Szerző Téma: Borotvakésekről általában  (Megtekintve 207243 alkalommal)

Nem elérhető worm

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 622
Re:Borotvakésekről általában
« Válasz #495 Dátum: 2014. Január 09. - 16:45:41 »
Üdv

Olyan kérdésem lenne a fórumtól hogy általában a jobb Solingeni kések milyen HRC-vel rendelkeznek?
Azt olvastam hogy olyan 58-59. De hallottam 64-65 ös borotváról is.
Ez mennyire számít élmegtartás szempontjából? És úgy halottam hogy a 65 a szint amit még meg lehet élezni kövön e fölött a penge eszi a követ :-)
Lehet kapni 65 HRC kést van értelme? Csak kíváncsiságból kérdezem kezdő vagyok nem akarok rögtön ilyet. :-)

Szerintem ez irreleváns! Nem tollaságat faragsz, meg alkarvastag ágakat csapdosol le, hanem lehúzod hetente párszor a szőrt az arcodról :)
Szavakon lovagolni? Az értelmes ember konvenciókban gondolkozik, nem konkrétan szavakban! 
http://szucsjanos.hu/philosophy/thispage.html

Nem elérhető chief2

  • Új tag
  • *
  • Hozzászólások: 8
Re:Borotvakésekről általában
« Válasz #496 Dátum: 2014. Január 09. - 17:22:42 »
Pont hogy a magas HRC acél "ágvagdosásra" alkalmatlan mert kemény de törékeny.
Arra sokkal rugalmasabb acélt használnak. Nekem ez tűnik logikusnak.


Nem elérhető Toportyan

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1870
Re:Borotvakésekről általában
« Válasz #497 Dátum: 2014. Január 09. - 17:57:06 »
Ágvagdosásra fűrészt használjatok, vagy metszőollót.
"...és jól jegyezd meg fiacskám, az élet, ha kicsit is jól jön ki a lépés, annyira, de annyira gyönyörű."
Hrabal - Őfelsége pincére voltam

Nem elérhető worm

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 622
Re:Borotvakésekről általában
« Válasz #498 Dátum: 2014. Január 09. - 18:03:54 »
Lehet igazad van :-)  De míg a késfórumon szinte minden késnél, hirdetésnél az alapadatok között van, itt nem szokott ez az adat felmerülni, hiszen nem tesszük ki (legalábbis megpróbáljuk nem leejteni, mosdóhoz csapni) komolyabb fizikai ráhatásnak mint a szőr leborotválása. Az élezés nehézsége 60 hrc felett meg inkább hátrány mint előny - szerintem. Nem tudom pl, hogy az általad kívánt 65hrc-s darab mondjuk egy 16000es kővel meg a bőrözéssel mennyire barátok. De most már én is kíváncsi lettem :-)  valaki szaki véleményezhetné a dolgot
Szavakon lovagolni? Az értelmes ember konvenciókban gondolkozik, nem konkrétan szavakban! 
http://szucsjanos.hu/philosophy/thispage.html

Nem elérhető chief2

  • Új tag
  • *
  • Hozzászólások: 8
Re:Borotvakésekről általában
« Válasz #499 Dátum: 2014. Január 09. - 18:28:55 »
Nyilván sokkal nehezebb élezni, de kitompítani is akkor.
Külföldi fórumokon volt erről téma csak konkrét tapasztalat érdekelt volna.

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Borotvakésekről általában
« Válasz #500 Dátum: 2014. Január 09. - 18:44:36 »
Egyedi borotvakésen kívül másról nemigen fogsz sok infót találni. A gyáriak olyan 59-62 között vannak nagyrészt, talán a TI C135 carbonsong olyan 63 körüli, az Iwasaki kamisorik 64 magasságában vannak, a tamahagane verzió 65. Semmi értelme egyébként 60-62HRC fölé edzeni őket, csak az élezésük lesz kínlódás. Papírforma szerint ritkábban kell élezni őket, de ember legyen a talpán aki észre fogja venni hogy 100 vagy 120-150 borotválkozás után kell újraélezni a kését. Cserébe amikor újra kell, akkor egy 61HRC keménységnél megy mint az álom, 65HRC mellett meg vért fogsz f*ngani mire megélezed rendesen. Ezért totál mindegy egy borotvakésnél az éltartást nézni, mert normál használat mellett már azt is el fogod felejteni melyik évben volt utoljára élezve, hacsak nem összesen 1 késed van, de ott meg az évszakot nem fogod tudni  :D
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re:Borotvakésekről általában
« Válasz #501 Dátum: 2014. Január 09. - 18:47:38 »
Szerintem az 59-60 HRC keménység tökéletes. A legtöbb mai késkészítő is megáll ennél az értéknél, függetlenül attól, hogy az aktuális anyagot magasabb HRC keménységre is vissza lehet ereszteni. Így még lehet normálisan fenni, és nem pattan le az éle. Amiket én készítettem, azok is 60 HRC-re lettek visszaeresztve.
A régebbi kések se hinném, hogy ennél magasabb értékkel készültek volna, de majd a hozzáértők kiigazítanak. Szerintem ez nem más, mint számháború, egész egyszerűen nincs rá szükség.

Ha tudom, hogy most írsz, Sanyi, nem fárasztom magam. ;D


"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Nem elérhető worm

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 622
Re:Borotvakésekről általában
« Válasz #502 Dátum: 2014. Január 09. - 18:50:11 »
Szerintem az 59-60 HRC keménység tökéletes. A legtöbb mai késkészítő is megáll ennél az értéknél, függetlenül attól, hogy az aktuális anyagot magasabb HRC keménységre is vissza lehet ereszteni. Így még lehet normálisan fenni, és nem pattan le az éle. Amiket én készítettem, azok is 60 HRC-re lettek visszaeresztve.
A régebbi kések se hinném, hogy ennél magasabb értékkel készültek volna, de majd a hozzáértők kiigazítanak. Szerintem ez nem más, mint számháború, egész egyszerűen nincs rá szükség.

Valami ilyesmit pedzegettem én is :) De örülök, hogy a szakik megerősítették  :hat:
Szavakon lovagolni? Az értelmes ember konvenciókban gondolkozik, nem konkrétan szavakban! 
http://szucsjanos.hu/philosophy/thispage.html

Nem elérhető kezdőmókus

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2041
Re:Borotvakésekről általában
« Válasz #503 Dátum: 2014. Január 09. - 20:10:24 »
Azért fura, hogy a kés- és borotvafórumokon (angol nyelvűeken legalábbis) rendszeresen felbukkan ez a kérdés. Van egy szám, és vannak akik azt hiszik minél magasabb annál jobb, aztán jönnek a fantáziák volfrám-karbid (borotva)késről meg mittudomén.

Nem elérhető chief2

  • Új tag
  • *
  • Hozzászólások: 8
Re:Borotvakésekről általában
« Válasz #504 Dátum: 2014. Január 09. - 22:41:39 »
Aha igazából nem tudtam hogy általában mennyi a HRC-jük de így már világos köszi.
Akkor nem keresek gyémánt borotvát. :-)

Nem elérhető Toportyan

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1870
Re:Borotvakésekről általában
« Válasz #505 Dátum: 2014. Január 10. - 09:37:17 »
Keress obszidiánt. ;D
"...és jól jegyezd meg fiacskám, az élet, ha kicsit is jól jön ki a lépés, annyira, de annyira gyönyörű."
Hrabal - Őfelsége pincére voltam

Nem elérhető arszab

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 447
    • http://pusztaifarkasok.gportal.hu/
Re:Borotvakésekről általában
« Válasz #506 Dátum: 2014. Január 10. - 14:03:25 »

Nem elérhető ZOZO

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3317
Re:Borotvakésekről általában
« Válasz #507 Dátum: 2014. Január 10. - 14:09:59 »
gyerekkoromban elég sok obszidián megfordult a kezem között, félretehettem volna párat   :fetreng:

Nem elérhető HartaiGyuri

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 529
Re:Borotvakésekről általában
« Válasz #508 Dátum: 2014. Január 24. - 08:47:22 »

Nem elérhető Szőrmók

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2684
Re:Borotvakésekről általában
« Válasz #509 Dátum: 2014. Január 24. - 09:26:41 »
Rick Hinderer olcsó vasa  :crazy:
http://www.monkeyedge.com/Strider-Knives-Mick-Strider-Custom-Damascus-p/msc0002-mv402.htm

Sokat bíbelődhetett vele, mire összehozta, kár, hogy utálat ránézni és még használni sem lenne kényelmes.

Ilyenkor mindig elgondolkodom azon, hogy egy egyszerű borotvakés hogyan "fejlődhet" idáig, pont az egyszerűsége a nagyszerű.
Sheffield-England

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici