Szerző Téma: Damaszkuszi acél  (Megtekintve 15933 alkalommal)

Nem elérhető Pietro

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 159
Damaszkuszi acél
« Dátum: 2010. Június 01. - 09:48:26 »
Szerintem megérdemel egy külön témát a dolog  ;)

Bimbi pakolt fel nemrég egy gyönyörű példányt:

http://borotvaforum.hu/index.php?topic=240.msg7851#msg7851

Fonti, penge, többi késes kolléga, nem írnátok ide pár sort a damszkuszi acélról, sajátosságairól, mit kell tudni róla, stb?
Thiers-Issard "Le Petit Français" 4/8 | Thiers-Issard "Fox and Rooster" Silverwing Sheffield 5/8  | Dovo "Black Star" 5/8 | Sigmund Hollinger Sheffield 5/8 | Wacker "Jahresmesser 2009" 6/8 | Seizomoto Kinsei Kamisori | Merkur 34C (HD) | Merkur 37C (slant)

Nem elérhető Pietro

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 159
Re:Damaszkuszi acél
« Válasz #1 Dátum: 2010. Június 01. - 10:03:51 »
Egyből kérdéssel nyitnék, tudtok-e erről a gyártóról, illetve a késeiről vmit?

A cég neve Kratos Blade (www.kratosblade.com - under construction). Angolok, a mestert N.Mirzá-nak hívják. Ebay-en (is) forgalmaznak. Előre is köszönöm a hozzászólásokat.  :)

Az 1. példány:  N.MIRZA CUSTOM HANDMADE DAMASCUS STEEL STRAIGHT RAZOR  (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=220613841799)

 


És a második darab: N.MIRZA CUSTOM MADE DAMASCUS STEEL STRAIGHT RAZOR/ KNIFE (érdekes, hogy borotva + késnek is írják.... bicskának is lehet használni?  ???)  (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=220613831475)




Thiers-Issard "Le Petit Français" 4/8 | Thiers-Issard "Fox and Rooster" Silverwing Sheffield 5/8  | Dovo "Black Star" 5/8 | Sigmund Hollinger Sheffield 5/8 | Wacker "Jahresmesser 2009" 6/8 | Seizomoto Kinsei Kamisori | Merkur 34C (HD) | Merkur 37C (slant)

Nem elérhető bimbi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 572
    • kések
Re:Damaszkuszi acél
« Válasz #2 Dátum: 2010. Június 01. - 10:30:37 »
1 Szathi féle például:
Méretei: Teljes hossza: 170 mm, pengerész szélessége: 19 mm, felköszörült rész hossza: 83 mm ebből 75 mm élezett, vastagsága: 3 mm - innen leélezve nullára.


"...tegnapelőtt, amikor még holnapután volt..."

Nem elérhető Gorila

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 547
    • Borotváim (egy részük)
Re:Damaszkuszi acél
« Válasz #3 Dátum: 2010. Június 01. - 10:37:11 »
Egyből kérdéssel nyitnék, tudtok-e erről a gyártóról, illetve a késeiről vmit?

A cég neve Kratos Blade (www.kratosblade.com - under construction). Angolok, a mestert N.Mirzá-nak hívják. Ebay-en (is) forgalmaznak. Előre is köszönöm a hozzászólásokat.  :)

Én is kérdeztem egyszer egy hasonló gyártóról: http://borotvaforum.hu/index.php?topic=59.msg3402#msg3402
A lényeg, hogy Ed akkor azt mondta, ennyi pénzért szinte biztos, hogy indiai az alapanyag...

Nem elérhető Pietro

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 159
Re:Damaszkuszi acél
« Válasz #4 Dátum: 2010. Június 01. - 10:45:52 »
Kösz Gorila, megnéztem... ezek szerint indiai, így érthető az "angol kapcsolat"  ;)
Thiers-Issard "Le Petit Français" 4/8 | Thiers-Issard "Fox and Rooster" Silverwing Sheffield 5/8  | Dovo "Black Star" 5/8 | Sigmund Hollinger Sheffield 5/8 | Wacker "Jahresmesser 2009" 6/8 | Seizomoto Kinsei Kamisori | Merkur 34C (HD) | Merkur 37C (slant)

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Damaszkuszi acél
« Válasz #5 Dátum: 2010. Június 01. - 11:13:34 »
1 Szathi féle például:
Méretei: Teljes hossza: 170 mm, pengerész szélessége: 19 mm, felköszörült rész hossza: 83 mm ebből 75 mm élezett, vastagsága: 3 mm - innen leélezve nullára.




Kár hogy rosszul lett megcsinálva a szára, pedig szép kis borotvát lehetett volna belőle csinálni :)
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető bimbi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 572
    • kések
Re:Damaszkuszi acél
« Válasz #6 Dátum: 2010. Június 01. - 11:15:42 »
hát igen, bár a fórumban azt írta, h a köv más lesz.... gondolom az lehet Ednél  :borz2:
"...tegnapelőtt, amikor még holnapután volt..."

Nem elérhető thaly3

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 480
Re:Damaszkuszi acél
« Válasz #7 Dátum: 2010. Június 01. - 15:04:54 »
Jóva' baze, akkor én is ide teszem a kedvencemet :evil:

Nem elérhető Professzore

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 161
Re:Damaszkuszi acél
« Válasz #8 Dátum: 2010. Június 01. - 16:58:38 »
Gyönyörűek ezek...

Bár kissé más az alapelv, elsősorban fontit, mint a japán kések szakavatott ismerőjét kérdezem: a bimetál-technika, amelyet többek között a katanákhoz használnak, elképzelhető, egyáltalán, bármilyen létjogosultsággal bírhat hagyományos borotvák tekintetében?

Egy jól felfedezhető hátránya (az él elhajlása) biztosan van, a komoly fizikai igénybevételhez szükséges rugalmasság meg itt ugye nem szempont. Ugyanakkor a katanák acéljának minősége (ugye ez is damaszkolt acél), éltartóssága és élessége legendás...

Hogy is van ez?

Prof
Április nyolcadikától... :-) Lord L6, Proraso/Omega pamacs szép tartón, Kappus Aloe Verás krém. Volt/van T&H mintacsomag, mintakészletek (1. és 2.), és június 25-étől van egy Merkur Futur is. :-)

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Damaszkuszi acél
« Válasz #9 Dátum: 2010. Június 01. - 17:11:53 »
Gyönyörűek ezek...

Bár kissé más az alapelv, elsősorban fontit, mint a japán kések szakavatott ismerőjét kérdezem: a bimetál-technika, amelyet többek között a katanákhoz használnak, elképzelhető, egyáltalán, bármilyen létjogosultsággal bírhat hagyományos borotvák tekintetében?

Egy jól felfedezhető hátránya (az él elhajlása) biztosan van, a komoly fizikai igénybevételhez szükséges rugalmasság meg itt ugye nem szempont. Ugyanakkor a katanák acéljának minősége (ugye ez is damaszkolt acél), éltartóssága és élessége legendás...

Hogy is van ez?

Prof

Tudtommal nincs értelme a borotváknál se a damaszknak, se a szendvicstechnikának amit japán kovácsolt késeknél alkalmaznak. Mivel ezeknek a lényege az lenne hogy rugalmas legyen az eszköz, a keménysége megtartása mellett. Egy borotvánál nem szempont hogy nagyobb fizikai behatásokat is kibírjon, ezért az egész borotvát magas széntartalmú acélból csinálják, a legjobbakat tamahagane-ból. A damaszkolás semmit nem ad az éltartáshoz, csak a rugalmassághoz.
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető edrose

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3560
    • Pamacs és penge
Re:Damaszkuszi acél
« Válasz #10 Dátum: 2010. Június 01. - 18:14:30 »
Tudtommal nincs értelme a borotváknál se a damaszknak, se a szendvicstechnikának
A damasztacélnak manapság már egyáltalán nincs „értelme”, nem csak borotváknál, hanem semminél. Érstd: ezzel a kovácshegesztéses technikával annak idején biztosabb minőségű acélt lehetett kovácsolni, manapság azonban olyan fejlett technológiákkal készülnek még az olcsóbb acélok is, hogy a damaszt kizárólag esztétikai értékként-élményként számottevő. A háromrétegű szendvicsacél az más, annak van létjogosultsága, de persze nem a borotváknál, ahogy Sanyi is írta.

Egyébként épp a képen látható SZATHI-penge van nálam.

Nem elérhető bimbi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 572
    • kések
Re:Damaszkuszi acél
« Válasz #11 Dátum: 2010. Június 01. - 18:35:32 »
azért mondjuk egy hazai "kovács" által készített borotvával meg :borotva: mekkora fíííííííííííling lehet ?!
"...tegnapelőtt, amikor még holnapután volt..."

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Damaszkuszi acél
« Válasz #12 Dátum: 2010. Június 01. - 19:31:37 »
... a bimetál-technika...

Azért itt nem a damaszkolás jutott elsőre eszembe... ;D ;D ;D
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Damaszkuszi acél
« Válasz #13 Dátum: 2010. Június 01. - 20:44:03 »
Nekem csak egy Damaszkolt (konyha)késem van. Nem nagyon merem használni, mert egyből szineződik, rozsdásodik, ha valami savasat vágok vele, annak egyből vasíze lesz, szóval egyetértek, hogy a dolognak elsősorban esztétikai jelentősége van ( az viszont mindent ver), azonban én még mindig nem tettem le, hogy legyen egy damaszkolt STR8 késem, legfeljebb azt sem fogom sűrűn használni...  ;D

Nem elérhető zolio

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 541
Re:Damaszkuszi acél
« Válasz #14 Dátum: 2010. Június 02. - 10:43:27 »
Nekem is nagy szerelmem a damaszkolt penge egyszer tuti lesz majd valami ilyenem.

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici