Szerző Téma: Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.  (Megtekintve 364805 alkalommal)

Nem elérhető SicTransit

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 7810
  • lelkes kezdő
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #105 Dátum: 2013. Augusztus 13. - 13:53:29 »
Háát, az olasz kávé, mint megnevezés tudtommal pont, mint a belga sültkrumpli. Az vagy vallon, vagy flamand. :)

A Brikka nem eszpresszót főz, hanem hosszabb, déli, vagy más néven szicíliai módon elkészített "olasz" kávét, nekem megfelelő.

Mivel bentre is én tarhálom a kávét, ezért szerencsére megtehetem, hogy egyszerre 2-3-4 kávét megveszek, és mikor melyikhez van kedvem, iszom, mert nem rohad rám.
God shave the queen

Penge mintabolt     Eladó kezdőkés

Nem elérhető SicTransit

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 7810
  • lelkes kezdő
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #106 Dátum: 2013. Augusztus 13. - 13:54:10 »
Gregg, a vonósnégyes 2. és 3. tagját értem, az 1. és a 4. mire szolgál?

Nem tudom, milyen a skandináv szarkávé, de az eszpresszó 9-10 bár nyomáson készül. A brikka nem főz neked eszpresszót.

Ők pl. igen:



A Turmix TX-10-et 23 ezerért vettem a Vaterán, 85-ben gyártották.
God shave the queen

Penge mintabolt     Eladó kezdőkés

Nem elérhető Lacus_65

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1046
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #107 Dátum: 2013. Augusztus 13. - 13:58:02 »
Szerintem az 1-es és a 4-es daráló! :D

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #108 Dátum: 2013. Augusztus 13. - 13:59:47 »
Igen, ők az enyémek. Az egyik a balatoni szett, a Gaggia a Mazzer SJ őrlővel pedig az itthoni. Csak a kép kedvéért lettek egymás mellé téve. ;D

Ahogy tudom, a kb. 15-20kg-al tömörített kávépogácsát érő nyomásnak kell 9-10 bárnak lenni, hogy az eszpresszóhoz szükséges lefolyást és kioldódást kapjuk. Egy szimpla esetén 25-30mp alatt 20-25ml kávéval, krémmel a tetején.


"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Nem elérhető Lacus_65

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1046
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #109 Dátum: 2013. Augusztus 13. - 14:00:09 »
Peti!
A Saeco Via Veneto egy 30 EFt körüli készülék, 10 bar nyomással és nyomásfokozós karral.
Ha szeretnél bíbelődni a kávéfőzéssel, vehetsz hozzá nyomásfokozó nélküli (szürke) kart, valamint egy 53 mm-es tampert.
Azzal úgy állíthatod be a kávédat, ahogy akarod! :D

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #110 Dátum: 2013. Augusztus 13. - 14:00:18 »
Szerintem az 1-es és a 4-es daráló! :D
Lacus jól mondja.


"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #111 Dátum: 2013. Augusztus 13. - 14:10:07 »
A felső szűrőn, a víz kilépési pontján, és arra jó, hogy valódi eszpresszó kávét készíts vele. ;)
Ha ennél bővebben érdekel, akkor itt tudsz tájékozódni, legalábbis én ehhez a részhez érdemben nem tudok hozzászólni.

Illetve itt a Kávéról menüpont alatt jó összefoglalók vannak a témában.


"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Nem elérhető gprinz

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 644
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #112 Dátum: 2013. Augusztus 13. - 14:13:50 »
Amivel én tolom: a druszám által is használt Gaggia Classic - én apróhirdetés alapján vettem használtan 12e-ért, a darálóm fajtája pedig szintén látható Greggnél, az Iberital, talán 30e körül fizettem érte újonan.

A Gaggia frissbe' is 100e alatt van:

http://www.arukereso.hu/kavefozo-c3174/gaggia/classic-p13107451/

És megfelelő karbantartással örök élet meg egy nap a kávéfőző, a daráló sok év után kérhet kés cserét, felételezve az otthoni napi max. 6 csésze átlagos fogyasztást.
"Iuris praecepta sunt haec: honeste vivere, alterum non laedere, suum cuique tribuere." (Ulpianus)

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #113 Dátum: 2013. Augusztus 13. - 14:19:11 »
A másik ajánlott gép a használt Gaggia Baby. Ezek valamivel olcsóbbak, mint a Gaggia Classic, de belül ua. Pl. ez a példány. Ez már PID-tuningolt változat, a hőmérsékletet tudod nézni/befolyásolni vele.


"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Nem elérhető SicTransit

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 7810
  • lelkes kezdő
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #114 Dátum: 2013. Augusztus 13. - 14:23:13 »
Megyek is, odateszek egy kávét a Brikkába...
God shave the queen

Penge mintabolt     Eladó kezdőkés

Nem elérhető gprinz

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 644
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #115 Dátum: 2013. Augusztus 13. - 14:25:33 »
A nyomásról: az eszpresszófőzés (pontosabban készítés, lúgozás, ahogy tetszik) lényege, hogy forráspont alatti vizet átpréselünk egy finomra őrölt kávépogácsán. Az ellenállást maga a kávé kell, hogy adja. A végeredmény nagyjából úgy alakul, hogy 8-10 bar nyomás (a pumpában kell, hogy legyen tartalék) alatt 88-93 fokos vízből olyan 30-35 ml hatol át 7-9 gr kávén, dupla esetén ebből a kávé és a víz mennyisége változik csak (az idő nem!!!).

Az eszpresszókészítésre alkalmas gépekben a víz melegítése és átnyomása egymástól független. A melegítésre kazán szolgál, külső (a bojler falában lévő) vagy belső fűtőelemekkel. A pumpa pedig üzleti gépek esetén rotációs pumpa, otthon tipikusan vibrációs pumpa, de nem kizárt a kézi erő sem (google for "la pavoni").

A nyomást szokták is mérni, a kávétartó kar helyére feltett, vagy a kávétartó kar kifolyójára szerelt műszerrel.

A Gaggia Classic, és több másik gép is rendelkezik egy ún. OVP-vel, azaz túlnyomás szeleppel, ami állítható. Itt beállítani, hogy a 15 barra képes pumpa mellett is maximalizálva legyen a nyomás, ami a jobb kávét szolgálja.

Ehhez tartozik, hogy a már említett vibrációs pumpáknak van egy jelleggörbéjük, azaz, hogy adott nyomás mellett milyen vízhozamot tudnak. Márpedig, ez a fenti defininícióval ütközik, hiszen az egy és a kétcsészés főzésnek is azonos idő alatt kell elkészülnie, ahhoz pedig két nyomásérték tartozik, mint két vízmennyiség is. A pumpa jellege inkább a két csészész főzéshez áll közel, de ahhoz sem tökéletesen passzol. Az OVP-vel lehet elérni, hogy a vízfelesleg távozzon (vissza a tartályba).

Folytassam még? Lehet hozni szép grafikonokat is a fentiekre, de lényeg akkor is a jó kávé marad...

És a fentiek mind otthoni, mind profi viszonylatban ugyanúgy alakulnak.
"Iuris praecepta sunt haec: honeste vivere, alterum non laedere, suum cuique tribuere." (Ulpianus)

Nem elérhető gprinz

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 644
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #116 Dátum: 2013. Augusztus 13. - 14:32:10 »
Peti!

PID-hez: a Gaggia-k (més társaik zöme) thermosztát vezérlésű, jól kitalált, de nem elhanyagolható hiszterézissel, azaz a fűtés ki-bekapcsolás között van egy párfokos különbség. A PID-vezérlés ezt pontosabbá, és szabályozhatóvá teszi, vagyis jobban kalibrált, és a csapolás alatt egyenletesebb hőmérsékletű lesz a víz, ami jobb kávét jelent. Illetve ez teszi lehetővé, hogy előre pontosan belőjem a kávéhoz a vízhőmérsékletét, az sem mindegy ugyanis. Egy tiszta arabica fajtakávé, vagy keverék általában magasabb hőmérsékletet kér, mint egy robusztától testes verzió. Én eddig nem vetemedtem PID-elésre, inkább szörfözök, azaz temperature surfinget csinálok, a főzés indítása előtt a gőzgomb valamennyi időre történő bekapcsolásával trükközöm a hőmérséklettel, és figyelem, hogy egyébként is a fűtési ciklusban hol járunk, és az a minimum az én gépem esetén, hogy közvetlenül a fűtés kikapcsolása után indítom a főzést.
"Iuris praecepta sunt haec: honeste vivere, alterum non laedere, suum cuique tribuere." (Ulpianus)

Nem elérhető Lacus_65

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1046
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #117 Dátum: 2013. Augusztus 13. - 14:42:36 »
Peti! Azt hiszem, ingoványos talajra tévedtél! :D
A kávéfőzés is hihetetlen kísérletezést, idő és energiaráfordítást tesz lehetővé!
Én nagyon elégedett vagyok a saját eszközeimmel. Azonban ittam már kávét egy PID-elt Gaggia-ból (volt kollégám jóvoltából), s tényleg érezhető a különbség.
Persze mindenkinek el kell itt is döntenie, hogy ez a különbség megéri-e neki az árkülönbözetet, illetve a ráfordítandó időt!
Én pl. szívesen eltökörészek a főzéssel (kézi darálás közvetlenül a főzés előtt, tamper, stb.), de nem ér meg adott esetben számomra az eddig befektetettnél (kb. 50-55 EFt) több pénzt.
Egy biztos: ha ez a készülékem tönkremegy, keresek egy használt/felújított Gaggiát! :D

Nem elérhető rty42

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1916
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #118 Dátum: 2013. Augusztus 13. - 14:51:55 »
de nem ám!

a persszógépbe ugyanis sokkal finomabbra őrölt kávél megy, páadásul azt jól bele is tömörítik a helyére, míg a Brikkát nem szabad megtömni, és durvább szemű is a cucc.
... a nyúlon túl?

Nem elérhető rty42

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1916
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #119 Dátum: 2013. Augusztus 13. - 14:54:47 »
amúgy én is pont ugyanazzal operálok otthon mint SicT, vagyis kis Hario és 2 személyes Brikka.
sima eccerű mokkánál egyértelműen jobb, de nem eszpresszó műfaj.

Ja és a Brikka nem kotyog, a szelep egy ideig növeli a nyomást (eközben a kávé legfeljebb szivárog), aztán egyszerre jön ki az egész cucc.
... a nyúlon túl?

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici