Szerző Téma: Élezés és fenés – technika, módszerek  (Megtekintve 337365 alkalommal)

Nem elérhető Bazarghai

  • Új tag
  • *
  • Hozzászólások: 13
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #30 Dátum: 2010. Február 18. - 07:31:35 »
Ááá, nem a Lanskyét fogom használni. azok durva köszörűkövek, nem erre a célra valók.
A legfinomabb polírkövük is 2000 grit.
Hardware: Schick DE, Balea brush...
Software: Balea or Barbon cream...
User: Human...
Condition: All checked...
Status: Shaved and ready...

Nem elérhető edrose

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3560
    • Pamacs és penge
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #31 Dátum: 2010. Február 18. - 08:26:09 »
Mindezen törekvésem arra irányul, hogy ne kopjon el a borotva gerince és kidolgozzak egy olcsó megoldást

Hát erre a legegyszerűbb és legolcsóbb megoldás a cellux... Még vékonyabb, mint a szigszalag, tökéletesen megfelel. Ha a durvább kövön menet közben kikopna, leszeded és raksz egy újat.

Nem elérhető kheiron

  • Új tag
  • *
  • Hozzászólások: 33
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #32 Dátum: 2010. Február 22. - 22:13:49 »
Help!

Ma hirtelen felindulásból egy Extrametálban megvettem életem első borotvakését, egy Dovo Bismarckot, és egy nyeles fenőszíjat. A szíj egyik fele a sima bőr, a másik fele meg úgy néz ki, mintha kemény gumival lenne bevonva. Szóval kétoldalas, de nem bőr-vászon, hanem bőr-gumi(?). Igazság szerint azt sem tudom eldönteni, melyik oldala a finomabb.

Szerintetek kell-e ehhez paszta, és ha igen, akkor melyik oldalára tegyem?

(Jelzem, a Bismarckot a sima bőrön fenegettem vagy 20 percig, aztán meg életemben először borotvakéssel lehúztam a borostámat, és ami meglepett, hogy még meg sem vágtam magam. Bár vagy fél órába telt...)   ;D ;D ;D

Nem elérhető rty42

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1916
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #33 Dátum: 2010. Február 22. - 22:40:32 »
Sajnos a fenőszíjhoz nincs ötletem, de gratulálok az első alkalomhoz!
Annak idején engem is meglepetésként ért hogy milyen jól megúsztam az első késes borotválkozásomat :)
... a nyúlon túl?

Nem elérhető Gorila

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 547
    • Borotváim (egy részük)
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #34 Dátum: 2010. Február 22. - 23:53:19 »
A szíj egyik fele a sima bőr, a másik fele meg úgy néz ki, mintha kemény gumival lenne bevonva. Szóval kétoldalas, de nem bőr-vászon, hanem bőr-gumi(?). Igazság szerint azt sem tudom eldönteni, melyik oldala a finomabb.

Milyen szíj, valami ilyesmi? http://extrametal.hu/professzionalis-nyeles-fenoszij-hagyomanyos-borotvakesekhez-p-1776.html?cPath=116_120
Nem lehet, hogy az egyik oldala már eleve be van pasztázva, és azért tűnik guminak?

Nem elérhető edrose

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3560
    • Pamacs és penge
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #35 Dátum: 2010. Február 23. - 05:35:07 »
Akármi legyen is a titokzatos oldal(on), az biztos, hogy a bőr előtti, azaz a durvább fokozat. ;)

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #36 Dátum: 2010. Február 23. - 07:14:37 »
A kérdés, hogy a nem bőr oldala milyen színű? (Esetleg egy kép?)

Szinte biztos, hogy az él "karbantartásához" használandó, valamilyen pasztás felület.

Ha nem húzott a kés, akkor egyelőre én biztos nem foglalkoznék vele, bőven elég a sima bőr!
(Fenésnél arra ügyelj, hogy ne vágj bele a bőr felületébe, mert az nem tesz jót neki!!!)

Ja, és sok örömöt a "kezdő" szetthez!!!  ;D ;D ;D
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető fonthunter (†2014)

  • Halhatatlan tag
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4060
    • Fonti galériája
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #37 Dátum: 2010. Február 23. - 09:11:34 »
Kheiron gratulálok, jó kis szettet választottál!  ;) Nekem is van mindkettôm! A borotváddal sem lesz gondod, príma kés!
A fenôd mindkét oldala bôr, ahogy mry is írja! A "rejtélyes" oldal gyárilag pasztázott és vöröses színe van, használni úgy kell, ahogy olvashattad, tehát a pasztással minimálisan, a Bismarckot shave ready - borotválkozásra kész - állapotban kaptad! A síma bôrt, pedig minden borotválkozás elôtt, után 20x+20x kb. Arra nagyon vigyázz, - a bôrbevágás elkerülésén túl - hogy nem szabad nagyon túlcsavarni a feszítô csavart, mert szétszakadhat a bôr. Épp a multkor hallottam a cégnél egy ilyen "reklamációról", hogy ezt nem mondták. Pasztát egyenlôre nem kell beszerezned, én egy egy éve szinte naponta használom az eredetivel.
« Utoljára szerkesztve: 2010. Február 23. - 10:34:03 írta fonthunter »
H: Flaschner JP: IWASAKI, TOSUKE, Hishakaku Kamisori Sheffield: F. Reynolds, Wade&Butcher "THE CELEBRATED",  Wostenholm pipe, IXL, Bengall, A.J.Jordan Solingen: Dubl Duck, Rob.Klaas, J.A. Henckels, R. Stehlo, Wacker, Bonsa, Revisor, BlackSmith Herder, RedPoint D: Buddel F: Thiers Issard "Le Canadien" SP: Filarmónica 13 USA: HartSteel, Max S

Nem elérhető Gorila

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 547
    • Borotváim (egy részük)
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #38 Dátum: 2010. Február 23. - 09:58:56 »
Lehet, hogy ez egyértelmű, de azért leírom, hogy mindig meglazított állapotban rakd el a fenőt használat után, ne nyúljon meg a bőr!

Nem elérhető kheiron

  • Új tag
  • *
  • Hozzászólások: 33
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #39 Dátum: 2010. Február 23. - 10:10:15 »
Urak, nagyon köszönöm a segítséget!

fonthunter:
Még jó, hogy jól választottam... gyakorlatilag az egész fórum összes hozzászólását elolvastam.  :) 

És lehet, hogy a Bismarck elvileg "shave ready", de a dobozból kivéve a hajszálteszten csúfosan megbukott, azért fentem rajta, amíg nem lett borotvaéles.  ;)

Gorila:
Úgy gondoltam, hogy a szíjat csak használathoz kell megfeszíteni, szóval lazán tettem el, de köszönöm a figyelemfelhívást!

Nem elérhető fonthunter (†2014)

  • Halhatatlan tag
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4060
    • Fonti galériája
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #40 Dátum: 2010. Március 19. - 14:40:48 »
Ugye jól gondolom, hogy a wedge típusú (nem near wedge) pengéket ugyanúgy kell élezni mint a hollow ground késeket? Vagyis egy leheletnyi élszalag tulajdonképpen mégis van rajtuk. Van esetleg valami külön sajátossága az élezésüknek?

H: Flaschner JP: IWASAKI, TOSUKE, Hishakaku Kamisori Sheffield: F. Reynolds, Wade&Butcher "THE CELEBRATED",  Wostenholm pipe, IXL, Bengall, A.J.Jordan Solingen: Dubl Duck, Rob.Klaas, J.A. Henckels, R. Stehlo, Wacker, Bonsa, Revisor, BlackSmith Herder, RedPoint D: Buddel F: Thiers Issard "Le Canadien" SP: Filarmónica 13 USA: HartSteel, Max S

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #41 Dátum: 2010. Március 19. - 14:44:12 »
Igen, jól gondolod!

Ami különlegesség, hogy k..va sok anyagot választasz le élezésnél (nagy a felfekvő felület...) ;)
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető morphin

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 428
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #42 Dátum: 2010. Április 13. - 18:10:09 »
Nem tudom hova tartozik amit szeretnék,de itt is elfér szerintem...
Azon gondolkodtam,hogy jelen pillanatban van egy SFK késem és 1-2héten belül megérkezik egy Wester Bros...mind2 5/8-os saccra.
Egyelőre tudás,technika és egyebek miatt nem akarok drágább fenőkövekbe fektetni...szval amit szeretnék kérdezni az az,hogy van-e itt valaki aki vállal "bér"-élezést/fenést  ??? Ha nincs akkor a köszörűsömet megkérdezem mennyire ért ezekhez,illetve szokott-e csinálni borotvakéseket is...de jobban örülnék ha innen lenne egy "öregróka" aki jártas ezekben és segítene.Mivel terveim szerint nem minden alkalommal fogok késsel borotválkozni,ezért nem is kell csak nagyon ritkán kövön fenni a késeim.Remélem akad valaki...thx. ::)
(jah és nagyon ráér ez a dolog pillanatnyilag...az SFK végül is shave ready,de szerintem finomítani kéne még rajta,a Wester Bros-t pedig előbb felújítom,tehát 2-3héten belül lenne aktuális)

nemo

  • Vendég
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #43 Dátum: 2010. Április 13. - 20:53:54 »
Nem tudom hova tartozik amit szeretnék,de itt is elfér szerintem...
Azon gondolkodtam,hogy jelen pillanatban van egy SFK késem és 1-2héten belül megérkezik egy Wester Bros...mind2 5/8-os saccra.
Egyelőre tudás,technika és egyebek miatt nem akarok drágább fenőkövekbe fektetni...szval amit szeretnék kérdezni az az,hogy van-e itt valaki aki vállal "bér"-élezést/fenést  ??? Ha nincs akkor a köszörűsömet megkérdezem mennyire ért ezekhez,illetve szokott-e csinálni borotvakéseket is...de jobban örülnék ha innen lenne egy "öregróka" aki jártas ezekben és segítene.Mivel terveim szerint nem minden alkalommal fogok késsel borotválkozni,ezért nem is kell csak nagyon ritkán kövön fenni a késeim.Remélem akad valaki...thx. ::)
(jah és nagyon ráér ez a dolog pillanatnyilag...az SFK végül is shave ready,de szerintem finomítani kéne még rajta,a Wester Bros-t pedig előbb felújítom,tehát 2-3héten belül lenne aktuális)

Ne dühíts már, hogy az SFK-d 5/8-as. A vaterán vetted? Az amelyik itt-ott rozsdás volt, de NOS? Mert én akár hogy mérem, ez csak 4/8-os a végén, és keskenyedik olyan 3/8-ig.

Amúgy hivatalosan nekem is shave ready, ha nem huztam volna bele az élebe véletlenül polírpapírral. De már elötte is azt mondtam, lehetne élesebb is.

Nem hiszem hogy egy köszörüs jó ötlet lenne ...

Nem elérhető morphin

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 428
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #44 Dátum: 2010. Április 13. - 21:03:39 »
Idézet
Nem hiszem hogy egy köszörüs jó ötlet lenne ...
Ezt egyszer már megtárgyaltam Ed-el...egy neves,híres köszörűsről van szó.Múltkor kérdeztem az "inasát" és azt mondta foglalkoznak borotvakésekkel is,nem csak eladják,hanem felújítanak etc.A köszörűs csak a foglalkozás elferdített neve...hisz legtöbben köszörültetni járnak oda...

Nekem 17mm magas a késem...most nem fotóznám le.Hidd csak el :D Nézd meg a felújítás topikban milyen szép lett :D és igen itt-ott rozsdás volt... 17/3,175=5,354 tehát valamivel nagyobb mint 5/8...(Ed-től tanultam,hogy hogy kell számolni a kések méretét,de szerintem is ez a helyes)

Megborotválkoztam vele úgy ahogy,persze mint írtam nem végig,lent DE-vel csináltam...ezért szeretném ha jobb lenne.

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici