Szerző Téma: Könyvtár / Olvasószoba: Irodalmi élmények  (Megtekintve 59327 alkalommal)

Nem elérhető SicTransit

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 7810
  • lelkes kezdő
Könyvtár / Olvasószoba: Irodalmi élmények
« Dátum: 2013. Augusztus 14. - 09:34:02 »
Ide jöhetnek az általános (tehát nem feltétlenül borotvás témájú) szép-, és kevésbé szépirodalmi témájú hozzászólások. Mit olvastál ma?
God shave the queen

Penge mintabolt     Eladó kezdőkés

Nem elérhető mad.just mad.

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2130
Re:Könyvtár / Olvasószoba: Irodalmi élmények
« Válasz #1 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 09:41:00 »
 Ma nem olvastam semmit. Viszont nem olyan rég volt megint a kezeim között a "Sorstalanság". Tudom, sokaknak nem tetszik. Sem az író, sem a téma, sem a...nem is tudom. De néha kell egy-egy ilyen, hogy visszahozzon a valóságba, hogy rájöjjön az ember, hogy nem is olyan rossz a sorsa. Mert amíg van időnk és anyagi lehetőségünk krémekre, borotvákra, miegymásra vadászni és költeni (főleg ilyen szinten), talán nem élünk olyan rosszul. Persze panaszra mindig van ok, főként egy magyar embernek, mert genetikailag ilyenek vagyunk. De van és volt rosszabb is.
"I am free of all prejudice. I hate everyone equally."

Nem elérhető Black

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1613
Re:Könyvtár / Olvasószoba: Irodalmi élmények
« Válasz #2 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 09:50:30 »
Köszönjük Sic!  :sör:

Az aktuális amit olvasok, az Murakami Harukitól a Kurblimadár krónikája.
Oldalakat írhatnék az író stílusáról, de nem teszem, mert az sem adná vissza jól.
Nem szórakoztató irodalom, és én nagyon el tudok merülni a töréneteiben - ebben is.

Ja!
Ha más is meg van áldva könyvvásárlási mizériával, akkor annak ajánlom most az Alxandrát, mert megint jó akcióik vannak.
Lajong és bolotvál! ;-)

Nem elérhető mad.just mad.

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2130
Re:Könyvtár / Olvasószoba: Irodalmi élmények
« Válasz #3 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 09:52:05 »
Elektronikusan olvasóknak pár tipp, mert sosem lehet tudni.
Ezt kb. mindenki ismeri, de itt van tőlem is a Magyar Elektronikus Könyvtár: MEK
Petőfi Irodalmi Múzeum - itt is vannak digitalizálva művek, a szerzők adatlapjáról linkelve: PIM DIA
Kindle-varázs. Ezek egy része a MEK-ről van, de akad egyéb is: Kindle-Téka
"I am free of all prejudice. I hate everyone equally."

Nem elérhető Black

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1613
Re:Könyvtár / Olvasószoba: Irodalmi élmények
« Válasz #4 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 10:16:10 »
Az aktuális amit olvasok, az Murakami Harukitól a Kurblimadár krónikája.
Oldalakat írhatnék az író stílusáról, de nem teszem, mert az sem adná vissza jól.
Nem szórakoztató irodalom, és én nagyon el tudok merülni a töréneteiben - ebben is.


Érdekes, hogy ugyanazon dolog (érzés, író, stb.) egy másik emberre miként hat. Én tőle a "blind willow, sleeping woman"-t kezdtem el olvasni (angolul) - de letettem, mert miközben történik "sokminden", mégsem történik semmi. Nem mondom, hogy nem érdekes, de inkább nyomasztó (nekem).

Umberto Ecotól olvastam a Hat séta a fikció erdejében című "értekezését". Nem véletlenül tartom irodalomtudósnak. Ő ebben írta, hogy az író és az olvasó között ritkán jelenik meg az úgynevezett értő olvasás. Konyhanyelven írom csak, amikor majdnem mindenben passzol az író aktuális kínálata az olvasó aktuális keresletével.
Murakaminál vettem észre (meg egyszer Kafkánál) hogy értő olvasó vagyok. Meg még sok mindenkinél, de azok szórakoztató irodalmak voltak, ott persze "könnyebb". A szépirodalomnál ez valóban "nehéz". Kell hozzá megfelelő alkalom, hogy érvényesüljön.
Egyébként valóban érdekes világot teremt az írásaiban Murakami, nem azt mondom, hogy ez tetszik, de valamiért marasztal.
Lajong és bolotvál! ;-)

Nem elérhető gprinz

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 644
Re:Könyvtár / Olvasószoba: Irodalmi élmények
« Válasz #5 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 10:31:17 »
Köszi a topikért. Az olvasás nálam is meghatározó az életemben, de sajnos egyre kevesebb a időm rá.

Ami szinte az életben maradáshoz kell nekem, az a líra: versek az ókortól a kortársig. Kiemelten Arany, József Attila, Radnóti, Kányádi, Faludi, Yeats, Jeszenyin, de persze sokan mások is.

Prózában vannak nagy, kvázi szemléletformáló olvasmány-élményeim, amiknél persze szerintem az is sokat számított, hogy mikor olvastam őket: Móra, Gárdonyi regényei (Egri csillagok, Láthatatlan ember), Pál utcai fiúk, Legyek ura, Édentől keletre, Varázshegy, Öreg halász és a tenger, Vörös és fekete, sok-sok Móricz, Krúdy, Mikszáth, réges-rég a nagy Cooper féle indiánkönyv és a Winnetou, Rejtő pedig bármikor.

Az a jó az olvasásban (meg még a művészet sok ágában), hogy nem csak maga az olvasás (mű élvezete, megismerése) az élmény, de sokszor tud az ember bizonyos élményekre támaszkodni később, akár évtizedek múltán is.

Eco is az éllovasok közé tartozik nálam. A Hat séta... mellett a kedvecem a Rózsa neve és a Focault inga, szerintem a két legjobb regénye. Az utóbbiban külön kedvencem az ezotériának és összeeskü elméleteknek tartott igen-igen görbe tükör.
"Iuris praecepta sunt haec: honeste vivere, alterum non laedere, suum cuique tribuere." (Ulpianus)

Nem elérhető gprinz

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 644
Re:Könyvtár / Olvasószoba: Irodalmi élmények
« Válasz #6 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 10:32:13 »
Ja, és a kafkai Per olvasásának ellenére (vagy pont azért??? :crazy: ) mégiscsak jogásznak álltam.
"Iuris praecepta sunt haec: honeste vivere, alterum non laedere, suum cuique tribuere." (Ulpianus)

Nem elérhető Black

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1613
Re:Könyvtár / Olvasószoba: Irodalmi élmények
« Válasz #7 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 10:38:00 »

Murakaminál vettem észre (meg egyszer Kafkánál) hogy értő olvasó vagyok.


Józsinktól kérdem, hogy ebből mire lehet következtetni!?
 :fetreng:
 :bocs:

Attól függ, hogy Józsi értő olvasónk-e?  ;D
Lajong és bolotvál! ;-)

Nem elérhető gprinz

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 644
Re:Könyvtár / Olvasószoba: Irodalmi élmények
« Válasz #8 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 10:39:59 »
Amit a fejükbe vettek, vagy amit a fejükbe vertek? Mindkettő valós opció. Azért igyekszem out of the box gondolkozni...
"Iuris praecepta sunt haec: honeste vivere, alterum non laedere, suum cuique tribuere." (Ulpianus)

Nem elérhető Black

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1613
Re:Könyvtár / Olvasószoba: Irodalmi élmények
« Válasz #9 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 11:00:10 »

Murakaminál vettem észre (meg egyszer Kafkánál) hogy értő olvasó vagyok.


Józsinktól kérdem, hogy ebből mire lehet következtetni!?
 :fetreng:
 :bocs:

Attól függ, hogy Józsi értő olvasónk-e?  ;D

Józsi nagyon megértő  ;D

A hangok a fejemben azt mondják, nincs rá szükségem.  :crazy:
Lajong és bolotvál! ;-)

Nem elérhető jrabi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1649
Re:Könyvtár / Olvasószoba: Irodalmi élmények
« Válasz #10 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 11:50:06 »

Murakaminál vettem észre (meg egyszer Kafkánál) hogy értő olvasó vagyok.


Józsinktól kérdem, hogy ebből mire lehet következtetni!?
 :fetreng:
 :bocs:
::)  :D
"A fájdalom elkerülhetetlen. A szenvedés választás dolga."

Nem elérhető jrabi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1649
Re:Könyvtár / Olvasószoba: Irodalmi élmények
« Válasz #11 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 11:55:37 »
Ha már irodalom, bár szakmai, számomra az egyik legmeghökkentőbb irodalmi alkotás Georges Bataille: A szem története című műve volt. Ha valaki az emberi elme legsötétebb rejtelmeibe kíván betekinteni, ez kíváló lehetőség rá...ehhez képest a Bűn és bűnhődés egy szenvedés története. Az örökzöld pedig Bulgakov...  ;)
Szerk.: aktuálisan éppen a Kutyaszív következik...
"A fájdalom elkerülhetetlen. A szenvedés választás dolga."

Nem elérhető gprinz

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 644
Re:Könyvtár / Olvasószoba: Irodalmi élmények
« Válasz #12 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 12:28:17 »
A' jó lesz!
"Iuris praecepta sunt haec: honeste vivere, alterum non laedere, suum cuique tribuere." (Ulpianus)

Nem elérhető gprinz

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 644
Re:Könyvtár / Olvasószoba: Irodalmi élmények
« Válasz #13 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 12:28:39 »
Igen, a short listről lefelejtettem a Mester és Margaritát, én botor.
"Iuris praecepta sunt haec: honeste vivere, alterum non laedere, suum cuique tribuere." (Ulpianus)

Nem elérhető rty42

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1916
Re:Könyvtár / Olvasószoba: Irodalmi élmények
« Válasz #14 Dátum: 2013. Augusztus 14. - 15:53:45 »
tyű a M&M-t lassan ideje lesz újraolvasni nekem is  :idea:
... a nyúlon túl?

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici