Szerző Téma: Kávézó  (Megtekintve 849450 alkalommal)

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re:Kávézó
« Válasz #10935 Dátum: 2019. Június 24. - 09:54:19 »
Szívesen!

Nekem könnyű dolgom van, mert tudom állítani a csiszológépem fordulatszámát. De azt mondanám, hogy kellő odafigyeléssel minden használható, amit kéznél van otthon. A sarokköszörű is, csak közben hűteni kell, és nem szabad az élszalag egy szakaszán huzamosabb ideig hagyni pörögni.
Függ attól is, hogy milyen állapotú a penge. Nagyobb csorbák esetén lecsapom a teljes élt, és újra teszek rá élszalagot. Ez kézi reszelővel sok türelmet igényel. A legjobb vigyázni az élre, minden szemetet összeszedni nyírás előtt, és gyakorta karbantartani. Ekkor tényleg elég egy jobb reszelő meg egy durvább fenőkő/acél.
Az éles késsel sokkal könnyebb dolgozni, és szebb lesz a vágáskép is.

Mekkora területet nyírsz egyébként?


"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Nem elérhető kezdőmókus

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2041
Re:Kávézó
« Válasz #10936 Dátum: 2019. Június 24. - 13:25:34 »
Kb 150–200 m². Össze szoktam szedni a galyakat, kavicsokat.

Akkor mivel kő van itthon, azzal fogom folytatni, mert 10 perc alatt megvan és kb 10 nyírásonként elég. Régebben éleztettem, de egyrészt az utánajárásnál gyorsabb ha én megcsinálom, másrészt meg nagyon véletlenszerű volt hogyan bánnak vele, sok helyen nagy fordulattal lekaptak elég sok anyagot, ami aztán tartós se volt. Legutóbbi után nem is becsapódásnyom-szerű csorbulások voltak az élen (amikor szélre kimegy az anyag), hanem letörtek darabok, gondolom túlhevült.

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re:Kávézó
« Válasz #10937 Dátum: 2019. Június 24. - 23:27:22 »
Az nem nagy terület, szépen karban lehet tartani. Én mulcsozva nyírnám, gyűjtőkosár nélkül, de nem mindenki ér rá/akar 1-3 naponta foglalkozni vele.

Igen, az ember rájön, hogy sokszor akkor jár a legjobban, ha maga csinálja meg. Egyébként a borotvázást is így kezdtem. Meg "kellett" éleznem néhány kést a családban...


"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Nem elérhető Lord Ickenham

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 806
Re:Kávézó
« Válasz #10938 Dátum: 2019. Június 28. - 22:30:02 »
Az nem nagy terület, szépen karban lehet tartani. Én mulcsozva nyírnám, gyűjtőkosár nélkül, de nem mindenki ér rá/akar 1-3 naponta foglalkozni vele.

Mi az, hogy mulcsozva nyírás?

Igen, az ember rájön, hogy sokszor akkor jár a legjobban, ha maga csinálja meg. Egyébként a borotvázást is így kezdtem. Meg "kellett" éleznem néhány kést a családban...

Nem elérhető kezdőmókus

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2041
Re:Kávézó
« Válasz #10939 Dátum: 2019. Június 29. - 09:16:18 »
Mi az, hogy mulcsozva nyírás?

amikor a lenyesett füvet nem begyűjtöd, hanem felaprítja nyírás közben

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re:Kávézó
« Válasz #10940 Dátum: 2019. Június 29. - 09:34:44 »
Igen, köszönöm. Ez akkor hatékony, ha gyakran teszed: 1-3 nap, növekedés függvényében. Túl hosszúra hagyott fű mulcsozva vágása esetén elfekszenek a szálak a felszínen, és berohad alatta, meg nem is tud rendesen hasznosulni. Ez egyben szerves trágya is.

Az egyharmados szabályt is érdemes betartani szép pázsit igénye esetén. pl.: 9cm-es füvet vágunk 6cm-esre, hogy ne szárba vágjuk, hanem levélnél. Persze hozzávetőlegesen, a lényeg, hogy ne akarj 15 cm-es gyepet 4 cm-esre vágni, mert csúnya lesz, és idő, mire újra kihajtanak a levelek.

Ha mélyebben érdekel a téma, itt mindent megtalálsz, de tudok küldeni egy általam innen kigyomlált összefoglalót is, ha valakit érdekel a gyepápolás.

Nálam így néz ki, ha 80%-os állapotában van.


"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Nem elérhető Rotbart

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3762
Re:Kávézó
« Válasz #10941 Dátum: 2019. Június 29. - 13:31:32 »
Engem érdekelne az összefoglaló, hátha egyszer nagy leszek és lesz kertem... Sosem láttam még olyan szép pázsitot, mint a tiéd. [kalapotleszmájli]

Nem elérhető kezdőmókus

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2041
Re:Kávézó
« Válasz #10942 Dátum: 2019. Június 29. - 13:54:55 »
tudok küldeni egy általam innen kigyomlált összefoglalót is, ha valakit érdekel a gyepápolás.

Megkaptam, kösz szépen. Máris tanultam belőle olyat, amihez semmit nem kell csinálni :D, ui átállítom a locsolót reggelre (most este megy).

A nyáron megpróbálkozom a 2-3 naponta mulcsolással, aztán meglátjuk. Annyira még nem érzem magam haladónak, hogy műtrágyázzak ill gyomirtsak, ezeket, meg a fűszellőztetést, évi pár alkalomra a kertészre hagyom.

Nem elérhető Lord Ickenham

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 806
Re:Kávézó
« Válasz #10943 Dátum: 2019. Június 29. - 14:04:11 »
Köszönöm a választ! Sajnos nincs pázsitom, kertem, de jó tudni, hogy van ilyen.

Nem elérhető magyar

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 955
Re:Kávézó
« Válasz #10944 Dátum: 2019. Június 29. - 16:54:33 »
Ahhoz,hogy mulcsozva tudj vágni,le kell  cserélni a kést egyenesról,ˇS" alakban a tövénél meghajlított mulcsuzó késre,ha gyárilag nem ez van rajta.van rajta.
Ettől függetlenül ősszel muszáj gyepszellőztetővel a földet kitakarítani a nyáron lerakodott és betaplósodott növénydaraboktól.Ezután káliumban gazdag műtrágyával meg kell hinteni, és szinte naponta locsolni. Kora tavasszal,meg nitrogénben gazdag műtrágyázás kell.

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re:Kávézó
« Válasz #10945 Dátum: 2019. Június 29. - 17:31:51 »
Engem érdekelne az összefoglaló, hátha egyszer nagy leszek és lesz kertem... Sosem láttam még olyan szép pázsitot, mint a tiéd. [kalapotleszmájli]

Nagyon kedves vagy, lehet, hogy egy pont eltalált/szerencsés tavaszi napon jártál nálam. :) :sör: Sajnos nagyon érzékeny a gyepem, kb. minden évben fel akarom szedni, aztán megkegyelmezek neki.


"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re:Kávézó
« Válasz #10946 Dátum: 2019. Június 29. - 17:37:23 »
tudok küldeni egy általam innen kigyomlált összefoglalót is, ha valakit érdekel a gyepápolás.

Megkaptam, kösz szépen. Máris tanultam belőle olyat, amihez semmit nem kell csinálni :D, ui átállítom a locsolót reggelre (most este megy).

A nyáron megpróbálkozom a 2-3 naponta mulcsolással, aztán meglátjuk. Annyira még nem érzem magam haladónak, hogy műtrágyázzak ill gyomirtsak, ezeket, meg a fűszellőztetést, évi pár alkalomra a kertészre hagyom.

Szívesen. Igen, ez az egyik alap. Este locsolva már nem tud kiszáradni a gyep, és könnyebben gombásodik. A hajnali párával érdemes megadni neki a szükséges mennyiségű vizet, és együtt száradnak fel a reggeli napfényben, melegben.

Kánikulában 12-15 óra között kaphat néhány perces frissítő zuhanyt, jót tesz neki.

Érdemes rászoktatni a gyepet a ritkább, de bővizűbb locsolásra (talajminőség kérdése is). Mélyebbre kerülnek ilyenkor a gyökerek, és a forró napsütés azonnal kiszárítja a felső néhány centimétert. Ha mélyen van a gyökérzet, vidáman él a fű. Kánikulában sem locsolok 2-3-nál többször egy héten.

Csak néhány gondolat a locsolásról, de ez csak a jéghegy csúcsa. ;)


"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re:Kávézó
« Válasz #10947 Dátum: 2019. Június 29. - 17:44:32 »
Ahhoz,hogy mulcsozva tudj vágni,le kell  cserélni a kést egyenesról,ˇS" alakban a tövénél meghajlított mulcsuzó késre,ha gyárilag nem ez van rajta.van rajta.
....

Igen, ezt elfelejtettem írni, nekem hengerkéses gépem van. :hat:


"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Nem elérhető Rotbart

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3762
Re:Kávézó
« Válasz #10948 Dátum: 2019. Június 30. - 00:18:41 »
Engem érdekelne az összefoglaló, hátha egyszer nagy leszek és lesz kertem... Sosem láttam még olyan szép pázsitot, mint a tiéd. [kalapotleszmájli]
Nagyon kedves vagy, lehet, hogy egy pont eltalált/szerencsés tavaszi napon jártál nálam. :) :sör: Sajnos nagyon érzékeny a gyepem, kb. minden évben fel akarom szedni, aztán megkegyelmezek neki.

Abszolúte túlzás nélkül írtam, hogy gyönyörű a kerted. Gyep vagy pázsit, sosem tudom, melyik melyik.

Nem elérhető Rotbart

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3762
Re:Kávézó
« Válasz #10949 Dátum: 2019. Június 30. - 00:19:44 »
Igen, ezt elfelejtettem írni, nekem hengerkéses gépem van. :hat:

Azt is lehet fenni valahogy? Vagy köszörűshöz kell vinni, esetleg kuka az egész?

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici