Szerző Téma: gregg - HG  (Megtekintve 157963 alkalommal)

Nem elérhető Rotbart

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3762
gregg - HG
« Válasz #360 Dátum: 2016. Szeptember 07. - 21:57:52 »
Én azért adtam el egy gyönyörű pamacsomat, mert utáltam a fogását. Pillanatragasztó volt lakk gyanánt az amúgy szép felületű fán. Pfuj

Nem elérhető siorak

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 546
Re:gregg - HG
« Válasz #361 Dátum: 2016. Szeptember 07. - 22:17:45 »
Van igazságod, de vannak olyan rajzolatú/típusú fák, amelyeknél ez a felületkezelés hozza ki legjobban a motívumait. Szeretem az olajat és a viaszt is, sokkal egyszerűbb is dolgozni vele, de az más hatás. Készítek ilyet is, meg olyat is, mindegyikre van igény.
Én amikor készítettem a pamacsot elkezdtem kutatni műgyantás (stabilizáló) után.
Sikerült, beszéltünk egy csomót. Végül arra jutottam, hogy mégsem küldöm el, de neked baromira megérné.
Plusz Zatikban nekiállni hajtani faanyagot.
Egy baja van a műgyantának állítólag. A külső 2 mm-t le kell csiszolni, hogy a stabilizált anyagot "elérd", mondjuk nálad alapből is így készül egy nyél.

Ja és árban elenyésző a késeidhez mérten. Főleg, ha nagyobb tételben akarsz csináltatni alapanyagot. 

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re:gregg - HG
« Válasz #362 Dátum: 2016. Szeptember 07. - 22:34:41 »
De ugye ez most másik téma, mármint a stabilizáló műgyanta? A "wobleres" az csak a felületre kerül, ha jól gondolom.

A csiszolás nem gond.

Csináltatni nem szeretnék, magam oldanám meg. Akkor már vennék kész, stabilizált nyélanyagot, lapokban.


"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re:gregg - HG
« Válasz #363 Dátum: 2016. Szeptember 07. - 22:37:59 »
Én azért adtam el egy gyönyörű pamacsomat, mert utáltam a fogását. Pillanatragasztó volt lakk gyanánt az amúgy szép felületű fán. Pfuj
Nekem nincs gondom egy magasfényű felület fogásával. A műanyag érzetet inkább megértem. Esztétikailag viszont többféle felületkezelést is szépnek tartok. Itt nem csak borotvanyelekre gondolok.


"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Nem elérhető siorak

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 546
Re:gregg - HG
« Válasz #364 Dátum: 2016. Szeptember 07. - 22:42:11 »
De ugye ez most másik téma, mármint a stabilizáló műgyanta? A "wobleres" az csak a felületre kerül, ha jól gondolom.

A csiszolás nem gond.

Csináltatni nem szeretnék, magam oldanám meg. Akkor már vennék kész, stabilizált nyélanyagot, lapokban.
Vagy építs stabilizálót. Nem egy nagy cucc. Kell egy nyomásbíró kamra+ szivattyú, ami a vákuumot adja.

A végén meg hőkezelni kell "sütőben".

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re:gregg - HG
« Válasz #365 Dátum: 2016. Szeptember 08. - 01:37:34 »
Gondoltam már erre is, de azért nem olyan egyszerű, meg ahogy olvastam az anyag se mindegy, hogy mit/hogyan használ benne az ember. Azt is ki kellene tanulni. Nekem meg csak kis mennyiségű faanyaghoz kellene, így azt nyugodt szívvel veszem meg fajlagosan drágábban. Vagy kezelem a hagyományos módokon. Egy borotvát azért jó esetben sok nedvesség nem fog érni. Leginkább magas olajtartalmú trópusi fákkal dolgozom, ha csak rápolíroznék se lenne vele gond vagy 100 évig...


"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re:gregg - HG
« Válasz #366 Dátum: 2016. Szeptember 17. - 10:43:17 »

Ecsettel hordom fel. Műgyanta hátránya, hogy forgató kell - típustól függően 0,5-6 órát illik forgatni.


Jól néznek ki a woblerek! :borz2: Mi az a forgató?
Rátaláltam az eljárásra. Jó buli!


"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Nem elérhető arsenlupin

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 198
Re:gregg - HG
« Válasz #367 Dátum: 2016. Szeptember 17. - 12:50:24 »
Hőlégfúvó nem elég a végén?

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re:gregg - HG
« Válasz #368 Dátum: 2016. Szeptember 17. - 13:28:51 »
Úgy érted, hogy rákened, majd hőlégfúvóval adsz neki, és kész? Nem hinném, hogy mások a bonyolultabb eljárást választanák, ha elég lenne ez is. Majd eFeM felvilágosít minket.


"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Nem elérhető eFeM

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 139
Re:gregg - HG
« Válasz #369 Dátum: 2016. Szeptember 22. - 10:14:03 »
Elnézést hogy nem írtam eddig! Szóval:
Ha csak az envirotex érdekel, egyszerű a képlet. Kell egy forgató, ecset, pohár, egy szett envirotex, és két fecskendő.
Forgató kötelező, lehet grill forgató motor, diszkógömb forgató motor, kiszuperált mikróból forgató (nekem utóbbi van). Enélkül nem lehet envirotexel dolgozni.
Ecsetnek én papír írószerből vásároltat alakítok át: ellapítom a 10-es ecset végét fogóval, ~fél centisre vágom, és megtépkedem: ami szál nincs benne rendesen, az jöjjön ki mielőbb, ne majd a munkadarabról kelljen levadászni. Vettem már alapból laposat, a műanyag szálas nagyon merev, a természetes szőr jobban hullott mint az ellapított verzió. Legolcsóbbat veszem, 160-180 HUF.
Fecskendőnek a legjobb az orvosságok mellé adott, tű "adaptert" nem tartalmazó darab, aminek a skálája nem a szívott oldalon indul. Remélem, érthető. :D Így látjuk meddig kell szívni. Normál fecskendő is tökéletes persze.
Pohárnak eldobhatós kis műanyag kávés pohár.
Én egyszerre 1-1 vagy 2-2 ml-t keverek össze az ecset végével, amit aztán simán letörlök egy papír zsebkendővel. Ilyen mennyiségnél még nem kell egyik pohárból a másikba átönteni... Egyszerűen jó alaposan össze keverni. Érdemes rászánni 4-5 percet, az envirotex alapból nem köt gyorsan - ragasztó típusú gyantával sietősebb mutatvány. Ecsettel vékonyan kell felvinni, nem kell hogy mindenhol teljesen tökéletesen egyenletes legyen, csak törekedni kell rá - forgatás közben eloszlik a minimál különbség.
A linkelt videón melegítik, erre azért van szükség, mert lehetnek benne buborékok. Envirotexre ez nem jellemző szerintem, nekem ragasztókkal sem volt ilyen gondom. NEM a kötés gyorsítására van! Tűzzel alapból óvatosan, a dolog fonákja ha túlmelegíted, hólyagosodik és azért lesz mikro bubis. De mondom, mivel fél-egy mm vastagon kened fel, és sokáig képlékeny, nekem még nem maradt benne bubi! 4-5 óra forgatás után a gyanta rajta marad, de még megfolyik. Érdemes 14-15 órát forgatni, de ott is lehet hagyni 1-1,5 napra: biztos, ami biztos. Forgatóról leszedve kicsit "puha" hatást fog kelteni, néhány nap után kikeményedik.
A bekevert 2/4 ml gyantával tucatnyi wobblert le tudok gyantázni! Nyélhez az 1-1 ml is tuti sok.
A gyantát az ecsetből körömlakk lemosóval szedem ki.
A pohárban maradt gyantát hagyd meg, azon tudod nézni, milyen állapotban van a nyélen is.

Igazán üvegszerű bevonat akkor keletkezik, ha homogén felületre kerül. Ez lehet úgy is hogy előtte lakkozva volt és simára csiszolt a felület, de lehet több rétegben is gyantázni (én ezt teszem). A lényeg, hogy ne kerüljön a gyanta alá meg nem száradt réteg (pl, másik lakk), mert az csúnya dolgokat produkál később.

Csalik esetén a forgatóra való felfogatás egyszerű, mivel van vontató szem/horogszem. Borotva nyél esetén passzolom. Talán ahol a pengét erősíted fel, annak likába valamit beszorítani, és azon keresztül felerősíteni...

Végezetül, az eredetileg ragasztó gyantáktól sem kell félni, gyönyörű felületet adhatnak. A Devcon egy ideig bevált, itthon már nem kapható, de az utolsó tubusok nagyon rosszak voltak, konkrétan pattogzik le a festésről. Túl merev. Mondjuk egy borotva nyelet nem fog sem csuka rágni, sem betonnak csapódni, de akkoris. Külföldi fórumokon továbbra is dicsérik, envirotex mellett van kedveltségben! (Sőt, kevésbé körülményes.) Én UVE20-al kezdtem, aztán ott is jött egy rossz széria, mikro repedések jelentek meg a gyantában, opálosogott... Jó ideje nem használtam, állítólag megint más az anyag, passzolom.

Így hirtelen ennyi. Ha van valami kérdés írj nyugodtan. Elnézést hogy nem túl összeszedett, de mindig tologattam hogy majd megírom rendesen, aztán tessék, másfél hete nem írtam semmit. Annál meg talán még így is hasznosabb. Sok szerencsét hozzá!

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re:gregg - HG
« Válasz #370 Dátum: 2016. Szeptember 22. - 11:27:25 »
Köszönöm a sok részletet, belemélyedek picit ebbe a dologba. ;)

Ha jól értem, és elegendő egy réteg, akkor is kell rá szánni legalább 3 napot, hogy totál kikeményedjen?


"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Nem elérhető eFeM

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 139
Re:gregg - HG
« Válasz #371 Dátum: 2016. Szeptember 22. - 11:57:07 »
Köszönöm a sok részletet, belemélyedek picit ebbe a dologba. ;)

Ha jól értem, és elegendő egy réteg, akkor is kell rá szánni legalább 3 napot, hogy totál kikeményedjen?

Körülbelül igen. Egy nap után már ujjlenyomat-deformálás nélkül fogható, használható. De z akkori állapotához képest még fog változni. 2 nap után már mehet + réteg is simán.

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re:gregg - HG
« Válasz #372 Dátum: 2016. Szeptember 22. - 13:13:22 »
Köszönöm! Neked a wobblerekhez hány réteg szokott elegendő lenni?


"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Nem elérhető eFeM

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 139
Re:gregg - HG
« Válasz #373 Dátum: 2016. Szeptember 22. - 14:12:10 »
Köszönöm! Neked a wobblerekhez hány réteg szokott elegendő lenni?

1 alap, mivel a balsa sokat beszív, ezért egyenetlen lesz. Ezen sokat kell még csiszolni (180/240es, majd 600). Utána festés, és még egy réteg gyanta. De nem kis csalikra kettőt is rakok, és sokkal szebb, egyenletesebb lesz az eredmény. Kis csalikon meglátszik a + súly, ezért azokra minél kevesebb mázat teszek.

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re:gregg - HG
« Válasz #374 Dátum: 2016. Szeptember 22. - 19:26:05 »
Valahol azt olvastam, hogy ezt az anyagot nem kell csiszolni a rétegek között. Erről mit gondolsz?

Ha nyélre használnám, akkor kennék alá jól felhígított, világos sellak-ot egy-két rétegben. Az jól beszívódik, és ez csak a felületre kellene.


"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici