Szerző Téma: Kövek  (Megtekintve 307236 alkalommal)

Nem elérhető vidak

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 910
Re:Kövek
« Válasz #330 Dátum: 2011. Február 04. - 13:28:56 »
Annyiban vitatkoznék, hogy pl. a szilícium hordozóknak van szemcseszerkezete (megkülönböztetünk monokristályos, és polikristályos Si-t). Amikor a szilícium lapok gyártástechnológiáját tanultuk, akkor bővebben volt erről szó...
(elég érdekes élmény, mikor az ember lát egy kb. 60 mm átmérőjű, 600 mm hosszú Si egykristályt...)
És, hogy legyen köze az üveghez: Tudtommal az üvegek nagy része Szilícium alapú...

Ez igaz, de ugyanannak az anyagnak lehet kristályos és amorf változata is (pl. kén), szilíciumnál is így lehet...


Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Kövek
« Válasz #331 Dátum: 2011. Február 04. - 14:25:28 »
Pont azért raktam idézőjelbe a kristályt mert nem tudom.. de amit Imi említ a 60*600 egykristályt pontosan azt támasztja alá, hogy akkor az esetben az lenne az egy szemcsénk. Persze értelmetlen, de valahogy mégis igy van, mert ha azt a kristályt össze lehet zúzni 100 részre, akkor máris jól átlátható a folyamat a grit értékekhez...

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Kövek
« Válasz #332 Dátum: 2011. Február 04. - 14:45:51 »
Tudom, nem illik idegennyelvű anyagot, de...

Sajna a jegyzeteim /pill nincsenek nálam, illetve nem is tudom hova tettem őket, ezért:

Félvezető gyártási technológiák

Szerk: ez meg egy kis leírás a monokristályos Si-ról
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető vidak

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 910
Re:Kövek
« Válasz #333 Dátum: 2011. Február 04. - 16:12:37 »
Persze, elektronikában nyilván a kristályokat fogják szeretni, de - most tudtam meg - fémből is lehet "üveget" csinálni, hogyaszongya: "Azonban a fémeknek is van amorf változatuk, a fémüveg. A fémüveg úgy készül, hogy olvadáspontig felhevítik a fémet, és egy gyorsan forgó, erősen hűtött hengerbe öntik az olvadékot. Akkor sikerül előállítani az igazi fémüveget, ha a hűlési sebesség 1000000 Celsius-fok/másodperc. Azért változnak meg a fémek tulajdonságai, mert szinte az összes tulajdonságuk kristályrácsuk alapján értelmezhető, és ha nincsenek kristályrácsok, új tulajdonságokkal bírnak majd a fémek." (forrás: wiki)

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Kövek
« Válasz #334 Dátum: 2011. Február 04. - 17:43:00 »
Köszi mindenkinek az infót, de ettől még mindig nem lettünk okosabbak a gyakorlatban :-) Tehát, ha fogom a kezemben levő fémanyacsavart és bedobom egy 10000000 fokos lábosba a sparherten, majd 10mp alatt a csap alatt szobahömérsékletűre lehűtöm, akkor fogok kapni egy olyan fémkövetüvegből méret (165x65x3 ugyebár), amin azt a szóbanforgó borotvakést 30K-n 3 mp alatt tükörpolír végeredménnyel megélezhetek. OK máris indulok...  ;D B....szki most miről is beszélünk???  :buek:

Nem elérhető vidak

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 910
Re:Kövek
« Válasz #335 Dátum: 2011. Február 04. - 17:53:22 »
Először azt hittem, hogy az a millió fok/sec durva elírás, de aztán kiderült hogy mégsem, tényleg annyi  :o

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Kövek
« Válasz #336 Dátum: 2011. Február 04. - 18:44:14 »
Szerintem maradjunk annyiban, hogy ezeket otthon nem érdemes megcsinálni, szóval vegyünk olyan köveket, amit okos, a csiszolástechnikában jártas emberek már kitaláltak, megcsináltak... :sör:

Bár, ettől függetlenül, ha valakinek van hozzáférése elektronmikroszkóphoz, még mindig érdekelne egy összehasonlító teszt... ;)
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető toxin

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 407
Re:Kövek
« Válasz #337 Dátum: 2011. Február 04. - 18:48:04 »
OFF
Szerintem vigyük át a témát a kávézóba, és legyen ez az aktuális téma: hogyan csináljunk elektronmikroszkópot házilag MacGyver módra :fetreng: :fetreng: :fetreng:
ON
"Buy the ticket, take the ride..." /Hunter S. Thompson/

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Kövek
« Válasz #338 Dátum: 2011. Február 07. - 22:38:21 »
Jelentem tudtáto,hogy a Lengyel Ebay- oldalon a Lengyel srác egy csomó követ Free Shipping hirdet????

Igen, csak azoknak be van építve a posta az árba. Kicsit olcsóbb így ugyan, a 8x3-as 39$-ért nem rossz. Bár ma már egy kicsit többért inkább sárga belgát vennék, csak az nem akkora. Nekem kb. mindegy, én a 15 centis hosszt se használom ki, nincsenek olyan nagy mozdulataim.
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

PaT

  • Vendég
Re:Kövek
« Válasz #339 Dátum: 2011. Február 08. - 12:05:51 »
Ezek a kövek tényleg ennyire jók, hogy ennyit érnek, vagy mi történik itt?

http://shop.ebay.com/?_from=R40&_trksid=p5197.m570.l1313&_nkw=escher+hone&_sacat=See-All-Categories

Nekem is van egy ilyenem, komolyan mondom eladom ebayen....

Nem elérhető longball

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 723
Re:Kövek
« Válasz #340 Dátum: 2011. Február 08. - 13:34:42 »
Tényleg ennyiért vesztegetik...felkapott darab. Nekem is van...szinte uj, dobozban, a kövön a cédula...jobb mint ezek...de hát nem ennyiért vettem... :crazy:

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Kövek
« Válasz #341 Dátum: 2011. Február 08. - 15:00:09 »
Annyira nem jók, csak jó a marketing :) Most sikerült nekem is venni egyet, csak nekem doboz és cédula nélküli. És nekem forintban volt annyi mint ott dollárban :D
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető almar

  • Tag
  • ***
  • Hozzászólások: 54
Re:Kövek
« Válasz #342 Dátum: 2011. Február 09. - 12:26:06 »
Sanyi!

Hol találsz te mindig ilyeneket?  :borz1:

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Kövek
« Válasz #343 Dátum: 2011. Február 10. - 20:42:36 »
Úrak lenne egy kérdésem, illetve észrevételem, konkrétan a 8K-s kínai kővel kapcsolatban anno egy 'közös beszerzésből'. Érdekelne a véleményetek.
Konkrétan nem borotvakésre használtam, illetve akartam használni, hanem az egyik konyhakésemet szerettem volna felpolírozni, mivel egy kicsit karcos volt. Nekiugrottam elöször az 5K-s kővel, ami gyönyörűen felpolírozta ( és így kellett volna hagynom ahogy eddig is tettem), de menjünk tova 8K + 12K majd műanyag 'smirgli' köröm polír volt a terv. Eddig mindig 5K-nál megálltam, majd a műanyag körömpolír és csilli-villi kész, de most gondoltam teszek egy próbát az egész skálán. A 8K-s kő azonban hozott egy érdekességet. Ugyebár eddig a borotvakésnél nagyon szépen dolgozott, nem észleltem semmi rendellenességet, azonban most a konyhakéssel a lapján, hát jött a meglepetés... Az anyagot bőszen szedi, és érdekes módon szürke lett a vizes hozomány és mikor a kést megfordítottam, rosszul lettem. Az 5K utáni csillogó felület egy jó matt felület lett. A követ gyorsan meglapoltam, hátha csak a konkrét felülettel van valami, de nem, az acél éppúgy viszi ki a kerámiát, mint a kerámia a fémet. Mintha a "slurry" kővel átvakarnám a kerámiát a fenés elött. A borotvakéssel viszont nem így viselkedik, a nagy felületű lappal viszont igen. Azért is érdekes, mert a késem szerintem egy elég lágy acél. Valaki találkozott már evvel a jelenséggel? Vagy egyszerűen csak gyenge a kerámia kő? Csak mert az 5K-s ugyanabból a szériából, teljesen jól viselkedik.     

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Kövek
« Válasz #344 Dátum: 2011. Február 11. - 07:16:58 »
... A borotvakéssel viszont nem így viselkedik, a nagy felületű lappal viszont igen. Azért is érdekes, mert a késem szerintem egy elég lágy acél. Valaki találkozott már evvel a jelenséggel? Vagy egyszerűen csak gyenge a kerámia kő? Csak mert az 5K-s ugyanabból a szériából, teljesen jól viselkedik.     

Nálam alapszabály, hogy azzal a kővel, amivel borotvát élezek, azzal kést nem. Például azért sem, mert a kések általában lágyabbak, mint a borotvák.

Ha belegondolsz abba, hogy a borotva élezésnél mennyi acél érintkezik a kővel, illetve kés élezésnél mennyi acél érintkezik a kővel, akkor érzékelhető, hogy mennyivel nagyobb felület dolgozik! Nagyobb felület -> több anyag leválasztás-> hamarabb látható a kövön a leválasztott anyagmennyiség.

A másik, hogy élezésnél ugye a leválasztott acélszemcsék is "dolgoznak", ezért is lehet pl. olyan, hogy a felület nem tükrösödik, hanem mattul...

Szerintem...
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici