Szerző Téma: Élezés és fenés – technika, módszerek  (Megtekintve 352012 alkalommal)

nemo

  • Vendég
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #60 Dátum: 2010. Április 21. - 23:38:11 »
Ezt nem nagyon lehet megmondani, borotva és kő válogatja. Ha nem kell sokat leszedni belőle, és/vagy gyorsan dolgozik a kő, akkor 10-20 bőven elég, de ez lehet akár ennek többszöröse is. Én a körmös tesztet használom ennek a megállapítására hogy mikor jó, nekem bevált.
Köszi, akkor tuti valamit baromira rosszul csinálok, mert én már 3 órája suvuckolom rajta, de még nem nagyon haladt elöre a dolog. A borotva a lengyel SFK, a kö meg egy japán King Stone 1000-es.
Pedig a videókon is csak párat húznak rajta, igaz azoknak még van éle, nem gyalulták le róla. ennek viszont nincs semmi ... lehet hogy még durvábbal kellett volna kezdeni? ???  :-\

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #61 Dátum: 2010. Április 22. - 07:14:29 »
Durvábbal szerintem nem kell, inkább próbáld úgy, hogy csinálsz 10-20 húzást az 1000-en, utána kb. fele annyit egyel finomabb kövön (mondjuk 4000-en) aztán visszatérsz az 1000-re. Ezután megnézed, hogy mit csináltál (ilyenkor a legjobb a körömteszt, illetve ráeső fényben megvizsgálni az élt).
Az SFK elég lágy acél (ami nekem van legalábbis az), szerintem nem kellene ilyen sokat dolgozni rajta.

Ez egy NOS kés volt? Mert ha igen, az enyémhez pl. nem is kellett hozzányúlni, kis pasztás fenés, aztán bőr, és dolgozott is szépen. (Lassan egy élfrissítés arra is ráfér majd, ha lesz egy szabad délutánom nekiugrok ennek is, meg a többinek is!)
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #62 Dátum: 2010. Április 22. - 07:42:22 »
Én arra tippelnék hogy nem egyenes a kés és meg van csavarodva kicsit. Rakd valami sík felületre a pengét, és nézd meg hogy tudod-e hintáztatni akkor ha az élnek a hegy felőli végét, és a tő felőli végét váltogatva lenyomod. Nekem mindkét SFK késem meg van csavarodva, és elég puha acél mindkettő, egy ezres Kinggel max 1 órába kellene telnie még akkor is, ha sok anyagot kell leszedni róla.
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető edrose

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3560
    • Pamacs és penge
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #63 Dátum: 2010. Április 22. - 07:54:55 »
nemo és mindenki, van egy jó kis módszer, amit ismeretlen késnél hasznos alkalmazni: az élet végighúzod egy vastagabb alkoholos filccel, és így kezdesz a melónak. A kopás egyenletessége, magassága, mértéke pontosan mutat mindent. Én mindig így csinálom, mert nagyon sok mindent elárul a kő-penge-pengehát viszonyról, a gerinc és az él tengelyességéről vagy a köztük lévő szögről, és így tudod, hol kell korrigálnod pl. a Sanyi által említett nyomogatással.

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #64 Dátum: 2010. Április 22. - 08:00:28 »
Igazad van Ed, ezt el is felejtettem, hiába no, én anno nem így kezdtem el, most meg már "rögzültek" a rossz szokások, és nehezen tanul az ember új dolgokat...  ;D
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető edrose

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3560
    • Pamacs és penge
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #65 Dátum: 2010. Április 22. - 08:24:35 »
Ez a (nem borotva) késeknél is hasznos és ismert megoldás, nekem onnan jött „organikusan”.

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #66 Dátum: 2010. Április 22. - 08:40:15 »
Ed, jó hogy mondtad, én annyira megszoktam, hogy eszembe se jutott mondani. Késeknél is így tanultam az élezést, azóta mindig filcezek :D Bele se gondoltam hogy én már rutinból billegetem a saját késeimet, mert tudom hogy melyik hogyan van megcsavarodva, te is meg fogod majd szokni. Így ugyan kicsit lassabb az élezés, de amúgy se a sebesség a lényeg hanem a minőség :) Arra figyelj hogy a filcbe ne kapjon bele a borotva éle, se a borotvának, se a filcnek nem tesz jót.
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

nemo

  • Vendég
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #67 Dátum: 2010. Április 22. - 09:12:44 »
Köszi mindenkinek a segítséget, éjjel egykor feladtam. Igaz élvonalat sikerült végre kialakítanom, igyekeztem nagyon odafigyelni, de szörnyen néz ki. Hullámos. Ennyire is csak azért jutottam, mert a tegnap megérkezett kínai 12000-es kövemhez katam egy ilyen kis darab valamit, amivel meg szokták a kö tetejét fenés elött kicsit dörzsölni. Na kínomban már azzal dörzsöltem kicsit meg az 1000-est, ami után elkezdett harapni. Akkor kezdtem érezni, hogy viszi az anyagot. Addig csak csúszkált rajta a kés. De mivel még sosem csináltam iylet, azt gondoltam, igy van ez jól. Ennek csak a videók mondtak ellent, ahol a leghosszabb is 11 perc volt egy 1000-es kövön, abból az ürge 10-et beszélt  ;D .

Nem tudom ennek a csavarodásnak látszódnia kellene-e szabad szemmel, mert úgy semmit nem látok. Ami feltünt, hogy az egyenes, pengeszélességü kövön, ha nem ragasztom le a gerincet, akkor az hullámosan kopik. Mivel a követ emiatt már többször síkba csiszoltam, és a ceruzával rácsozásos módszer szépen mutatja is, hogy a kö síkba van, én sem tudok másra gondolni, mint arra, hogy a késsel nem stimmel valami. Ha elöbb tudom ezt a filces megoldást, nem koptattam volna feleslegesen a gerincet ... Tény hogy valahol már olvastam itt, de akkor annyira nem rögzült, meg azt sem tudtam mi célt szolgál. Azonkívül eszembe sem jutott, hogy én az elsö évben követ vegyek. Ráadásul mindjárt hármat. Tegnap a nejem (sajnos elég jó megfigyelö) mikor hazaért, rögtön kiszúrta a King Stone-t, s megjegyezte, hogy mintha még ök nem ismernék egymást  ;D . Gyorsan bemutattam öket egymásnak.

Nos, elvileg a kés NOS, de mivel az eredeti élvonal is elég hullámos volt, azt gondoltam itt valami disznóság van, ezért legyalultam, hogy újat tudjak kialakítani. Ami feltünt, hogy a penge elején nagyon keserves élvonalat kialakítani, alig látszik valami, holott a közepén már túl széles is, a végén meg leírhatatlanul egyenetlen, hullámos. Ami még dühít, hogy ha leragasztom a pengehátat, néhány húzás után egy bizonyos ponton felszakad a ragasztás. Akkor vehetem le róla, jöhet a következö. Ezzel megy el az idöm  :'( .

Most már késö a filc, mert tisztán látszik minden hullám az élvonalom meg a gerincen, de hadd kérdezzem meg: ha látom a filcen a viszonyulást, akkor segít az nekem? Mert én ugye csak felfektetve tudom fenni, nem tudok trükközni, tekintve hogy fogalmam sincs hogyan kell azt. Ezt biztos nehéz leírni - ha nem lehetetlen - de elképzelésem sincs, hogyan lehet élszöget is tartani meg még pluszban csavargatni a kést.

Ma már borotválkoznom kellene, de nincs mivel  ;D. Tegnap majdnem vettem egy kést az ebay-en, hogy legalább egy használható legyen, de felverték az árát, pedig itt volt az eladó 10 km-re tölem. Már bánom hogy nem kínáltam rá mégis, így gürizhetek, ha borotválkozni akarok  ;D .

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #68 Dátum: 2010. Április 22. - 09:29:57 »
Most már késö a filc, mert tisztán látszik minden hullám az élvonalom meg a gerincen, de hadd kérdezzem meg: ha látom a filcen a viszonyulást, akkor segít az nekem? Mert én ugye csak felfektetve tudom fenni, nem tudok trükközni, tekintve hogy fogalmam sincs hogyan kell azt. Ezt biztos nehéz leírni - ha nem lehetetlen - de elképzelésem sincs, hogyan lehet élszöget is tartani meg még pluszban csavargatni a kést.

Nem olyan nagy ördöngösség az, mint ahogy a Sanyi is írta, ha látod az élszalagon, hogy hol hullámos a penge (ezt egyébként könnyű ellenőrizni: lefekteted a kést a síkolt kőre, "belenézel" az él felől, ahol nem fekszik fel az él (vagyis rés van a kő és az él között), ott bibi van), ott egy kicsit "rányomsz" a késre, és így elvileg ki tudod egyenesíteni az élszalagot.

Ezeket a videókat ajánlom (ha esetleg még nem láttál eleget...  ;D). Az első (9 részes) sorozat valamelyik videójában van szó csavarodott kések (warped blade) élezéséről is.
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető morphin

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 428
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #69 Dátum: 2010. Április 22. - 09:47:27 »
Most hogy SFK-ról van szó,megnéztem én is, igaz csak az asztalra fektettem...de az enyém is megvan csavarodva kicsit.Mindegyik ilyen lenne,vagy csak épp ezek a darabok... ???

nemo

  • Vendég
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #70 Dátum: 2010. Április 22. - 15:41:38 »
Na, ebédszünetben hazamentem és megint nekiestem. Billegni nem billeg egyáltalán.
Az élvonalban lehet egy kis hajlat, szépen látszik a fenésnél, hogy egyik oldalt több anyagot szed le a kö, másik oldalt kevesebbet. Viszont a gerinc mindkét oldalon hullámos, ezért kopik meg a cellux rajta azonnal, mert nem fekszik fel. Megint lehúztam az 1000-es kövön. Aztán a 6000-en. Megnéztem az élét, tompább volt mint az 1000-es után. A 12000-es után pedig még rosszabb lett,  a kezemet sem vagja el ha óvatosan végighúzom az ujjamon (persze nem nyomom rá). A hajpróba értelmetlen az alkaromon csak elfekteti a szört, de nem nyes ez le semmit ... Nem értem, hogy a finomabb kövek után miért romlik le az állapota.

Ha esetleg valakinek ötlete lenne ...

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #71 Dátum: 2010. Április 22. - 17:02:49 »
nemo- én valami hasonlót tapasztaltam a sajátgyártású kerámia lapjaimnál, addig, míg nem síkoltam ki rendesen géppel a lapot. Tehát egy tipp, a 6000-es köved mégsincs teljesen síkban, és a "hullám" vagy hullámok, valahol eléggé egymás mellett van(nak), amik elviszik az élt. A ceruzarácsos módszerrel is fel lehetne mérni, csak sokkal sűrűbben kell őket felrajzolni, meg persze nem ártana egy normális lapoló kő is. Próbálj meg egy nem hullámos élt pl. konyhakést is megfenni ugyanazzal a módszerrel, mint a beretvát. Ha azon sikerül akkor a borotvád, és egyben a mozdulataid csinálják a feszkót, és nem tudod a megfelelő élszöget tartani, valami mindig elveri az élt... Elméletileg márpedig ha a kő sík, mindent meg tudsz vele élezni, még ha csavarodott is a penge, hiszen kéne, hogy legyenek rajta olyan részek, ahol jó az él.      

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #72 Dátum: 2010. Április 22. - 17:23:09 »
Nemo: a celluxot felejtsd el, valami tartósabb ragasztószalag kell, pl. szigetelőszalag.
Ami a hullámosságot illeti: milyen kővel síkoltál? (a síkoló kő legalább akkora legyen,mint a kő, amit síkolni szeretnél, és értelemszerűen teljesen sík)
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

nemo

  • Vendég
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #73 Dátum: 2010. Április 22. - 17:51:01 »
Síkolókö?  ???  :o Nebáncsatokmáá'  ;D :D A gyári ajánlást követve üveglapra vizes csiszolópapírt fektettem és azon csináltam. Az 1000-est 100-as papírral, a 6000-est 280-assal. A felületet derékszöggel ellenöriztem, az biztos hogy sík.

Azért használtam celluxot, mert azt akartam hogy minél véknyabb lenyen, hogy az élszöget ne vigye nagyon el. Igazából nem tudom azt mondani, hogy van benne olyan szakasz ami éles és olyan ami nem, mert akkor valamelyik résznek csak elkéne hogy vágja az ujjamat :D . El tudnám képzelni, hogy egy kést rosszul fenek, mert 10 húzásból biztos 11 féle élszöget tartanék, na da itt fexik minden a kövön, nincs mit rosszul tartani ... A körmömön végighúzva hibátlannak tünik. Csak nem éles.
A Wackerem már úton van ugyan, de a héten nem fog megjönni, tehát ezt kell(ene) használhatóvá varázsolni.

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #74 Dátum: 2010. Április 23. - 00:45:47 »
Nembántunk!  ;D viszont ha az általad említett életlen penge nemcsak a csillagok állásán múlik, és az izgalom hevében kezed remegése sem számottevő mértékben rázza szét a penge élét  ;D, akkor mégiscsak azokkal a kövekkel lesz a gond... (minden mást kizártunk?)

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici