Szerző Téma: Japán és japán stílusú borotvakések  (Megtekintve 201015 alkalommal)

Nem elérhető Aries

  • Tag
  • ***
  • Hozzászólások: 54
Re:Japán és japán stílusú borotvakések
« Válasz #150 Dátum: 2011. Június 08. - 22:33:56 »
A Stradivarit ne keverjük ide! Vagy épp keverhetjük, ugyanis Cremona akkoriban nem csak Stradivarit adta a világnak, hanem a legtöbb ottani készítőtől kitűnő hangszerek kerültek ki. Mára bebizonyosodott, hogy az egész lényegében a "véletlen műve", azaz az egyéb körülmények (fa, száradás, lakk) vezettek ahhoz,

Véletlenül sikerült neki pár száz darabot készítenie. ;)

A svéd Iwasakihoz: mintha olvastam volna, hogy Svédországban is készítenek tamahagane késeket, a fő különbség a kovácsmester személyében, és így az árában van.

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Japán és japán stílusú borotvakések
« Válasz #151 Dátum: 2011. Június 08. - 22:56:27 »
Volna egy kérdésem a japán szőrvágók szakértőihez: Ez a tamahagane Iwasaki kamisori vajon miben különbözik attól a változattól amihez úgy 400-450 Euro magasságában hozzá lehet jutni?

Most néztem csak amit írtál. Annyi a különbség hogy tamahagane a vágóéle, és nem a "snassz" svédek acélja. Ezért kerül jóval több zsetonba, mert baromi drága előállítani a tamahagane acélt, és időigényes is.

Lehet, hogy nem voltam egyértelmű. Természetesen nem a "normál" acéllal akartam összehasonlítani a tamahagane árát. A "snassz" svédacélt 270-290 Euróért megkapod. Viszont pl. a Dick-nél korábban 490 Euró volt egy tamahagane Iwasaki. (igaz már csak a normál kapható) Az IWA-n egy német kereskedőtől 380 Euróért vehettem volna (biztosan vásári kedvezménnyel  ;) ) egy szintén tamahagane Iwasaki-t, ugyanezen kandzsi beütőkkel jelölve.
A tamahagane tényleg drága, de Európában is kb. 7 kg-ot vehetsz az Ebay-es borotva árából. (gyanítom japánban olcsóbban is hozzá lehet jutni.)

Ezek fényében kérdeztem, hogy az Ebay-es árkülönbözetre van-e racionális magyarázat.


Tamahagane és tamahagane között is van ám különbség. Kínában is csinálnak, sokkal olcsóbban mint a japánok. Lehet hogy a minőség ugyanaz, de a pénz amit elkérnek érte az már más kategória. Azért fizetsz hogy Iwasaki tamahagane van benne, nem azért hogy bolti tamahagane van benne. Egyébként a dickes eléggé félrevezető lehet, annak a tömegének csak a töredékéből lesz kész acél ami mehet is bele a késztermékbe. Ráadásul az ott vehető valszeg nem is jó borotvához.
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető messerfarkas

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 296
Re:Japán és japán stílusú borotvakések
« Válasz #152 Dátum: 2011. Június 08. - 23:26:01 »
Én kizártnak tartom, hogy a mai ipari technológiákkal nem lehet előállítani olyan minőségű acélokat, mint a kézi, vagy sok kézimunkát igénylő technológiák

Igazad van, mai modern acélok "műszakilag" többet tudnak mint ezek a hagyományos dolgok. A tamahagane értéke talán abban rejlik, hogy a japánok néhány száz év alatt, pusztán tapasztalati úton, kifejlesztettek egy elég macerás technológiát, amelynek során vastartalmú folyami homokból (mert vasércük az nem volt) acélt állítottak elő, amiből aztán a katana ill. a kamisori is készült. Ezekben a tárgyakban egyesek szerint benne van a készítő(k) lelke is, és ettől talán más, mint az ami a sorról lejön.

...csak ugye a vastagabb pénztárcával rendelkező emberek buknak a "kézműves-bio" dolgokra.
 

Szerintem nem csak ők, legfeljebb közülük kerülnek ki azok akik ezt meg is tudják fizetni.

Épp nemrég nézetm, hogy itthon is készítenek japán trad. íjakat. Gyártástechnológiában semmi különbség nincs (illetve kevés a különbség, azaz nincs árkülönbséget indokló különbség) egy ilyen és egy longbow, vagy egy magyar reflexíj előállítása közt, de az áruk kb 5x-ös. Miért is??? Há' mer divatos  :evil:

Tudtommal Magyarországon csak egyvalaki (pontosabban egy testvérpár) készít yumi-t (japán íjat), egész Euróbában rajtuk kívül talán még ketten. Nem tudom az 5x-ös árat mihez számoltad, nekem kicsit gyanús, viszont az tény, hogy nem kicsit nehezebb egy jó yumi-t  készíteni mint egy jó longbow-t. Tény az is, hogyha japánból rendelsz egy yumi-t ennél is lényegesen többet kell fizetned, ugyanis itt bejön amit írtál:
Így van! Meg az ámerikaiak és az európáiak buknak manapság a japó cuccokra, így nem nehéz meglovagolniuk ezt a szelet.
 

 Nem tudom a divatos alatt mit értesz , hány embert ismersz aki lőtt már japán íjjal? :crazy:


Nem elérhető messerfarkas

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 296
Re:Japán és japán stílusú borotvakések
« Válasz #153 Dátum: 2011. Június 09. - 00:39:04 »
Tamahagane és tamahagane között is van ám különbség. Kínában is csinálnak, sokkal olcsóbban mint a japánok. Lehet hogy a minőség ugyanaz, de a pénz amit elkérnek érte az már más kategória. Azért fizetsz hogy Iwasaki tamahagane van benne, nem azért hogy bolti tamahagane van benne. Egyébként a dickes eléggé félrevezető lehet, annak a tömegének csak a töredékéből lesz kész acél ami mehet is bele a késztermékbe. Ráadásul az ott vehető valszeg nem is jó borotvához.

Megint nem értjük egymást Sanyi.
Nekifutok mégegyszer: tamahagane acélból készült Iwasaki kamisorit, ugyanazon kandzsi beütőkkel jelölve mint a belinkelt Ebay-es láttam már kb 130 000 Ft-ért, de  ezért itt (ami látszólag ugyanaz) 750 000 Ft-ot kérnek. A kérdésem arra irányult hogy egyszerű átb@szásról lehet-e szó, vagy ez tényleg valami ultra prémium termék.

(függetlenül attól, hogy készül-e kínában tamahagane, vagy hogy a Dick-nél mennyiért adják és milyet)

Ja, és csak puszta kíváncsiságból kérdeztem, nem azért, hogy a válasz alapján eldöntsem, hogy megveszem-e.  :crazy:  :fetreng:

Nem elérhető fonthunter (†2014)

  • Halhatatlan tag
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4060
    • Fonti galériája
Re:Japán és japán stílusú borotvakések
« Válasz #154 Dátum: 2011. Június 09. - 08:31:02 »

Ezek fényében kérdeztem, hogy az Ebay-es árkülönbözetre van-e racionális magyarázat.


Szerintem nincs.  :borosta:
H: Flaschner JP: IWASAKI, TOSUKE, Hishakaku Kamisori Sheffield: F. Reynolds, Wade&Butcher "THE CELEBRATED",  Wostenholm pipe, IXL, Bengall, A.J.Jordan Solingen: Dubl Duck, Rob.Klaas, J.A. Henckels, R. Stehlo, Wacker, Bonsa, Revisor, BlackSmith Herder, RedPoint D: Buddel F: Thiers Issard "Le Canadien" SP: Filarmónica 13 USA: HartSteel, Max S

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Japán és japán stílusú borotvakések
« Válasz #155 Dátum: 2011. Június 09. - 08:33:19 »
Jaa, bocs,így már érthető :) Tamahagane Iwasaki 130-ért nekem gyanús, használtan is 1200-1500$ tájékán láttam eddig mindig. És igazából semmivel nem jobb azok szerint az emberek szerint akiknek volt mindkét fajta, úgyhogy én ha egyszer ráveszem magam akkor a sima acélos mellett fogok dönteni :)

Edit: Ha megnézed azt az ebayes csávót aki 4200-ért árulja, az mindent nonsense mértékben felülárazva árul.
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

FBP

  • Vendég
Re:Japán és japán stílusú borotvakések
« Válasz #156 Dátum: 2011. Június 09. - 08:41:44 »
Igazad van, mai modern acélok "műszakilag" többet tudnak mint ezek a hagyományos dolgok. A tamahagane értéke talán abban rejlik, hogy a japánok néhány száz év alatt, pusztán tapasztalati úton, kifejlesztettek egy elég macerás technológiát, amelynek során vastartalmú folyami homokból (mert vasércük az nem volt) acélt állítottak elő, amiből aztán a katana ill. a kamisori is készült. Ezekben a tárgyakban egyesek szerint benne van a készítő(k) lelke is, és ettől talán más, mint az ami a sorról lejön.
 
Akkor az ár 100%-ka miként oszlik meg? 10% valós érték, 90% lélek? Igen, ez mondjuk tipikus euro-ámerikás felfogás, pénzért lelket venni!

Szerintem nem csak ők, legfeljebb közülük kerülnek ki azok akik ezt meg is tudják fizetni.
Mer akit tényleg érdekel, az inkább megtanulja a készítését...

Tudtommal Magyarországon csak egyvalaki (pontosabban egy testvérpár) készít yumi-t (japán íjat), egész Euróbában rajtuk kívül talán még ketten. Nem tudom az 5x-ös árat mihez számoltad, nekem kicsit gyanús, viszont az tény, hogy nem kicsit nehezebb egy jó yumi-t  készíteni mint egy jó longbow-t. Tény az is, hogyha japánból rendelsz egy yumi-t ennél is lényegesen többet kell fizetned, ugyanis itt bejön amit írtál:ű

Nem egészen tudom, hogy mitől is lenne nehezebb a yumi készítése ??? Csak mert japán  ???

Nem tudom a divatos alatt mit értesz , hány embert ismersz aki lőtt már japán íjjal? :crazy:

Nem csak az íjra gondolok...hanem minden ún. japán kézműves "mesterestúlmisztifikált" cuccra. Nem csak japánban vannak "ősi" eljárások, csak a túlmodernizált mai európai és főleg ámerikai lélek találkozik valamivel, aminek épp nincs műanyag szaga, arra furcsán néz és misztikusságot lát benne. Ezt persze vannak akik jól ki tudják használni (lásd japánok) és valakik meg nem (lásd magyarok). Semmi különös nincs abban, hogy előveszünk valami többszáz, vagy épp ezeréves gyártástechnológiát.
Félreértés ne essék, nekem is tetszik a japán íj, tetszenek a kerámiáik, a festészetük (nem mellesleg jelenleg makrobiotikus kaján tengődöm) csak a mesterséges hasraesést nem tudom elviselni. Sajnos az európai ember tette ilyenné a keleti kultúrkört saját maga részére...mert hát az európai emberre jellemző a pénzért lelket vásárolni gondolkodásmód. Ez a divat valahonnan Rómából indult párszáz éve...és jó biznisznek bizonyult  :fetreng:


Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Japán és japán stílusú borotvakések
« Válasz #157 Dátum: 2011. Június 09. - 10:00:27 »
Szerintem nem csak ők, legfeljebb közülük kerülnek ki azok akik ezt meg is tudják fizetni.
Mer akit tényleg érdekel, az inkább megtanulja a készítését...

Teljesen jogos... Van kb. 5-6 ember, aki a mai napig használja a tradicionális technológiát, akik egyébként nem fogadnak tanítványt, de ha mégis a mesterség elsajátítása néhány évbe telik (a fejben lévő tudásanyag átadása, szakmai ranglétra végigjárása, stb. miatt)

Ja, majd legközelebb én is inkább azt az utat választom, hogy megtanulom a szakmát, mintsem hogy egy jónevű mester termékét megvásároljam... :evil:
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

FBP

  • Vendég
Re:Japán és japán stílusú borotvakések
« Válasz #158 Dátum: 2011. Június 09. - 10:39:11 »
Ja, majd legközelebb én is inkább azt az utat választom, hogy megtanulom a szakmát, mintsem hogy egy jónevű mester termékét megvásároljam... :evil:
Nem mintha ez az út olcsóbb lenne, mint megvenni a drága cuccot  :crazy:

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Japán és japán stílusú borotvakések
« Válasz #159 Dátum: 2011. Június 09. - 11:14:41 »
Ezért írtam... (No, nem mintha lenne arra 1-2-3 ezer dollárom, hogy ilyet vegyek... :fetreng:)
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

FBP

  • Vendég
Re:Japán és japán stílusú borotvakések
« Válasz #160 Dátum: 2011. Június 09. - 11:30:40 »
Ezért írtam... (No, nem mintha lenne arra 1-2-3 ezer dollárom, hogy ilyet vegyek... :fetreng:)
kicsinyes vagy! ezt azért nem vártam tőled  ;D

FBP

  • Vendég

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Japán és japán stílusú borotvakések
« Válasz #162 Dátum: 2011. Augusztus 20. - 06:34:12 »
Miért ne lenne valódi?
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

FBP

  • Vendég
Re:Japán és japán stílusú borotvakések
« Válasz #163 Dátum: 2011. Augusztus 20. - 12:31:35 »
Miért ne lenne valódi?
nagymértékben eltér a többi hasonló cucc árától. az is gyanús, ha valami óccsó.  :crazy:
/az a gyanús, ami nem gyanús/

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Japán és japán stílusú borotvakések
« Válasz #164 Dátum: 2011. Augusztus 20. - 20:20:01 »
Miért ne lenne valódi?
nagymértékben eltér a többi hasonló cucc árától. az is gyanús, ha valami óccsó.  :crazy:
/az a gyanús, ami nem gyanús/

Miben tér el? 120-150$ környékén szinte hibátlan Tosukét lehet kapni. Nincs semmi infó a gyártóról, szóval ennyi pénzért még túl is van árazva picit. Nem mindent az új Iwasakikhoz kell hasonlítani, nagyon nem egy kategória :)
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici