Szerző Téma: Élezés és fenés – technika, módszerek  (Megtekintve 337346 alkalommal)

Nem elérhető Gorila

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 547
    • Borotváim (egy részük)
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #15 Dátum: 2010. Február 01. - 10:00:04 »
Sziasztok!

Múlt héten sikerült megvennem ezt: http://cgi.ebay.com/Hand-held-strop-for-straight-razor-sharpening_W0QQitemZ320476992927QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item4a9dead59f
Pénteken meg is érkezett. Kiváló állapotban van, a srác ezeket ajándékba adta hozzá (már használta, de még sokáig elég lesz): http://www.classicshaving.com/catalog/item/522944/196065.htm
Ezekkel a pasztákkal eleve kezelve is van a bőr mindkét oldalon, de ez nekem nem gond, mert direkt pasztás szíjnak akartam venni.

A lényeg: olyan élesre tudtam vele fenni a borotvákat, mint még soha! Tegnap teszteltem is élesben a Wackert, így még soha nem dolgozott egyik késem sem... Szerintem pont ez volt a hiányzó lépcsőfok nálam a 8000-es Norton, és a sima bőr fenőszíj között között.

Alig várom, hogy a többi kést is "tesztelhessem"... :)

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #16 Dátum: 2010. Február 01. - 10:50:14 »
... Szerintem pont ez volt a hiányzó lépcsőfok nálam a 8000-es Norton, és a sima bőr fenőszíj között között.

Itt a kulcs"pont"...  ;)
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető Gorila

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 547
    • Borotváim (egy részük)
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #17 Dátum: 2010. Február 01. - 10:57:32 »
... Szerintem pont ez volt a hiányzó lépcsőfok nálam a 8000-es Norton, és a sima bőr fenőszíj között között.

Itt a kulcs"pont"...  ;)

Régebben pont erre a célra vettem egy Lithide követ, ami nagyon finom, talán túlzottan is... Valahogy nem sikerült ráéreznem.  ???
« Utoljára szerkesztve: 2010. Február 01. - 11:02:49 írta Gorila »

Nem elérhető Bazarghai

  • Új tag
  • *
  • Hozzászólások: 13
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #18 Dátum: 2010. Február 17. - 05:58:53 »
Üdv "késelők"!

Szeretném a segítségeteket kérni fenés ügyben.  Nemrégiben pattant ki az ötlet, h a DE mellett kipróbálom
a borotvakést is. Be is szereztem egy kis borotvát egy ószerestől (élszalag jó, nem csorbult), kicseréltem a nyelét
és megpróbáltam élezni. óbáltam mindenféle netes leírást értelmezni, de vagy a grit nem jó, vagy a mozdulatok, mert
élesnek nagyon éles, de az arcomon lévő szőrt mindig húzza és nem nagyon vágja.

Van Szeged közelében lakó kolléga, aki tudna nekem segíteni fenés ügyben? 

Gábor
Hardware: Schick DE, Balea brush...
Software: Balea or Barbon cream...
User: Human...
Condition: All checked...
Status: Shaved and ready...

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #19 Dátum: 2010. Február 17. - 07:36:05 »
Üdv itt nálunk!

Hmmm...

Le tudnád írni, hogy milyen köveket, szíjat használtál a fenéshez?

Ha tényleg elég éles (azért az elején érdemes egy-két tesztet végezni:hajszál teszt, alkar teszt, köröm teszt) akkor még lehet a technikával is hiba. Próbáld meg kb. 30°-os szögben vágni a szőrt az arcodon. (A szöget lehet ± irányba változtatni...) ;)
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető cotag

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1138
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #20 Dátum: 2010. Február 17. - 07:48:00 »
Üdv "késelők"!

Szeretném a segítségeteket kérni fenés ügyben.  Nemrégiben pattant ki az ötlet, h a DE mellett kipróbálom
a borotvakést is. Be is szereztem egy kis borotvát egy ószerestől (élszalag jó, nem csorbult), kicseréltem a nyelét
és megpróbáltam élezni. óbáltam mindenféle netes leírást értelmezni, de vagy a grit nem jó, vagy a mozdulatok, mert
élesnek nagyon éles, de az arcomon lévő szőrt mindig húzza és nem nagyon vágja.

Van Szeged közelében lakó kolléga, aki tudna nekem segíteni fenés ügyben? 

Gábor

Meg egy tipp: mig DE hasznalat kozben altalaban eleg a bort a 'mimikaddal' fesziteni, addig a kesnel muszaj kezzel rasegiteni, hogy valoban feszes, sima legyen a borod.

Nem elérhető Gorila

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 547
    • Borotváim (egy részük)
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #21 Dátum: 2010. Február 17. - 08:35:38 »
élesnek nagyon éles, de az arcomon lévő szőrt mindig húzza és nem nagyon vágja.

Egyetértek Mry-vel, a tesztek elég jó indikátorok. Persze a legjobb, ha kipróbálod "élesben", az a legjobb tesz: ha húzza a szőrt, akkor valószínűleg nem elég éles... :)

Van Szeged közelében lakó kolléga, aki tudna nekem segíteni fenés ügyben? 

Én Szentesen vagyok, de sokat járok Szegedre, szívesen megnézem a kést valamikor!

Nem elérhető Bazarghai

  • Új tag
  • *
  • Hozzászólások: 13
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #22 Dátum: 2010. Február 17. - 20:30:52 »
Sziasztok!

Na akkor szépen sorjában próbálok válaszolgatni.

A tesztek közül a hajszáltesztet kivéve mindegyiken átmegy a borotvakés: fényben az él nem mutat sorját vagy csillanást, körömtesztnél nem akad, karomról a szőrt 30 fokban tartva szépen lehúzza.
A kő amit használok szürke színű (csatolva a képe), sztem vmi karbid vagy oxid kő lehet, 1500-as vízpapírral üveglapon síkoltam, rá kéne jönni a "grit" értékére. Ha valaki tudja ránézésből elárulhatná. Mosolyog
Megfeszítettem a bőrt az arcomon és úgy próbáltam, de nagyon húzza az arcszőr szálait, kemények neki, nem igazán borotvál.
Találtam egy jó kis oldalt, árulnak viszonylag olcsón 1k/3k és 6k/8k köveket, amik nem túl szélesek (nem fér rájuk teljes szélességében a borotvakés pengéje) de akarok egy lansky féle élezőt készíteni, mert
így mindig fixen tudnám tartani az élszöget (sztem itt a baj az élezésemben).

Lansky élező:
http://www.lanskysharpeners.com/LKCLX.php

Üdv: Gábor
Hardware: Schick DE, Balea brush...
Software: Balea or Barbon cream...
User: Human...
Condition: All checked...
Status: Shaved and ready...

Nem elérhető fonthunter (†2014)

  • Halhatatlan tag
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4060
    • Fonti galériája
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #23 Dátum: 2010. Február 17. - 20:45:18 »
Bazarghai, te magad tartod az élszöget?  :o ...lehet, hogy itt van a hiba!
H: Flaschner JP: IWASAKI, TOSUKE, Hishakaku Kamisori Sheffield: F. Reynolds, Wade&Butcher "THE CELEBRATED",  Wostenholm pipe, IXL, Bengall, A.J.Jordan Solingen: Dubl Duck, Rob.Klaas, J.A. Henckels, R. Stehlo, Wacker, Bonsa, Revisor, BlackSmith Herder, RedPoint D: Buddel F: Thiers Issard "Le Canadien" SP: Filarmónica 13 USA: HartSteel, Max S

Nem elérhető Bazarghai

  • Új tag
  • *
  • Hozzászólások: 13
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #24 Dátum: 2010. Február 17. - 21:34:11 »
Nem én tarom, hanem kőre felfekvő borotva. Úgy csinálom én, ahogy a nagykönyv leírja (az él és a gerinc is felfekszik a kövön). Csak nekem nincs széles kövem és ráadásul nagyon keskeny az
acélom, mindössze 10 mm.
Hardware: Schick DE, Balea brush...
Software: Balea or Barbon cream...
User: Human...
Condition: All checked...
Status: Shaved and ready...

Nem elérhető fonthunter (†2014)

  • Halhatatlan tag
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4060
    • Fonti galériája
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #25 Dátum: 2010. Február 17. - 21:40:15 »
Ja, bocs akkor félreértettelek már azt hittem, hogy a lansky féle élezôvel akarod fixen tartani az élszöget.  ;)
H: Flaschner JP: IWASAKI, TOSUKE, Hishakaku Kamisori Sheffield: F. Reynolds, Wade&Butcher "THE CELEBRATED",  Wostenholm pipe, IXL, Bengall, A.J.Jordan Solingen: Dubl Duck, Rob.Klaas, J.A. Henckels, R. Stehlo, Wacker, Bonsa, Revisor, BlackSmith Herder, RedPoint D: Buddel F: Thiers Issard "Le Canadien" SP: Filarmónica 13 USA: HartSteel, Max S

Nem elérhető Bazarghai

  • Új tag
  • *
  • Hozzászólások: 13
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #26 Dátum: 2010. Február 17. - 21:46:28 »
Hát ha elkészül, akkor igen, mert ott csak rögzítem a borotvát és befűzöm a pálcát a 17 fokos lyukba. Nincs hibalehetőség, mindig ugyanabban a szögben éri
az élet a kő. Míg a kis kőnél és a keskeny borotvánál elemelkedhet  például és akkor máris tönkremegy a munka. Ha meg nagyon rányomom nem lesz olyan éles.
Ördögi kör... :'(
Hardware: Schick DE, Balea brush...
Software: Balea or Barbon cream...
User: Human...
Condition: All checked...
Status: Shaved and ready...

Nem elérhető edrose

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3560
    • Pamacs és penge
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #27 Dátum: 2010. Február 18. - 06:29:55 »
Hát nem tudom, borotvakést Lanskyval... Én nem tanácsolnám. Az élszög ugyanis csak egy dolog, emellett ott van a kő hossztengelyének a penge hossztengelyéhez viszonyított szöge. A Lanskyval a követ az élen egy x átmérőjű köríven viszed végig, tehát ingamozgás-szerűen dolgozol a penge élén. A „kés” kések többsége íves élű, és kevesebb a teljesen egyenes, a borotvakéseknél azonban pont fordítva. Az egyenes él az él teljes hosszán azonos szögű mozgásokat szereti, legyenek azok az élre merőlegesek vagy valamilyen szöget bezáróak (X-mozgatás).
Ráadásul a borotvakéseknek sokszor nem csak a nyél felőli élvége sarkos, hanem a feje is. Márpedig ezeken a sarkokon a Lanskyval szintén nem lesz egyszerű a dolog: vagy seperc alatt ledarálod őket, vagy annyira figyelsz, hogy előttük időben megállítsd és/vagy elemeld a követ, hogy ettől itt nem lesz ugyanolyan jó az él, mint középen.

Nem elérhető Bazarghai

  • Új tag
  • *
  • Hozzászólások: 13
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #28 Dátum: 2010. Február 18. - 07:22:15 »
Szia!

Értem amit mondani akarsz, a mozgás valóban ingaszerű, de a szög állandó marad pont a borotva egyenes élszalagja miatt. Ha a Lansky-t működésben megfordítod normál köves élezést
kapsz, azzal a különbséggel hogy egy körív mentén tolod a kövön a borotvát, de azonos élszögön. Mindezen törekvésem arra irányul, hogy ne kopjon el a borotva gerince és kidolgozzak egy olcsó megoldást,
mert az 1/3/6/8k kőkészlet ilyen pici méretben megvan egy "tízesből", és az nem elhanyagolható megtakarítás.

Viszont megfogadom a tanácsod: vettem egy 200 forintos durva orosz vagy magyar "beretvát" 200 pénzért. Az lesz a tesztalany, azt lehet "alakítani".

Ötlet nincs a kövem származására, minőségére?

Gábor
Hardware: Schick DE, Balea brush...
Software: Balea or Barbon cream...
User: Human...
Condition: All checked...
Status: Shaved and ready...

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #29 Dátum: 2010. Február 18. - 07:27:57 »
Egyetértek Ed-del, én sem próbálkoznék Lanskyval...

Ami a kövek szemcseméretét illeti: Sajnos nincs egységes szabványrendszer, ami megadja a kövek szemcseméretét (legalább 3 szabványt tudok, ami különbözőképp méri a finomságot.) Esetleg a Lansky leírásában nincs benne a szemcseméret?

Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici