Szerző Téma: Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.  (Megtekintve 362756 alkalommal)

Nem elérhető Black

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1613
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #165 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 11:47:44 »
Bizony!

Ez a hovatovább netovábbja!  ;D
Lajong és bolotvál! ;-)

Nem elérhető edrose

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3560
    • Pamacs és penge
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #166 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 12:05:16 »
Na, akkor sasoljatok: http://www.vasipari.hu/upload/15bar.pdf

Aszta! Nem is tudtam, hogy ilyen van! Nagyon rokonszenves! Ha ez működik rendesen, ilyen kelleni fog.

Én egyébként tavaly majdnem beleugrottam egy Gaggiába, az Index kávéfórumon van ez a SID nevű fiú, aki újít föl meg ad el, a téma nagy guruja. Kinéztem egyet nála, mondta, mikor lesz nagyjából kész, aztán meg nem jelentkezett, írtam neki, azt mondta, valami gond lett a borítással, szinterezni kell, plusz idő – aztán soha többé nem hallottam felőle, én meg hagytam a fenébe, közben így a kedvem is elment a dologtól, illetve tőle.

Az a bajom, hogy valahányszor rámjön, hogy kéne egy ilyesmi gép, elkezdek olvasgatni, aztán öt perc múlva már ki is derül, hogy ha nem tuningoltatom a nemtommit, meg nem cserélem le a gyári kütyeszt nemtommilyen másik gyári bigyeszre, meg a nanopaszkálok és tizedcelsiusok, hát akkor ne is reméljek semmi jót se a gépet, se a kész kávét illetően, ráadásul vazeg, mintha űrhajósok beszélgetnének.   :evil:

Nem elérhető gprinz

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 644
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #167 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 12:26:33 »
Egy biztos, hogy a gőznyomással működő gépek igazi espresso-t nem fognak tudni készíteni. Erről a pumpás Szarvasiról eddig nem hallottam, de örülök neki. Azonban a pumpa nem minden. Szerencsé esetben a szűrőtartó kar tömör réz, és vagy fél kiló, valamint nincsen benne nyomásfokozó. Az utóbbi azt a célt szolgálja, hogy ha nem tud elég ellenállást kifejteni a kv pogácsa, akkor azt pótolja. Persze a végeredmény nem lesz olyan, messze nem lehet ezekkel kihozni a maximumot az adott kávéból. Igazából arra jó, hogy bolti darált kávét is lehet vele használni.

Ugyanis igazi eszpreszóhoz finomásgú őrlést nem nagyon lehet találni a bolti kávék között, a többségét bárhogy tömöríted, átszalad rajta a víz, így az ember hamar kiköt a szemes kv-nál, friss őrlésnél. A megőrölt kávé egyébként baromi gyorsan veszíti el az aromáját, egy félnapos és egy friss darálás között már hatalmas a különbség. Megfelelő csomagolással a bolti darált a kinyitásig egész tűrhetően tartja a minőséget, a hanyatlás viszont a nyitás után gyorsan megkezdődik.
"Iuris praecepta sunt haec: honeste vivere, alterum non laedere, suum cuique tribuere." (Ulpianus)

Nem elérhető gprinz

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 644
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #168 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 12:27:41 »
SiD szerintem jó srác, de nem gyors, viszont igen népszerű és foglalkoztatott. Telefonálgatni kell az eredményhez...
"Iuris praecepta sunt haec: honeste vivere, alterum non laedere, suum cuique tribuere." (Ulpianus)

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #169 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 12:39:12 »
A szarvasira rákérdeztem a Kávéológián.
A válasz egy megbízható törzstagtól:

"Kb. fél évig lehetett tényleg kapni. Alighanem a szarvasi gyár maga is azt szűrte le, hogy magas nekik ez a pumpás eszpresszó műfaj és jobb, ha a steam toyokat árulják tovább az igénytelen törzsközönségüknek."

SID nekem minden kérdésemre azonnal válaszolt, segített magánban is. Újoncként azonnal felajánlotta nekem, hogy ingyen átnézi és kijavítja a csöpögő Gaggiámat. Önzetlen, jó szakember, néha lehet, hogy túlvállalja magát.


"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #170 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 12:43:11 »
Gyanús volt, mert ha ennyiért jó gép lenne, akkor már ismertük volna, ajánlották volna másnak is.


"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Nem elérhető Black

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1613
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #171 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 12:57:31 »

... Ugyanis igazi eszpreszóhoz finomásgú őrlést nem nagyon lehet találni a bolti kávék között, a többségét bárhogy tömöríted, átszalad rajta a víz, így az ember hamar kiköt a szemes kv-nál, friss őrlésnél. A megőrölt kávé egyébként baromi gyorsan veszíti el az aromáját, egy félnapos és egy friss darálás között már hatalmas a különbség. Megfelelő csomagolással a bolti darált a kinyitásig egész tűrhetően tartja a minőséget, a hanyatlás viszont a nyitás után gyorsan megkezdődik.

Otthoni kávéfőzés során szerintem annyira nem szempont a kávéőrlemény szemcsemérete, vagy az, hogy délelőtti a darálás, vagy éppen délutáni.
Otthoni körülmények között ezek - szerintem - kiérezhetetlenek. Kávézóban is csak - szerintem - vérprofi mondja meg kóstolás után. Viszont tudjuk, hogy ott veri profi gépek vannak, mindenféle beállítási lehetőséggel.
Egyszerű kávéfogyasztó - mint pl. én - csak azt tudja megmondani, hogy a kávé állott-e, vagy hogy zaccos, esetleg erős, vagy híg tea.
Éppen ezért nehéz olyan kávéfőzőt vásárolni, amely otthoni célra lenne de azért mégis jó legyen.
Lajong és bolotvál! ;-)

Nem elérhető edrose

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3560
    • Pamacs és penge
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #172 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 13:00:55 »
SID nekem minden kérdésemre azonnal válaszolt, segített magánban is. Újoncként azonnal felajánlotta nekem, hogy ingyen átnézi és kijavítja a csöpögő Gaggiámat. Önzetlen, jó szakember, néha lehet, hogy túlvállalja magát.

Biztos így van, mert a fórumos szerepléséből ez jön le. Majd legközelebb állhatatosabb leszek.  :)

Nem elérhető Black

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1613
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #173 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 13:06:37 »
Nem ezt mondtam, csak azt, hogy otthoni körülmények között kávéházi minőséget kár keresni. Persze lehet olyan gépet venni, csak pénz kérdése   ;D
Lajong és bolotvál! ;-)

Nem elérhető gprinz

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 644
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #174 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 13:11:25 »

Otthoni kávéfőzés során szerintem annyira nem szempont a kávéőrlemény szemcsemérete, vagy az, hogy délelőtti a darálás, vagy éppen délutáni.
Otthoni körülmények között ezek - szerintem - kiérezhetetlenek. Kávézóban is csak - szerintem - vérprofi mondja meg kóstolás után. Viszont tudjuk, hogy ott veri profi gépek vannak, mindenféle beállítási lehetőséggel.
Egyszerű kávéfogyasztó - mint pl. én - csak azt tudja megmondani, hogy a kávé állott-e, vagy hogy zaccos, esetleg erős, vagy híg tea.
Éppen ezért nehéz olyan kávéfőzőt vásárolni, amely otthoni célra lenne de azért mégis jó legyen.

A darálás szerintem igen is nagyon sokat számít, ha nem nyomásfokozós, nagy nyomású gépet használsz. Ha 5 sec alatt lejön az eszpresszómennyiség, az nem lesz jó. A frissen darált kávénál pedig érdemes kipróbálni, hogy reggeli kávéfőzéskor megdarálod a délutánit is. Nem kell egyáltalán szakembernek lenni, hogy a különbséget érezd, sőt látni is fogod.

Legalábbis nekem ez a tapasztalatom Gaggia Classic/Iberital párossal.

Azt már nem is említem, hogy nálam egy 1kg kávé kb. 5 hét alatt fogy el, és így is nagy a különbség az eleje meg a vége között, általában a darálót is kell állítani közben. Mondjuk az utóbbihoz elég egy páratartalomváltozás is. (Pl. bejön egy extrémszáraz idő, és észreveszed, hogy a víz sokkal gyorsabban szalad át a kávén...)
"Iuris praecepta sunt haec: honeste vivere, alterum non laedere, suum cuique tribuere." (Ulpianus)

Nem elérhető gprinz

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 644
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #175 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 13:12:26 »
Nem ezt mondtam, csak azt, hogy otthoni körülmények között kávéházi minőséget kár keresni. Persze lehet olyan gépet venni, csak pénz kérdése   ;D

Ezt nagyon határozottan cáfolom. Legalábbis a magyar kávéházi általános színvonal ismeretében. Kis befektetéssel az ember a kávézók többségét magasan veri.
"Iuris praecepta sunt haec: honeste vivere, alterum non laedere, suum cuique tribuere." (Ulpianus)

Nem elérhető Black

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1613
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #176 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 13:16:52 »
... annak szabadtéri szekciójában ittam egy kávét, ami k.drága volt, és kib...tt szar, azaz átqurtak. Mondtam is, hogy "Ide se jövök többé"  :crazy:

Nekem a kiszolgálás cseszte el az egyik kávézásomat. Szép magyar város, elegáns, ekszkluzív kávézó, terasz. Ja, és nyár tavaly. Teraszra kiültünk, én és a párom, majd kértünk kávét. Meg is kaptuk, de úgy kinéztek minket onnan csak mert nem öltöny nyakkendő, páromnak meg nem kiskosztüm vagy mittom én, hogy csak na! Majdnem ledobta pincér a poharakat az asztalra azzal, a stílus meg ilyesmi volt szavak nélkül: "ittvan nektek ne, a kávétok".
Városnézéses ruhában voltunk nem is topisan, azóta sem értem.  :nemtom: (talán mert nem külföldiül beszéltünk, vagy nem tudom)
Lajong és bolotvál! ;-)

Nem elérhető zolzozo

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 153
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #177 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 13:18:22 »
Ez így van gprinz! Nagyon hamar beszűkül a kávézási helyek köre, ha az ember kicsit utánajár, és otthon gyakorol.

Nem elérhető Lacus_65

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1046
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #178 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 13:20:15 »
Szerintem is fontos a darálás.
A minőségi ugrás nem a kávéfőző megvásárlása volt, hanem amikor megvettem a kis Hario-t, s átálltunk a a bolti "tégláról" (hogy abban mennyi a kávétartalom, az egy másik kérdés) a szemes kávéra, amit főzés előtt frissen darálunk!

Nem elérhető gprinz

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 644
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #179 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 13:20:25 »
A teljesség igénye nélkül a magyar átlagos kávézók betegségei:

  • őrlő nincs rendesen beállítva
  • öreg az őrlemény
  • kevés őrleményt használnak
  • nem tisztítják ki rendesen a szűrőt egyes használatok között, jó zaccosan érkezik bele az új őrlemény
  • az egycsészés szűrővel szerelt kar csak fekszik a gép cseptálcáján, és csak egy csésze készítésekor (ez a ritkább) csapják fel a fejbe, így hidegen indítják a főzést
  • nagyon hosszúra főzik a kávét
  • tejes italokohoz nem tudnak tisztességesen tejet habosítani

és még sokáig sorolhatnám...
"Iuris praecepta sunt haec: honeste vivere, alterum non laedere, suum cuique tribuere." (Ulpianus)

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici