Szerző Téma: Kövek  (Megtekintve 270013 alkalommal)

nemo

  • Vendég
Re:Kövek
« Válasz #210 Dátum: 2010. Május 14. - 21:03:54 »
Ez azt jelenti, hogy kombinál az ember mindkét köböl kb. csak egy felet kap valójában. 

Ez igaz, így mondjuk nem 100, csak 50 évig elég a kő...  ;D

Na látod! Éppen nem mindegy, hogy csak az unokámnak marad belöle vagy az üknek is  ;D

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Kövek
« Válasz #211 Dátum: 2010. Május 14. - 21:20:18 »
Azért a Norton is el tud kopni elég gyorsan, ha ráengedsz 1-2 ezer borotvát!  ;D

Ez itt pl. elég jó áron van! (bár, nem tudom a posta mennyi lenne...)
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

nemo

  • Vendég
Re:Kövek
« Válasz #212 Dátum: 2010. Május 14. - 21:38:32 »
Azért a Norton is el tud kopni elég gyorsan, ha ráengedsz 1-2 ezer borotvát!  ;D

Ez itt pl. elég jó áron van! (bár, nem tudom a posta mennyi lenne...)

Szerintem a King Stone köveket valamivel olcsóbból ki lehet hozni. Hogy minöségben hol helyezkednek el a Nortonhoz képest, azt nem tudom. Nekem az 1000-es és a 6000-es 45 ojró volt összesen (nem kombi változat), ehhez van még egy 12000-es kínai.

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Kövek
« Válasz #213 Dátum: 2010. Május 14. - 22:04:21 »
Hehe, épp most olvastam a német fórumon több topikot, ahol azt írják, hogy a King kövek felejtősek (igaz, ott Naniwa-val hasonlították össze őket).
Személy szerint nem ismerem a Kinget, viszont a Nortont igen, és azzal baromi könnyű dolgozni!
Az SRP-n pl. kezdő kombi kőnek a Norton 4000/8000-ét ajánlják. A kínai 12000-es is egész jó, bár nagyon lassú!

Vannak alternatívák, de itthon pl. mindegy, hogy Norton, vagy King, vagy Naniwa, vagy DMT/Shapton, mivel mind import, így az ára is magasabb, mint akár pl. Németországban,vagy az USA-ban.

Ezért is írtam a Sanyinak, hogy kíváncsi vagyok, ő mit ajánlana kezdő kőnek!

Még egy gondolat: Nortonból elvileg elég a 400/8000-es kombi kezdésnek, viszont a Kingből ha jól tudom a kombi úgy van összerakva, hogy túl nagy az ugrás a két oldal között, ezért abból meg kell venni mindkettőt, hogy használni is tudd!!!
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

nemo

  • Vendég
Re:Kövek
« Válasz #214 Dátum: 2010. Május 14. - 22:14:06 »
..Vannak alternatívák, de itthon pl. mindegy, hogy Norton, vagy King, vagy Naniwa, vagy DMT/Shapton, mivel mind import, így az ára is magasabb, mint akár pl. Németországban,vagy az USA-ban...

Na jó, de akkor meg kell venni Németben vagy USA-ban. Ahol én vettem, ott pl. 9,90-ért postáznak külföldre, igaz csak japcsi kövek vannak.

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Kövek
« Válasz #215 Dátum: 2010. Május 15. - 13:12:11 »
Persze, csak azért írtam, hogy itthon eleve magasabbak az árak, mint ha megveszed külföldön, és postáztatod! Viszont, ha tényleg van itthon valami hazai gyártású kő, vagy esetleg a környékről származó (pl. Erdély, Szlovénia, akármi), azok lehetnek alternatívái a japán/német amerikai köveknek!
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Kövek
« Válasz #216 Dátum: 2010. Május 15. - 14:55:15 »
Na akkor hosszú post következik :)

Az hogy mennyiből lehet kihozni egy borotva élezésre és fenésre alkalmas szettet, az attól függ hogy mennyire vagy hajlandó kompromisszumokra.

Nagyolás: akármilyen finomabb kő amit találsz, vagy az él állapotától függően P400-P1000-es papír az alább említett módon.

Finomítás: legfinomabb vizespapír amit lehet kapni boltban, nekem ez P2000 volt, de van ahol lehet kapni P3000-3500-ig is, asszem az első kb 10 micron, a 2. 7-8 micron körül. Ezt vagy plexiüvegre, vagy sima üvegre ragasztod/feszíted/vízzel hozzátapasztod. Ha szépen megfeszíted, akkor nagyon szépen működik, ha éllel előre húzod a papíron úgy is, nem fog belevágni. A papírok azért nagyon jók mert nagyon egyenletes a szemcsefinomság és a felület is, és idővel finomodik is picit kopással. Amellett nagyon nagyon gyorsan dolgozik, és szép felületet hagy. És ami nem elhanyagolható, ennek biztosan tudod a szemcseméretét. És persze mocskosul olcsó is :)

Finiselés: a legolcsóbb ha krómoxidot(0,5 micron) szerez az ember valahonnan, és azt bőrre vagy balzafára kenve használja. Én kipróbáltam mindkettőt, nekem jobban bejött a balza. Úgy hogy a legutolsó fázis a P2000-P3500-as papír, így viszonylag sokat kell itt simogatni a krómoxidot, de egy kis kitartással elfogadható élet lehet húzni a borotvára, de érezhetően lehetne jobb is. Arc és szőr függvénye hogy mennyire kellemes egy ilyen éllel borotválkozni, nekem nem az igazi.

Itt jönnek be a drágább alternatívák:

Amire mindenképp érdemes költeni egy picit, és nem nagyon tudod ennyire olcsó dolgokkal kiváltani az a 3 micronos régió, ez felel meg a Norton 8k oldalának. Itt is adódik egy viszonylag olcsó megoldás amit sokat használnak: 3 micron és alatta lévő gyémántos paszták egészen 0.25-ig. Ugyanúgy balzafára, nagyon sok profi használja, és félelmetes éleket lehet kihozni vele, és gyors is. Itthon a legolcsóbb amit találtam az a HUN-DIA kft. ahol 1800 forint a 10%-os 10 grammos paszta, a legfinomabb asszem 1 micronos, ami egy adag krómoxiddal bőven meg is teszi. A másik olcsó beszerzési helye a lengyel ebay-es srác akitől már itt páran vásároltak és kint is van a link.

Aki mindenképp követ szeretne azoknak 2 alternatíva van:

Az egyik ugyancsak a lengyel srác, ő árul 5k 8k és 12k köveket, az első kettő 20-20 a 12k-s meg 10 és 20 dolláros árral, mérettől függően. Az első kettő kerámia kő, a 12k-s meg a Chinese 12k néven neten fellelhető kő. A kényelmes és fasza borotválkozáshoz nincs szükség 8k-nál jobb kőre, de persze mindig van tovább :) Mindenki magának dönti el hogy meddig akar elmenni.

A másik egy walesi kő, amit fillérárban adnak, mivel egy természetes kő ami leginkább dísztárgyak készítésére szolgál. Postával együtt nincs 5e forint, és a különböző portálokon 8k körülinek tippelik. Önmagában is borotválkozásra alkalmas élt hagy, krómoxiddal meg hibátlant. Az egyik gyerek tesztelte egy 1K King (ami 15 micron) kő után, asszem olyan 150 kör után teljesen jó élt kapott, amivel kellemesen meg tudott borotválkozni. Szóval teljesen jó a cucc, és tényleg nincs aranyárban, rosszat még nem olvastam róla. A kék belga kőhöz szokták hasonlítani.

Papírra van még egy alternatíva, mivel külhonban lehet kapni polírpapírt 0.3micronig. Postával együtt kijön olyan 1500-2000 forintba egy szett ami lefedi a teljes élezési/fenési folyamatot, és szerintem legalább 5-10 borotvát kibír a botéltől a borotvaélig tartó élezésnél, én is most akarom majd kipróbálni.

Kövezzetek meg, de van még egy alternatíva ami elég gyorsan dolgozik nagyoláshoz, jó finomításra is, és olyan 5-10 micron körüli szemcsefinomsága van: ikeás kerámia fenőacél 2000 forintért. Pöcsölés hogy figyelj a mozdulatra, meg hogy ne nyomd rá erősen, de meglepően jól működik.

Az itt leírt módszerek nem a legegyszerűbbek, nem a leggyorsabbak, és nem a legbolondbiztosabbak. Ezek a legolcsóbb alternatívák voltak, amik sok esetben jobb végeredményt adnak mint a drága társaik. Külön kiemelném a Chinese 12k követ, a gyémántpasztákat 3 micron és attól lefelé, és a polírpapírokat. Kövek közül a legjobbak között tartják számon a kiskínait, és a gyémántos és papíros módszerrel olyan élt lehet elérni ami a legelismertebb honemeistereknek is megfelel.

Aki megteheti, az vegye meg a norton 4k/8k kövét, vagy a DMT 8k kövét, azoknál nem kell sokat gondolkozni hogy mit hogyan. Mellé mehet egy adag krómoxid, és kész. Akinek ezekkel menni fog a hibátlan él, az utána már elgondolkozhat hogy vesz finiselő követ is, amíg ezekkel nem megy addig felesleges. A kínai is ebbe a kategóriába tartozik.


Itt a link a walesi kőhöz és az ebayes shopokhoz:

http://www.inigojones.co.uk/giftresults.php?giftcat=11
http://cgi.ebay.co.uk/3M-Polishing-Lapping-Paper-Precious-Silver-Metal-Clay_W0QQitemZ220562757966QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item335a90994e
http://cgi.ebay.com/Full-Sandpaper-9000-3000-2500-2000-1500-1200-1000-800_W0QQitemZ320502969460QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?var=&hash=item76be7961b2
http://stores.ebay.com/classic-razor__W0QQ_fcidZ93QQ_localstposZQQ_sidZ343506431QQ_sopZ2QQ_stposZQQ_trksidZp4634Q2ec0Q2em14QQgbrZ1

Itt van 1-2 cikk a témában:
http://www.straightrazorplace.com/forums/honing/20901-3m-micro-abrasive-film-usage-guide-review.html
http://badgerandblade.com/vb/showthread.php?p=347334#post347334
http://www.badgerandblade.com/vb/showthread.php?t=28543
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Kövek
« Válasz #217 Dátum: 2010. Május 15. - 16:06:37 »
Sanyi, annyit azért hozzátennék,hogy akinek nincs nagy tapasztalata  kések/szerszámok/borotvák élezésében, az szinte biztos, hogy 1-2 élt tönkre fog tenni, mire megtanul csiszolópapírral élezni! Ami a pasztákat illeti, igen, azok valóban jól működnek, viszont abban a tartományban, amiben pl. a Norton 4k köve mozog, abban nem fellelhetőek! Ha valakinek van egy shave-ready kése, és azt szeretné karbantartani, akkor tényleg elég a CrOx/gyémánt paszta (akár fára, akár bőrre), viszont aki egy meglehetősen életlen kést szeretne borotválkozásra alkalmassá tenni, az tuti befonja a szemöldökét, mire végez!  ;)

A kövekhez:
a lengyel srác kövei tényleg nem rossz alternatívák! ;)
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Kövek
« Válasz #218 Dátum: 2010. Május 15. - 17:04:36 »
A Norton 4k oldala 6 micron, P2000 az 10 micronos, P3000 7 micron. Szerintem tökmindegy hogy 6 vagy 10, kicsit többet kell sikálni a következő szemcseméreten, annyi. A cikkben a gyerek 1K kingről ami 15 micron, ment 3 micronra és működött neki. Csak idő és türelem kérdése :) És ha jól tudom akkor ő nem pancser ilyen téren.

És igen, kezdőknek érdemes beszerezni valami hulladékot vateráról, gyakorolni jó lesz az is egy ezresért. Én longballtól kaptam gyakorló darabot, de szerencsére nem nyírtam ki :) És ez nem csak papírra igaz, hanem a kövekre is. Mindent csak szép lassan és óvatosan :)
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

nemo

  • Vendég
Re:Kövek
« Válasz #219 Dátum: 2010. Május 16. - 13:37:44 »
Hehe, épp most olvastam a német fórumon több topikot, ahol azt írják, hogy a King kövek felejtősek (igaz, ott Naniwa-val hasonlították össze őket).
Személy szerint nem ismerem a Kinget, viszont a Nortont igen, és azzal baromi könnyű dolgozni!

Könnyen elképzelhetö hogy igazad van, és a norton egy jó általános kö. Azt tudom, hogy legutóbb a német fórum egyik tagjának küldtem el a Wackert élezni. Több mint 20 éves gyakorlata van már élezés terén, Ö Naniwa-t használ. Mégis azt írta, hogy a Wackeremnél meglepö módon nem müködött a kö, neki kellett állnia Naturstein-al (mi a magyar neve? természetes kö?), így tudta megélezni. Tehát nagyon úgy néz ki, még a legtapasztaltabbakat is érheti meglepetés, nincs 100%-os recept. Azt már sosem tudjuk meg, hogy egy Norton hogyan viselkedett volna.

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Kövek
« Válasz #220 Dátum: 2010. Május 16. - 19:01:04 »
Nemo, ez így igaz, nem véletlen, hogy aki bérélezéssel foglalkozik, annak legalább 5-10 köve van, mivel előfordul ilyesmi, mint amit írtál!
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető Gorila

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 547
    • Borotváim (egy részük)
Re:Kövek
« Válasz #221 Dátum: 2010. Május 16. - 22:28:25 »
Azt tudom, hogy legutóbb a német fórum egyik tagjának küldtem el a Wackert élezni. Több mint 20 éves gyakorlata van már élezés terén, Ö Naniwa-t használ. Mégis azt írta, hogy a Wackeremnél meglepö módon nem müködött a kö, neki kellett állnia Naturstein-al (mi a magyar neve? természetes kö?), így tudta megélezni.

A Wackerekről több helyen olvastam, hogy élezéskor nagyon könnyen kialakulnak rajtuk apró "csorbulások" ("microchip" - hogy hívják ezt magyarul?), ezért a lassabb kövek jobban működnek ezeken a pengéken. Persze nem tudom, hogy a te késednél ez volt-e a probléma, meg egyáltalán a Naninwa mennyire gyors/lassú kő...

Na akkor hosszú post következik :)
[...]

Azért azt hozzátenném, hogy a szemcseméret nem minden... Ha csak ezen múlna, akkor mindenki 0,25 mikoronos pasztával finiselne, és mindenki boldog lenne... :)
Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Rengeteg tényező közrejátszik abban, hogy egy kővel/pasztával/stb. milyen élt tudsz kialakítani. Hogy mást ne mondjak, sok múlhat pl. a szemcsék alakján. Azt mondják, azért is olyan jók pl. a belga kövek, mert ezek - minőségtől függően - 30-40% gránitot tartalmaznak, a gránit pedig viszonylag kerek kristályokat képez, ezért lehet vele olyan finom, sima élt kialakítani. Pedig a szemcseméret alapján a sárga belga kő csak olyan 8000-esnek felel meg, mégis lehet finiselésre, polírozásra használni.
Másik, hogy nem ugyanaz működik jól minden pengére. Ahogy Mry is írta, ezért van az, hogy aki sok kést élez, annak sok köve van, többféle megoldás közül választhat.
Aztán ott vannak a szubjektív hatások: ami másnak kényelmes, az nem biztos, hogy a te szőrödnek/bőrödnek is ugyanolyan jó...

Szóval csak arra akarok kilyukadni, hogy ez az egész élezés/fenés dolog nem egy könnyen mérhető, egzakt tudomány. Vannak persze benne törvényszerűségek, és sokat lehet tanulni mások tapasztalataiból, de a számára optimális megoldást valószínűleg mindenki csak kísérletezgetéssel fogja tudni megtalálni...

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Kövek
« Válasz #222 Dátum: 2010. Május 17. - 00:06:22 »
Nem, persze hogy nem minden. A 0,5-ös gyémánt pasztás finist és a krómoxidosat világok választják el érzésben :) A pasztával elért élek, és a kövekkel elért élek is teljesen különböznek, úgy ahogy kövenként is változik az él milyensége. Ha lenne 1 tökéletes út, akkor mindenki azon járna, és nem léteznének millió+1 megoldások. Én a legolcsóbbat akartam leírni, amivel a kezdő el tud indulni, azután már csak a kipróbálás útján tud az ember továbblépni.
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Kövek
« Válasz #223 Dátum: 2010. Május 17. - 07:25:57 »
Nem akartam ennyire belefolyni, de ha már így alakult, még egy gondolat:

Nemrég olvastam valahol (majd megkeresem a posztot, és linkelem), hogy az sem teljesen egyértelmű, hogy melyik kőnek milyen a szemcsemérete, mivel vannak gyártók, akik a maximális szemcseméretet adják meg, és vannak akik az átlagos szemcseméretet! Így simán előfordulhat, hogy akár 1-2 mérettartomány ingadozás van két ugyanolyan finomságú kő/papír között!

Még egy gondolat a Norton mellet, aztán befejezem. (Úgyis mindenkinek saját belátására van bízva, hogy melyik irányba indul!)

Az SRP alapító kitalált egy módszert (legalább is ott ezt írják, hogy ő volt az, aki ezt elkezdte használni), amit az SRP-n úgy hívnak:Norton Honing Pyramid

A módszer lényege, hogy meghatározott számú húzásokat csinálnak a 4000-es oldalon, majd meghatározott számút a 8000-es oldalon. A módszer gyors, könnyen használható, az esetek túlnyomó többségében jó eredményt ad! Mivel kifejezetten a Nortonhoz ajánlják, ezzel a módszerrel gyakorlatilag egy kezdő (aki már tudja mekkora nyomást kell alkalmazni, és persze a penge is jó), is igen jó eredményt tud elérni igen gyorsan!

Természetesen ez nem jelenti azt, hogy csak ez a módszer alkalmazható, és nincs a kezdők számára más járható út, viszont ezzel a módszerrel már az elejétől fogva garantált a sikerélmény, ami a későbbiekben jó alapnak bizonyul a fejlődéshez!
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető Gorila

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 547
    • Borotváim (egy részük)
Re:Kövek
« Válasz #224 Dátum: 2010. Május 17. - 09:06:26 »
A Nortont én is egy elég univerzális, és viszonylag könnyen használható kőnek gondolom. Persze nem a legolcsóbb...
De aki belevág ebbe a "hobbiba", és saját maga akarja élezni a késeit, annak egy bizonyos összeget mindenképpen rá kell áldoznia. Különben elég nagy kompromisszumokat kell kötnie... Szerintem.

Én a legolcsóbbat akartam leírni, amivel a kezdő el tud indulni, azután már csak a kipróbálás útján tud az ember továbblépni.

Ez igaz, és ezt valóban nagyon alaposan össze is gyűjtötted. :)

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici