Szerző Téma: Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.  (Megtekintve 362762 alkalommal)

Nem elérhető rty42

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1916
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #3855 Dátum: 2021. Március 07. - 18:52:03 »
szkúzi, igazság szerint szimplát nem szoktam csinálni  :bocs:

de akkor lehet hogy a duplát is rosszul csinálom  :nemtom:
... a nyúlon túl?

Nem elérhető astra501

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1238
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #3856 Dátum: 2021. Március 07. - 19:01:12 »
A 7g-os adag az kb. mennyi folyékony kávét jelent? Vagyis 50ml-hez mennyi őrlemény kellene a klasszik recept szerint?

A kosárhoz kell belőni a tömörítés szintjét? Ha mondjuk mittomén 12g-ot vagy 16g-ot töltök bele, akkor is ugyanott legyen kb. a tömörített őrlemény felső szintje a kosár pereme alatt?

Nem elérhető SicTransit

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 7810
  • lelkes kezdő
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #3857 Dátum: 2021. Március 07. - 20:09:45 »
1. Mindig a kosárhoz érdemes belőni az adott kávét.
2. Miután megvan az induló dózis az adott kosárra és kávéra, utána érdemes (ha érdemes) a kész ital arányával játszani, pl. 14 gram száraz kávéból 35 g itallal indítanék én, és megnézném, hogy kb. milyen (túloldott = keserű, aluloldott = savanyú). Ja, kimenetet is gram-ra mérünk, mert azt tudjuk, a volument nem. :)
3. Ha ezzel nem érek el megfelelő eredményt, ÉS nagy disznóságot érzek, akkor nyúlok a PID-hez. Kis disznóság esetén inkább az előáztatással játszok, ha tehetem.
God shave the queen

Penge mintabolt     Eladó kezdőkés

Nem elérhető astra501

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1238
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #3858 Dátum: 2021. Március 07. - 20:41:10 »
A 14g nagyon keserű volt, de a kész kávé súlyát nem mértem, csak a térfogatot figyeltem. Gondolom a kész ital súlyának kalibrálásához olyan mérleg kéne, ami befér a csészével együtt a portafilter alá és így akkor lehetne leállítani a főzést, amikor eléri a 35g-ot. Ez egyelőre nem megoldható nálam, de majd kitalálok valamit   :)

Köszi a tippet!  :)

Nem elérhető rty42

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1916
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #3859 Dátum: 2021. Március 07. - 21:44:46 »
a megfelelő kiöntő keresése nálam egy never ending story... Most ezt használom:
https://www.mediamarkt.hu/hu/product/_perfect-home-14423-%C3%BCveg-k%C3%A1v%C3%A9ki%C3%B6nt%C5%91-1290038.html
elég alacsony hogy kényelmesen beférjen a classic kiömlője alá, viszont szélességre egy lavór és a skálázása is sokkal sűrűbben lenne jó :(
... a nyúlon túl?


Nem elérhető astra501

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1238
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #3861 Dátum: 2021. Március 08. - 08:41:41 »
Tamperból, aminél lehet állítani a mélységet a kosár pereméhez viszonyítva, az jó lehet, vagy milyet érdemes venni?


Nem elérhető SicTransit

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 7810
  • lelkes kezdő
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #3862 Dátum: 2021. Március 08. - 12:20:49 »
Tamperből jó a sima is, ha ennyire el akarsz mélyülni a témában, csak akkor érdemes ilyen maroktampert venni.

Persze hülyeség amit írok, mindig érdemes maroktampert venni, mert a legnagyobb előnye az, hogy garantáltan nem tamperelsz "félre", azaz mivel ráfekszik a maroktamper a koásr peremére, biztosan mindig párhuzamos lesz a kosár aljával a pogácsa felszíne.

Amúgy nemsokára lesz egy eladó fragola féle maroktamperem:



Én az olcsókínaimérlegből ezt a szélesebbet preferálom, mindegyik kávégép tálcáján elfér, és pl. tudsz két csészébe, vagy nagyobb, pl. kapucsínósba is csapolni.

https://www.aliexpress.com/item/4001260137060.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.747e4c4dzeLqu9
God shave the queen

Penge mintabolt     Eladó kezdőkés

Nem elérhető astra501

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1238
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #3863 Dátum: 2021. Március 08. - 12:29:51 »
oké, köszi :)

Nem elérhető mano66

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 184
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #3864 Dátum: 2021. Március 08. - 12:50:19 »
Maroktamperből csak "fragola" vagy "Tadamm". Többi felejtős. ;)

http://caffe35.hu/spd/111-17/PalmTamp-v2-58-6-mm

https://www.tadamm.hu/kavetomoritok-107/marok-tamper-palm-tamper-112

"SicTransit" : Nekem is volt a szélesebb,de lassabb attól amit linkeltem.Most a fiam használja.A nagyobb a világítás miatt hamarabb lemerül.Az ezüst műanyag gyorsabban karcolódik. De mind kettő ajánlott vétel.
RazoRock Game Changer .84-P . RazoRock Silver 400 Plissoft Noir szintetkus borotvapamacs.

Nem elérhető Malac

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 6026
  • wei wuwei
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #3865 Dátum: 2021. Március 08. - 13:00:52 »
"Hol tart már a tudomány?!"
"Jertek, s hogy sorsotok előre nézzétek,
Vigyázó szemetek Párizsra vessétek!"

                                                            Batsányi János: A franciaországi változásokra

Nem elérhető bbuffy

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 5187
  • ナイフ少年
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #3866 Dátum: 2021. Március 08. - 14:10:26 »
Da Vinci után már mindegy:)
A plazma csapdába eshet a zárt mágneses hurkokban, így itt sűrűsége megnövekszik. A nyitott hurkok esetén a plazma az erővonalak mentén kiszabadul és eltávolodik a Földtől. A plazmaréteg és a sugárzási öv is a zárt hurkokban található.

Nem elérhető Rotbart

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3762
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #3867 Dátum: 2021. Március 08. - 22:52:21 »
Maroktamperből csak "fragola" vagy "Tadamm". Többi felejtős. ;)

http://caffe35.hu/spd/111-17/PalmTamp-v2-58-6-mm

https://www.tadamm.hu/kavetomoritok-107/marok-tamper-palm-tamper-112

"SicTransit" : Nekem is volt a szélesebb,de lassabb attól amit linkeltem.Most a fiam használja.A nagyobb a világítás miatt hamarabb lemerül.Az ezüst műanyag gyorsabban karcolódik. De mind kettő ajánlott vétel.
Mindkét mérleget használom, egyformán lassúak. A kisebb szebben van összerakva, a nagyobbra viszont ráfér a kar mindenestül (két adagot őrölök, de egyesével készülnek a  kávék).

Nem elérhető astra501

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1238
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #3868 Dátum: 2021. Április 04. - 19:50:03 »
Rendeltem az aliról olyan kétoldalas tampert, amilyenről képet tettem be. Gyorsan megjött, jól használható, bár a recés fekete gyűrűt le kellett róla venni, mert különben nem lehetett elég mélyre állítani. Sajnos azonban mostanában elég ritkán van használva a kávéfőző, mert a covid kicsit odab@szott az ízérzékelésemnek (a szaglásom teljesen elment) és néhány étel meg ital teljesen lekerült a menüről, mert képtelen vagyok őket megenni/meginni. A kávé is ilyen, borzasztó keserűnek érzem akárhogy ízesítem. Egyszerűen a megszokott élelmiszereknél olyan hajmeresztő ízeket érzek, hogy hihetetlen...

Nem elérhető kezdőmókus

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2041
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #3869 Dátum: 2021. Április 05. - 08:16:36 »
Tarts ki, kollégámnak negatív PCR után 6 hét után jött vissza az íz/szaglás, és nem is mindegyik íz egyszerre. Jobbulást!

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici