Szerző Téma: Szappan, krém  (Megtekintve 467632 alkalommal)

Nem elérhető schlüssler

  • Új tag
  • *
  • Hozzászólások: 40
Re:Szappan, krém
« Válasz #1410 Dátum: 2012. Június 22. - 14:34:31 »
Üdv Kedves Légycsúszdások!

Alább szeretném bemutatni tegnapi leletemet: egy Dr. Noseda gyors borotva krém tégely tetejét.
Az oldalán olvasható felirat: "PRÓBADOBOZ ÁRA (sérült) FILLÉR    (beütő jel)    ECSET VÍZ ÉS SZAPPAN NÉLKÜL"

Aki bármiféle információval rendelkezik a tégely korával kapcsolatban, kérem ne tartsa magában!

Tisztelettel:

Ádám






Szerk.: Erre a Dr. Noseda termékre nem találtam semmiféle forrást az elmúlt pár napban, szerintem nem jutott túl a próbagyártáson a krém - talán a háború közbeszólt? A többi készítményük - pl.: meggylikőr, babaolaj, fogkrém - jellemzően a II. Vh. előtt és alatt volt forgalomban a Pengő korszakban.
1952-es volt az utolsó hírdetésük amit találtam.

Nem elérhető longball

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 723
Re:Szappan, krém
« Válasz #1411 Dátum: 2012. Július 09. - 12:41:41 »
Üdv mindenkinek!

Néhány hete érkezett meg egy régi borotvaszappanos doboz hozzám, meglepetésemre majdnem tele a régi tartalommal. Az utóbbi idők próbája alapján, nagyon szép sárgás, tömör habot lehet belőle csinálni, nagyon enyhe szappanszaggal. A felvetés tulajdonképpen annyi, hogy meddig "él" a borotvaszappan? Ez ugyanis az "RT" felirat és a bakelit doboz alapján félévszázados minimum (inkább 60-65 éves.) A szappan mintája alapján gondolom méhviasz vagy egyéb méhészeti anyag adalékolásával készült.





Üdvözlettel: longball

Nem elérhető Rotbart

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3762
Re:Szappan, krém
« Válasz #1412 Dátum: 2012. Július 09. - 13:27:43 »
Gondolom egy-két illékonyabb összetevő távozik belőle, de a szappansága nyilván megmarad, stabil vegyületek ezek. Én inkább a bakeliten aggódnék.

Sráckoromban mindenféle régi tárgyat összeszedtem, megpucoltam, megmentettem. Egyszer valami rettenetesen zsíros, mocskos bakelit holmit áztattam be lúgba. Sokat nem vacakoltam munkavédelemmel, kézzel nyúltam a lébe másnap (pár pillanatot nyilván kibír a bőr, aztán ha nem jön le vízzel, le lehet öblíteni ecettel pl.), hát aszittem, üvöltök. Olyan döbbentesen mart, hogy elképesztő, mintha egyenesen bement volna a bőröm alá. Jelen esetben a szappan ugyan gyengén lúgos, az expozíciós idő viszont évtizedekben mérhető, ezért én óvatos lennék.

Mivel a bakelit fenol alapú, meglehetősen mérgező, így pl. a csiszolatát sem érdemes belélegezni. Ráadásul a maga idejében még nem nagyon volt feltalálva az élelmiszerbiztonság, így a műanyaggyártásban alkalmazott, esetleg később kipárolgó adalékokkal senki nem foglalkozott, pláne itt Kelet-Európában..
Ráadásul a témát a ami napig sem kutatja senki, csak az esetleges botrányok után. Pl. nincs valós adat arra, hogy a teflongyártás/felhordás segédanyagai milyen mértékben kerülnek az ételbe. Vagy ott a hiszti a BPA-val, ami a gyermekeknek szánt műanyagtárgyak körül alakult ki.

Amíg nincs se pro- se kontra bizonyíték, egyszerűbb óvatosnak lenni. Esetleg hívjuk ide Pengét, ő vágja (vágja, értik! Hahaha!) ezeket a dolgokat.

Nem elérhető Malac

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 6026
  • wei wuwei
Re:Szappan, krém
« Válasz #1413 Dátum: 2012. Július 09. - 13:51:51 »
esetleg később kipárolgó adalékok
Azok már rég kipárologtak!
Most miért kell elrontanod a játékát?!  :fenek:
"Jertek, s hogy sorsotok előre nézzétek,
Vigyázó szemetek Párizsra vessétek!"

                                                            Batsányi János: A franciaországi változásokra

Nem elérhető Rotbart

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3762
Re:Szappan, krém
« Válasz #1414 Dátum: 2012. Július 09. - 14:01:18 »
Jóvanna, ez jutott eszembe!
Ha hülyeségnek találja, úgysem aggódik rajta!

Lehet, hogy teljesen jó illatú, tuti szappan, és nem bakelit- meg pinceszagú kövület, ezt csak longball tudhatja.

Nem elérhető Malac

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 6026
  • wei wuwei
Re:Szappan, krém
« Válasz #1415 Dátum: 2012. Július 09. - 17:04:44 »
Én teljesen bepánikoltam volna...  ;)
"Jertek, s hogy sorsotok előre nézzétek,
Vigyázó szemetek Párizsra vessétek!"

                                                            Batsányi János: A franciaországi változásokra

Nem elérhető longball

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 723
Re:Szappan, krém
« Válasz #1416 Dátum: 2012. Július 09. - 17:46:27 »
Nem vagyok én olyan ijedős...:). A szappant vagy három hete használom, semmi probléma nem volt vele...sőt! Nagyon enyhe régies szappan-szaga van. Ha a szappanban nem lenne a méhsejt-mintázat, azt gondoltam volna, hogy a tartalom fiatalabb a doboznál. Ennél jóval fiatalabb 20-30 évesnek becsült rúd borotvaszappanokat nem tudtam használni.

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Szappan, krém
« Válasz #1417 Dátum: 2012. Július 10. - 14:35:32 »
longball- aztán lehet, hogy pont így van, ahogy mondod. A tégelyt nem feszegetném, ez a bakelit és jól néz ki. Ha extrém körülmények közt (napon, hideg/melegben) lett volna tárolva, akkor az látszódna, ez esetben én sem örülnék. Viszont a szappan. Ha 60 éves, az csak akkor marad éppen hogy használható, ha légmentesen jól el volt zárva. Ennek itt van egy halovány esélye. Viszont engem az érdekelne, hogy, hogy tudták ezt a méhsejtszerkezetű mintát összehozni. Ez nem olyan egyszerű, akkor nem voltak még CNC gépek. Ahogy nézem a fotót, legalább 2 szín kell hozzá, ha tömb, de az is lehet, hogy 6szögű szappandarabkákat rendeztek el, majd öntötték ki a hézagokat a faggyúmentes másik színűvel. Ez esetben akár lehet régi is, de nekem nagyon gyanús, hogy eredetileg nem ez a szappan volt benne ( a méhsejt szerk. ez esetben logikátlan, felesleges és sokkal, de sokkal munkaigényesebb eljárás )

Nem elérhető Malac

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 6026
  • wei wuwei
Re:Szappan, krém
« Válasz #1418 Dátum: 2012. Július 10. - 14:41:47 »
...vagy egy lép-darabkát körbevágtak és kiöntötték szappannal?
"Jertek, s hogy sorsotok előre nézzétek,
Vigyázó szemetek Párizsra vessétek!"

                                                            Batsányi János: A franciaországi változásokra

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Szappan, krém
« Válasz #1419 Dátum: 2012. Július 10. - 15:16:27 »
Nem, akkor ott lenne benne a lép darabka... Öntőforma sem lehetett henger ( inkább szilárdan vágták végső formájára), a kép alapján, olyan, mintha a barnább átlátszóbb szappan úszna a tetején is.

Majd megkérjük longball-t, hogy csináljon majd még egy képet a szappanról, egy fél centis használat után.

Nem elérhető Malac

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 6026
  • wei wuwei
Re:Szappan, krém
« Válasz #1420 Dátum: 2012. Július 10. - 15:20:23 »
Szerintem lép van a dobozban és a sejtek kiöntve szappannal... szerintem.  ;)
"Jertek, s hogy sorsotok előre nézzétek,
Vigyázó szemetek Párizsra vessétek!"

                                                            Batsányi János: A franciaországi változásokra

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Szappan, krém
« Válasz #1421 Dátum: 2012. Július 10. - 15:51:35 »
Szerintem lép van a dobozban és a sejtek kiöntve szappannal... szerintem.  ;)

Lódarázs lép?  ;D

Nem elérhető Malac

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 6026
  • wei wuwei
Re:Szappan, krém
« Válasz #1422 Dátum: 2012. Július 10. - 16:21:40 »
Az papír szerű, ez meg méhviasz kinézetű.

"Jertek, s hogy sorsotok előre nézzétek,
Vigyázó szemetek Párizsra vessétek!"

                                                            Batsányi János: A franciaországi változásokra

Nem elérhető Malac

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 6026
  • wei wuwei
Re:Szappan, krém
« Válasz #1423 Dátum: 2012. Július 10. - 16:24:42 »
Ennek csak ő a megmondhatója!
"Jertek, s hogy sorsotok előre nézzétek,
Vigyázó szemetek Párizsra vessétek!"

                                                            Batsányi János: A franciaországi változásokra

Nem elérhető longball

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 723
Re:Szappan, krém
« Válasz #1424 Dátum: 2012. Július 11. - 08:23:56 »
A lép minta kialakitásán már én is gondolkoztam. Laptávolsága kb 11 mm. Szerinte ugy készülhetett, hogy a szappant még viszonylag képlékeny korában átnyomták egy méhsejt mintázatu fém szerszámon, ami valami szinezőanyagot adagolt hozzá. Kb mint ahogy a makarónit csinálják. A mintázat ugyanis a szappan anyagában végig megvan. Ahogy homorura kopik, mérhető a laptávolság növekedése sugárirányban. Ezt támasztja az is alá, hogy a korong nem tölti ki teljesen a dobozt még most sem. Tehát a rud alaku szappant szeletekre vágták, és után a helyezhették a dobozba.

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici