Szerző Téma: Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.  (Megtekintve 362783 alkalommal)

Nem elérhető Black

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1613
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #180 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 13:28:55 »
Mindenesetre lehetne sorolni.
Az előre megőrölt kávé "minősége" pedig szintén fontos tényező. Abban van a legtöbb selejtes kávészem. Vagy csak abból áll...
Lajong és bolotvál! ;-)

Nem elérhető Rotbart

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3762
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #181 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 13:41:00 »
Otthoni kávéfőzés során szerintem annyira nem szempont a kávéőrlemény szemcsemérete, vagy az, hogy délelőtti a darálás, vagy éppen délutáni.
Otthoni körülmények között ezek - szerintem - kiérezhetetlenek.
Kávézóban is csak - szerintem - vérprofi mondja meg kóstolás után.
Egyszerű kávéfogyasztó - mint pl. én - csak azt tudja megmondani, hogy a kávé állott-e, vagy hogy zaccos, esetleg erős, vagy híg tea.

Ez olyan, mint azzal érvelni, hogy csak 16 szín létezik, mint a Windowsban, a barack pedig egy gyümölcs, nem szín. Aki mégis többet lát, az hazudik? Vagy sznob? Színestévét is csak azért vett?

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #182 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 13:41:40 »
Budapesten 4-5 ajánlott kávézó van (Tamp and Pull, Fekete, Espresso Embassy, My Little Melbourne, Madal Café és a hagyományos vonalon a Molinari). Ezekkel csak az a baj, hogy itt leginkább az újhullámos kávékat kapni, amik egy kezdő kóstoló kedvét elvehetik(jó esetben meghozhatják), mivel az ízük többé-kevésbé gyümölcsös/savas. Az ellentábor szerint savanyú, citromlé...stb. :)

Van egy veszély: ha az ember elkezd otthon minőségi kávét készíteni, néhány hely kivételével, már nem fog tudni kávézóba járni. ;)


"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Nem elérhető Rotbart

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3762
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #183 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 13:44:09 »
 :+1:

Sajnos. Pedig az elmúlt évtizedben mindennap kávéztam valahol... rosszul esett leszokni róla, de muszáj volt : (

Nem elérhető Rotbart

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3762
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #184 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 13:49:42 »

Nem elérhető Black

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1613
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #185 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 15:00:07 »
Otthoni kávéfőzés során szerintem annyira nem szempont a kávéőrlemény szemcsemérete, vagy az, hogy délelőtti a darálás, vagy éppen délutáni.
Otthoni körülmények között ezek - szerintem - kiérezhetetlenek.
Kávézóban is csak - szerintem - vérprofi mondja meg kóstolás után.
Egyszerű kávéfogyasztó - mint pl. én - csak azt tudja megmondani, hogy a kávé állott-e, vagy hogy zaccos, esetleg erős, vagy híg tea.

Ez olyan, mint azzal érvelni, hogy csak 16 szín létezik, mint a Windowsban, a barack pedig egy gyümölcs, nem szín. Aki mégis többet lát, az hazudik? Vagy sznob? Színestévét is csak azért vett?

Ezt nem értem Rotbart!

Én egészen egyszerűen a kompromisszumról beszéltem, nem arról hogy sznob, aki otthon fullos kávét iszik.
Én a kávéban igényes vagyok, nem sznob. De az a kompromisszum, hogy nem kell otthonra a Juránál (fejből nem mondom meg, de talán Impressa E60), meg Szarvasinál több - nekem - mert erre nincs igényem.
Ha Neked, vagy valaki másnak ennél több kell az szerintem nem sznob és Rád sem mondta/írtam ilyent.
Hogy ki hol húzza meg a határt, azaz milyen komprommsizumok alapján választ magának valamit az meg egyéni dolog.

Egyébként akár hogy is olvasom, amit írtál nem érzem ki belőle, hogy bárkit lesznoboztam volna, tényleg nem értem.
Lajong és bolotvál! ;-)

Nem elérhető Rotbart

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3762
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #186 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 15:18:59 »
Jessz, mert egy lépést kihagytam...

Azzal akartam érvelni először, hogy nyilván azért lehet eladni a bazidrága gépeket otthonra is, mert van, aki érzi a különbséget. Csak eszembe jutott, hogy ilyenkor szokott jönni az ellenérv, hogy ha a hozzászóló nem érez valamit, akkor nyilván más sem, tehát csak gazdag sznobok veszik meg a tárgyat, nyilván dísznek.

Ezért jöttem inkább a színekkel, gondoltam érdekesebb hasonlat.

Nem elérhető Black

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1613
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #187 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 15:26:26 »
Így már stimmel!

Én is kihagyom néha névelőket.  ;)
 :sör:
Lajong és bolotvál! ;-)

Nem elérhető gprinz

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 644
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #188 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 15:45:04 »
Pont ilyenem van. Van egy bekapcsoló gomb a baloldalon - ez felel az áramellátásért. A jobboldaldi pici gomb állítja a darálás idejét, adagját, ugyanis nem addig darál a gép ameddig nyomod, hanem gombnyomásra meghatározott ideig. A csőr alatti gomb indítja a darálást.

Az adagolás nem teljesen egyenletes, ezért néha be kell avatkozni a kikapcs gombbal.

Öröm vele élni, de tényleg hangos.
"Iuris praecepta sunt haec: honeste vivere, alterum non laedere, suum cuique tribuere." (Ulpianus)

Nem elérhető Seventy

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 814
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #189 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 15:55:01 »
Black: a kávéörlemény finomságával nagyban befolyásolható a kávé íze.
Pontosabban el lehet rontani az ízét.Én egy Szarvasin simán kiérzem.
3percen belüli/vagy délutáni tesztet nem végeztem,de nem is lenne szívem.
Imádom a Peugeotos kávédarálóm fiókjában illatozó friss örleményt.
Darálás után egyből felteszem.

Nem elérhető gprinz

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 644
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #190 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 16:30:35 »
Jól. Viszont, ha szeretnél különböző jellegű kávékat inni, mint espresso, mokka, frencspresz, török, stb. akkor nem az IberItal a barátod. Ugyanis fokozatmentes őrleményfinomság állítási lehetőség van rajta, ez a nagy gomb jobb oldalt, a kávétartály alatt. Nagyon finoman szabályozható széles sávban, de nem teszi lehetővé az ugrásokat, illetve a könnyű visszatalálást a korábbi fokozatba. Ez nálam pl. nem gond, mert csak az eszresszó megy.

Ja, és a frencspresz és a török beállítás között csapágyas lesz a kezed, mire áthajtod.
"Iuris praecepta sunt haec: honeste vivere, alterum non laedere, suum cuique tribuere." (Ulpianus)

Nem elérhető Seventy

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 814
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #191 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 16:30:41 »
Próbáld meg: a Lidl-ben most lehet kapni Bellarom brand-el fémjlezett 100% arabica-t....
Köszi,a tippet,megnézem.

Nem elérhető Lacus_65

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1046
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #192 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 16:40:53 »
Tudsz állítani akármekkorát, csak az lesz nehéz, hogy mindig ugyanoda tekerd vissza.
A frenchpress és a török pont a két véglet! :D

Nem elérhető Black

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1613
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #193 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 17:02:10 »
Black: a kávéörlemény finomságával nagyban befolyásolható a kávé íze.
Pontosabban el lehet rontani az ízét.Én egy Szarvasin simán kiérzem.
3percen belüli/vagy délutáni tesztet nem végeztem,de nem is lenne szívem.
Imádom a Peugeotos kávédarálóm fiókjában illatozó friss örleményt.
Darálás után egyből felteszem.

Értem én. Igazából csak a magam egyszerű otthoni fogyasztói szemszögemből néztem a dolgokat.
Különbség van, ezt tudjuk, hiszen pl. az illóolajok sem biztos, hogy ki tudnak szabadulni a nagyobb szemcsékből, míg a kisebbekből igen, és voálá, az íz ugyanabból a kávéból főzve már más. Közrejátszik még a nyomás, a víz hőmérséklete, hogy maga az átfolyás a kávépogácsán mennyi ideig tart, stb... Ezek valóban mind meghatározzák a lefőtt kávé zamatát.  ;)
Lajong és bolotvál! ;-)

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #194 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 17:10:25 »
Ebben az árkategóriában az Iberital-al nem tudsz mellényúlni. Az őrlemény minősége vetekszik a nagyokéval. Az állítás valóban fokozatmentes, ami sokkal inkább előny, mint hátrány. Sok gépen pont ez hiányzik(erről Roti tudna mesélni). Az valóban igaz, hogy az eszpresszózástól eltérő egyéb kávézáshoz sokat kell tekerni hozzá, de ha valaki ennyire csapong a kávékészítés terén, az vegyen két darálót, tartson mellette egy kézit, vagy vegyen egy komolyabb őrlőt. ;)
A hátrányait már leírtam, nekem is ez a kisebbik őrlőm. Azt hozzá kell tennem, hogy Roti-hoz hasonlóan én is rommá tuningoltam.

Viszont, ha Téged nem zavar a visító hangja, hogy marad néhány gramm őrlemény a propeller körül, így minden főzetbe kerül az előző napiból és el tudod fogadni a kinézetét, akkor akár azonnal tudod használni. Ha szeretsz barkácsolni, akkor pedig már csak egy hangos, de jó őrlőd lesz, olcsó és könnyen beszerezhető alkatrészellátással (pl. kések egy idő után).

Azért én azt a Graef CM80-at még megnézném, bár személyes tapasztalatom nincs róla.

A szemcsékhez: a szemcse méretén kívül az egyenletessége és az alakja is befolyásolja a kávé ízét. Meg még ezer minden...


"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici