Szerző Téma: Művészet  (Megtekintve 53115 alkalommal)

Nem elérhető rty42

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1916
Re:Művészet
« Válasz #150 Dátum: 2018. Március 12. - 22:53:36 »
a zene húros hangszerekre, ütőkre és cselesztára sem egyszerű eset (habár  második tétel közepe felé már első hallgatásra is elkapott a fíling :D)
... a nyúlon túl?

Nem elérhető Tibi11

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 310
Re:Művészet
« Válasz #151 Dátum: 2018. Március 13. - 07:49:37 »
Elfogadom, ha így érzel, de hogy az akusztikus hangszerek neked kevesek, attól még másnak nem. Ez a zene nekem ijesztő, nekem más ad katarzist. Adott esetben akusztikus hangszerek.

Jó, hogy elindult valami mélyebb diskurzus a témában, mert több szempontot is érintünk legalább. Abban egyetértek, hogy a zene is alapvetően szubjektív, kinek mi...

Tízezer db-os zenegyűjteményem van, persze nem mind fizikai hordozón, a nagyobb része FLAC. Fizikai CD-n úgy 1800 db-om van. Nagyon régóta foglalkozom zenével, és a klasszikus zenétől a jazzen és a popon át jártas vagyok sokféle műfajban. Kamaszkorom óta foglalkozom ezzel, méghozzá nagy szenvedéllyel, mert gyűjtő vagyok. Tehát ha ez jelent valamit, akkor annyi zenét áthallgattam már, és mélyen foglalkoztam ezzel az egésszel, hogy van némi rálátásom. Persze ez önmagában még nem jelent semmit. Mindenesetre azért választottam ki number one-ként a Colosseumot, mert semmilyen más zene nem gyakorolt rám ekkora hatást abból a tízezres mennyiségből. De ez szubjektív.

Nem elérhető Tibi11

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 310
Re:Művészet
« Válasz #152 Dátum: 2018. Március 13. - 07:51:49 »
Azt adom mindenesetre, hogy mindenkiben ki tud valtani olyan erzelmeket bizonyos eloado, hangszer, amit senki mas. Nalam is van ilyen. Azt meg elfogadom hogy mindenkinek mas a nirvana. Nekem ez a stilus uj volt, elismerem hogy kell mindenhez ido, befogadas, az arra valo torekves. Ezek is tanulasi folyamatok. En pl a free jazz elso oraimban ektelen kaotikumnak hallottam. Ma mar meghallom a tiszta erzelmeket.
Nagyon mas, de nekem Davis olyan, ha meghallom, megvaltozik a vilag. A legkor, aura, szinek, minden. Teljesen peaceful minden. Barmelyik lemezet teszem fel. Sok mas eloadot hallgatok a temaban, egyik sem kepes ugyanezt az allapotot eloidezni. Non plus ultra.

Miles Davis-t is szeretem és nagyra értékelem, a Kind of blue korszakát is, és a hetvenes évekbeli Bitches brew lebegős, 20 perces számokat tartalmazó korszakát is. És a Star people se rossz lemez tőle.

Nem elérhető Tibi11

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 310
Re:Művészet
« Válasz #153 Dátum: 2018. Március 13. - 07:59:13 »
Ez egy teljesen periférikus, csak egy bizonyos réteghez szóló muzsika. Mivel egy átlagos zenehallgatónak elsőre nem könnyű befogadni, nyilvánvaló, hogy kellő nyitottságot és szellemi-lelki érdeklődést és érzékenységet igényel.

Nagyon kérlek, hogy ne vedd támadásnak, amit írok, de szerintem itt nagyot tévedsz. Skatulyázol. Ez a special snowflake-ség tipikus esete: van az átlagos zenehallgatók szürke tömege, és vagy te, aki egyéni és különleges, és persze te tudod a tutit. Pedig az az igazság, hogy a többi embernek is ugyanolyan szuverén ízlése van, mint neked, és – hála az égnek – különbözünk annyira, hogy mindenkinek más adja azt a libabőrt, amit neked épp a funeral doom. Ha valamihez, éppen ahhoz kell nyitottság, szellemi-lelki érdeklődés és érzékenység, hogy tudj elvonatkoztatni a saját zsáneredtől, és látni, mennyiféle zene tud embereket ugyanúgy triggerelni.

De hogy ne csak kritizáljak, fogadd békeajándékként: https://youtu.be/2D5k1qUOYA0

Na, nekem például (sok egyéb közt) Samantha Escarbe gitárjátékától rohangál a hideg a hátamon: https://youtu.be/UIYejedBITE

Nem veszem támadásnak, de kicsit félreértettél, vagy én fogalmaztam kicsit rosszul. Én ezt a periférikusságot elsősorban arra vonatkoztatva értettem, hogy alapjában véve nagyon kevés ember hallgat efféle zenéket, éppen ezért ez egy rétegműfaj, és az is marad. Csak pár száz vagy páűr ezer ember hallgat és szereti efféle zenéket. Ebből sohasem lesz tömegtermék. Kevesen tudják befogadni. Én szeretek ilyen mélységű művekkel foglalkozni (filmekben is, nálam Tarr Béla 7 órás Sátántangója a csúcs, és hasonló művészfilmek). De ez nem jelenti azt, hogy aki nem foglalkozik ilyesmivel, akkor az felszínes ember, vagy bármi ilyesmi. Attól még lehet valaki ugyanúgy értékes ember, hogy nem néz Tarr Béla filmeket és nem hallgat funeral doom metalt. Szóval ebben egyetérthetünk, hiszen én magam is sokféle zenét hallgatok és szeretek, de megvannak a csúcspontok.

Köszi a linket. Ezt például nem ismertem!

Nem elérhető Tibi11

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 310
Re:Művészet
« Válasz #154 Dátum: 2018. Március 13. - 08:06:48 »
Nekem ezzel a fajta metál(?) zenével az a bajom, hogy folyamatosan egy "halálos" témát sulykol, ami hosszútávon biztosan hat az ember világképére, és ha valami ezt a "halálközeli élményt" adja, ami még furcsa módon sokaknak a sötét szobában élmény is, az nekem kicsit félelmetes. A zene elég erősen tud hatni, és szerintem nem csak a jó irányban. Ami nem azt jelenti, hogy aki ilyet hallgat az szerintem rossz ember, csak annyit, hogy én óvatos vagyok az olyan zenékkel, amik ennyire sarkos filozófiát, sőt ideológiát sugallnak.

Én nem gondolom, hogy a halál és a halállal való foglalkozás az egy negatív dolog lenne. Hiszen a halál felé megyünk minden pillanatunkban, és valahol fel kell készülni rá lélekben. Sok szempontból az élet sokkal rosszabb, és szenvedéssel telibb lehet, mint a halál. Legalábbis, akik visszajöttek a klinikai halálból, mind ezt mondják, hogy a halál egy nagy megkönnyebbülés. Tarr Béla egyik filmvetítés után beszélgetett a közönséggel, és megkérdezte tőle egyik néző, hogy "miért csinál ilyen nyomasztó, lassú, súlyos filmeket?" Tarr kérdéssel válaszolt: "Amikor felállt a film megnézése után a fotelból, erősebbnek érezte magát?" A néző azt válaszolta, hogy "igen". Tarr Béla ennyit válaszolt vissza: "köszönöm"...

Én is szeretem a könnyedebb dolgokat is a művészetben, de ha az ember csak ilyesmivel foglalkozik, akkor az egy kicsit egyoldalú szerintem. Pont a megerősödés miatt fontos foglalkozni a nehezebb, súlyosabb dolgokkal is. Ezek a művek segítenek abban is, hogy az ember megbirkózzon saját belső démonaival és gyarló emberi természetével.

Nyilvánvaló, hogy egy lelkileg gyenge, instabil embernek valószínűleg nem előnyös rögtön súlyos művekkel kezdeni. Azért beszéltem korábban szellemi-lelki érzékenységről és felkészültségről, mert valóban kell ezekhez a súlyos művészeti alkotásokhoz egy bizonyos szintű lelki erősség és intelligencia.

Nem elérhető Tibi11

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 310
Re:Művészet
« Válasz #155 Dátum: 2018. Március 13. - 08:16:42 »
Sokféle művészet létezik, sokféle funkcióval. Mint írtam, magam is szeretem a könnyedebb művészetet is. Például szeretem filmekben a vígjátékokat is (Spencer-Hill, Funes, stb.), vagy a könnyebb metalt (pl. Judas Priest, Iron MAiden). Vagy a dallamosabb hard rock-ot (Uriah Heep).

Viszont ami számomra a legfontosabb, az a metafizikai művészet. Ebből van a legkevesebb. Ezt úgy mondják keleten, hogy felébredés, hogy a világ illúzió, és az igazi valóságban ébredsz fel, stb. - Ezt most hasonlatként írtam, hogy kicsit érthetőbb legyen, mire gondolok.  Tehát ami a metafizikai művészetben a legfontosabb, az az atmoszféra. És azért írtam, hogy akusztikus hangszerek bizonyos értelemben korlátozottak, mert például egy kozmikus atmoszféra csak elektromos és elektronikus hangszerekkel valósítható meg.

Hogy mi számomra a metafizikai művészet? Ezt leírtam a hosszú Colosseum-os hozzászólásomnál.

Nem elérhető Tibi11

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 310
Re:Művészet
« Válasz #156 Dátum: 2018. Március 13. - 08:21:33 »
Az azert beszedes hogy az egyuttes frontember au utolso chapter vege elott ongyilkos lett. Vagy csak ez is a muveszetenek kifejezoeszkoze egyben zaro akkordja volt?

Így van, Juhani Palomaki (RIP 2010)-ben öngyilkos lett, amit én teljesen megértek. És úgy érzem, gondolom, hogy azért sikerült neki ennyire nem e világi zenét komponálnia, mert a 3 lemez megírásakor már féllábbal a túlvilágon volt, az örökkévalóság atmoszférájában tartózkodott, tehát ő már az első lemeznél tudta, hogy öngyilkos lesz. Ez a leghitelesebb zene számomra, mert a zeneszerző teljes mélységében meg is élte mindazt, amiről zenéje szól. Nekem ez a zene adta a legtöbbet, egy olyan pontig vezetett el, ahonnan már nincs tovább. De ez szubjektív tapasztalás.

Nem elérhető Malac

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 6026
  • wei wuwei
Re:Művészet
« Válasz #157 Dátum: 2018. Március 13. - 09:12:51 »
"Aki hülye, haljon meg!"
"Jertek, s hogy sorsotok előre nézzétek,
Vigyázó szemetek Párizsra vessétek!"

                                                            Batsányi János: A franciaországi változásokra

Nem elérhető bbuffy

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 5187
  • ナイフ少年
Re:Művészet
« Válasz #158 Dátum: 2018. Március 13. - 10:54:18 »
És a summázás:)
A plazma csapdába eshet a zárt mágneses hurkokban, így itt sűrűsége megnövekszik. A nyitott hurkok esetén a plazma az erővonalak mentén kiszabadul és eltávolodik a Földtől. A plazmaréteg és a sugárzási öv is a zárt hurkokban található.

Nem elérhető Lord Ickenham

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 806
Re:Művészet
« Válasz #159 Dátum: 2018. Március 13. - 13:12:20 »
a zene húros hangszerekre, ütőkre és cselesztára sem egyszerű eset (habár  második tétel közepe felé már első hallgatásra is elkapott a fíling :D)

A "Zene" az egyik legjelentősebb műve, és lehet, hogy valakinek elsőre furcsa, és van akit "elkap a fíling". Klasszikus zenénél egy meghallgatás általában nem elég, hogy megismerd a művet. Nekem Beethovenhez is több kell. De az ember egy könyvre is rászán több órát, egy zenénél szükség van erre.

A Kékszakállúnál azért figyelembe kell venni, hogy opera, aminek konkrét szövege/sztorija van, még ha erőteljesen szimbolikus is. A fő kérdés itt az, hogy a zene mennyire van összhangban a "sztorival". Mert az sem egy "lányregény".

Nem elérhető rty42

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1916
Re:Művészet
« Válasz #160 Dátum: 2018. Március 13. - 14:57:16 »
azt én tudom, hogy egy meghallgatás nem elég, sőt viszonylag ritka az olyan zene ami elsőre is élvezhető, de nem válik unalmassá néhány meghallgatás után.
Egyik nagy kedvencem B. Britten-től a Serenade for Tenor, Horn and Strings. Abba is kellett némi energiát feccölni. :)
... a nyúlon túl?

Nem elérhető Lord Ickenham

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 806
Re:Művészet
« Válasz #161 Dátum: 2018. Március 13. - 17:12:30 »
Na, a Britten az még nem volt meg.

Nem elérhető Malac

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 6026
  • wei wuwei
Re:Művészet
« Válasz #162 Dátum: 2018. Március 13. - 19:34:45 »
viszonylag ritka az olyan zene ami elsőre is élvezhető, de nem válik unalmassá néhány meghallgatás után.

Pl. ez? :D

<a href="https://www.youtube.com/watch?v=IRvGZffXhfk" target="_blank">https://www.youtube.com/watch?v=IRvGZffXhfk</a>
"Jertek, s hogy sorsotok előre nézzétek,
Vigyázó szemetek Párizsra vessétek!"

                                                            Batsányi János: A franciaországi változásokra

Nem elérhető bbuffy

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 5187
  • ナイフ少年
Re:Művészet
« Válasz #163 Dátum: 2018. Március 13. - 19:53:37 »
Ad absurdum, de én mar ebbol is kihallom az elmulas erejet.:)
A plazma csapdába eshet a zárt mágneses hurkokban, így itt sűrűsége megnövekszik. A nyitott hurkok esetén a plazma az erővonalak mentén kiszabadul és eltávolodik a Földtől. A plazmaréteg és a sugárzási öv is a zárt hurkokban található.

Nem elérhető holian

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 260
Re:Művészet
« Válasz #164 Dátum: 2018. Március 13. - 20:10:09 »
:)
Ebben abszolút benne van az elmúlás. Ha eggyel kevesebb "la-la-la-la-la" lenne, akkor teljesen más értelmet nyerne az egész. Hallgassátok csak meg! Minden elismerésem a szövegíró kreativitásának.
Mondjuk néha egy két dimenziós kör nagyobb felületen érintkezik a valósággal, mint egy gömb...

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici