Szerző Téma: Japán és japán stílusú borotvakések  (Megtekintve 201024 alkalommal)

Nem elérhető magyar

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 955
Re:Japán és japán stílusú borotvakések
« Válasz #555 Dátum: 2014. Június 27. - 19:01:31 »
Powerball!
Én használtam , mert van egy tradícionális japán késem. Ez azt jelenti, hogy a két oldal nem szimetrikus élszögű. Aki észreveszi a különbséget le a  :hat:előtte. Bőrözni ugyan úgy bőröztem mint bármely más kést, nem tudom hogyan lehetne másként szerintem sehogy.Ami a gondom vele és amiért nem használom az az , hogy a fej hossza lenyegesen rövidebb mint egy normál késé és jobban "beleakad" az arc egyenletlenségeibe - vagy csak az enyém ilyen - és állandóan szétkarcoltam magam. Viszont így macsós a képem.a fenését meg hozzáértőre bízom ami igaz az egyéb késeimre is . Évente kibirod.

Nem elérhető jrabi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1649
Re:Japán és japán stílusú borotvakések
« Válasz #556 Dátum: 2014. Június 27. - 20:25:27 »
Láttam élezni Kamisorikat 10/1 arányban élezik vagy 8/1. Na ezen nagyon meglepődtem.
Én 10/3 arányban éleztem, tökéletesen jó lett így is. Bár ezen megy a vita, hogy melyik metódus a legjobb, de valóban a többség nem egyenlő arányban végzi az élezést.
"A fájdalom elkerülhetetlen. A szenvedés választás dolga."

Nem elérhető jrabi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1649
Re:Japán és japán stílusú borotvakések
« Válasz #557 Dátum: 2014. Június 27. - 20:28:43 »
Én egyetlen egyszer megpróbáltam, nem volt a legjobb...talán ezért sem próbálkoztam így többé... :idea:
"A fájdalom elkerülhetetlen. A szenvedés választás dolga."

Nem elérhető powerball

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 240
Re:Japán és japán stílusú borotvakések
« Válasz #558 Dátum: 2014. Június 27. - 20:31:07 »
Alapvetően a Kamisorit jobbkézre, vagy balkézre tervezték?
Vagy ezek lényegtelen dolgok?

Nem elérhető powerball

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 240
Re:Japán és japán stílusú borotvakések
« Válasz #559 Dátum: 2014. Június 27. - 20:57:20 »
Akkor várok Jenessanyi válaszára  :sör:

Nem elérhető jrabi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1649
Re:Japán és japán stílusú borotvakések
« Válasz #560 Dátum: 2014. Június 27. - 21:06:58 »
Már mint hogy nem próbáltad többé? Két kezes technikával?
Igen... ;)  ;D
"A fájdalom elkerülhetetlen. A szenvedés választás dolga."

Nem elérhető jrabi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1649
Re:Japán és japán stílusú borotvakések
« Válasz #561 Dátum: 2014. Június 27. - 21:16:46 »
Alapvetően a Kamisorit jobbkézre, vagy balkézre tervezték?
Vagy ezek lényegtelen dolgok?
Oké, szóval a Kamisorinak két oldala van "Ura" és "Omote". Az Ura oldal az amelyik kifele néz, és amelyen általában a felirat/díszítés van. Az Omote oldal az, ami az arc felé néz. Na innentől kezdve mindegy, hogy bal, vagy jobb kezes vagy, az egyik arcfélen kissé "kitekeredve" kell használni. Nekem ez jobb kézzel a bal arcfelemen volt. Gyanítom ugyanez bal kézzel a jobb arcfélen fog bekövetkezni... ;)

Szerk.: fogtam magam elővettem a Kamisorit, és megnéztem, bal kézzel kevésbé kell kitekeredni a borotválkozáshoz... ;)
"A fájdalom elkerülhetetlen. A szenvedés választás dolga."

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Japán és japán stílusú borotvakések
« Válasz #562 Dátum: 2014. Június 27. - 22:07:05 »
No, megpróbálok lényegre törően írni, saját tapasztalatok alapján, és hátha nem hagyok ki semmit :)

Ez a jobb kéz, bal kéz, meg hogy melyik oldal legyen az arcod felé... Biztos vannak különbségek, de én egy asszimetrikus késsel ugyanolyan technikával meg tudok borotválkozni közel ugyanolyan komfortosan, mintha szimmetrikus lenne. Papírforma szerint mindig a "sík" oldal, magyarán a 0 fokos leélezésű oldal van az arcod felé, és úgy a legjobb a vágásteljesítmény. Viszont ha meg van élezve értelmesen, akkor a másik oldal is totál jó ha megtalálod a kényelmes szöget, legalábbis nekem, meg egy pár embernek akikkel beszéltem erről. Aki meg tudja szokni az egyoldalas borotválkozást annak jó, de ha nem, attól még lehet használni tradícionális kamisorit egy kis ügyességgel, ha maga a stílus meg bejön egyébként. Én speciel csinálni jobban szeretem őket, mint használni, de néha kellemes változatosságot jelent :)

Az élezés ugyanez, 2:1-től fogva 20:1-ig minden arányról hallottam már, és szerintem olyan mindegy, hogy hihetetlen. Én 1:1 arányban is gond nélkül megéleztem már kamisorit, 10:1-ben is. Az arányok legfeljebb azért kellenek, mert az egyik oldalon nagyobb az élszalag mint a másikon, és idővel ez az arány változhat ha túl sokat élezel ott ahol nem kellene. Mindkét oldalon legyen rendesen felpolírozva az élszalag, a sík oldalon lehetőleg minél kisebb legyen, és nem lesz gond.

Én úgy vettem észre hogy pont ugyanolyan kővel lehet kamisorit is élezni, mint sima borotvát. Egy 8000-ig élezett kamisori és egy 8000-ig élezett nyugati borotva ugyanolyan közepesen fog teljesíteni, míg mindkét borotva 10.000 és fölötte nagyon kellemes élményt fog már nyújtani. Amelyik kővel kellemes élt lehet tenni egy nyugati késre, azzal kellemes élt lehet tenni egy kamisorira is.

Én egyébként 10.000 és 16.000 között nem teszek semmi különbséget, mert nem igazán lehet észrevenni lényeges változást az élben. Egy 10k Naniwa, 12k Naniwa, 12k Shapton, és 16k Shapton nagyságrendileg ugyanazt tudja, inkább az arcon érzett feeling más, mint az élességben. Onnantól a következő lépcső ahol lehet érezni "igazi változást" (értsd, nem csak ráfogom, hanem valami halovány különbség tényleg van) az a 20k Suehiro, vagy 30k Shapton, és a nagyon finom természetesek. (Utóbbi 2 szintetikusat sajnos nem birtokoltam, csak kaptam borotvát ami ezeken volt élezve, és az előbbi kő nagyon kellene ha nem mérnék kokain árban :) )
Csak hogy megnyugtassam azokat akik azt hiszik 30+ ezres kő nélkül nem is lehet borotvát élezni, az esetek többségében én egy Naniwa 10k kövön finiselek, és esetleg pasztázok utána picit, de nem mindig.

Bőrözés ugyanúgy megy mint sima késeknél, 1:1 arányban, pont annyira kell ide is normális bőr mint nyugati borotvához.

Hogy milyen kézre tervezték arról halvány gőzöm sincs, de mivel az emberek többsége jobb kezes, ezért gondolom ez is jobb kézre lett tervezve. A japán borbélyok nagyrészt csak az egyik oldalt használják a páciensen, de láttam már 70+ éves japó borbélyt aki mindkét oldalt használta, youtube-on vannak videók lehet nézegetni :)
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető worm

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 622
Re:Japán és japán stílusú borotvakések
« Válasz #563 Dátum: 2014. Június 27. - 22:36:57 »
:hat:
Szavakon lovagolni? Az értelmes ember konvenciókban gondolkozik, nem konkrétan szavakban! 
http://szucsjanos.hu/philosophy/thispage.html

Nem elérhető Szőrmók

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2684
Re:Japán és japán stílusú borotvakések
« Válasz #564 Dátum: 2014. Június 29. - 11:59:20 »
Azért a "balkezes" lemezvágó olló néha hasznos lehet.  :crazy:
Sheffield-England

Nem elérhető pmol322

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 7041
Re:Japán és japán stílusú borotvakések
« Válasz #565 Dátum: 2014. Június 29. - 12:02:30 »
A kicsit nyitva maradt bal-jobbkezesség kérdéskör kapcsán, ha valaki utánna olvas, meglepôdve tapasztalja, hogy Japánban gyakorlatilag ez nem probléma. Mert a japán társadalom számára nincs olyan 'probléma', hogy balkezesség.  :jajne:

Az ázsiai kultúrák nagy részében - így japánban - is a balkezességet a balszerencsével társítják. Továbbá az idzsime és a japán oktatási hagyományok alapján fontos, hogy a közösséget (társadalmat) hasonló egyének alkossák, akik jól tudnak együtt tevékenykedni.

Ebbe a 'hasonlóságba' nem fér bele a balkezesség különbsége. Ma is gúny tárgya lehet a balkezes japán ember. Nem fogadják el az iskolában vagy a munkahelyén. Ezért a japán szülôk már pici gyerek korban elfojtják, átnevelnek jobbkezességre.

Japán írásjeleket írni - kalligrafikus technikája miatt - csak jobbkézzel lehet. Csak jobbkezes tradícionális szerszámok, hangszerek, fegyverek készûltek ill. készülnek.
Tehát sosem készült semmilyen balkezes japán eszköz. Így japán borotva (kamisori) sem.

Ez nem az ázsiai kultúra sajátossága.

Még itt Magyarországon is úgy tanították:

-A jobb kezed a szebbik kezed!

-A másik, a szebbik kezeddel írj!

-Bal fék!

-Bal fasz!

Stb.

De pont az orvosok állítják, hogy a balkezesek, sokkal jobban használják az agyukat. De hajlamosabbak a rákra is. Függetlenül átnevelték vagy sem őket.

- És ha… fizetést ajánlanék, hogy dolgozzon?
– Engem nem lehet megvesztegetni.

Nem elérhető worm

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 622
Re:Japán és japán stílusú borotvakések
« Válasz #566 Dátum: 2014. Június 29. - 12:23:17 »
Balkezesként:

Nekem sokszor hiányoznak a balkezes cuccok. Csak pár példa: jobbkezes ollót használni nehézkesebb, a spirálfüzetet is fordítva használom, és van még pár dolog. Ugyanakkor nem lettem teljesen kétkezes: dobni sokkal jobban megy a jobb kezemmel, de fociban ballábas vagyok. Az is igaz, hogy pl Thaiföldön gyorsabban átálltam a vezetésre mint a jobbkezesek.
Rengeteg függ a gyermekkori lehetőségektől. Annak idején az általánosban előszörre megpróbáltak átszoktatni a jobb kézre, de szerencsére Anyukám mint kerületi pedagógus odahatott, hogy hagyják a kölkét balkezesnek lenni :)   
Szavakon lovagolni? Az értelmes ember konvenciókban gondolkozik, nem konkrétan szavakban! 
http://szucsjanos.hu/philosophy/thispage.html

Nem elérhető Malac

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 6026
  • wei wuwei
Re:Japán és japán stílusú borotvakések
« Válasz #567 Dátum: 2014. Június 29. - 13:21:03 »
Apámnál ügyesen ment az átszoktatás... 1940 környékén.
Szeptember elsején megkérdezték, hogy ki balkezes.
Aki feltette a kezét, akkorát kapott fejes vonalzóval a bal tenyerére, hogy napokig használhatatlan volt a keze.
Azóta kétkezes és nagyon örül neki.
Békebeli oktatási módszerek.
"Jertek, s hogy sorsotok előre nézzétek,
Vigyázó szemetek Párizsra vessétek!"

                                                            Batsányi János: A franciaországi változásokra

Nem elérhető worm

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 622
Re:Japán és japán stílusú borotvakések
« Válasz #568 Dátum: 2014. Június 29. - 14:10:41 »
Én azért örülök neki, hogy egy fokkal civilizáltabb érában kezdtem az iskolát :-)
Szavakon lovagolni? Az értelmes ember konvenciókban gondolkozik, nem konkrétan szavakban! 
http://szucsjanos.hu/philosophy/thispage.html

Nem elérhető jrabi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1649
Re:Japán és japán stílusú borotvakések
« Válasz #569 Dátum: 2014. Június 29. - 18:03:14 »
Annak idején az általánosban előszörre megpróbáltak átszoktatni a jobb kézre, de szerencsére Anyukám mint kerületi pedagógus odahatott, hogy hagyják a kölkét balkezesnek lenni :)
Húúúúhhhh...ettől tudok teljesen idegbeteg lenni. Nálam is sokszor megfordult olyan gyerkőc akinél erőltették, s nem győztem a szülőket rábeszélni, hogy ugyan hagyják már szerencsétlen gyermeket azzal a kezével ügyködni, amelyik oldalon a dominancia kialakult. Egy kicsit olyan, mintha a természet rendjét akarnák gyökerestől felforgatni a "mindenhatók"...
"A fájdalom elkerülhetetlen. A szenvedés választás dolga."

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici