Szerző Téma: Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés  (Megtekintve 412241 alkalommal)

Nem elérhető Malac

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 6026
  • wei wuwei
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #1395 Dátum: 2012. Március 06. - 21:50:16 »
Nyugodtan oszd meg velünk!
"Jertek, s hogy sorsotok előre nézzétek,
Vigyázó szemetek Párizsra vessétek!"

                                                            Batsányi János: A franciaországi változásokra

Nem elérhető Malac

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 6026
  • wei wuwei
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #1396 Dátum: 2012. Március 06. - 21:57:22 »
Ha nem írod meg privátban, döglött halfejet kapsz az ágyadba!
"Jertek, s hogy sorsotok előre nézzétek,
Vigyázó szemetek Párizsra vessétek!"

                                                            Batsányi János: A franciaországi változásokra

Nem elérhető ZOZO

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3317
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #1397 Dátum: 2012. Március 06. - 22:03:45 »
Nem osztom meg, mert üldözni fog a halmaffia!  :crazy:

Ki az a halmaf?  :crazy:

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #1398 Dátum: 2012. Március 08. - 13:30:24 »
Sziasztok!

Polírozás megint.

A tükörpolír tényleg ilyen érzékeny, ahogy én látom? A penge miután bekerült a nyélbe, néhány ki-be csukás után már meg is látszik a nyoma, ahol a nyélpanelhez hozzáért.
Sőt, kézzel is polírozgattam autó polírral, elvileg tiszta ronggyal, és mintha még az is bevitt volna plusz apró karcokat.

El lehet érni olyan tükör felületet, ahol a pengét bárhogyan billegtetem a fényben, semmilyen karc nem látszik rajta? Se hosszában, se keresztben, se átlósan. Sehogyan. Teljesen homogén felületre gondolok.
Amit használtam: papírok (120, 180, 280, 400, 600, 800, 1000, 1200, 1500, 2000) parafa dugó segítséggel, Lea Extra Cut előcsiszoló paszta, Abramax előpolírozó rúd, Chromax fényező rúd.
Minden csiszolási fázist az előzőre keresztirányban végeztem, nagy-nagy türelemmel. Sokkal tovább, mint szükségesnek gondoltam (köszi Sanyi :)).
Nem mondom, hogy nem lett szép, de nem lett tökéletes. Még ha tökéletes is lett volna, akkor sem maradnék a kézi csiszolásnál hosszútávon. Önmérsékletre, türelemre tanít, segít megérteni az alapelveket, de... :crazy:
Szóval számomra kétféle felület okozna örömet. Egyik, ha tök homogén semmi karccal. (Nem tudom, hogy lehetséges-e?), a másik, hogy a holkerben a pengére merőlegesen gyönyörű katonás rendben szál húzott. Azt már el tudom érni, hogy a pengén csak merőleges karcok maradjanak, de azok nem rendezettek, és túl ritkák. Így számomra inkább hibának tűnnek. Én vagyok csak ilyen kukacos, ezekbe bele kell nyugodni, vagy vissza kell rá menni ötvenedszerre is?  :nemtom:

Másik:
érdekelne egy nagyon finom szatén felület is, vagy selyem fény. Nem tudom, mi a helyes kifejezés rá. Ezt egyébként egy szabályosan finoman karcolt felület? Tibi mondta, hogy itt a csiszolásnál kell előbb megállni, de gépi csiszoló pasztáim még nincsenek, kézzel meg kizárt, hogy olyan szép, szabályos felületet lehessen összehozni. Parafa dugóval kísérleteztem egy irányba, de csak majdnem lett jó. :)

Ha bármi ötletetek van, amit még nem mondtatok a témában, ne kíméljetek!  :borz2:

Köszi!


"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #1399 Dátum: 2012. Március 08. - 14:15:43 »
Eléggé ismerős helyzet, pont ugyanezen az úton mentem végig én is amikor kezdtem :) Megyek sorban:

Igen, már minimális dolgoktól is tönkremegy egy szép tükörpolír. Ha egy olyan dologgal törlöd meg a pengét borotválkozás után, amin valami pici por van, az már össze tudja karcolni a felületet. Ez annyira nem is lenne gond, de egy szép políron nagyon szembeötlővé válik.

Hibátlan tükörpolírt nagyon nehéz elérni, ekkora felületen szinte esélytelen olyan polírt elérni, ahol semmilyen irányból nem látsz rajta karcot, valamennyi mindig lesz. Olyat el lehet érni, ami csak olyankor látszódik, ha már nagyon közelről nézed, természetes fényben, forgatva mindenfele. De ez már az a kategória, hogy nem látsz rajta karcokat, csak akkor ha keresed. Pengeháton és a farkon könnyebb, mert kisebb a felület, ott ha jól megcsinálod akkor nagyon nehéz bármilyen karcot látni, főleg a felület picinysége miatt is. Nagy felületen máshogy csillan meg a fény, jobban látszódik az ilyesmi.

Ha szálhúzást vagy szatén felületet akarsz, akkor arra több lehetőség van, de azt kézből soha nem fogod igazán szépre megcsinálni, ha már a políroddal is ennyire igényes vagy :)
Vannak erre külön szatén korongok, meg egyéb szerszámok, van fúróba befogható is. Nekem a legjobban a 320-as szemcse rongykorongra ragasztva jött be, az egy enyhén karcolt szép egyenletes szatén hatású felületet hagy. 400-600 körüli porral még szebb lenne, de vagy 2000-3000Ft kilója, így abba még nem fektettem be mert sajnáltam rá a pénzt :) Ha véletlen akarnál venni egy kilócskát, akkor a felére még vevő is lennék.
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető Szőrmók

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2684
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #1400 Dátum: 2012. Március 08. - 14:33:40 »
Nem vagyok szakértője a polírozásnak, sőt. Azt tudom viszont, hogy egyéb tárgyaknál, például érméknél a tükörpolírt azt úgy kell védeni mint a törött hímes tojást, külön speciális kendővel törölgetni, tisztítófolyadékkal kezelni, légmentes kapszulában tartani, portól óvni, satöbbi. Az rendben van, hogy az érme esetében nem az acél, mint anyag kapja a tükörpolírt, de egyáltalán lehet bármely t.polírra úgy vigyázni, hogy megmaradjon? Kétlem, borotva esetében pedig azért csak használja az ember, időnként feni, s akkor saját maga teszi tönkre a felületet. Érdemes ez? Illetve célszerű-e a tükörpolír, hiába szép és szemnek tetsző!

 ???



Sheffield-England

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #1401 Dátum: 2012. Március 08. - 14:45:47 »
Igazi használati haszna nincs, a jobb rozsdatűrésen kívül, meg talán picit könnyebb tisztítani. Azon kívül leginkább kozmetikai előnyei vannak, van aki oda van érte, van aki nem.
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető Szőrmók

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2684
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #1402 Dátum: 2012. Március 08. - 14:48:36 »
Sejtettem ;)  :crazy:
Sheffield-England

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #1403 Dátum: 2012. Március 08. - 16:28:26 »
Szőrmók - Köszi szépen, valójában jó hír nekem, amit írtál. :) Igazság szerint jelenleg a felületen általam elérhető lehetőségeket feszegetem. Ráadásul esztétikailag nem is ez áll közel hozzám, hanem a szatén. :) Azt gondolom, hogy az ízlésen túl egy bizonyos típusú, korú, állapotú...stb. borotvának jobban áll a t.polír, míg egy másiknak mondjuk a szatén felület. Így vagyok pl. a szegecs anyagával, méretével, fejkialakításával is.
Egyébként én is egyre inkább azt látom, hogy sokkal praktikusabb egy kevésbé csillogó penge felületet kialakítani, az talán jobban "tűri" a hétköznapi karcokat.

Sanyi - Köszi! Ezeket úgy éreztem belül, de nem fogalmaztam meg magamnak.  ;)


"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Nem elérhető Szőrmók

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2684
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #1404 Dátum: 2012. Március 09. - 10:31:09 »
 :boldog: :sör:
Sheffield-England

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #1405 Dátum: 2012. Március 10. - 19:24:14 »
Sziasztok!

Szeretném megosztani veletek a harmadik borotvakésem felújítását. Az első kettővel ilyen-olyan gondjaim vannak még, később következnek. :)

Geneva Cutlery CO. 6/8 half hollow ground

A nyél anyaga a csiszolási por és a szaga alapján csont/szarv/agancs, az ék gondolom, műanyag. Csiszolás, polírozás után maradtak, annyira jó állapotban voltak.

A pengén sajnos mélyebb rozsdásodások voltak, mint ami a képeken látszik. A fej résznél az él felől módosítanom kellett a lekerekítésen is, ott már megette a rozsda. Csiszolásnál néhol izgultam, nehogy átlyukadjon a penge a vékonyabb területeknél. Felújítás közben arra a megállapításra jutottam, hogy a cég pecsétje minimum kétszer olyan gyorsan kopik, mint a legapróbb karc... :fetreng:

Az eredeti állapot:


Felújítás után:






A penge csiszolását kézzel végeztem egy parafa dugó segítségével (80, 120, 180, 280, 400, 600, 800, 1000, 1200, 1500, 2000).
Ezt még három fúrógépi fázis követte:
Extra Cut csiszoló paszta filc korongon,
Abramax előpolírozó paszta sűrűn varrott rongykorongon,
Chromax fényesítő paszta ritkán varrott rongykorongon.

Szegecs anyaga nickel(?) szeg 1.6x16, a külső alátét rozsdamentes (FWS00), a belső alátét rozsdementes (FWSS0) a Microfasteners-ről.

A belső alátétek általában túl vastagok. Erre eddig két módot ismertem. Kalapáccsal lapítás, majd újra fúrás, vagy előre kifúrt megfelelő vékonyságú lemez, majd lyukasztóval "kiszaggatás".
Egy harmadik módszert találtam ki (lehet, hogy nem elsőként). Egy kalapács fejre pillanatragasztóval ráragasztottam az alátéteket és lecsiszoltam belőlük. Így nem változik a belső átmérő, és viszonylag tisztességes felületet kapok. A forgásirány útjába tettem a szabad kezem, mivel néhány alátét lerepült csiszolás közben. :)

Íme:


A faroknál lévő lyuk szűkítését bereszelt, zömített, majd újra kifúrt vörösréz szegeccsel végeztem. Az ötletet rty42 fórumtárstól vettem. Szuper jól működik, köszönöm. :)

Íme (a kép illusztráció, egy másik penge szerepel rajta):


Az élszalag kialakítást, élezést a következő köveken végeztem: Cerax 1000/6000, kínai 12000.
A fenés egy kétoldalas nyeles fenőn történt. Durva bőr, majd finom bőr.

Tegnap megtörtént a szeánsz vele, és a kés előlépett a legjobb borotvámmá.  :boldog:

Köszönöm mindenkinek a hasznos tanácsokat! Külön köszönet Tibinek az önzetlen segítőkészségéért és Sanyinak a - mindig szinte azonnali - szakértő hozzászólásaiért.  :borz2: :sör:

Szép estét!
 


"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Nem elérhető Szőrmók

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2684
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #1406 Dátum: 2012. Március 10. - 19:29:42 »
Kedves gregg Koma! Te is megéred a pénzed ;D

Szép lett nagyon, gratulálok! :sör:
Sheffield-England

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #1407 Dátum: 2012. Március 10. - 19:36:37 »
Grat Gregg!

Szép munka! ;)
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #1408 Dátum: 2012. Március 10. - 19:55:26 »
Nagyon szép lett, ügyes vagy! Megy ez, elsőnek nagyon szép munka, még sokadiknak is az lenne  :sör:
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető Salmo

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1123
  • ne fogdosd az élét
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #1409 Dátum: 2012. Március 10. - 20:02:36 »


Szép lett Gregg !

Érdemes volt kísérletezgetni, még akkor is ha sokszor úgy tűnt zsákutcában jársz...  :sör:

Külön gratuláció   :sör:  az igényes fényképekért.... mert mit sem ér egy igényes felújítás
normális képek nélkül.



Tibi

u.i.: jól használtad a lámpást  ;)  ;)
"Férfiembernek faluhelyen semmi sincs nagyobb mérge mint a beretválkozás, mert ritka a jó beretvakés. Sokkal ritkább, mint a tisztességes fehérnép."

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici