Szerző Téma: "Férfias" receptek, szomjoltó italok  (Megtekintve 131586 alkalommal)

Nem elérhető banshee

  • Új tag
  • *
  • Hozzászólások: 13
Re:"Férfias" receptek, szomjoltó italok
« Válasz #600 Dátum: 2014. Április 09. - 11:05:41 »
Nem, mert az élesztőgomba a cukorral táplálkozik és a kétszeri kelesztés során megeszi.

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re:"Férfias" receptek, szomjoltó italok
« Válasz #601 Dátum: 2014. Április 09. - 11:52:30 »
Értem, köszi. A kétszeri kelesztésre miért van szükség? A legtöbb helyen a pizzára írják csak, a kenyeret egyszer kelesztik, másodszorra a sütőben kel.


"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Nem elérhető banshee

  • Új tag
  • *
  • Hozzászólások: 13
Re:"Férfias" receptek, szomjoltó italok
« Válasz #602 Dátum: 2014. Április 10. - 11:50:30 »
Nem szeretjük a nagyon élesztős ízt, az eddigi kísérletek alapján nekünk ez vált be a legjobban.

Nem elérhető herpa

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 369
Re:"Férfias" receptek, szomjoltó italok
« Válasz #603 Dátum: 2014. Április 10. - 12:54:00 »
Nem sütök kenyeret naponta, de ez az élesztőmennyiség nagyon soknak tűnik, pláne, ha többször áthajtogatja az ember a tésztát, és hosszabban keleszti. Szerintem a fele vagy kétharmada elég lenne. Igaz, hogy én mindig valamilyen elő- vagy öregtésztát használok, bár azokba nem kell sok élesztő. Nem tudom, ezekben mennyire szaporodik el az élesztő.

Nem elérhető Rotbart

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3762
Re:"Férfias" receptek, szomjoltó italok
« Válasz #604 Dátum: 2014. Április 10. - 12:57:08 »
Talán elírta, 50g tényleg rengeteg, az egy egész kocka. Így nem csoda, ha élesztőíze van : )
Én öt grammot használok, meg a kovászban is van öt. Az egy deka összesen, tehát az 5 dekás élesztőből lesz öt kiló kenyerem.

Nem elérhető gregg

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4042
  • Értelmes hozzászólások: 8
Re:"Férfias" receptek, szomjoltó italok
« Válasz #605 Dátum: 2014. Április 10. - 14:18:02 »
Ezek szerint ki kell otthon kísérletezni, kinek mi a legjobb. Eddig mindenkitől kaptam hasznos infókat, ezt fogom összegyúrni. :)


"Minden ember akkora, amekkora dolgok feldühítik." - Sir Winston Churchill

Nem elérhető banshee

  • Új tag
  • *
  • Hozzászólások: 13
Re:"Férfias" receptek, szomjoltó italok
« Válasz #606 Dátum: 2014. Április 10. - 14:31:53 »
Talán elírta, 50g tényleg rengeteg, az egy egész kocka. Így nem csoda, ha élesztőíze van : )
Én öt grammot használok, meg a kovászban is van öt. Az egy deka összesen, tehát az 5 dekás élesztőből lesz öt kiló kenyerem.

Az nem egy deka, mert a kovászban már felszaporodott élesztő van.

Nem elérhető wasytsur

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1123
Re:"Férfias" receptek, szomjoltó italok
« Válasz #607 Dátum: 2014. Április 10. - 15:35:45 »
A kenyérnek (is) kell a gőz, vagy a gőzös sütő.
Ha simán sül a kenyér tepsin/sütőlapon, akkor érdemes valóban betenni alulra edénybe vizet. Nem kell spórolni (akár egy hasonló mérető másik tepsi harmadig, féig vízzel. Ha valaki jénaiban süt (az elején a fedelével), akkor a még nyers tészta tetejét kell bevizezni, hogy a zárt jénaiban keletkezzen megfelelő mennyiségű gőz.
A gőz "felhúzza" a kenyeret.
Én egy kis, erre a célra használt virágpermetezővel szoktam lefújni. A végén a megsült tűzforró kenyeret is érdemes lesprickolni és úgy hagyni pihenni. Attól lesz ropogós igazán a héj és olyankor hallani, ahogy "pattog" a kenyérhéj.   
A szivarozásra szánt időt nem érdemes másra vesztegetni.

Nem elérhető zolzozo

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 153
Re:"Férfias" receptek, szomjoltó italok
« Válasz #608 Dátum: 2014. Április 10. - 15:42:37 »
Itt van egy pizzatészta recept, amibe elenyésző mennyiségű élesztő kell: http://buvosszakacs.blog.hu/2013/04/01/az_olaszok_meg_az_ida_neni Ennek alapján esetleg lehet kísérletezni a kenyérnél is.

Nem elérhető Rotbart

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3762
Re:"Férfias" receptek, szomjoltó italok
« Válasz #609 Dátum: 2014. Április 10. - 15:53:59 »
Talán elírta, 50g tényleg rengeteg, az egy egész kocka. Így nem csoda, ha élesztőíze van : )
Én öt grammot használok, meg a kovászban is van öt. Az egy deka összesen, tehát az 5 dekás élesztőből lesz öt kiló kenyerem.

Az nem egy deka, mert a kovászban már felszaporodott élesztő van.

Igen, de azzal nem tudunk számolni… meg nem is akarunk, mert most csak a beletett, bolti fajélesztőről van szó.
Ami a kovászban zajlik, az már a mikrobiológusok dolga. Az én infóm erről csak annyi tud lenni, hogy szagra oké-e.  :D

Nem elérhető Rotbart

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3762
Re:"Férfias" receptek, szomjoltó italok
« Válasz #610 Dátum: 2014. Április 10. - 15:58:58 »
Amúgy pedig Limara az anyakirálynő otthoni kenyérsütés-ügyben: http://www.limarapeksege.hu/2008/11/mondhatom-ez-lett-mindennapi-kenyernk.html

Nem elérhető bgakos

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 5276
  • 7/8"-os kést keresek
Re:"Férfias" receptek, szomjoltó italok
« Válasz #611 Dátum: 2014. Április 10. - 16:44:55 »
Mi a kovász készítésének menete?
HW: Razorock Game Changer .084, Ap Shave Co. pamacsok
SW: B&M, Stirling, Tabac

Nem elérhető Rotbart

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3762
Re:"Férfias" receptek, szomjoltó italok
« Válasz #612 Dátum: 2014. Április 10. - 16:46:46 »
Huh, kovászreceptből rengeteg van, rohasztott krumplipürétől a punnyasztott joghurton át nemtommeddig… nekem péktől van. Lehet vagy három éves már.
Legutóbb tán ajánlottam tailra vinni, de nem izgatott senkit.

Nem elérhető bgakos

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 5276
  • 7/8"-os kést keresek
Re:"Férfias" receptek, szomjoltó italok
« Válasz #613 Dátum: 2014. Április 10. - 17:01:26 »
Megosztanád velem a jól bevált recepted?
Nem csináltunk még kovászos kenyeret, de szívesen kipróbálnám.
HW: Razorock Game Changer .084, Ap Shave Co. pamacsok
SW: B&M, Stirling, Tabac

Nem elérhető Rotbart

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3762
Re:"Férfias" receptek, szomjoltó italok
« Válasz #614 Dátum: 2014. Április 11. - 23:50:44 »
Az egyszerűség kedvéért bemásolok ide egy levelet a sütésről. Ez egy háromnegyed kilós, kovászos kenyér:

Kovász készítése: 5-8 deka korábbi kovász, 15-18 deka jóféle liszt (fehér liszt jobb kovászt ad, max. 5 deka rozzsal lehet tuningolni), egy deci víz, 3-5 gramm élesztő, 12-24 óra. A végeredmény egy lyukacsos, sajátos szagú cucc, amiből felhasználunk kb. 22 dekát, a többi megy vissza a hűtőbe a testvéreivel keveredni.

A kenyértészta pedig: 22 deka kovász, 35 deka liszt, 3-6 gramm élesztő, 20-24 deka víz.

Megdagasztom, amíg kissé hólyagos nem lesz, ezt a hangján is hallani. Ha lusta vagy, lehet géppel is, persze. A topik szerint lehet bele tenni kevéske olajat (javítja a gyúrhatóságot) ill. aszkorbinsavat. Ez utóbbiról nem tudom, hogy az élesztőgombáknak és baktériumoknak jó, vagy savanyítja kicsit a közeget, esetleg antioxidáns? Gyenge minőségű liszthez szoktak sikért adni (ez más néven szejtán, búzahús).

15-30 percet pihen, amíg hozzáadom a 10 gramm sót (a sót utálja az élet a tésztában, ezért nem adom hozzá az elején), dagasztással belekeverem.

Erősen belisztezett konyharuhában kosárba (kvázi szakajtóba) teszem, ott megint kel 40-50 percet. Közben bekapcsolom a sütőt úgy, hogy addigra 250 fokos legyen.

Talán zavarosnak tűnik az időzítés, az a lényeg, hogy figyeld a tésztát, mert ha túlkel, sütéskor összeesik és tömör lesz, nem hólyagos, ruganyos. Azt hiszem, az összes környezeti tényező számít, a kovászod milyensége, a konyha hőmérséklete, az edények hőszigetelése, fedése (ja, a kovász légzáró edényben készül, a tészta pedig mindig lefedve kel), stb.

A háztartási sütő tömege sajnos kicsi, a 250 fokot is nehezen tartja meg (ha kinyitod az ajtót, azonnal visszaesik a hőmérséklet vagy húsz-harminc fokot és nagyon lassan melegszik vissza), ezért vaslábosban sütök. Próbáltam kerámiával is, de az nem elég nehéz. A sütési idő háromnegyed óra körül van, amit kettéosztok. Az arányokkal érdemes próbálkozni, nálam az első szakasz az idő negyede-fele közt van.

Az első szakaszban vízzel meglocsolva, fedővel lefedve sütöm. Az atom forró lábost kiveszem, szőlőmagolajjal (ez nem füstöl 250 fokon) beolajozom. Ez a legzűrösebb feladat. Óvatosan beleengedem a kenyeret, tetejét megmetszem. Visszateszem a sütőbe, ott vizezem be, mert ezen a hőmérsékleten a víz azonnal elkezd fröcskölve gőzölögni.

Az idő második részében a lábosból kiborítva sül, 200-210 fok körül. Villanysütővel mindez egyszerű. Egy-kétszer csináltam gázsütőben kenyeret, ott további tényezőket is ki kell tapasztalni...

A kovász mellett szól az, hogy saját őrlésű, szitálatlan lisztből is süthetsz, mégis szép lyukacsos, igazi kenyered lesz, ami az utolsó falatig ehető. Még a rozskenyér sem lesz ehetetlenül sűrű. Amíg kovászolatlan kenyeret csináltam, ezek elég tömörek maradtak. Régen szitáltam a saját őrlésű lisztet (sőt, olyan is volt, hogy szitálás után még egyszer őröltem), de leszoktam róla, tökéletes a korpás kenyér. 2006-ban még dagasztás nélküli kenyereket sütöttünk (DNK-nak hívják manapság), az afféle városigyereknek való dolog, simán működik, első sikerélménynek tökéletes, csak barna kenyeret nem lehet vele csinálni.

---


Mostanság kilós kenyeret sütök – régebben azt hittem, sima sütőben nem lehet megcsinálni –, a recept arányosan változik, tehát 320g kovász, 500g liszt, 8g élesztő, 13g só, 300-340g víz. Ehhez a kovászon is változtatni kell, mert különben elfogy (ha megváltoznak az arányok, nyilván nem lesz önfenntartó a kovász). Nálam a kilós kenyér már nem fér a lábosba, ezért 7-8 perc után le kell vennem a fedőt.

Hét éve sütök rendszeresen kenyeret, átlag heti kettőt, ezalatt alakult ki ez a recept, ezért bátran merem beváltnak nevezni. Ugyanakkor Limara lábos nélkül süt, úgyhogy az ő receptje még tutibb kell hogy legyen : )

Ha bárkinek kovász kell, szóljon bátran. Asszem idősebb, mint a középső fiam, aki két és fél éves.


Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici