Szerző Téma: Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.  (Megtekintve 364161 alkalommal)

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #195 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 17:17:55 »

Ja, értem  :idea:
Megoldás:
1. Megtanulok számolni (hány tekerés erre-arra)
2. Majd a rutin meg az évek megoldják  ;D
3. Megpróbálok mindenfélét, majd azt iszom, amelyik a legjobban tetszik, és odaállítom, majd leveszem róla a tekerőt

Alapvetően jó ötlet, de állítani mindig kell, ez nem csak kávé fajta kérdése. Ha melegszik az idő, öregszik a kávé, urambocsá' risztrettót akarsz készíteni.


"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Nem elérhető Rotbart

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3762
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #196 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 17:28:58 »
Ezzel a kávégép nyomással még valami mindig nem mén a fejembe. Ugyebár a zellenállást (fojtást) az örlemény adja, ezen préseli által a forróvizet az pumpa. Idáig stimm.
Mondjuk nem teszek a tartóba örleményt, hanem csak átmosom a rendszert (ugye ezt többen megteszik, főleg a felmelegítés miatt). Ilyenkor azért azt a 15 bar-t érezni kellene, mármint azt, hogy ellenállás (kávé) nélkül gyön kifelé. 15 bar az komoly nyomás. Ezzel szemben kb. ugyanazzal a tempóval cammog belőle a víz, mint amikor a kávét főzi az ember.  :nemtom:
Az OK, hogy ezek picike kis szivattyúk, és a szállítoteljesítményük az lópikula...de némi különbséget azé csak kéne érezni. Nem?

Ha nincs kávé a karban, nyomás sincs. Ha megtömöd, indítás után növekedni kezd a nyomás, amíg át nem tudja tolni a vizet az őrleményen (vagy az OPV kinyit 9-10 bar köröl).
ULKA szóra keresve jelleggörbéket is találhatsz.

Amúgy kávés fórumokon nagyon megdicsérnének, hogy őrlőt akarsz venni először. Általában a lelkes érdeklődők nem bírnak magukkal, és gépet vesznek először (épp elég nagy beruházás az is), aztán csodálkoznak.
A legrosszabb forgatókönyv szerint vesznek egy Hariot is, majd fél éven belül egy Iberitalt : )

Nem elérhető gprinz

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 644
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #197 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 17:37:43 »
Ahogy Roti is írja. A pumpa max. 15 bar nyomást tud kifejteni, de a ténylegesen kifejtett az ellenállástól függ. Ezért emlegettem pár oldallal feljebba  jelleggörbét is (vízhozam/nyomás grafikon). Ha üresen fut, akkor szállítja a legtöbb vizet.

A görbe, feltüntetve az OPV hatását:

"Iuris praecepta sunt haec: honeste vivere, alterum non laedere, suum cuique tribuere." (Ulpianus)

Nem elérhető Betyarka

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2001
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #198 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 17:48:20 »
Örülök, hogy ennyire megszaladt a topik. Nagyon rá vagyok én is indulva a kávéfőző projektre de eddig csak csüng a dolog.
A vége a lesz, hogy veszek egy Bialetti Brikka t oszt jó van.
Nézegetem a Saeco t
http://www.ebolt.hu/product370743-Philips_Saeco_HD832309_eszpresszo_kavefozo.html

 de erről meg erősen lebeszéltek.  Szarvasin és is meglepődtem de kár, hogy nincs sehol.
Csak a puffin ad erőt...

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #199 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 17:55:19 »
Betyárka, ki beszélt le? A Philipsh Saeco Poemia Sid által is javasolt ebben a kategóriában.


"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Nem elérhető Betyarka

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2001
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #200 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 18:03:26 »
Az említett kávéfórumon pont. Azt rötyögték, hogy inkább egy Quick Mill mint ez mert ebből minden másodikat visszavisznek garancia bajjal.
Pedig pont most 15e van a vaterán. Igaz csak 1 hónap garival. Gondolom kinti beszerzés.

http://haztartasigep.vatera.hu/haztartasi_kisgep/kavefozo_teafozo/philips_hd8423_seaco_kavefozo_45_eng_1789984001.html?bk_medium=selfpromo&bk_source=gravity_vatera&bk_campaign=gravity&bk_content=listings_big3&bk_referral=http%3A%2F%2Fwww.vatera.hu%2Flistings%2Findex.php%3Fq%3Dk%25E1v%25E9f%25F5z%25F5%26amp%3Bc%3D0&bk_term=philips%20hd8423%20-%20seaco%20kavefozo%20-%2045%%20eng.

MÁr csak a HD 8423  és a hd8323 közti különbséget nem látom.  ;D ;D
Csak a puffin ad erőt...

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #201 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 18:23:23 »
Értem. Ez pedig egy éve volt kb. Lehet, hogy azóta jöttek ki a garis gondok. Viszont QM jelenleg nincs nagyon, 15-ért nagy kockázatot nem vállal vele az ember. 6 db-ot tudsz belőle venni egy Gaggia Classic árából. ;D Szerintem ő lehet a kávéfőzők Gold Dollar-ja. :fetreng:


"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Nem elérhető Betyarka

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2001
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #202 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 18:32:46 »
Pont most mondtam az asszonynak nekem kő egy ilyen.  Engedély megadva.   :crazy:
Kezdem unni a kapszula töltést a Martello gépnél, meg nem érzem kávénak a kapszulás főzést.
Van Pedrini kotyogós de az se zsánerem.
Kezdésnek, meg továbblépésnek jó lesz szerintem. Tudnék Gaggiát álmodozni de annyit nem ér nekem. Főleg mikor csak hétvégén kávézok itthon.
Melóhelyen melósszarvasi teljes melostisztassággal ellátott immunerősítős retekkel bevont kávéfőzés van.  :hurra:
Csak a puffin ad erőt...

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #203 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 18:36:29 »
Majd mesélj! :thumbup:


"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Nem elérhető kezdőmókus

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2041
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #204 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 18:51:14 »
Nem ezt mondtam, csak azt, hogy otthoni körülmények között kávéházi minőséget kár keresni. Persze lehet olyan gépet venni, csak pénz kérdése   ;D

Ezt nagyon határozottan cáfolom. Legalábbis a magyar kávéházi általános színvonal ismeretében. Kis befektetéssel az ember a kávézók többségét magasan veri.
Azt hiszem nagyon szerencsés vagyok: imádom a kávét, de valszeg annyira fejletlen ízlésű vagyok hogy a magyar kávéházak 80%ban ízleni szokott, amit kapok (általában eszpresszót iszom, üresen).  A borral is úgy vagyok, hogy egyszerűen nem érzem a különbsége a 2 és a 15 ezer forintos között, míg a 2e és az 500 forintos között igen, szóval elég olcsón és kevés utánajárással meg tudom oldani hogy nekem jó legyen.

Nem elérhető Black

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1613
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #205 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 19:30:29 »
Mondjuk, ami a kávézókat illeti, az ott kapható kávék nekem is mind ízlenek. De most hogy mondod, valóban, én sem éreztem túl sok különbséget.
Persze van különbség, azért azt érzem, de nem olyan nagy. És egyikre sem tudom ráfogni, hogy az lenne a kedvenc, vagy pedig hogy itt és ott kapni a városban a legjobbat.

Igaz az is, hogy nem gyakran iszom kávézóban kávét, inkább csak néha. Én is presszót feketén és szinte cukor nélkül.  :)
Lajong és bolotvál! ;-)

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #206 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 22:22:33 »
Szerintem egyszerű a magyarázata annak, hogy miért nem találtok nagy különbséget a nyilvános kávézók kínálatában; mivel nincs nagy különbség közöttük. Általában gyenge minőségű kávéból, előre ledarált őrleményből, bő lére eresztett, keserű kávékat kínálnak. Ehhez szoktunk hozzá, mert nem volt más.

Kb. 20 évig kotyogóztam, bolti téglából, nyilvános helyen sem volt semmi bajom. Aztán talán Krakkóban ittam egy igen finom eszpresszót. Elkezdem komolyabban utána járni, hogy miért olyan más, mint amiket úgy általában iszom. Most már tudom.

Annak idején cukorral és tejjel ittam a kávét, később csak tejjel, most már csak tisztán. Nagyon ritkán készítek egy-egy kapucsínót, ha nagyon savas kávéval akadok össze, vagy valaki kér.

A kávé nem létszükséglet számomra. Ha elutazunk, és nincs minőségi kávé elérhető közelségben, akkor egyáltalán nem iszom. Főként alacsony koffeintartalmú prémium-kategóriás arabica(néha 5-20 százaléknyi robusztával keverve) kávékat fogyasztok, naponta két-hármat. Szeretek kísérletezni velük, nincs egy bevált márka/fajta, aminél elköteleztem magam.

Élvezetes kávézást mindenkinek, úgy ahogy a legjobban szereti! :)



"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Nem elérhető GianniV

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1984
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #207 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 22:40:32 »
Nem ezt mondtam, csak azt, hogy otthoni körülmények között kávéházi minőséget kár keresni. Persze lehet olyan gépet venni, csak pénz kérdése   ;D

Ezt nagyon határozottan cáfolom. Legalábbis a magyar kávéházi általános színvonal ismeretében. Kis befektetéssel az ember a kávézók többségét magasan veri.
Azt hiszem nagyon szerencsés vagyok: imádom a kávét, de valszeg annyira fejletlen ízlésű vagyok hogy a magyar kávéházak 80%ban ízleni szokott, amit kapok (általában eszpresszót iszom, üresen).  A borral is úgy vagyok, hogy egyszerűen nem érzem a különbsége a 2 és a 15 ezer forintos között, míg a 2e és az 500 forintos között igen, szóval elég olcsón és kevés utánajárással meg tudom oldani hogy nekem jó legyen.
+1

Ittam már extra jó kávét kávézóban (külföldön). Ha arra vet a jósors, akkor ki nem hagynám, de nem érzek késztetést, hogy itthon készítsek olyat. Így legalább megvan a vágyakozásom oda.
Buga Józsi nem szép ember, de gavallér...

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #208 Dátum: 2013. Augusztus 15. - 09:34:26 »

néha 5-20 százaléknyi robusztával


a robuszta az nagyobb szemű, izmosabb, mint a nem robuszta?  :futyul:
Jóóóó... :fetreng: Robuszta javítva.

Az Illy azért nem az alja, de erősen túlárazott kávé. A legnagyobb gond vele, mint a legtöbb kávéval, ha régi, bedöglött pörkölésből készül az ital. Ahol ez megoldott, ott lehet jókat inni. A bécsi úti Vapiano-ban állítólag jól készítik.


"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Nem elérhető kezdőmókus

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2041
Re:Élvezeti topik: kávé, tea, bor, párlat, dohány stb.
« Válasz #209 Dátum: 2013. Augusztus 15. - 10:16:28 »
Szerintem egyszerű a magyarázata annak, hogy miért nem találtok nagy különbséget a nyilvános kávézók kínálatában; mivel nincs nagy különbség közöttük. Általában gyenge minőségű kávéból, előre ledarált őrleményből, bő lére eresztett, keserű kávékat kínálnak. Ehhez szoktunk hozzá, mert nem volt más.
Ez nagyon érdekes magyarázat, csak ott esik szét hogy Bécsben dolgozok :)  Szoktam kávézni az ottani jó(nak tartott) kávézókban is.  Nem mondom hogy nincs különbség, de ha pontozni kellene akkor az én ízérzékelésem alapján ±20% a különbség a világban (USA, Európa, Ázsia) ivott kávék 70%-a között (a maradék 30% a vacak, amit én is vacaknak érzek).  Simán el tudom fogadni hogy van akinek nagy a különbség, őket kicsit irigylem, mert olyat tudnak amit én nem, és kicsit sajnálom, mert nekem majdnem mindenhol jó, nekik meg sokkal nehezebb.  Bárhol vagyok, be tudok menni egy Starbucks-ba vagy egy McCafé-ba, kérek valami kávét, és onnantól happy vagyok.

Amit nagyon hiányolok ugyanakkor, hogy Mo-n nagyon kevés helyen adnak alapból egy kis pohár vizet  az eszpresszómhoz.

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici