Szerző Téma: Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.  (Megtekintve 365210 alkalommal)

Nem elérhető atteeharp

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1550
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #3705 Dátum: 2019. Október 07. - 22:49:27 »
Hiába veszel bármilyen kávégépet, ha nem tudsz megfelelő darálmányt tenni bele. A jó kávé alapja sajnos nem a kávéfőző, hanem a jó daráló. A presszó kávé esetén meg pláne, a kívánt szemcsefinomság miatt. Graef az alja, ez 35. Marad az 50ből 15, amiből vehetsz bármilyen gépet, de jó presszó kávé nem lesz belőle.
Viszont ha valami normáisabb kézi örlőd van, akkor a Bialetti lehet jó, vagy filterezni is lehet. És már ezeknek is az lesz a következménye, hogy vendégségben nem szívesen iszol akárhol kávét :)

Nem elérhető kezdőmókus

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2041
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #3706 Dátum: 2019. Október 08. - 08:58:15 »
Tényleg a daráló a legfontosabb, egy Graef CM702 az most 34 ezer. Használt (felújított) karos kávégépeket szoktak itt hirdetni néhányan, olyan 50-70 körül vannak szép darabok. Tehát reálisan olyan 100 ezer forint sajnos ezzel elindulni.

Ha mindenképpen 50 körül van a határ, akkor esetleg megfontolnám egy használt Saeco Poemia vagy ilyesmi vásárlását (15-20e). De ezek nagyon alap karos gépek, nem tudnak konzisztens hőmérsékletet adni és csak némi tapasztalattal (temperature surfing) lehet velük egy nagyjából OK kávét főzni, ráadásul nem is olyan tartósak és gazdaságilag értelmetlen őket felújítani. Nekem pont ilyen van amúgy, várom hogy kimúljon és akkor veszek egy normálisat :P

Nem elérhető matam

  • Új tag
  • *
  • Hozzászólások: 16
  • Márton Tamás
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #3707 Dátum: 2019. Október 08. - 10:02:05 »
Tudom, "én sem vagyok rá büszke", de kb 2 évig használtam egy "lemez-szarvasit", ami nem a kávéfőzés csúcsa

Szia Serpenthelm,

Nincs semmi szégyellni-, sem dicsekedni-való abban, hogy egy adott eszközt birtokolsz/használsz. Én is használtam Szarvasit. Közértben kapható, előre-darált kávét főztem benne. Nagyon szeretek kávézni, de nem vagyok válogatós (azt hiszem, a szertartást szeretem elsősorban), így ez is jól esett.

Több hónap használat után viszont feltűnt, hogy fáj a hasam az otthoni kávézást követően, de semmi bajom a kávézókban elfogyasztott kávétól. A rendszeres tisztításkor észrevettem, hogy rozsdásodik a kotyogásért felelős súly (az a nehéz rúd, ami körül felbugyog a főzet), így én sem javaslom, hogy újra Szarvasit vásárolj. Ezután én felhagytam az otthoni főzéssel, így nincs vásárlási javaslatom.

Azóta inkább környéki kávézókba járok, és ha van a közeledben jó hely, Neked is ezt javaslom. Nem foglalnak gépek helyet a lakásodban, nem kell költözéskor magaddal vinni, nem kell karbantartani, nem kell beszerezni, finomabb kávét iszol, mint amit valaha (ésszerű körülmények közt) otthon főznél, és találkozol a helyi közösség tagjaival.

Nem elérhető matam

  • Új tag
  • *
  • Hozzászólások: 16
  • Márton Tamás
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #3708 Dátum: 2019. Október 08. - 10:12:13 »
ui: Egy barista videóban mondták (kerestem, de nem találom), hogy akármilyen kotyogót veszel, megkeseredik a kávé, mialatt lassan lecsurog a tűzforró csövön, és áll a tűzforró fémházban. Ez egybevág a tapasztalatommal, ezért lesz mindig lágyabb egy presszógépen főzött kávé. Nos, innentől meredek a lejtő, könnyen ott találod magadat, hogy kávézót csináltál a konyhádból, és több időt töltesz tisztítással, karbantartással, szervizeléssel, és a fenntartásához szükséges pénz előteremtésével, mint a kávé élvezetével.

(Szélsőséges) következtetés:
1. Ha élvezed az kotyogós kávét, ne gondolkozz, hogy kéne-e jobb! ("Ha boldog lehetsz, ne gondolkozz!" – Hobo)
2. Ha fáj tőle a hasad, vagy nem ízlik, keress egy jó kávézót!
3. Ha nincs jó kávézó, nyiss egyet!

Nem elérhető kezdőmókus

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2041
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #3709 Dátum: 2019. Október 08. - 10:20:55 »
könnyen ott találod magadat, hogy kávézót csináltál a konyhádból, és több időt töltesz tisztítással, karbantartással, szervizeléssel, és a fenntartásához szükséges pénz előteremtésével, mint a kávé élvezetével.

Egy otthoni daráló + karos gép normál háztartási használatban nem szerviz- vagy karbantartás-igényesebb, mint bármi más háztartási gép, de nyilván mindenki maga dönti el hogy mire nem éri meg neki szánni az idejét. Helyet se foglal sokat, nem lesz kávézó a konyhádból, ahogy mosoda sem leszel attól hogy van otthon mosógép, vagy termálfürdő hogy van otthon melegvíz.

Ahhoz viszont elég napi 1-2 kávét inni, hogy pénzben mérve megérje inkább magadnak főzni.

Nyilván ez is olyan dolog, ahol el lehet menni a csillagos égig, de meg lehet állni egy józan, normális megoldásnál is ami évtizedekig kiszolgál. Csak az nem 50, hanem inkább 80-100 ezer forint.

Nem elérhető Rotbart

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3762
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #3710 Dátum: 2019. Október 08. - 11:23:21 »
A gyomorfájást nem az alumínium vagy a rozsda okozza, hanem a rosszul elkészített kávé. A szarvasi nem azért szar, mert bádogból van, hanem azért, mert 100 fokos vízzel old ki olyan anyagokat a kávéból, amik rossz ízűek, és főleg nem tesznek jót az embernek. A kotyogós is hasonló tud lenni, de jól használva kevésbé égeti meg a kávét. A rossz eszközök a legjobb alapanyagból is csersavbombát csinálnak, szóval a lényeg az elkészítésen van, az olcsó kávé sem feltétlen öl meg. Indirekt bizonyíték: a legfinomabb eszpresszó is ihatatlan lesz pár perc után, hidegen pedig garantált hasfájást okoz. Nem a hőmérséklet miatt, hanem a benne zajló vegyi folyamatok miatt. Hasonlóképp adódik a különbség a 93 és a 100 fokon történő kivonatolás alatt.

Nem elérhető kezdőmókus

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2041
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #3711 Dátum: 2019. Október 08. - 11:50:38 »
Hasonlóképp adódik a különbség a 93 és a 100 fokon történő kivonatolás alatt.

Erről eszembe jutott, hogy 40 ezerbe belefér egy daráló (itt érdemes a Graef-re beruházni, bár magához a lentiekhez nem kell ilyen jó), és mondjuk egy french press, amivel lehet cold brew-t is készíteni. Mindkettő más műfaj mint eszpresszó, de van aki szereti.

Elérhető SicTransit

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 7810
  • lelkes kezdő
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #3712 Dátum: 2019. Október 08. - 13:54:37 »
Mik a peremfeltételek, amiből nem engedsz, avagy mire vágysz igazán?

Presszógép kell, vagy kotyogó is jó? Érdekel/szóba jöhet a filterkávé is, vagy csak az intenzívebb italok érdekelnek? Kb. mit, és mennyien használnátok?

Sziasztok!

Na most, látom, hogy itt sok jó tanácsot-tippet tudtok adni, szóval, ha tudnátok segíteni:
Otthonra, teljesen sima, napi használatra szeretnék a közeljövőben egy "jó" kávéfőzőt. Tudom, "én sem vagyok rá büszke", de kb 2 évig használtam egy "lemez-szarvasit", ami nem a kávéfőzés csúcsa, sőt, habár saját magamnak egészen korrektül "be tudtam lőni", de szeretnék egy másikat, mert ez elkerült tőlem.
Amire gondoltam, az nagyjából 50e Ft környéki kategória, ami lehet, hogy elég kevés, de jelenleg max ennyi. Egy kézi darálóm van, ami persze lehet, hogy nem elég ezekhez, egy karos gépnek lehet jobban örülnék (később gyűjthetnék egy jobb darálóra is akár). Milyen márkákat, esetleg konkrét típusokat érdemes nézegetni ennyiért (esetleg konkrét ajánlatok? :D)
Köszönöm!  :)
God shave the queen

Penge mintabolt     Eladó kezdőkés

Nem elérhető Serpenthelm

  • Új tag
  • *
  • Hozzászólások: 22
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #3713 Dátum: 2019. Október 08. - 17:02:13 »
Sziasztok!
Hú, na igen, sejtettem, hogy valami ilyesmi lesz a kérdésemre a válasz, de sebaj, örülök, sőt, várok még tippeket! :D
Leírok néhány tapasztalatomat konkrétabban:
1, Családban szinte végig hagyományos "kotyogós" volt, nem Bialetti, de kotyogós, az általános, bolti "tégla" őrölt kávékkal. Ennek nem tetszett az íze (kérdés, hogy a kávé, vagy a főző miatt (?)). Nem tudom, hogy a Bialetti+normális kézi őrlő milyen kávét eredményez, ezt a kérdést viszont nyitva hagyom egyelőre.
2, A "lemez-szarvasi", ahogyan írtam is, egy idő után kitapasztaltam, és bevált valamilyen szinten, tudtam vele olyan kávét készíteni, ami tetszett nekem, de ez leginkább valamilyen "homemade latte-macchiatto" volt, de üresen sem volt rossz (persze mihez képest)
3, Ez a szarvasi "elkerült" tőlem, most terveznék valamit venni, hogy legyen reggelre valamilyen normális kávém,  az 50 ezer azt jelenti, hogy jelenleg, első körben mondjuk ennyit tudnék rászánni, de az nagyon valószínű, hogy 1-2 hónapon belül még tudnék ráfordítani (esetleg egy őrlőre, vagy fordítva a sorrendet).
4, Gondolkoztam esetleg automata gépeken, elég sok helyről hallani, hogy felújított kávégépeket is érdemes lehet beszerezni, erről esetleg mi a véleményetek?

Igazán szűk peremfeltételeim nincsenek amúgy, viszont túl sok személyes tapasztalatom sem, ezért is kérdeztem inkább, hogyan érdemes, mert ha azt ajánljátok, hogy egy kézi őrlő+Bialetti páros is jóval egy átlag feletti eredményt ér el, akkor lehet, hogy ez lesz, legfeljebb később fektetek be másféle gépbe. Ami amúgy van még nekem, egy "ikeás" french-press és van egy szintén ikeás fém szűrős-tölcséres szettem is. Ha ezekhez van egyébként jó "recept", azt is szívesen fogadom, de ez amolyan "mellékszál". :)

Kávét amúgy vagy feketén, "mindennélkül" szoktam, vagy a másik végletként, sok tejjel, habosan. És nagyjából 1-2 fő napi 1-2 adagjára kellene.

Hosszú lett, bocsi, de köszönöm! :)

Szerk.: Azóta azon kaptam magam, hogy Bialetti (azon belül pedig Brikka) véleményeket-cikkeket olvasok, jól csináltátok ;)

Nem elérhető kezdőmókus

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2041
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #3714 Dátum: 2019. Október 08. - 19:27:42 »
Gondolkoztam esetleg automata gépeken, elég sok helyről hallani, hogy felújított kávégépeket is érdemes lehet beszerezni, erről esetleg mi a véleményetek?

Szerintem messziről kerüld el. Rengeteg dolog el tud romlani benne (mert annyit csinál, hogy ledarálja, majd mechanikai úton továbbítja, tömöríti, és lefőzi, sok a mozgó alkatrész), ebből sok olyan hiba van amivel elműködik, "csak" nem lesz jó kávéd, amig szervízben be nem állítják, vagy ki nem cserélnek benne egy pici repedt műanyagcsövet 20 ezer forintért egy másikra ami fél évig fogja bírni. Sokan foglalkoznak a felújításával akik nem értenek hozzá, hiába ígérnek rá garit (az ugyanis nem megfogható garanciális esemény, hogy neked nem ízlik a kávé). Nem véletlenül van annyi használt a piacon, mert egy idő után nem éri meg üzemben tartani, ellentétben a klasszikus karos gépekkel amik felújíthatóak és évtizedekig elműködnek.

Ráadásul van olyan kávé (a magasabb olajtartalmú szemek) amivel nem tud megbírkózni a legtöbb típus. Olyan minőséget, amit egy normális daráló + egy használt de OK karos ad, jóval drágábban tudod csak megközelíteni ezekkel a gépekkel.

Nekünk egyébként 7 évig volt automata, többféle, új és használt is, aztán váltottam daráló+karosra.

Elérhető SicTransit

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 7810
  • lelkes kezdő
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #3715 Dátum: 2019. Október 09. - 09:22:42 »
Serpenthelm: Szerintem azt a kávékészítőt vedd meg, amivel olyan kávét készítesz, amilyet most elképzelsz.

1. Filterkávé eszközök: French Press: cca. 2.000 Ft, V60: cca 2.000 Ft Ezekkel konkrétan világbajnokságokat nyernek, szóval ezen nem fog múlni, nagyon finom kávékat tudsz majd vele készíteni.
2. Kotyogó: Sima Bialetti Moka Express, vagy Top Moka, ne vigye el a szemedet a Brikka, az egy bizonytalan szar. Ezek 5-15.000 Ft között megállnak. Nagyon finom kávét tudsz velük készíteni.
3. A végtelen játék eszköze: Aeropress, ezzel kis túlzással bármilyen stílusú kávét el tudsz készíteni. Cca. 10.000 Ft
4. Presszógép: A legolcsóbb használhatók a kis Delonghi-k talán, 25-től újonnan, belül eléggé hasonlóak, bármelyiket megveheted. Nagyon finom kávét tudsz velük készíteni. Komolyabb=tartósabb presszógép (Gaggia, Rancilio, stb.) 50 körül indul használtan, ezeket viszont nyugodtan megveheted használtan is, ha van műszaki érzéked, vagy felújítottan ha biztonságra vágysz. Írod a tejeskávét, de csak ezért nem kell presszógépet venned, a French Press-szel is szuper tejhabot lehet készíteni.

Közös ezekben, hogy egyik sem készít jó kávét a következők nélkül:
1. Megfelelő víz
1. Megfelelő kávé
1. Megfelelő őrlő


Ezek között nem lehet sorrendiséget felállítani, ciklikusan hatnak egymásra, szar vízzel a világ legjobb kávéja is ihatatlan lesz. Nem a kávégourmet-ek szerint, ha nem akárki szerint is. És tovább: Szuper vízzel is szar lesz az isteni kávé nem megfelelő őrlővel. Stb...

Ha őrlőt keresel, akkor belépőszintnek jó lehet egy Graef, a többi már vagy rengeteg barkáccsal vagy rengeteg pénzzel jár.
God shave the queen

Penge mintabolt     Eladó kezdőkés

Nem elérhető kezdőmókus

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2041
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #3716 Dátum: 2019. Október 09. - 09:47:39 »
Presszógép: A legolcsóbb használhatók a kis Delonghi-k talán, 25-től újonnan, belül eléggé hasonlóak, bármelyiket megveheted. Nagyon finom kávét tudsz velük készíteni.

Érdekelne hogy a DeLonghi thermoblock gépeiről (pl Dedica) mit gondolsz, ezekről a gyártó azt állítja hogy konstans hőmérsékletet adnak, gondolom valami szenzoros visszacsatolással megoldva.

Nem elérhető Rotbart

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3762
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #3717 Dátum: 2019. Október 09. - 10:24:57 »
A bimetál termosztátra gondolsz? Hívhatjuk szenzornak is : ) A thermoblokkosak elég egyszerűek, nincs mit tenni a stabilitásukkal.

Elérhető SicTransit

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 7810
  • lelkes kezdő
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #3718 Dátum: 2019. Október 09. - 11:10:22 »
Presszógép: A legolcsóbb használhatók a kis Delonghi-k talán, 25-től újonnan, belül eléggé hasonlóak, bármelyiket megveheted. Nagyon finom kávét tudsz velük készíteni.

Érdekelne hogy a DeLonghi thermoblock gépeiről (pl Dedica) mit gondolsz, ezekről a gyártó azt állítja hogy konstans hőmérsékletet adnak, gondolom valami szenzoros visszacsatolással megoldva.

Minden gép konstans, kérdés, hogy mekkora hiszterézis mellett. :)

Viccet félre: Van Delonghi gépem, szeretem, finom kávé készíthető vele. Nem nagyobb trükkökkel, mint amit a PID nélküli olasz gépeknél is megjátszik az ember, egészen parádés kávét lehet vele készíteni, ha a három alapfeltétel teljesül (Kávé, víz, őrlő)
God shave the queen

Penge mintabolt     Eladó kezdőkés

Nem elérhető matam

  • Új tag
  • *
  • Hozzászólások: 16
  • Márton Tamás
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #3719 Dátum: 2019. Október 09. - 13:03:47 »
A szarvasi nem azért szar, mert bádogból van, hanem azért, mert 100 fokos vízzel old ki olyan anyagokat a kávéból, amik rossz ízűek, és főleg nem tesznek jót az embernek.

Eszembe jutott egy tipp (szintén az említett videóban hallottam), ami a fentiekkel összhangban ésszerűnek tűnik, és ha legközelebb főznék kotyogóban, biztosan kipróbálnám. Az őrlemény forróságban töltött idejének minimalizálása érdekében eleve forró vízzel töltik fel a tartályt, és úgy töltik meg, szerelik össze. Elvileg ez a rendeltetésszerű használat. Van erről tapasztalatotok?

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici