Szerző Téma: Borotvakésekről általában  (Megtekintve 206829 alkalommal)

Nem elérhető fonthunter (†2014)

  • Halhatatlan tag
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4060
    • Fonti galériája
Borotvakésekről általában
« Dátum: 2010. Szeptember 20. - 16:39:25 »
Ide lehet írni és társalogni a késes borotválkozás borotvakéseiről ami fontos, de az itteni topikokba nem sorolható vagy általánosabb téma.
H: Flaschner JP: IWASAKI, TOSUKE, Hishakaku Kamisori Sheffield: F. Reynolds, Wade&Butcher "THE CELEBRATED",  Wostenholm pipe, IXL, Bengall, A.J.Jordan Solingen: Dubl Duck, Rob.Klaas, J.A. Henckels, R. Stehlo, Wacker, Bonsa, Revisor, BlackSmith Herder, RedPoint D: Buddel F: Thiers Issard "Le Canadien" SP: Filarmónica 13 USA: HartSteel, Max S

Nem elérhető fonthunter (†2014)

  • Halhatatlan tag
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4060
    • Fonti galériája
Re:Borotvakésekről általában
« Válasz #1 Dátum: 2010. Szeptember 24. - 12:49:24 »
Sokunk kedvence az úgynevezett shoulderless azaz merevítő váll nélküli késforma. Némelyikük olyan kevéssé tér el a másikuk gyártójának termékétől, hogy szinte egyformák. Persze azért az acél minőségében, a kivitelben még így is lehetnek eltérések. Az alábbi két ilyen kés például a Wacker és a Revisor. Mikor rákérdeztem, H. Wacker úr hevesen tiltakozott és állította, hogy az ő jubileumi kését garantáltan ő készíti szőröstűl bőröstűl. A Revisort készítő Günter Kronenberg valószínűleg ugyanígy tett volna, ha megkérdezem. Ez valószínüleg igaz is, mivel egyik borotva sem a legalsóbb minőségi kategóriába tartozik.
Az meg valószínűleg gonosz solingeni álhír, hogy egyesek ott készen vesznek pengéket és miután finiselik, felöltöztetik ezeket, rányomják a saját beütőjüket.  :crazy:



H: Flaschner JP: IWASAKI, TOSUKE, Hishakaku Kamisori Sheffield: F. Reynolds, Wade&Butcher "THE CELEBRATED",  Wostenholm pipe, IXL, Bengall, A.J.Jordan Solingen: Dubl Duck, Rob.Klaas, J.A. Henckels, R. Stehlo, Wacker, Bonsa, Revisor, BlackSmith Herder, RedPoint D: Buddel F: Thiers Issard "Le Canadien" SP: Filarmónica 13 USA: HartSteel, Max S

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Borotvakésekről általában
« Válasz #2 Dátum: 2010. Szeptember 24. - 13:18:57 »
Fonti, jó ezt tudni!

Remélhetőleg Te tájékozottabb vagy, mint én, ezért a kérdés adja magát:

Vajon a Rudi Bá' által készített késem, ami szintén shoulderless, saját gyártás-é?
Amikor Fehérváron beszélgettem Flasi Mesterrel, ő azt mondta, hogy Rudi Bá' a félkész pengéket a Henckelstől veszi. Azt viszont nem tudom, hogy ez csak a "hagyományos" pengeformákra igaz-e, vagy ez a shoulderless is lehet pl. tőlük! Megmondom őszintén, én Henckelsből még nem láttam váll nélküli darabot... (Igaz, mostanában kicsit kevesebb időm van kutakodni a kések után... :()
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető fonthunter (†2014)

  • Halhatatlan tag
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4060
    • Fonti galériája
Re:Borotvakésekről általában
« Válasz #3 Dátum: 2010. Szeptember 24. - 13:48:18 »
Imi, egy ügyes mester akár dupla shoulderesből is köszörül váll nélkülit. Ma már minden elképzelhető, még a nagyobb beruházást követelő aranyozás felvitele is kiadható bérmunkába...
H: Flaschner JP: IWASAKI, TOSUKE, Hishakaku Kamisori Sheffield: F. Reynolds, Wade&Butcher "THE CELEBRATED",  Wostenholm pipe, IXL, Bengall, A.J.Jordan Solingen: Dubl Duck, Rob.Klaas, J.A. Henckels, R. Stehlo, Wacker, Bonsa, Revisor, BlackSmith Herder, RedPoint D: Buddel F: Thiers Issard "Le Canadien" SP: Filarmónica 13 USA: HartSteel, Max S

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Borotvakésekről általában
« Válasz #4 Dátum: 2010. Szeptember 24. - 14:24:07 »
Az oké, hogy át lehet köszörülni, a kérdés még mindig az, hogy vajh' ez is a Henckelstől vásárolt blankból van-é?
Így jobban megnézve vlaszeg igen, csak gondoltam, hátha Neked vannak közelebbi infóid...
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető fonthunter (†2014)

  • Halhatatlan tag
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4060
    • Fonti galériája
Re:Borotvakésekről általában
« Válasz #5 Dátum: 2010. Szeptember 24. - 14:35:55 »
Ezt csak Flasi tudná tutira megválaszolni, de úgy gondolom én is, hogy ezt Rudi 'Bá is vállalja és elismeri, hogy a nyers késeket a Dovotól vagy a Henckelstől szerezte be alapanyagként.
H: Flaschner JP: IWASAKI, TOSUKE, Hishakaku Kamisori Sheffield: F. Reynolds, Wade&Butcher "THE CELEBRATED",  Wostenholm pipe, IXL, Bengall, A.J.Jordan Solingen: Dubl Duck, Rob.Klaas, J.A. Henckels, R. Stehlo, Wacker, Bonsa, Revisor, BlackSmith Herder, RedPoint D: Buddel F: Thiers Issard "Le Canadien" SP: Filarmónica 13 USA: HartSteel, Max S

Nem elérhető Salmo

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1123
  • ne fogdosd az élét
Re:Borotvakésekről általában
« Válasz #6 Dátum: 2010. Október 08. - 00:11:12 »


Mivel ez a topik elég kötetlen ezért ide írom, sem nem technika, sem nem konkrét kés.....

Arcbőr, és szőr típusok vs. késtípusok, formák, keresztmetszetek

Várnák tapasztalatokat ezzel összefüggésben  :borotva:

A sajátom : kezdem ott, hogy elég erős a borotválandó szőr az arcomon. Amikor elkezdtem a késes borotválkozást, lett egy olyan elképzelésem - utólag helytelenül - hogy egy full hollow ground-os ( nem kezdjük el használni a teljesen konkáv kifejezést ???? ) penge biztosan jobb, mert bár az élszöget nem befolyásolja az élszalagot igen. Aztán jöttek ilyen típusú kések, és bizony igen kellemtelen borotválkozási élményt adtak. Olyan érzésem volt, mintha a penge beremegne az arcomon, sőt ezt talán nemcsak képzeltem, hanem meg is vágtam magam néha.  Az első half hollow ground-os ( félig konkáv) késem a monopol volt, amiből rögtön szerelem lett, mert olyan minőségű borotválkozást addig semmivel sem tudtam elérni. Egy Henckels zwilling személyében lehetőségem lett near wedge ( ék közeli ) kést próbálni, mivel bejönni látszik, így mostanában tudatosan kezdtem el vadászni ilyenekre.... is.

Egy SRP-s fenő mágus írta a saját oldalán a kés típusokról, ami egyébként összecseng a saját tapasztalataimmal:

-Makacs, vagy kitartó szerelemnek nevezi a teljesen konkáv pengéket. Ezek eléggé flexibilisek borotválkozás közben, és emiatt  kevésbé elnézőek a rossz borotválkozó technikával szemben. Ennek eredményeképpen, ha a technika rossz, a borotválkozás élménye is rossz lesz. Előnye - már ha ez előny - ki kényszeríti, hogy gyorsan javítsd a technikádat. A hátránya viszont az, hogy késes borotválkozást ezzel, a fentiek miatt szerinte nem a legjobb kezdeni.

-Dédelgetős: a félig konkáv borotvák.  Az él nem rugalmas borotválkozás közben. A kemény, vastagabb él miatt könnyebb a borotválkozás akkor is, ha a technikád nem jó. A potenciális hátránya azonban az, hogy nem kényszerít arra, hogy javítsd a borotválkozási technikádat, így a fejlődésed stagnál.

A fentiek összefüggésében lehet, hogy vissza térek egyszer a teljesen konkáv kés típushoz. Az igazság az, hogy jelenleg élvezem azt a kényelmes helyzetet, hogy mindenféle vágás, pontvérzés, irritáció nélkül tudok egymás után több kellemes borotválkozást abszolválni.  De csiszolom még a technikám, és érzem, egyszer újra elő kerülnek, az ilyen szempontból kihívást jelentő késeim is....


trutta fario
"Férfiembernek faluhelyen semmi sincs nagyobb mérge mint a beretválkozás, mert ritka a jó beretvakés. Sokkal ritkább, mint a tisztességes fehérnép."

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Borotvakésekről általában
« Válasz #7 Dátum: 2010. Október 08. - 00:14:37 »
Ezt pontosan ki írta? Nagyon érdekelne, mert az SRP-n szinte minden topicban pont a fordítottját írják :)
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető Salmo

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1123
  • ne fogdosd az élét
Re:Borotvakésekről általában
« Válasz #8 Dátum: 2010. Október 08. - 00:29:38 »


A holli4's straight razor page-en találtam a gyik ben, és pont azért maradt meg bennem, mert a saját tapasztalatom is ez volt....

No de mond ám a tiedet Sanyi  ;)  ;)  :borz1:

Salmo
"Férfiembernek faluhelyen semmi sincs nagyobb mérge mint a beretválkozás, mert ritka a jó beretvakés. Sokkal ritkább, mint a tisztességes fehérnép."

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Borotvakésekről általában
« Válasz #9 Dátum: 2010. Október 08. - 07:33:12 »
Salmo,

Valszeg az erős szőrzet okozza ezt az élményt. A konkáv kések valóban belebeghetnek, viszont nekem van egy 6/8-os EDACO-m, ami gyakorlatilag mai napig a kedvenc borotvám, ami szintén konkáv, viszont "lelke" van... No, az sosem produkálta ezt a belebegést. Valszeg a lélek rész hivatott a jelenséget megszüntetni. ;D

(Hogy mire is gondolok, itt Wall-nak írják, de egy régebbi képen "Seele"-ként volt megnevezve, innen jött, hogy lelke van.)
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető SicTransit

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 7810
  • lelkes kezdő
Re:Borotvakésekről általában
« Válasz #10 Dátum: 2010. Október 08. - 09:02:06 »
Itt a http://borotvaforum.hu/index.php?topic=32.msg695#msg695 is ez olvasható:
"...
Borotválás.  A szappanozás után következik. Borotváláskor a gyengébb szakállhoz homorú borotvát, érzékenyebb arcbőr és erőseb szakállhoz Pollart rendszerű késeket használunk.
..."
God shave the queen

Penge mintabolt     Eladó kezdőkés

Nem elérhető Salmo

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1123
  • ne fogdosd az élét
Re:Borotvakésekről általában
« Válasz #11 Dátum: 2010. Október 08. - 09:48:03 »

Mondjuk a Pollart rendszer egy érdekes kérdés, mert mit is nevezünk annak ???? Magát a Pollart késeket, vagy él profilt ??

Nekem van Pollart késem, ami olyan franciás fejű, és félig konkáv, de valamiért pont nem esik jól vele borotválkozni,
hiába van jó éle... mondjuk HHT3-as

csak, hogy itt is meglegyen, ha már erről beszélünk...





salmo


u.i.: Imi a belled hollow nál látom az általad is említett "lelket"
« Utoljára szerkesztve: 2010. Október 08. - 09:55:59 írta Salmo »
"Férfiembernek faluhelyen semmi sincs nagyobb mérge mint a beretválkozás, mert ritka a jó beretvakés. Sokkal ritkább, mint a tisztességes fehérnép."

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Borotvakésekről általában
« Válasz #12 Dátum: 2010. Október 08. - 11:46:23 »
Így van, ez az. Mondjuk az én EDACO-mon elég komoly "lélek" van, szemmel is látható, nem csak tapintható.

Ezt a Pollart kérdést tényleg tisztázhatnánk végre, mivel túl sok helyen nem találkoztam eddig ezzel a megjelöléssel, és ahol igen, ott sem világos, csak annyit ír, hogy Pollart rendszerű kések... (A Longball-féle fodrászati tankönyv tesz róla említést)

Akinek van bővebb infója erről, kérem ne kíméljen minket.

Ed, esetleg a franszia fórumon nem szoktak dobálózni ezzel a kifejezéssel? (Mintha az említett könyv a Pollart-rendszerű késeket francia jellegűként is említené ???)
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető fonthunter (†2014)

  • Halhatatlan tag
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4060
    • Fonti galériája
Re:Borotvakésekről általában
« Válasz #13 Dátum: 2010. Október 21. - 16:06:29 »
Valaki árulja már el, hogy egy 10⅜ inch-re mondott borotvakés hány canti széles!  :crazy:
H: Flaschner JP: IWASAKI, TOSUKE, Hishakaku Kamisori Sheffield: F. Reynolds, Wade&Butcher "THE CELEBRATED",  Wostenholm pipe, IXL, Bengall, A.J.Jordan Solingen: Dubl Duck, Rob.Klaas, J.A. Henckels, R. Stehlo, Wacker, Bonsa, Revisor, BlackSmith Herder, RedPoint D: Buddel F: Thiers Issard "Le Canadien" SP: Filarmónica 13 USA: HartSteel, Max S

Nem elérhető Salmo

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1123
  • ne fogdosd az élét
Re:Borotvakésekről általában
« Válasz #14 Dátum: 2010. Október 21. - 16:23:28 »


Lehet, hogy én számolok rosszul, de 10 inch plusz 3/8 inch az nekem 26.3525 cm-re jön ki !!!  :o  :o Biztos hogy ekkora ? Kit borotválnál ezzel Fonti ? A csinos ápoló néniket ?  ;D  ;D

salmo
"Férfiembernek faluhelyen semmi sincs nagyobb mérge mint a beretválkozás, mert ritka a jó beretvakés. Sokkal ritkább, mint a tisztességes fehérnép."

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici