Szerző Téma: Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés  (Megtekintve 423208 alkalommal)

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #1530 Dátum: 2012. Március 21. - 14:55:59 »
Az eléggé jó bizonyítás, hogy azon a hőmérsékleten ahol az acélnak baja lesz, ott már el kell színeződnie? A 100 fok az semmi egy ilyen acélnak, olyan 200-250 körül lehetnek ezek a szénacélok megeresztve, olyan hőfokon meg már elszíneződik az acél. De igazából nem is a szín a legfontosabb, hanem az, hogy az acél biztos nincs 100 foknál melegebb, ha vízbe nyomáskor nem sziszeg. Amikor az elején 1-2 alkalommal túlmelegítettem, olyannyira hogy konkrétan beleejtettem a munkadarabot a vízbe, (ilyenkor azért megijjed az ember  ;D) még akkor sem volt olyan meleg hogy "sziszegjen" a vízben. De igazából ez nem is túl fontos, mert aki nem elsőnek csinálja, az hamarabb tunkolja a vízbe mint hogy elérné a vas hőmérséklete a tűréshatára szélét. Szerintem én olyan 50 fok környékén már vízbe tunkolom, mert kellemetlen olyan meleg acéllal dolgozni, de 60-70 az már fájna is. Szóval gyakorlatilag esélytelen még csak megközelíteni is a 200 fokot kesztyű nélkül. Még a több mm vastag acélok is hamarabb átmelegednek, mint hogy túl tudnám hevíteni azt az oldalát amin dolgozok.
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető deka

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 325
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #1531 Dátum: 2012. Március 21. - 15:18:06 »
Az elszíneződés biztosan elégséges, de nem szükséges hozzá.

http://en.wikipedia.org/wiki/Recrystallization_(metallurgy)

Röviden: a fém kristályszerkezetében feszültségek halmozódnak fel a hidegalakítás alatt (pl. hengerlés). Ezek a feszültségek az anyag szilárdságát és rácshibasűrűségét növelik.
Amikor emelni kezdjük a hőmérsékletet, megindul az újrakristályosodás. Ekkor kristálycsírák alakulnak ki, amelyek növekedésnek indulnak. Ha nem hűtjük a fémet vissza, és van elég idő a folyamathoz, akkor a fém teljes kristályszerkezete átalakul. A folyamat során a rácshibasűrűség és az anyagszilárdság csökken. A folyamat hőmérséklete és időtartama szignifikánsan befolyásolja a végeredményt, vagyis például az újonnan kialakult kristályszerkezet szemcseméretét. Minél hosszabb ideig éri a hőhatás a fémet, annál nagyobb lesz a kialakuló szemcsék mérete.
Alumínium esetén ez a pár cm-es nagyságrendbe is eshet. Figyeljétek meg mondjuk a forgalmi táblák (alumínium) oszlopait közelről - látható bennük a szabálytalan, de felismerhető szerkezet, mintha anyagában lenne "terepmintás". A Nap által közölt hő hatására jön létre.
Ez nem olvasztás, annál jóval alacsonyabb hőmérsékleten megtörténik - bár fogalmam sincs, acélnál milyen paraméterek szükségesek hozzá, de ELVILEG hihető, amit FBP mond.

Nem elérhető SicTransit

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 7810
  • lelkes kezdő
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #1532 Dátum: 2012. Március 21. - 15:49:47 »
Nekem van egy, amit még flasitól kaptam de inkább políroznám és úgy adnám oda (anyagszerkezeti változást úgysem okoz, és mégiscsak szebb)!  :crazy:

:sör:
...ide a rozsdás bökőt...
God shave the queen

Penge mintabolt     Eladó kezdőkés

Nem elérhető Salmo

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1123
  • ne fogdosd az élét
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #1533 Dátum: 2012. Március 21. - 16:11:38 »
. Ha nem hűtjük a fémet vissza, és van elég idő a folyamathoz,

No pont ez köhögjük Sanyival. Hogy nincs elég ideje szerencsétlen fémnek......  :idea:  ;)
"Férfiembernek faluhelyen semmi sincs nagyobb mérge mint a beretválkozás, mert ritka a jó beretvakés. Sokkal ritkább, mint a tisztességes fehérnép."

Nem elérhető Malac

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 6026
  • wei wuwei
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #1534 Dátum: 2012. Március 21. - 16:32:34 »
Bicycle repairman
"Jertek, s hogy sorsotok előre nézzétek,
Vigyázó szemetek Párizsra vessétek!"

                                                            Batsányi János: A franciaországi változásokra

Nem elérhető Salmo

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1123
  • ne fogdosd az élét
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #1535 Dátum: 2012. Március 21. - 16:36:39 »
Szerencséd van édesfiam, hogy öreganyádnak szólítottál.....

Van pár régi rossz késem, amit nem fogok felújítani. Van kalibrált, infrás felületi hőmérőm( TESTO).
Több fázisban mérek felületi hőmérsékletet, egészen addig, míg az anyag elszíneződik.
Az eredményeket napokon belül közzé teszem.......

trutta m. fario
"Férfiembernek faluhelyen semmi sincs nagyobb mérge mint a beretválkozás, mert ritka a jó beretvakés. Sokkal ritkább, mint a tisztességes fehérnép."

Nem elérhető Bubba

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 283
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #1536 Dátum: 2012. Március 21. - 18:21:39 »
Kéretik többször megmérni azt a hőmérsékletet, amikor vízbe mártanád.
Állítom, hogy 50 C-nál nem lesz több.

Felénk, csak az asszonyoknak van azbeszt borítás a kezükön és képesek olyan meleg/forró vízben mosogatni amiben nekem leég a szőröm.

Nem elérhető Bubba

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 283
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #1537 Dátum: 2012. Március 21. - 18:36:55 »

Bunda    ;D :evil: :fetreng: :sör:

Nem elérhető jrabi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1649
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #1538 Dátum: 2012. Március 21. - 18:54:46 »
Ezt érti valaki? Vagy csak én nem értem  :borosta:
Bubba fél, hogy "ismeretséged" révén, nem tisztességesen próbálod esetleg bizonyítani állításod igazát...  :evil:  :crazy:
"A fájdalom elkerülhetetlen. A szenvedés választás dolga."

Nem elérhető jrabi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1649
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #1539 Dátum: 2012. Március 21. - 18:55:26 »
This man is no ordinary man. This is Mr. F G Salmo. To all appearances, he looks like any other law-abiding citizen. But Mr F G Salmo has a secret identity. When trouble strikes at any time, at any place, he is ready to become... STRAIGHTRAZOR REPAIR MAN! Our HERO!

 :fetreng: :fetreng: :fetreng:
Ez nagyon király!!!  :fetreng:  :sör:
Ha ezt Tibi elolvassa...  :fetreng:
"A fájdalom elkerülhetetlen. A szenvedés választás dolga."

Nem elérhető Bubba

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 283
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #1540 Dátum: 2012. Március 21. - 18:58:41 »

Yes Sir   :crazy:

Nem elérhető Bubba

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 283
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #1541 Dátum: 2012. Március 21. - 19:03:37 »
Bubba fél, hogy "ismeretséged" révén, nem tisztességesen próbálod esetleg bizonyítani állításod igazát...  :evil:  :crazy:

Erre céloztam.
Igaz, ez lemaradt  :crazy:   de remélem így is érthető volt, hogy csak vicc.
Úgy gondolom, Péter elfogadná, ha a vizsgálat számára kedvezőtlen eredménnyel végződne.

Nem elérhető Bubba

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 283
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #1542 Dátum: 2012. Március 21. - 19:13:31 »

 :fetreng:  :sör:

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #1543 Dátum: 2012. Március 21. - 20:02:34 »
Ezt az utolsó két oldalt már majdnem vinnyogva olvastam végig.. ;D Mások kuplerájba járnak egy kis örömért, nekem elég volt ez a 2 oldal!  :fetreng:
..és elképzelem Salmo-t ahogy felületi hőmérsékletet mér :-) A homlokán...  ;D

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Felújítás, tisztítás, javítás, fertőtlenítés
« Válasz #1544 Dátum: 2012. Március 21. - 21:01:58 »
Ha nem sajnálsz tönkretenni érte egy kést, akkor hajrá. Szemcseszerkezetet leginkább csak úgy fogtok tudni látni ha derékba töritek a borotvát, egyszer előtte, egyszer utána.
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici