Szerző Téma: Anyagok, technológia, anyagtechnológia  (Megtekintve 22677 alkalommal)

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Anyagok, technológia, anyagtechnológia
« Válasz #30 Dátum: 2013. Május 02. - 23:09:08 »
Az  érdekes  az,  hogy  mindenki a régieket  keresi, pláne  a  7-es  szettet ....  modern  gyártók elefelejteték eme  értékesítési
"trükköt", vagy  már  olyan  drága  lenne  a 7 db  jó  minőségben,  hogy  senki sem  venné  meg  ?

Egyes gyártók régi szénacél kovácsolt borotvakés pengéinek ma - nem érdemtelenül - nimbusza van.
Az ok többször tárgyalva lett itt a fórumon.
A lényeg, hogy ma már nem áll rendelkezésre kellő tisztaságú - modern acélötvözőktől mentes - szénacél alapanyag.
Az ok: szükséges az "ócskavas" az acálgyártás technológiájában. És ezen visszaforgatások miatt ma már minden "ócskavas" tartalmac mangánt, kobaltot, krómot stb. Amit a kíváló minőségű 100-200 éves szénacélok nyomokban sem tartalmaztak. Biztosan nem szerepeltek az ikonikus borotvakések acéljaiban. (A hozzáértők szerint ezt a különbséget lehet is érzékelni főleg az élfinomságban.)

Meg persze a technológiai finomságok a tudás terén is a múlt ködébe vesztek, a gyártások leállásával.

Hát ezzel egy pár helyen lehetne vitatkozni, kb. mindenhol  ;D
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Anyagok, technológia, anyagtechnológia
« Válasz #31 Dátum: 2013. Május 02. - 23:30:51 »
Az utolsó mondatoddal teljes mértékben egyetértek. Már ha azt kovácsolásnak nevezzük hogy süllyesztékben 3-at rácsapunk egy meleg vasdarabra.

Nekem sok tapasztalatom nincs borotvák terén, de van 1-2 jó ismerősöm akinek pár ezerrel van/volt, és valahogy nem egy pfujj felkiáltással vágta ki az O1, 1095, 1084, yasuki white, és hasonló acélokból készült modern késeit az ablakon :)
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Anyagok, technológia, anyagtechnológia
« Válasz #32 Dátum: 2013. Május 03. - 07:58:28 »
Csak azért egyszerűsítem le, mert eddig semmi különbséget nem sikerült észrevennem kovácsolt és hengerelt anyag között, borotvás felhasználásban. De az igazából mindegy hogy én mit vettem észre, de másnak sem sikerült. Az elmélet az egy dolog, a gyakorlat egy másik. A lényeg az hogy a végfelhasználó mit érzékel, nem a papírforma.

Mint mondtam nem a saját késeimről beszélek elsősorban, de pl. meg lehet kérdezni akárkit, hogy milyen éle van egy Hart steel-nek, vagy fehér papíracélból készült késnek. Semmivel nem rosszabbak mint a régiek, úgy ahogy egy TI carbonsong is hozza azt a színvonalat amit a legjobbak tudnak, az meg asszem C130-ból van, ami szintén nem 100 éve készült :)

A nagy ikonikus márkák semmivel nem tudnak többet mint a kicsik, vagy egy jól elkészített új borotva, kovácsolás ide vagy oda, új cél ide vagy oda. Ezt nem csak az én véleményem, hanem a nagy többségé.

Halkan megjegyzem, bár nagyon nem merem mert kivágom a biztosítékot, de a régi késeim között van egy totál noname japán frameback, amiben nyilván hengerelt acél van. Nem tudom milyen acél lehet, svéd vagy yasuki white, de anyagminőségben elbújhat mögötte akármelyik nagy név. Itt mondjuk megjegyezném, hogy az acél minősége közel sem az elsők között van a borotválkozás minőségének meghatározói sorában.

Szinte minden normálisabb szénacélt jóval élesebbre meg lehet élezni mint ami igazán kényelmes az arcnak, innentől fogva a borotva formája és köszörülése sokkal többet nyom a latba. Leginkább ezért népszerűek a régi nagy nevek, mert ott volt jó nagy darabszám hogy sokan ki tudják próbálni, jó volt a minőségellenőrzés, valószínűleg elég jól dolgoztak a köszörűseik, és kivitelben is ők adták a legjobb minőséget.
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető ZOZO

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3317
Re:Anyagok, technológia, anyagtechnológia
« Válasz #33 Dátum: 2013. Május 03. - 11:46:13 »
Kicsit bekapcsolódva az előző vitába:
fehege-nek az elméletében van valami, igaz, hogy szubjektiv dolog, de nekem a régi főleg sheffieldi kések sokkal jobbaknak tűnnek. Most jöhettek olyasmivel, hogy más a köszörűlés, stb. de olyan pengéket vettem összehasonlitási alapnak amiknek ugyan az az ember köszörűlte az élét. 

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Anyagok, technológia, anyagtechnológia
« Válasz #34 Dátum: 2013. Május 03. - 13:57:56 »
Az már összetétel függő is, hogy mennyire korrózióálló, de leginkább a felcsiszolás mértéke. Minden polírozott penge sokkal jobban tűri az ilyesmit, az a kamisori az selyemfényű volt, ha egy sheffieldi vagy akármilyen más borotvát csiszolsz fel odáig, az is be fog rozsdálni. Tudom, mert nem 1 alkalommal hagytam félbe felújítást, és totál szárazon az asztalon szépen kipöttyösödött.

Különbség egyébként érezhető az acélok között, de ez leginkább élezésbeli volt eddig számomra. Az elérhető végső él inkább volt függvénye a geometriának és az élezés sikerességének mint az alapanyagnak.
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető tothzoltan

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4326
Re:Anyagok, technológia, anyagtechnológia
« Válasz #35 Dátum: 2013. Május 03. - 20:28:22 »
Azt az alkohol fogta meg. Az korrózió?
"Gól, amit a bíró megad, avagy az minősül OFF-nak, amit a moderátorok annak gondolnak."

Nem elérhető Szőrmók

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2684
Re:Anyagok, technológia, anyagtechnológia
« Válasz #36 Dátum: 2013. Május 03. - 20:48:51 »
Nagyon jó, hogy ilyen alaposan kitárgyalásra kerülnek az borotvakés alapanyagok! :boldog:
Sheffield-England

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Anyagok, technológia, anyagtechnológia
« Válasz #37 Dátum: 2013. Május 03. - 20:59:02 »
Azt az alkohol fogta meg. Az korrózió?
Most az S8 nem bírta az alkoholt vagy toz? Vagy így együtt?  :bor: ;D

Nem elérhető tothzoltan

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4326
Re:Anyagok, technológia, anyagtechnológia
« Válasz #38 Dátum: 2013. Május 03. - 21:28:27 »
Soha. Az a Cotag volt.
"Gól, amit a bíró megad, avagy az minősül OFF-nak, amit a moderátorok annak gondolnak."

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Anyagok, technológia, anyagtechnológia
« Válasz #39 Dátum: 2013. Május 06. - 13:28:00 »
Igen. A tökéletes polír alap feltétele a szénacélok korrózió állóságának.

Egy ötvözött szerszámacél szatén felülettel azért már nem piskóta. Egy ilyen acélon percek alatt szemmel láthatóan ne nőjön már a rozsda!
Ha mégis megtörténik, az nem megfelelő borotvakés alapanyag.
Szigorúan szerintem. :sör:

Ötvözött szerszámacél? A jobb borotvakésekben szinte semmi ötvözőanyag nincs, lásd tamahagane, japán fehér papíracél, stb. Ott jobb esetben a szén mellett csak az esetleges szennyezők vannak, nem ötvözők. Még a solingeniek is ezüstacélból dolgoztak régen, ami azért alacsonyan ötvözött szerszámacél, a legjobban istenített régi W&B, Greaves, Wostenholm és társai borotvák szerintem még ennél is kevesebb ötvözővel mentek.

Ha ezek nem megfelelő alapanyagok, akkor a rozsdamenteseken kívül nem készült még jó alapanyagból borotvakés  :sör:
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető gunfun 77

  • Új tag
  • *
  • Hozzászólások: 14
Re:Anyagok, technológia, anyagtechnológia
« Válasz #40 Dátum: 2014. Január 20. - 21:01:52 »
A flaschneres témára visszatérve!!!
Nagyon nagyon új vagyok itt a fórumon,és a borotvakések terén is de azt bizton állíthatom ,hogy egy kést elkészíteni vagy megköszörűlni olyanra mint a borotva nem művészet.Szerszámkészítő vagyok ebben a szakmában is dolgozom olyan szerszámokkal van dolgom amit sok ember talán soha nem lát(műanyagfröcssöntő szerszámok).Majdnem minden kollégám csinált már kést,vadászkést,bicskát,rúgóskést nagyon szép darabok is jöttek ki a kezük alól de ez csak a munka mellett, fusiban!!!.Kovácsoltam kést otthon a saját magam által tervezett és megépített ajax-kalapáccsal még acélcsavarból,sínszegből is .Tényleg nem nagy meló,nem kell hozzá félistennek lenni.
Borotvát még nem csináltam de hamarosan fogok,csak próbaképpen .
Az ISTEN teremtette az embert,de Sam Colt tette őket egyenlővé!!!!

Nem elérhető mad.just mad.

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2130
Re:Anyagok, technológia, anyagtechnológia
« Válasz #41 Dátum: 2014. Január 20. - 21:10:20 »
 Mint minden... Ha valakinek van rá hajlama, meg tudja tanulni, megfelelően el tudja készíteni. De egy-egy tárgynak is "van lelke", ezt nem tudja mindenki belevinni.
 De ezt talán nem a 'Bőrök' topikban kellene folytatni... ;)
"I am free of all prejudice. I hate everyone equally."

Nem elérhető mad.just mad.

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2130
Re:Anyagok, technológia, anyagtechnológia
« Válasz #42 Dátum: 2014. Január 21. - 08:02:11 »
Persze. Tárgynak lelke. Te biztos Bölcsészként végeztél.  :sör:
Amiről gunfun 77 most írt, már érintettem egy kicsit korábban ...
Nem vagyok bölcsész, ahogy te sem, mivel nem ismerted fel az idézőjeleket... Mérnök vagyok, ezért (is) tudom, hogy nincs két tökéletesen egyforma tárgy. Ahogy a mester keze is közrejátszik, minden/bármilyen eszköz elkészítésében. Ettől jobb az egyik szakember, mint a másik. Sőt, ha csak egy gombot kell megnyomni egy gépen, akkor is van jobb és rosszabb melós. Különben mindegy lenne, hogy mit, mikor, kitől, mennyiért veszünk. Ha mindegy, akkor az egész csak sznobéria, magamutogatás. Illetve a saját magunkról alkotott vélemény sem ér semmit, mert - saját szakmánkban is - senkik vagyunk, pontosabban olyanok, mint a többiek: sem jobbak, sem rosszabbak. És mégis van olyan, aki rá akarja erőltetni a véleményét és a látásmódját a többiekre. Paradoxon...
"I am free of all prejudice. I hate everyone equally."

Nem elérhető pmol322

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 7041
Re:Anyagok, technológia, anyagtechnológia
« Válasz #43 Dátum: 2014. Január 21. - 08:24:18 »
Persze. Tárgynak lelke. Te biztos Bölcsészként végeztél.  :sör:
Amiről gunfun 77 most írt, már érintettem egy kicsit korábban ...
Nem vagyok bölcsész, ahogy te sem, mivel nem ismerted fel az idézőjeleket... Mérnök vagyok, ezért (is) tudom, hogy nincs két tökéletesen egyforma tárgy. Ahogy a mester keze is közrejátszik, minden/bármilyen eszköz elkészítésében. Ettől jobb az egyik szakember, mint a másik. Sőt, ha csak egy gombot kell megnyomni egy gépen, akkor is van jobb és rosszabb melós. Különben mindegy lenne, hogy mit, mikor, kitől, mennyiért veszünk. Ha mindegy, akkor az egész csak sznobéria, magamutogatás. Illetve a saját magunkról alkotott vélemény sem ér semmit, mert - saját szakmánkban is - senkik vagyunk, pontosabban olyanok, mint a többiek: sem jobbak, sem rosszabbak. És mégis van olyan, aki rá akarja erőltetni a véleményét és a látásmódját a többiekre. Paradoxon...

Ez így igaz.

A fém megmunkálásában ( és itt mindegy, hogy egy vasúti hídszerkezet, vagy egy precíziós mérőműszerről beszélünk ) használati minősége sokban függ, a készítőinek hozzáértésén és munkaszeretetén.

De itt a teljes lojalitás, demokrácia s a megvalósúlt marxista kommunizmus egybegyúrt kommunája van itt a fórumon.
Mindenki elmondhatja a saját véleményét, tapasztalatát. Mások elolvassák, s vagy egyet értenek, vagy sem. Vagy tanulunk egymástól, vagy figyelmenkívűl hadjuk az adott ötletet.
De egy dolog nem működik itt, a személyeskedés, egymás becsmérlése, véleményének "fikázása".
Egésséges vitaszellem viszi elöre a társadalmat, de a negatív hangvétel csak acsarkodást szűlt eddig a világon.

Tehát gyerekek! Éljünk békében s hallgassuk meg egymást! Nem kell egyetérteni, de együtt okosabbak vagyunk mint külön-külön. Ne pazaroljuk az energiát egymás elleni harcra.
- És ha… fizetést ajánlanék, hogy dolgozzon?
– Engem nem lehet megvesztegetni.

Nem elérhető worm

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 622
Re:Anyagok, technológia, anyagtechnológia
« Válasz #44 Dátum: 2014. Január 21. - 10:46:45 »
Persze. Tárgynak lelke. Te biztos Bölcsészként végeztél.  :sör:
Amiről gunfun 77 most írt, már érintettem egy kicsit korábban ...
Nem vagyok bölcsész, ahogy te sem, mivel nem ismerted fel az idézőjeleket... Mérnök vagyok, ezért (is) tudom, hogy nincs két tökéletesen egyforma tárgy. Ahogy a mester keze is közrejátszik, minden/bármilyen eszköz elkészítésében. Ettől jobb az egyik szakember, mint a másik. Sőt, ha csak egy gombot kell megnyomni egy gépen, akkor is van jobb és rosszabb melós. Különben mindegy lenne, hogy mit, mikor, kitől, mennyiért veszünk. Ha mindegy, akkor az egész csak sznobéria, magamutogatás. Illetve a saját magunkról alkotott vélemény sem ér semmit, mert - saját szakmánkban is - senkik vagyunk, pontosabban olyanok, mint a többiek: sem jobbak, sem rosszabbak. És mégis van olyan, aki rá akarja erőltetni a véleményét és a látásmódját a többiekre. Paradoxon...

Ez így igaz.

A fém megmunkálásában ( és itt mindegy, hogy egy vasúti hídszerkezet, vagy egy precíziós mérőműszerről beszélünk ) használati minősége sokban függ, a készítőinek hozzáértésén és munkaszeretetén.

De itt a teljes lojalitás, demokrácia s a megvalósúlt marxista kommunizmus egybegyúrt kommunája van itt a fórumon.
Mindenki elmondhatja a saját véleményét, tapasztalatát. Mások elolvassák, s vagy egyet értenek, vagy sem. Vagy tanulunk egymástól, vagy figyelmenkívűl hadjuk az adott ötletet.
De egy dolog nem működik itt, a személyeskedés, egymás becsmérlése, véleményének "fikázása".
Egésséges vitaszellem viszi elöre a társadalmat, de a negatív hangvétel csak acsarkodást szűlt eddig a világon.

Tehát gyerekek! Éljünk békében s hallgassuk meg egymást! Nem kell egyetérteni, de együtt okosabbak vagyunk mint külön-külön. Ne pazaroljuk az energiát egymás elleni harcra.

Ez a fórum sem mentes a negatív, fikázó, ledorongoló hozzászólásoktól. :( Ez sajnos magyar népszokás, hogy nem pozitívan állunk a dolgokhoz, hogy irigyek vagyunk, hogy azonnal leoltjuk a másukat :(
De ezt a fórumot mégis azért kedvelem, mert hála az égnek itt a normálisság van sokszoros túlsúlyban :)
Szavakon lovagolni? Az értelmes ember konvenciókban gondolkozik, nem konkrétan szavakban! 
http://szucsjanos.hu/philosophy/thispage.html

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici