Szerző Téma: Élezés és fenés – technika, módszerek  (Megtekintve 337348 alkalommal)


Nem elérhető fonthunter (†2014)

  • Halhatatlan tag
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4060
    • Fonti galériája
H: Flaschner JP: IWASAKI, TOSUKE, Hishakaku Kamisori Sheffield: F. Reynolds, Wade&Butcher "THE CELEBRATED",  Wostenholm pipe, IXL, Bengall, A.J.Jordan Solingen: Dubl Duck, Rob.Klaas, J.A. Henckels, R. Stehlo, Wacker, Bonsa, Revisor, BlackSmith Herder, RedPoint D: Buddel F: Thiers Issard "Le Canadien" SP: Filarmónica 13 USA: HartSteel, Max S

Nem elérhető longball

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 723
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #2 Dátum: 2009. November 27. - 21:28:04 »
Üdvözlök mindenkit!

Lehet, hogy kicsit hosszú lélegzetű lesz amit írok, elnézést, ha untatok valakit. Amit irni szeretnék ugyanugy vonatkozik a “kövek” vagy a “pasztázás, bőrápolás” topikra is. A mai nap délután kissé otthonhoz voltam kötve, igy először is számba vettem (elővettem) az összes borotvát...pont húsz darabot. Sok tennivaló első megközelitésben nem volt velük, majdnem mind borotválkozásra közvetlenül alkalmas. Utána leszabályoztam az egyik -kedvenc- olajkövemet. A kő felületi mérete 200x50 mm, finom, mesterséges nem sötét, inkább acélszürke kő. A szabályozás szépen sikerült, de ez is megér egy kis leirást. Ugyanis én az olajköveket vizes kövekkel (és vizesen...)  munkálom le sikba. Van vékony, de nagyon ellenálló 600-as tyrolit kövem, első lépcsőben ezt szoktam használni. Ezt követően kisebb és jóval finomabb kővel fejezem be a sikba munkálást (30x15x15 mm /40 Ft zsibogó). Utána hosszu száritás, majd felülettisztitás után olajozás finoman. Találtam a húsz borotva között három darabot, amivel érdemes volt még foglalkozni. Az egyik egy orosz borotva, a másik az uj állapotú magyar “finomacélárugyári”, a harmadik egy keskeny solingeni, amit néhány éve az extrafémnél “éleztek”. (gyakorlatilag polirozták és kissé az élrésznél kilágyitottak. Mindhárommal sikerrel jártam, a legutolsót kissé soká kellet adjusztálni, mig lemunkáltam a kilágyitott részt, de ugy néz ki, hogy sikerült. Utána szijazás következett...sok szijazás! Itt jöttem rá, hogy nem kell annyira fetisizálni a kövön való fenést. Van olyan -használatban levő- Kiebitz keskeny borotvám, amelyik tizennyolc éve nem látott követ, mégis jól teljesit...pedig valamikor tizenéve még egy fürdőszobatüzet is túlélt! Részemről a konkluzió: - a fenőkő szabályozását nagyon fontos alaposan elvégezni. Figyelve a sikba munkálásra, és főként a nagyon finom köveknél arra, hogy a csiszolásnál ne maradjon nagyobb szemcse a kő felületén.A finom olajköveket nem véletlenül tartották fedeles fadobozkákban. Még a levegőből is rászállhat durvább porszem, kvarcszemcse.  Másik: mindennél fontosabb a szíjon való redszeres gondozás. Bár van lengő szijam is, nekem a saját készitésű fafogantyús élező vált be. A bőrön nam használok semmit, a fenés előtt (kövön) viszont polirpasztás lenszövetem fenem le a borotva élét. Ezek után egy gyors teszt, csak ugy gyors melegvizes puhitás után...az öreg magyar finomacélárugyári ezek után még növési iránnyal szemben is megfelelően dolgozott...:D

Üdvözlettel: longball

Nem elérhető edrose

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3560
    • Pamacs és penge
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #3 Dátum: 2009. November 27. - 21:45:11 »
Minden tiszteletem a tiéd. Én többek között azért is használok kerámiát, mert azt nem kell leszabályozgatni...

Nem elérhető longball

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 723
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #4 Dátum: 2009. December 10. - 21:14:00 »
Ma fentem/szijaztam a 6/8-os Tennis borotvámat: http://picasaweb.google.hu/longball0501/FritzBracht#5340460253151232514 Holnap az következik: már kb húsz napja késsel borotvákozok...és csak egyszer botlottam meg: egy rendezvényre kellett menni de előtte két nappal kicsit megvágtam magam (ez idő alatt egyszer...) és féltem, hogy még egyszer előfordul....:D

Nem elérhető fonthunter (†2014)

  • Halhatatlan tag
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4060
    • Fonti galériája
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #5 Dátum: 2009. December 13. - 17:32:45 »
Élezés/fenés utáni hajszálteszt:

H: Flaschner JP: IWASAKI, TOSUKE, Hishakaku Kamisori Sheffield: F. Reynolds, Wade&Butcher "THE CELEBRATED",  Wostenholm pipe, IXL, Bengall, A.J.Jordan Solingen: Dubl Duck, Rob.Klaas, J.A. Henckels, R. Stehlo, Wacker, Bonsa, Revisor, BlackSmith Herder, RedPoint D: Buddel F: Thiers Issard "Le Canadien" SP: Filarmónica 13 USA: HartSteel, Max S

Nem elérhető longball

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 723
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #6 Dátum: 2009. December 13. - 17:45:49 »
Ez a Stehlo?

Nem elérhető fonthunter (†2014)

  • Halhatatlan tag
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4060
    • Fonti galériája
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #7 Dátum: 2009. December 13. - 18:03:22 »
Ez a Stehlo?

Sajnos a Stehlo még nem, kicsit még finomítani kell, de az Iwasakim és a Bismarckom simán produkálja. ;)  (Most megnéztem, hogy mondtad...)
H: Flaschner JP: IWASAKI, TOSUKE, Hishakaku Kamisori Sheffield: F. Reynolds, Wade&Butcher "THE CELEBRATED",  Wostenholm pipe, IXL, Bengall, A.J.Jordan Solingen: Dubl Duck, Rob.Klaas, J.A. Henckels, R. Stehlo, Wacker, Bonsa, Revisor, BlackSmith Herder, RedPoint D: Buddel F: Thiers Issard "Le Canadien" SP: Filarmónica 13 USA: HartSteel, Max S

Nem elérhető longball

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 723
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #8 Dátum: 2009. December 13. - 18:37:42 »
A Bismarck nekem is tetszett...még nem sikerült szert tenni rá...épp most fejeztem be az elülső homlokzatom rendbehozását..:D Mostanában a Zwiellinget használom...de tegnapelőtt kipróbáltam a magyar finomacélárugyárit...kicsit nyers volt az éle..én meg erőltettek...ATG irányban az állam alatt kicsit érzékeny volt fél napig...de sebaj, tartom magam a késes procedurához :D De gratula az élezéshez...kővel meddig mentél el? 12000 grit-ig?

Nem elérhető fonthunter (†2014)

  • Halhatatlan tag
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4060
    • Fonti galériája
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #9 Dátum: 2009. December 13. - 20:29:00 »
A Bismarck még gyári él, sajnos a Rob.Klaast egyszer odakoccintottam a vízcsaphoz, szép kis "luk" lett az élen, azon végigvittem 12000-ig, - mint mindegyik élezésemnél - és azóta is az a legélesebb nyugatim. (Ennek az élét dícsérte meg egyszer Hegyes Sanyi, amire azóta is büszke vagyok.  ::) )
A Stehlohoz nem nyúlok egyelőre, mert azért az prímán vág, de egy jó kis szíjazást még fog kapni...
H: Flaschner JP: IWASAKI, TOSUKE, Hishakaku Kamisori Sheffield: F. Reynolds, Wade&Butcher "THE CELEBRATED",  Wostenholm pipe, IXL, Bengall, A.J.Jordan Solingen: Dubl Duck, Rob.Klaas, J.A. Henckels, R. Stehlo, Wacker, Bonsa, Revisor, BlackSmith Herder, RedPoint D: Buddel F: Thiers Issard "Le Canadien" SP: Filarmónica 13 USA: HartSteel, Max S

Nem elérhető zolio

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 541
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #10 Dátum: 2010. Január 17. - 13:22:23 »
Próbálok a fenés rejtelmeiben elmélyedni (mielőtt a távoli jövőben beruháznék kövekre), de sajnos magyar forrás nem nagyon van. Késportálon olvasgatom az erre vonatkozó részt, de azok ugye nem borotvakésről szólnak. Bár valamilyen szinten megy az angol, de nem akarok szótárazni angol fórumokat.
Azt honnan tudjátok, hogy melyik kövön mennyit fenjétek a kést? Van e esetleg valami arány, hogy ezen a kövön a lehúzások x százaléka, másik kövön y százaléka (lehet ez most elég nagy hülyeség amit kérdezek)? Gondlom nagyolásra egy késnél több évente van csak szükség, ha új élszalagra kialakítására van szükség. Pontosan mi is az élszalag? Van a fejemben valami fogalom róla, de az nem biztos, hogy jó.

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #11 Dátum: 2010. Január 17. - 16:05:21 »
Ami a fenés mikéntjét illeti:

Ha az "élszalag" (itt ugye kicsit más a helyzet, mint a késeknél mert itt az "élszalag" gyakorlatilag maga az él-ha egy jól megélezett borotvának az élét próbálod megnézni valamilyen fényforrás felé tartva, akkor az a rész az éle ami fényesebb, mint a penge többi része) nem károsodott (nem csorba a kés), akkor gyakorlatilag elég egy közepes finomságú kővel kezdődő "fenőkő készlet". Én személy szerint egy NORTON 4000/8000-es kombi követ használok, erre vonatkozóan az SPR "atyja" Lynn Abrams ajánl egy módszert, amit "élezési piramisnak" (Honing Pyramid) nevezett el. Ha rákeresel, jó pár infót találsz róla, ez kb. leírja, hogy milyen menetrend szerint érdemes élezni a borotvakést.

Igazság szerint, amit én leszűrtem ebből a nagy élezési tudáshalmazból az az, hogy nincs erre bevett módszer, sokan sokféleképp érnek el (maguknak) megfelelő eredményeket. Mivel ez nem egy egzakt tudomány, ezért nem is nagyon vannak egységes, jól alkalmazható módszerek, illetve eredmény mérési módszerek! Persze van több teszt, amit lehet használni, de a nagyobb guru mind azt javasolják,hogy a borotválkozás legyen a legfőbb eredmény mérési mód! Természetesen, mivel nem mindenkinek ugyanaz a "tökéletes" vágóél, ezért vannak élességbeli különbségek.

Sajnos erre vonatkozó szakanyagot én sem nagyon találtam, ezért marad a külföldi fórumok böngészése, és a videók nézegetése. Természetesen, ha vannak olyan szakkifejezések, amik sűrűn fordulnak elő, ezeket összegyűjthetjük, és a szakirodalom topikba beírhatjuk (hogy ne kelljen őket folyton keresgélni... ;))
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető fonthunter (†2014)

  • Halhatatlan tag
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4060
    • Fonti galériája
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #12 Dátum: 2010. Január 21. - 14:25:59 »
Tudna valaki olyan tippet adni, hogy zöld krómoxid port hogyan lehet falapra felvinni fenés céljából úgy hogy rajta is marad?  ???
H: Flaschner JP: IWASAKI, TOSUKE, Hishakaku Kamisori Sheffield: F. Reynolds, Wade&Butcher "THE CELEBRATED",  Wostenholm pipe, IXL, Bengall, A.J.Jordan Solingen: Dubl Duck, Rob.Klaas, J.A. Henckels, R. Stehlo, Wacker, Bonsa, Revisor, BlackSmith Herder, RedPoint D: Buddel F: Thiers Issard "Le Canadien" SP: Filarmónica 13 USA: HartSteel, Max S

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #13 Dátum: 2010. Január 21. - 14:41:54 »
Fonti,

én bőrre vittem föl úgy, hogy fogtam a CrOx-ot összekevertem fehér vazelinnel (gyógyszertárból), abból lett egy szép zöld paszta, azt vékonyan rákentem a bőrre, a felesleget letöröltem egy ronggyal, és kész.

Olyat is hallottam már, hogy vízzel keverte valaki a port, és azt kente a bőrre.

Szerintem ez falap esetén is működik.

Ja, a maradék paszta meg polírozáshoz kiválóan használható.
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető fonthunter (†2014)

  • Halhatatlan tag
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4060
    • Fonti galériája
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #14 Dátum: 2010. Január 21. - 15:09:41 »
Köszi mry!  :)
H: Flaschner JP: IWASAKI, TOSUKE, Hishakaku Kamisori Sheffield: F. Reynolds, Wade&Butcher "THE CELEBRATED",  Wostenholm pipe, IXL, Bengall, A.J.Jordan Solingen: Dubl Duck, Rob.Klaas, J.A. Henckels, R. Stehlo, Wacker, Bonsa, Revisor, BlackSmith Herder, RedPoint D: Buddel F: Thiers Issard "Le Canadien" SP: Filarmónica 13 USA: HartSteel, Max S

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici