Szerző Téma: Kövek  (Megtekintve 305895 alkalommal)

Nem elérhető Muddy

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 128
Re:Kövek
« Válasz #420 Dátum: 2011. Április 05. - 19:45:12 »
Köszi a tippeket!

Nem elérhető ZOZO

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3317
Re:Kövek
« Válasz #421 Dátum: 2011. Április 05. - 20:36:29 »
Szinte biztos hogy nem helyettesíthető. Ezeket a köveket azért hívják így, mert régen a borbélyok tartottak maguknál ilyeneket munka közben az élt felfrissíteni. Azért ekkorák, hogy kézben elférjenek, és könnyen zsebre tudják tenni. Általában szárazon, vagy borotva habbal lekenve húztak 5-7-et a borotván, ha nem volt tökéletes. A másik világosabb oldala picit durvább, az jó eséllyel a Norton 8k oldala körül lehet, ezt használták ha már kicsit többet tompult a kés a kelleténél. Ki kell majd próbálnod hogy mire elég, meg hogy neked tetszik-e, de jó kőnek kellene lennie. Bár finiselésen kívül másra valószínűleg túl finom és lassú lesz.

Köszi a részletes kimeritő választ  :borz2:
Azt viszont még mindig nem tudom miért is van szerencsém?  :borz1:

Nem elérhető Muddy

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 128
Re:Kövek
« Válasz #422 Dátum: 2011. Április 05. - 23:10:18 »
Még egy kérdés a nálam szakértőbbekhez:

Többször olvastam a topic-ban a túlfenni igét. Ez mit takar pontosan? Az én pórias észjárásommal ez nem áll össze, mert azt gondolnám, hogy ha a kövön a szükségesnél tovább játszadozom, legfeljebb feleslegesen választok le anyagot, de az él "minősége" ettől nem tud leromlani.  ???

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Kövek
« Válasz #423 Dátum: 2011. Április 05. - 23:32:17 »
A mai napig senki nem bizonyította még be hogy normál használat közben ilyen előfordulhat, nem kell aggódnod emiatt. Ha természetes köveket vettél, akkor meg főleg nem, azok eleve nem hajlamosak rá. Gyorsan vágó szintetikus köveknél fordulhat elő, nagyon nagyon nagyon sok használat után. 1000 esetből 999 alkalommal azért nem lesz jó a borotvád mert keveset dolgoztál rajta, és nem azért mert túl sokat.
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető Muddy

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 128
Re:Kövek
« Válasz #424 Dátum: 2011. Április 05. - 23:51:44 »
A mai napig senki nem bizonyította még be hogy normál használat közben ilyen előfordulhat, nem kell aggódnod emiatt. Ha természetes köveket vettél, akkor meg főleg nem, azok eleve nem hajlamosak rá. Gyorsan vágó szintetikus köveknél fordulhat elő, nagyon nagyon nagyon sok használat után. 1000 esetből 999 alkalommal azért nem lesz jó a borotvád mert keveset dolgoztál rajta, és nem azért mert túl sokat.

Köszi a megnyugtató választ.
Magyarul dolgozzak kitartóan, mert ezen tekintetben nem tudom elrontani a dolgot.  :)

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Kövek
« Válasz #425 Dátum: 2011. Április 06. - 00:02:02 »
Nem valószínű. Nem akarom de facto kimondani, mert mindenkinek megvan erről a véleménye, de nem egy hétköznapi dolog. Sokkal több gondod lesz mással :)
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető longball

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 723
Re:Kövek
« Válasz #426 Dátum: 2011. Április 06. - 00:02:20 »
Én azért kicsit pontositanék. Előfordulhat, ha túl durva kővel fened túl sokáig - pl régi borotva élének a kialakitása során. Esetleg akkor, ha a borovát nem huzásonként "forgatva" fened, hanem pl egy oldalon fened sokáig.  A fórum szakirodalmi részében van egy részlet Volszky Béla fodrászati könyvéből. E szerint a kövön fenés ELŐTT pasztás lentömlőn célszerű lefenni a borotvát. Ez a (mikroszkópikus méretben) töredezett, csorba élen uj geometriát alakit ki, ezután a fenőkő alakitja ki a tiszta élt. Persze a legjobb lenne, ha a szakszerű köszörülés elterjedtebb lenne, de mivel nem mindenki lakik Székesfehérvár és Budapest közelében, igy néha olyan élezési munkákat is fenéssel kell elvégezni, ami régen nem volt szokás.  

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Kövek
« Válasz #427 Dátum: 2011. Április 06. - 00:04:23 »
Ja, hát azon nem kell meglepődni hogy sorjás lesz az ember éle ha nem vált húzásonként oldalt  ;D

Szerencsére azért ma már lehet jófajta durva köveket kapni, így nem kell küszörűvel nagyolni. Régebben csak finom kövei voltak az embereknek karbantartásra, ma már sokkal több szintetikus kő áll rendelkezésre.

Erre a lenvásznas geometriaváltozásra kíváncsi lennék, mivel gyakorlatilag nem csinál semmit az éllel. Mármint olyat biztosan nem ami nem tűnik el 10 húzás után egy akármilyen kövön is.
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető longball

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 723
Re:Kövek
« Válasz #428 Dátum: 2011. Április 06. - 00:07:41 »
Nem csak erről beszéltem...ha majd előkerülsz nálam, akkor megmutatom a jelenséget, és nem csak egy oldalon fenve.

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Kövek
« Válasz #429 Dátum: 2011. Április 06. - 00:08:59 »
Én elhiszem hogy van, az én vizes és gyémántos köveimmel nekem még nem sikerült soha, aminek én csak örülök :)

Ui: valamikor mostmár tényleg megyek, csak nem hagynak élni se mostanság.
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető Muddy

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 128
Re:Kövek
« Válasz #430 Dátum: 2011. Április 06. - 00:09:13 »
Én azért kicsit pontositanék. Előfordulhat, ha túl durva kővel fened túl sokáig - pl régi borotva élének a kialakitása során. Esetleg akkor, ha a borovát nem huzásonként "forgatva" fened, hanem pl egy oldalon fened sokáig.  A fórum szakirodalmi részében van egy részlet Volszky Béla fodrászati könyvéből. E szerint a kövön fenés ELŐTT pasztás lentömlőn célszerű lefenni a borotvát. Ez a (mikroszkópikus méretben) töredezett, csorba élen uj geometriát alakit ki, ezután a fenőkő alakitja ki a tiszta élt. Persze a legjobb lenne, ha a szakszerű köszörülés elterjedtebb lenne, de mivel nem mindenki lakik Székesfehérvár és Budapest közelében, igy néha olyan élezési munkákat is fenéssel kell elvégezni, ami régen nem volt szokás.  

Tehát akkor a túlélezés egy meglehetősen tágan értelmezett fogalom, ami jelentheti azt is, hogy kvázi féloldalasra fenem a borotvát, ill. azt is, hogy a túl sok nagyolás miatt a durva karcokat nem vagy csak baromi nehezen fogom tudni eltüntetni a finom kövekkel, ergo a maradó kis kráterek tépni fogják az arcomat?  ???

Bocs a túlzott kérdezősködésért, de utálom, ha nem tiszta előttem egy fogalom.

Nem elérhető longball

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 723
Re:Kövek
« Válasz #431 Dátum: 2011. Április 06. - 00:17:47 »
Igen, körülbelül erről van szó. Ahogy egy felület csiszolásánál, reszelésénél csak ugy tudsz elérni finom felületet, ha a durvább megmunkálásnál fokozatosan haladsz, mindig lépcsőnként ledolgozva a durvább megmunkálási nyomokat. Ez minden sokélű forgácsoló szerszámnál igy van. (nem csak sokélűnél, de ott csak fokozatossággal tudsz eredményt elérni. Az egyélűeknél néha az él alakjával is...) De -ismétlem- a túlél jelensége létezik, ha nem is gyakori.

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Kövek
« Válasz #432 Dátum: 2011. Április 06. - 00:20:09 »
Nagy karcok csak akkor maradnak benne ha túl erősen nyomod, azt nem nevezzük "túlélezésnek". Elméletben az a túlélezés, amikor nagyon elvékonyodik az éled, és egy alufólia hajlékonyságú fémdarab lesz az éleden, ami könnyen letörik, és durva él marad alatta. Gyakorlatilag élsorja. Ha a körömteszten átmegy a borotvád, akkor nincs ilyened. Ha sokáig élezel, megy a köröm, és utána egyszer már csak nem, akkor előfordulhat hogy eltúloztad, de ehhez szerintem elég sokat kell élezni és eléggé durva kövön. Nekem 1k körülin sose sikerült még elérnem, oldalankénti váltással.
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető Muddy

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 128
Re:Kövek
« Válasz #433 Dátum: 2011. Április 06. - 00:22:36 »
OK, köszönöm mindkettőtöknek, lassan tisztul a kép.
 :sör:

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Kövek
« Válasz #434 Dátum: 2011. Április 06. - 01:18:13 »
Elméletben nincs olyan, hogy túlfenés, csak "szakszerűtlen" fenés, illetve túl láhy acél, de maga a jelenség létezik, mivel az acél az élpontokban már elég képlékeny anyag ahhoz, hogy ne legyen konzisztens és letörjön a nem abszolut egyenletes és sík kövön ( és ugyebár emberi léptékben abszolut értékben ilyen nincs). longball és jenessanyi is jól leírta azonban, de hogy még jobban átlásd képzeld el, hogy mindkét oldala az élnek addig van fenve, míg csak egy sor acélmolekula marad az élpontokon. Ez elvileg sem lehetséges, ezért edzik az acélt, hogy több molekula még erősebben illeszkedjen egymáshoz.. a gyakorlatban több száz fémmolekula van még az élpontokban a teljesen kifogástalan élen is. De mivel ez annyira sérülékeny még, ha nem konzisztens az a felület amit és amivel élezünk, akkor akár több ezer vagy millió acélmolekula is könnyen elválhat ( pedig megvolt már az optimális élünk), és akkor jön az a jelenség, amit longball írt, hogy az optimális él után jön a leváló "sorja". jenessanyinak nagyon jó kései és kövei vannak és nincs remegő keze még :-), szerintem azért sem tapasztalta. longballal egyetemben én is tudom produkálni a jelenséget...     

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici