rozsdamentes, hanem, mert erősen ötvözött acél, és az inox késanyagok nem feltétlenül az ötvözők miatt rozsdamentesek, hanem a gyártástechnológiából adódóan.
 :sör:

Ezt kifejtenéd bővebben? Tudtommal magas Cr tartalom nélkül nincs "rozsdamentes" acél, minimum 14% a kritérium. Milyen rozsdamentes késacél van ami nem az ötvözők miatt rozsdamentes, hanem a gyártástechnológia miatt?
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

FBP

  • Vendég
Re:Svédacél
« Válasz #48 Dátum: 2011. Szeptember 17. - 13:31:10 »
Ezt kifejtenéd bővebben? Tudtommal magas Cr tartalom nélkül nincs "rozsdamentes" acél, minimum 14% a kritérium. Milyen rozsdamentes késacél van ami nem az ötvözők miatt rozsdamentes, hanem a gyártástechnológia miatt?
Pl. a Friodur
De szerintem amik jók, az a legtöbb ilyen. Van valami olyan mondás, hogy olyan, hogy rozsdamentes acél, olyan nincs. Végül is van, de a késeknél ez a mondás igaz.
Az igazi rozsdamentes anyagok azok az ausztenites szerkezeti acélok...de azok nagyon messze állnak attól, hogy kés készüljön belőlük. Aki dolgozott már ilyennel észrevehette, hogy "kenődik"...elég fura anyag. Vagy hát van ilyesmiből kés is...amiket a piacon árulnak "há' tesó, ez igázi szólingeni késkészleeet".

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Svédacél
« Válasz #49 Dátum: 2011. Szeptember 17. - 14:26:58 »
A Friodur nem azért "rozsdamentes" mert fagyasztva edzik, hanem mert 440C-ből van, abban meg 16-18% Cr van. És valóban, az a kifejezés hogy rozsdamentes, az csak reklám :) Nehezebben rozsdásodik, ennyi az egész.
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

FBP

  • Vendég
Re:Svédacél
« Válasz #50 Dátum: 2011. Szeptember 17. - 14:34:23 »
Én nem tudom, hogy a Friodur pontosan miből van...lehet, hogy ebből a "puccos-divatos" 440C-ből. Ezt honnan tudod? Mert ráírva nincs.

Nem elérhető messerfarkas

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 296
Re:Svédacél
« Válasz #51 Dátum: 2011. Szeptember 17. - 15:14:56 »
Nem vagyok egy meglepődős tipus, de attól azért nagyon leesne az állam, ha kiderülne, hogy a Friodur tényleg 440C-ből készül. ;)

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Svédacél
« Válasz #52 Dátum: 2011. Szeptember 17. - 15:23:53 »
Nem vagyok egy meglepődős tipus, de attól azért nagyon leesne az állam, ha kiderülne, hogy a Friodur tényleg 440C-ből készül. ;)

Ismerek egy jó szájsebészt ha gondolod   :fetreng: :sör:

"The steel used in both Dovo stainless and Henckels Friodur stainless razors is in fact 440C. This information came from Anne Rothstein at Dovo when she told me that Dovo had it's 440C blanks forged by the same foundry that Henckels used to have theirs forged at."

Lefordítva nagyjából: Az acél amit a Dovo rozsdamentes, és Henckels Friodur borotvák készítéséhez használnak, az 440C. Ez az információ Anne Rothsteintől származik, a Dovo egyik dolgozójától, aki azt mondta, hogy a Dovo gyárnak a 440C alapanyagot ugyanaz a kohó kovácsolta le mint a Henckelsnek.
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

FBP

  • Vendég
Re:Svédacél
« Válasz #53 Dátum: 2011. Szeptember 17. - 19:11:11 »
...hát nemtudom...asszem a zigasságot soha nem fogjuk megtudni.
A Friodur asszem a 30-as évektől létezik...akkoriban az ötvözött acélok talán a hadiiparban megfizethetőek voltak, de a polgári életben nem hinném...ezért gyanús nekem ez a 440C...
Az más, hogy esetleg manapság már 440C-ből készülnek a Henckels konyhakései.

Nem elérhető messerfarkas

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 296
Re:Svédacél
« Válasz #54 Dátum: 2011. Szeptember 17. - 22:39:53 »
Sanyi, gondolom az idézet valami fórumos párbeszédből származik. Ennyi erővel engem is idézhet valaki, ez még nem "corpus delicti". ;)

Az aggályom az, hogy 440C enyhén szólva nem ideális borotvának. Egyszerűen nem elég finom a szemcseszerkezete, amin a mélyhűtéses edzés sem fog sokat (eleget) javítani. Tudtommal eredetileg rozsdamentes gördülőcsapágyakhoz fejlesztették ki, csak valaki (talán Alfred Clark Mar, de lehet, hogy ez hülyeség  ???) rájött, hogy késpengéket kéne belőle csinálni, amire egyébként egész jól megfelel. Még az is esélyes, hogy ez később történt, minthogy a Henckels Friodurokat kezdett gyártani. (Ha igaz amit fbp írt, akkor ez nem esélyes, hanem tény.)
Egy felpolírozott 440C penge amúgy jellegzetes felülettel bír, egyértelműen felismerhető.
Ha rozsdamentes borotvát akarnék készíteni azt 4034-ből (KO13), Sandvik 12C27-ből vagy Uddeholm AEB-L-ből tudnám elképzelni.

Egyszóval továbbra is szkeptikus vagyok. (Valami olyan félreértés lehet a háttérben mint az, hogy az acélt a kohó kovácsolta. :fetreng:)

Persze minden lehetséges, talán még ez is. Jövök egy sörrel, ha sikerül döntő bizonyítékkel szolgálnod.  :sör: ( Ja, és ráérsz akkor megadni a szájsebészed elérhetőségét.  ;))

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Svédacél
« Válasz #55 Dátum: 2011. Szeptember 17. - 23:24:14 »
Döntő bizonyítékom nincs, nem írattam alá elismervényt egy gyári dolgozóval sem hogy ez valóban így van. Külhoni fórumokon ez "public knowledge", magyarán ott ez nem vitatéma, hanem tényként van kezelve. Gondolom hogy másokat jobban érdekelt ez a téma mint engem, és ők utánajártak.
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető Daniel

  • Tag
  • ***
  • Hozzászólások: 84
Re:Svédacél
« Válasz #56 Dátum: 2012. Június 11. - 23:01:15 »
A minap sikerült hozzájutnom 2 doboz összesen 10 darab svéd J.A.Hellberg-hez. ;D
A dobozok 6-6 darab borotva tárolására hivatottak, egyikben csak 4 volt és egy üres doboz.
A borotvák 9/16-osak teljesen új mind, 1-2-ről én vettem le a zsírpapírt :boldog:, nem tudom mondhatóak-e NOS-nak a pici rozsdafoltok miatt. :nemtom:
De a képek beszédesebbek:
http://kepfeltoltes.hu/120611/20120611122_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/120611/20120611116_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/120611/20120611121_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/120611/20120611127_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/120611/20120611112_www.kepfeltoltes.hu_.jpg
http://kepfeltoltes.hu/120611/20120611113_www.kepfeltoltes.hu_.jpg

Van köztük egy fekete bárány is :crazy: penge ugyanaz csak a nyél fekete.
Még nem mertem megfenni sem őket, egyenlőre barátkozunk de biztos vagyok benne, hogy kiváló minőségű mind.

Nem elérhető Daniel

  • Tag
  • ***
  • Hozzászólások: 84
Re:Svédacél
« Válasz #57 Dátum: 2012. Június 11. - 23:23:33 »
Hogy hogy sikerült hozzájutnom?
Én magam is alig hiszem el.
Kb 1 hónapja épp állok be a garázsba az öregem autójával és átjön a garázsszomszéd, hogy érdeklődjön a nagyapám után, hosszas beszélgetés után mondom teszek egy próbát előkaptam a zsebemből a "bemutató" sfk-t (ezt hordom mindig magammal vásárba stb h elmagyarázzam mit keresek) mondom neki ilyet keresek ha tud szóljon.
Erre 2 hete ismét jött, hogy "danika van pár darab dobozostul holnap elhozom megnézed".
Mondom magamba biztos idehoz valami hegyzőnek valót huszezeré.
El is jött a másnap én meg majdnem elájultam mikor kivette a szatyorból őket. Alig tudtam leplezni az örömömet csak hogy úgy tudjak alkudni nehogy észrevegye mennyire kellenek.
Azóta vittem neki egy kis páleszt hátha megtalálja a hiányzó 2-t a készlethez.  :fetreng:

Nem elérhető edrose

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3560
    • Pamacs és penge
Re:Svédacél
« Válasz #58 Dátum: 2012. Június 11. - 23:26:05 »
Azért ezt mutogatni már a közösség elleni izgatás tényállását meríti kifele. Ekkora mázlit... Lottót már ne vegyél, egy időre megvolt!   :fetreng:

Gratula.   :sör:

Nem elérhető bgakos

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 5276
  • 7/8"-os kést keresek
Re:Svédacél
« Válasz #59 Dátum: 2012. Június 11. - 23:26:25 »
HW: Razorock Game Changer .084, Ap Shave Co. pamacsok
SW: B&M, Stirling, Tabac

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici