Szerző Téma: Élezés és fenés – technika, módszerek  (Megtekintve 337347 alkalommal)

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #120 Dátum: 2010. Június 08. - 21:37:41 »
mry- Ha kapnánk elméleti magyarázatot, hogy a piramis fenésnek mi a mélyebb technikai lényege annak nagyon örülnénk szerintem, mivel én nagyjából el tudom képzelni, hogy milyen fogazott élet kapunk, ha ezt a módszert választjuk. De ettől miért lesz jobb élmény maga a borotválkozás?

Az elképzelésemben a penge vágófelületét növeljük meg ezzel a módszerrel ( mikroszkópikus szinten ) ezáltal bizonyos mozdulatoknál ( pl. kaszáló) könnyebb a művelet. Azonban pl. milyen hatással van ez az éltartásra, vagy az egyéb titkos összetevőkre? Nem kopik el gyorsabban a szuperül kialakított él? Van vkinek tapasztalata ilyen szinten?

No, ami a piramist illeti, az gyakorlatilag egy "szamárvezető", hogy ne élezd túl a pengét. Piramis nélkül is lehet jó eredményt elérni, csak hosszabb idő, több gyakorlás kell hozzá.
Igazság szerint nincs telje egyetértés abban, hogy hogyan/miért működik, de működik... Az egyik elképzelés szerint a finomabb oldalon kialakított polírozott él durvább oldalon történő élezésével gyakorlatilag pont az történik, amit írtál (letörnek a kis apró "hegyek"-így megnő az él felülete, és életlenebb is lesz), viszont cserébe nem tudod túlélezni  pengét!

Ez a módszer nem kötelző, csak segít abban, hogy akinek nincs nagy gyakorlata borotva élezésben, az is jó eredményeket érjen el, szinte már az első pillanattól kezdve. Persze később sokan elhagyják a piramist, mert  más köveket használnak, vagy kitapasztalják, hogy hol vannak  a kövek határai, stb...

Ami az éltatást illeti, én használtam/használom a piramist ("új" késeknél viszonyítási alapnak tökéletes), és nem tapasztaltam, hogy negatívan befolyásolná az éltartást/használhatóságot.
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető Anyus

  • Új tag
  • *
  • Hozzászólások: 3
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #121 Dátum: 2010. Június 09. - 09:16:53 »
Meg összehasonlítva a Wacker-emmel, ami 6/8-os, nem gondoltam volna, hogy ilyen kicsi a különbség számokban. A Wacker egy óriásnak látszik mellette.

Nem lehet, hogy a Wacker igazából nagyobb, mint 6/8?
Az én Wackeremet régebben 7/8-nak árulták, de valójában nagyobb, és most már 15/16-ként van az oldalukon.

Ha nincs akkor a köszörűsömet megkérdezem mennyire ért ezekhez,illetve szokott-e csinálni borotvakéseket is...

Én múltkor Székesfehérváron sétáltam, és megláttam egy műköszörűs kirakatában pár gyönyörű borotvakést. Másnap be is mentem, hogy kicsit beszélgessek vele a borotvakésekről, élezésről. Az ürge az első percben kioktatott, hogy én semmit nem tudok az élezésről (ami lehet, hogy igaz is :)), és a borotvákat nem is fenni kell, hanem köszörülni. Próbaképpen szívesen ott hagytam volna nála egy borotvát, hogy mit tud kihozni belőle, de sajnos csak a következő hétre tudta volna vállalni, én meg jöttem haza.
Szóval kíváncsi lennék, hogy egy valóban hozzáértő mester milyen élt tudna varázsolni egy borotvakésre, de azért nekem továbbra is elég bizarr egy borotvának köszörűvel nekiesni...  ???

Morphin, ha közelebbi megoldást nem találsz, én szívesen segítek az élezésben (garanciát nem vállalok :)), csak elég ritkán járok Budapesten...

Nem elérhető bimbi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 572
    • kések
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #122 Dátum: 2010. Június 09. - 09:19:38 »
Kedves Anyus  ;)
ezzel mit akart mondani?

kézcsók...
"...tegnapelőtt, amikor még holnapután volt..."

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #123 Dátum: 2010. Június 09. - 10:02:03 »
Anyus-Köszönjük a 'rövid' bemutatkozót, természetesen nagyon örülünk, hogy a Flaschner cég rátalált a hagyományos borotválkozó közösség oldalára. Engem a leírás alapján teljesen meggyőztek, hogy a szakma csúcsát képviselik, ezért nyilvánvalóan reklám ide vagy oda, számíthatnak érdeklődésünkre, sőt nyilvánvalóan akár megrendelésre is Tőlünk. Azonban szerintem ennyi reklám elég lesz!  :borotva:

All- Tegnap este volt szerencsém tüzetesen megvizsgálni, kipróbálni azt a nemrégiben megvásárolt két kést (Wester, SFK), amit az eladó szerint állítólag nemrégiben a Flaschner cég élezett. Mivel a STR8 borotvákkal kapcsolatban teljesen kezdő, de a pengékkel, élekkel teljesen otthonosan mozgó ember lévén, (és ha morphin elvtárs nem cirkuszi mutatványra használta ezt a két kést), merem állítani, hogy a kések tisztességgel meg vannak élezve, azonban jelen állapotában elfogadható használatra ez még kevés, valószínűleg innentől ami talán hibádzik az a 0,5-1 mikronos pasztás szíj fázis + a bőr. Mikroszkóp alatt az élszalagok egyenletesek, jól néznek ki, azonban a hajszálteszten ( sem az arcomon) még 100/100 bőrözés után sem mentek át, szakszóval az él 'blunt'.. Kicsit gondolkodtam, hogy tudnám átalakítani a fenő gépem köveit, hogy a 17 fokból csináljak 7 fokot, és azt hiszem kitaláltam, úgyhogy ha minden igaz egy esztergályos ismerősöm neki is fog hamarosan veselkedni az átalakításnak. Ha ez ne adj isten beválik, én is szeretném majd hirdetni magam!  ;D  :borz1:


               

Nem elérhető bimbi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 572
    • kések
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #124 Dátum: 2010. Június 09. - 21:02:40 »
 :borosta: nekiestem a 5k 8k kövekkel a dovomnak.
25/15
15/10
10/5
5/5
húzás után
25 a 8k
utánna szíjazás...
a hajszálteszt már műkszik, bár mintha a él elején nem lenne olyan tökéletes...
a 5k kö nagyon szépen dolgozott, szép szürke lett (ez mivel tudom lemosni, gondolom a dörzsi nem olyan jó neki)
a 8k is tette a dolgát, ezen látszik, h ez már nem a anyagleválasztásra való...
a 12K-t nekem is le kell síkolnom... (egy zárójeles megjegyzés: ez sem homogén kő, ilyen barnás "tellérek"-lencsék vannak benne- nekem)
:borotva: -ra várni kell, mert tegnap nyúztam le magam egy műa. wilkivel  :(
Én nagyon meg vagyok elégedve a köveimmel!
még1X thanks Iminek, aki nagylekűen hozzájárult éltársai borotvabuzulásához  ;D
"...tegnapelőtt, amikor még holnapután volt..."

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #125 Dátum: 2010. Június 09. - 23:21:49 »
A dörzsi is teljesen jó neki, de ha nem tetszik mégse akkor radír. Nagyon szépen lehet vele kerámiát tisztítani, majdnem ugyanolyan szép tiszta lesz utána.
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #126 Dátum: 2010. Június 09. - 23:33:25 »
bimbi- nekem a kerámiákról a folyó víz a csap alatt és egy kis mosogatószivacs simán leszedett mindent. A dörzsi nem tudom nem karcolja-e, akár csak egy kicsit is..? Azt inkább kihagynám.

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #127 Dátum: 2010. Június 10. - 12:54:35 »
Elvileg karcolni nem karcolja(legalább is  a műanyag), ettől függetlenül én pl. hanyagolnám a dörzsit!

Ahogy Penge is írta, folyó víz alatt kicsit ledörgölöd és kész! Mire agyon eltömődne, addigra egyébként is érdemes kicsit felfrissíteni valamilyen csiszoló anyaggal! (én speciel 3-4 használat után le szoktam síkolni a Nortont.)
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető zolio

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 541
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #128 Dátum: 2010. Június 11. - 18:58:57 »
Ma nekiálltam megfenni a legrégebbi vaterás szerzeményem (még nem nagyon foglalkoztam a beazonosításával ami látszódott belőle Johnson & Co és hogy made in england), az 5ezres kövön kialakítottam körülbelül milliméter harmadrésze nagyságú élszalagot. Ezután 8ezres kő, majd olyan 25-25 húzás oldalanként a 12 ezresen iszapolva. Bőröm nincs egyenlőre. Lehet military boltban beszerzek régi honvéd övet ha van. A lábamon szépen vitte a szőrt, persze tudom, hogy ez még nem jelent semmit így kipróbáltam arcon a pamacsolás után. A kés vágta a szőrt, de igencsak húzott. Nem volt kellemes élmény, pedig próbáltam feszíteni is a bőröm.
A probléma forrása több tényező is lehet:
1. Nem alakítottam ki megfelelő nagyságú élszalagot. Mekkora az ajánlott élszalag?
2. Nem volt megfelelően előkészítve az arcom. (Nem zuhanyzás után történt a borotválkozás.)
3. Nem volt bőrözés. Bőrözés nélkül a 12ezeres kővel ki lehet alakítani shave ready élt?
4. Ezek mind együttesen.

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #129 Dátum: 2010. Június 11. - 21:18:06 »
Az élszalag az mindegy mekkora, a lényeg hogy vigye a körömtesztet. Utána finomítassz a 8k-n, és utána tesztelsz. 8k után sima bőrrel is tökéletes élet kell kapnod, ha nem az, akkor felesleges a 12k-val akármit is csinálni. A kínai iszappal durvább mint a 8k, simán vízzel érdemesebb használni. Minimum 50-50 húzás kellene csak vízzel, de lehet hogy 100 is elkél borotvától függően.

Shave-ready élt 8k alatti kővel is el lehet érni. Bőr mindenképp kell hozzá, anélkül egyrészt nehéz, és hülyeség is. Érdemes krómos bőrt is használni, sokat dob rajta, és kezdőknek is jól működik egy nem tökéletes élen.

Hajszáltesztet próbáljatok, ha az nem megy, akkor biztos hogy nem jó az éled. Az alkaros teszt nagyon pontatlan, egy 1k kő után is pattog a szőr a karodról.

Ui: A kínait már én is teszteltem, és jónak tűnik. Még nem volt elég időm hozzá, de az él egy részét az SFK-n sikerült olyanra összehoznom hogy semmit nem éreztem amikor elpattant a hajszál. Még csak nem is láttam elsőre :) Csak túl durva az előtte lévő kövem, ezért sok munka van a kínain.
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #130 Dátum: 2010. Június 11. - 22:14:43 »
... A kínai iszappal durvább mint a 8k, ...

Ezt kifejtenéd bővebben?
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #131 Dátum: 2010. Június 11. - 22:53:46 »
Na megpróbálok inkább segíteni zolion a miértekkel, bár nem vagyok még rutinos szakértő, első, második, harmadik és talán 4-ik STR8-es élezés próbálkozás után, az éleim talán kezdenek közelíteni a DE minőséghez :-)

Az élszalagod mérete adott lesz, ha a mindkétoldali húzások darabszáma és az alkalmazott nyomás egyenletes. Tehát, ha csak a borotva súlyát használod fenéskor elöbb utóbb a kés mindkét oldalán egyenlő értékű élszalagot kapsz. Itt a húzások darabszáma, és hogy mikor érted el ezt az állapotot, kell kikisérletezni és fenntartani.

Bőrözés nélkül nincs él 12K-nál csak fogazott él, amit használatkor fogsz vagy kitőrni vagy sem, de ellenállás lesz... Tehát mindenképp kell bőrözni, még a 12K-s kőnél is! Azonban ha nincs bőröd, akkor is van egy halom alternatíva, bár a fórumtársak ellentmondtak eddig, nálam működni látszik. Az első anyag amit próbáltam egyfajta lágyabb pvc a műkörmösök végső polírozásra használják. Gerinc irányban nálam kő után 1 réteg szigszalaggal remekül műxik. Aztán próbáltam száraz farmert ( határeset) illetve nedves/olajos farmert (ez a tuti) nem kifeszítve, hanem lazábban négy ponton rögzítve. ( ne legyen szakadt! ) szóval ez véleményem szerint még használható, ha nincs kéznél bőr.

Amit jennessanyi ír a 12K iszappal érdekes, szerintem a 12K az 12K iszappal vagy anélkül, a 8K meg 8K akárhogy is. Én azt gondolnám, hogy az iszap inkább jótékony hatással bír a kőnek azon mikró egyenletlenségeire, ahova az iszap bejut, és az amúgy is az ezekbe az egyenletlenségekbe kerülő fém szemcséket előzi le...  

A hajszálteszt is elég relatív lett a végén nálam... sok múlik a hajszál minőségén is, ugyanis pl. asszonykám vékony hajszálába nincs az az él ami beleakad és elpattintja még a zsír új LORD SC is csak nehezen pattintja ketté, inkább szálirányba tudja kettéhasítani. A saját hajszálaimmal pedig már nem tudok tesztelni, ugyanis jövet a fodrásztól elfelejtettem a levágottakból kérni...  ;D

Remélem ez segít, Üdv: Penge

  
« Utoljára szerkesztve: 2010. Június 11. - 23:04:52 írta Penge »

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #132 Dátum: 2010. Június 11. - 22:56:19 »
Itt a fénykép a kínairól iszappal, és anélkül. Lehet hasonlítani a 8k nortonhoz, az is ott van.

http://www.tzknives.com/razorbevels.html
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #133 Dátum: 2010. Június 11. - 23:12:58 »
Az élszalag profil fotója természetesen az iszap részecskéi miatt karcosabb lesz, de az élpontokban szerintem nem lesz az iszap miatt különbség. Ha mégis "kövezzetek meg" iszappal! :-) 

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #134 Dátum: 2010. Június 12. - 10:28:25 »
Itt a fénykép a kínairól iszappal, és anélkül. Lehet hasonlítani a 8k nortonhoz, az is ott van.

http://www.tzknives.com/razorbevels.html

Ok, akkor a shapton 15k-hoz is lehetne hasonlítani, mert az is hasonlóképp néz ki!!! ;)

Komolyra fordítva a szót, ha kicsit belegondolsz, Te is rájössz, hogy ha egy adott szemcseméretű követ ugyanolyan, vagy finomabb  szemcseméretű kővel iszapolok, akkor a végeredmény durvább semmiképp nem lehet (nagyobb szemcsék nem keletkezhetnek), max. finomabb (a szemcsék összetörhetnek, így kisebb szemcsék keletkezhetnek).

Persze, ha iszappal használsz egy követ teljesen másképp fog dolgozni (ezért írtam anno, hogy először iszappal, aztán sima vízzel), de a szemcsemérete az iszaptól nem  lesz nagyobb.
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici