Szerző Téma: Módszerek, technika  (Megtekintve 157265 alkalommal)

Nem elérhető edrose

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3560
    • Pamacs és penge
Re:Módszerek, technika
« Válasz #15 Dátum: 2009. November 29. - 21:43:19 »
4/8: 25,4/2=12,7 mm.
A 8/8-os penge az egy hüvelykes, collos, inch-es, azaz 25,4 mm-es.

Nem elérhető fonthunter (†2014)

  • Halhatatlan tag
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4060
    • Fonti galériája
Re:Módszerek, technika
« Válasz #16 Dátum: 2009. December 13. - 17:07:28 »
Ezen a linken jó pár vizuális módszer, technika anyag található:

http://www.youtube.com/results?search_query=How+to+Use+Straight+Razor&search_type=
H: Flaschner JP: IWASAKI, TOSUKE, Hishakaku Kamisori Sheffield: F. Reynolds, Wade&Butcher "THE CELEBRATED",  Wostenholm pipe, IXL, Bengall, A.J.Jordan Solingen: Dubl Duck, Rob.Klaas, J.A. Henckels, R. Stehlo, Wacker, Bonsa, Revisor, BlackSmith Herder, RedPoint D: Buddel F: Thiers Issard "Le Canadien" SP: Filarmónica 13 USA: HartSteel, Max S

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Módszerek, technika
« Válasz #17 Dátum: 2009. December 14. - 07:36:28 »
No, ha már előkerültek a technikai jellegű kérdések:

Borotvakésről-angolul!

Van itt még érdekes dolog, érdemes szemezgetni.
(ígérem fogok belőle fordítgatni, de /pill nincs rá időm... :()
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető longball

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 723
Re:Módszerek, technika
« Válasz #18 Dátum: 2009. December 31. - 20:01:05 »
No...az év utolsó napját -többek közt ezzel is- mésfél nap pauza után késes borotválkozással ünnepeltem/búcsúztattam.  :D Ami uj volt: a kés egy rég nem használt, de szép állapotú Dovo 6-os keskeny borotva, valamint a két napja érkezett régi/uj kb 45 éves pamacs. A pamacs a két nap alatt lett beavatva samponba, melegvizbe,  hajbalzsamba. Mindeközben mindössze öt szál hagyta el a foglalatot, ugyhogy a régi mesterek tudtak valamit...ezek után az Arko szappanból kis Figaro hozzáadásával meglepően kemény habot állitott elő. Ami régi és bevált: forró törcsi , krém, és egy uj fogás amivel végre az állam alatt jobb oldalon is száliránnyal visszafele tudtam borotválni...az eredmény: BBS minden tekintetben..:D BUÉK mindenkinek! A pamacs, a szappan és a kés legyen veletek egész évben!  ;D

Nem elérhető bimbi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 572
    • kések
Re:Módszerek, technika
« Válasz #19 Dátum: 2010. Január 05. - 07:18:39 »
tudatlan vagyok, okítsatok!  ???

1.: Miért baj az, ha a kés éle ne "egyenes", ergó vagy a "mosolygós" a tipusa direkt, vagy el lett fenve.
Ha éles mi a különbség használatban a mosolygós és a el fent kés között?
2.: És amúgy is: ha tok egyenes a éle, akkor az egész élfelületet kell használni lehúzáskor?
3.:Mert ha csak a elejét v a végét használom, akkor van olyan része a élnek amit óhatatlanúl egy kicsit jobban rányomok a bőrömre, nem? 

köszi  ;D  ;D  ;D
"...tegnapelőtt, amikor még holnapután volt..."

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Módszerek, technika
« Válasz #20 Dátum: 2010. Január 05. - 08:10:52 »
tudatlan vagyok, okítsatok!  ???

1.: Miért baj az, ha a kés éle ne "egyenes", ergó vagy a "mosolygós" a tipusa direkt, vagy el lett fenve.
Ha éles mi a különbség használatban a mosolygós és a el fent kés között?
2.: És amúgy is: ha tok egyenes a éle, akkor az egész élfelületet kell használni lehúzáskor?
3.:Mert ha csak a elejét v a végét használom, akkor van olyan része a élnek amit óhatatlanúl egy kicsit jobban rányomok a bőrömre, nem?  

köszi  ;D  ;D  ;D

Ki mondta, hogy baj?
Mint írod is, vannak olyan kések, amik gyárilag mosolygósak.
És persze vannak olyanok, amik gyárilag egyenesek voltak, és a használattól váltak mosolygóssá.
Akkor van gond, ha nem egyenletesen kopott a penge, és ezért vált mosolygóssá (használat közben nem nagyon fog ez problémát okozni, csak legyen aki megfeni). Mivel a borotvakések élszöge gyárilag be van állítva (előre meghatározott élszöggel készülnek), a nem egyenletes kopás élszög változást okozhat, ami miatt használhatatlanná válhat a kés. A gerincen látható kopásnyomok inkább az esztétikai problémát jelentenek (illetve eladás esetén értékcsökkenést).

Az elfent késen azt érted, hogy mosolygóssá van "elfenve"? Mert ugye létezik ennek az ellentéte is, amikor a nem megfelelő fenéstől (általában a borbélyok által használt kések) "szomorúvá" válok a penge (oldalról belenézve olyan, mint egy lefelé görbülő száj). Itt is kb. ugyanaz a probléma, mint amit az előbb írtam.

Ami a 2. és 3. pontot illeti: Ha az egész élet használod, hamarabb készen leszel ;)
Ha csak az él egy részét használod (ilyen mindig van a "problémás" helyeken), azért elég sokat kell használni, hogy látható kopások keletkezzenek a pengén! :)

Ami a "rányomást" illeti: NE! Alapszabály, hogy mindig elég a borotva súlya! Ha rányomod hamar megvágod magad!
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető bimbi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 572
    • kések
Re:Módszerek, technika
« Válasz #21 Dátum: 2010. Január 05. - 08:38:58 »
Na ez tanulságos leborulós smájli
az élszöggel kapcsolatban: Ha a pengét úgy élezem, hogy a gerinc és a él is a kövön fekszik, akkor az a jó élszög? Mondjuk egy nem agyonfent késnél?  ???

ja és a RÁNYOMÁST visszaolvasva rájöttem, h hülyén fogalmaztam, de jobb most sem jut eszembe...
"...tegnapelőtt, amikor még holnapután volt..."

Nem elérhető edrose

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3560
    • Pamacs és penge
Re:Módszerek, technika
« Válasz #22 Dátum: 2010. Január 05. - 08:54:44 »
bimbi, az mry által említett „gyárilag beállított élszög” pont ezt jelenti: lefekteted a pengét a kőre, amely így a pengeháton és az élen nyugszik. Értelemszerűen ez azt is jelenti, hogy szélesebb pengéhez szükségszerűen mindig vastagabb pengehát is jár. Ennyiből könnyebb borotvát élezni, mint kést: nem kell az élszöggel tökölni, számolni, figyelni, eltalálni, megtartani... (Annyiból meg nehezebb, hogy a penge és az él sérülékenysége miatt egy csomó olyan dologra kell odafigyelni, ami egy késnél nem számít.)

Nem elérhető fonthunter (†2014)

  • Halhatatlan tag
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4060
    • Fonti galériája
Re:Módszerek, technika
« Válasz #23 Dátum: 2010. Január 05. - 09:26:46 »
Itt látható - többek között - a "mosolygós" él fenése:

http://www.coticule.be/strokes.html
H: Flaschner JP: IWASAKI, TOSUKE, Hishakaku Kamisori Sheffield: F. Reynolds, Wade&Butcher "THE CELEBRATED",  Wostenholm pipe, IXL, Bengall, A.J.Jordan Solingen: Dubl Duck, Rob.Klaas, J.A. Henckels, R. Stehlo, Wacker, Bonsa, Revisor, BlackSmith Herder, RedPoint D: Buddel F: Thiers Issard "Le Canadien" SP: Filarmónica 13 USA: HartSteel, Max S

Nem elérhető bimbi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 572
    • kések
Re:Módszerek, technika
« Válasz #24 Dátum: 2010. Január 05. - 09:32:37 »
bimbi, az mry által említett „gyárilag beállított élszög” pont ezt jelenti: lefekteted a pengét a kőre, amely így a pengeháton és az élen nyugszik. Értelemszerűen ez azt is jelenti, hogy szélesebb pengéhez szükségszerűen mindig vastagabb pengehát is jár. Ennyiből könnyebb borotvát élezni, mint kést: nem kell az élszöggel tökölni, számolni, figyelni, eltalálni, megtartani... (Annyiból meg nehezebb, hogy a penge és az él sérülékenysége miatt egy csomó olyan dologra kell odafigyelni, ami egy késnél nem számít.)

akkor jól gondoltam... :)
"...tegnapelőtt, amikor még holnapután volt..."

Nem elérhető bimbi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 572
    • kések
Re:Módszerek, technika
« Válasz #25 Dátum: 2010. Január 05. - 09:33:03 »
Itt látható - többek között - a "mosolygós" él fenése:

http://www.coticule.be/strokes.html
 

Ez jó, ezt megjegyzem  ;)
"...tegnapelőtt, amikor még holnapután volt..."

Nem elérhető Gorila

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 547
    • Borotváim (egy részük)
Re:Módszerek, technika
« Válasz #26 Dátum: 2010. Január 05. - 10:12:48 »
Igen, a mosolygós pengénél éppen az a "probléma", hogy a geometriájából adódóan ha a pengehátat lefekteted a kőre, akkor a az élnek csak a közepe érintkezik a kővel, a két vége nem (mivel a pengehát "széle", és az élszalag nem egy síkban vannak - ezt nem tudom, érthetően meg tudtam-e fogalmazni). Ezért kell trükközni, ahogy a fonti által küldött linken is látszik.

2.: És amúgy is: ha tok egyenes a éle, akkor az egész élfelületet kell használni lehúzáskor?
3.:Mert ha csak a elejét v a végét használom, akkor van olyan része a élnek amit óhatatlanúl egy kicsit jobban rányomok a bőrömre, nem? 

Ez az elmélet... :) A gyakorlatban viszont az ember pofája nem sík, hanem általában domború (rosszabb esetben homorú :)), ezért ritka, amikor az egész él egyszerre használható.
Moslygós pengékkel nincs tapasztalatom (most újítok fel egyet, nagyon kíváncsi vagyok), de az az érzésem, hogy talán azzal bizonyos problémás helyek (pont az ilyen "homorú" részek) könnyebben elérhetők (?).

Nem elérhető zolio

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 541
Re:Módszerek, technika
« Válasz #27 Dátum: 2010. Január 05. - 10:39:24 »
Ez a rolling fenés nem lehet egyszerű.

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Módszerek, technika
« Válasz #28 Dátum: 2010. Január 05. - 12:19:09 »
Ez a rolling fenés nem lehet egyszerű.

Így van!
Nekem van egy enyhén mosolygós Hugo Köller borotvám, na azt még nem sikerült normálisan megfenni... (Mostanában mondjuk időm sincs ezzel foglalatoskodni...)
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető longball

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 723
Re:Módszerek, technika
« Válasz #29 Dátum: 2010. Január 06. - 19:44:45 »
Üdv mindenkinek!

Már megint bedobok valamit: rendes(nyeles) borotva vs. shavette(félpengés borotva). Ma a tegnapelőtti borotvákozás után megborotválkoztam a rendes módon. Jelenleg: Meleg törcsi, krém, szappan, Dovo 6 három irányban. Az eredmény jó volt, de mivel itt van nálam egy shavette, kb három örával később csak a kritikus területen (ajak alatt+ jobb állkapocs szélénél) megpróbáltam shavette-el lehuzni. Természetesen ATG irányban. Az eredmény nem lett rossz...mondjuk, hosszu idő óta először vágtam meg magam egy nagyon picit... zavart, hogy a shavette nem a megszokott, hanem kisebb hosszon működik...de ez lehet szokás kérdése...nam alkottam véleményt...vitára bocsájtom a dolgot! Kinek mi a tapasztalata...? :D

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici