Szerző Téma: "Férfias" receptek, szomjoltó italok  (Megtekintve 130524 alkalommal)

Nem elérhető KunEmber

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3443
  • a babérolaj szerelmese
Re:"Férfias" receptek, szomjoltó italok
« Válasz #255 Dátum: 2011. Október 29. - 09:07:05 »
Bár biztos ismeritek, azért éljen a higiénia :) http://youtu.be/vZ_-JzM-YQg (Ed, nem tudsz kóstolót szerezni? :) )

Nem elérhető Toportyan

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1870
Re:"Férfias" receptek, szomjoltó italok
« Válasz #256 Dátum: 2011. Október 29. - 09:29:26 »
Urak,

Noha a tanfolyam elött állok, azért annyira utánanéztem a dolognak, hogy alapvetően kétféle módon lehet nekiugrani a házi sajtkészítésnek.- itt alapvetően a friss sajtra és nem az érlelt, penészes sajtok készítésére gondolok.

1, Nyers tejből indulsz ki
2, Csírátlanított tejböl indulsz ki

Én az utóbbi mellett voksolok, mert Saníyi doktornak igaza van: Lehetnek csúnya dolgok a végén.
A csírátlanítás nem ugyanaz mint a pasztűrözés. Alacsonyabb hőfokon történik, úgyhogy nem mennek vszendőbe a sajtkészítés szempontjából értékes alkotóelemek. (ha mégis, akkor vissza kell juttatni az alapanyagba csírátlanítás után. Pl. kálcium klorid)

A másik fontos dolog az oltó. Az több helyen be lehet szerezni.

A harmadik természesen a hygiénia, amit célszerű betartani, mert ugye csak a célirányos "Oltóval" szerentnénk kezelni az alapanyagot, és nem mindenféle egyéb baktériummal vagy gombával. :-)

Tehát mi kell a házi sajtkészítéshez? (friss sajthoz)

Jó alapanyag
Jó recept, pontosan meghatározott eljárással
Oltó
Jó hőmérő
Hygiéniás előírások  szigorú betartása

Üdv,
Topi

"...és jól jegyezd meg fiacskám, az élet, ha kicsit is jól jön ki a lépés, annyira, de annyira gyönyörű."
Hrabal - Őfelsége pincére voltam

Nem elérhető Malac

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 6026
  • wei wuwei
Re:"Férfias" receptek, szomjoltó italok
« Válasz #257 Dátum: 2011. Október 29. - 12:36:46 »
Bár biztos ismeritek, azért éljen a higiénia :) http://youtu.be/vZ_-JzM-YQg (Ed, nem tudsz kóstolót szerezni? :) )
Köszi, nem ismertem.
"Jertek, s hogy sorsotok előre nézzétek,
Vigyázó szemetek Párizsra vessétek!"

                                                            Batsányi János: A franciaországi változásokra

Elérhető SicTransit

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 7810
  • lelkes kezdő
Re:"Férfias" receptek, szomjoltó italok
« Válasz #258 Dátum: 2011. Október 29. - 13:42:08 »
Miért?

Mert szerencsére nem sűrűn fordul manapság már elő, kettőt tippelhetsz miért...  ;)
God shave the queen

Penge mintabolt     Eladó kezdőkés

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:"Férfias" receptek, szomjoltó italok
« Válasz #259 Dátum: 2011. Október 29. - 15:06:52 »
Mivel a 70%-a halállal végződik, rákényszerül, hogy inkább más gazdatestet keressen. Pl. egerek, patkányok, szarvasmarha stb. akik jobban bírják. Egy élősködő kórokozónak is mindig az a célja, hogy ne nyírja ki a gazdatestet, hiszen akkor ő is tovább élhet. Néha nem sikerül nekik...

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:"Férfias" receptek, szomjoltó italok
« Válasz #260 Dátum: 2011. Október 29. - 15:39:07 »
Miért?

Mert szerencsére nem sűrűn fordul manapság már elő, kettőt tippelhetsz miért...  ;)

Szerencsére nagyon elterjedtek már a köztudatban a különböző hőkezelési eljárások, gyártói oldalról meg eleve nagyon szigorú a szabályozás itthon. Az ÁNTSZ nagyon komolyan figyeli az ilyesmit, a kistermelőket is, és sokszor nyújtanak szakmai tanácsadást ezügyben.
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:"Férfias" receptek, szomjoltó italok
« Válasz #261 Dátum: 2011. Október 29. - 17:03:46 »
Sanyi! A házi sajtkészítés annyi ÁNTSZ-t lát, mint Szt. Pál oláhokat. ( vagy most majd bejelentjük, hogy Toportyán mire készül, mint kistermelő?)  ;D
Különben is azt írja a wiki, hogy ez a kórokozó pont lesz.rja a hőkezelést, de még az ÁNTSZ-t is ( mivel nehezen mutatható ki).   
Nyilván legtöbbünk szervezete fel van készülve az ilyen bacikra és az sem mindegy, hogy mennyi kórokozó lepi el a szervezetet, de akárhogy is most már úgy berémisztettél minket, hogy a felmentő seregedet is lefejezték! :D

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:"Férfias" receptek, szomjoltó italok
« Válasz #262 Dátum: 2011. Október 29. - 18:24:38 »
Sanyi! A házi sajtkészítés annyi ÁNTSZ-t lát, mint Szt. Pál oláhokat. ( vagy most majd bejelentjük, hogy Toportyán mire készül, mint kistermelő?)  ;D

Igaz, ilyen embertől ne is vegyen senki se sajtot, se tejet, ha nem megbízható az illető. Nyílván nem Toportyánra gondolok itt elsősorban  ;D

Különben is azt írja a wiki

A wikibe akár én is írhattam volna a makákók szeretkezési szokásairól, úgy hogy fingom nincs róla  :fetreng: A wikibe akárki írhat, érdemes óvatosan kezelni azt amit benne van.

hogy ez a kórokozó pont lesz.rja a hőkezelést, de még az ÁNTSZ-t is ( mivel nehezen mutatható ki)

Ha akármilyen baci is leszarná a pasztőrözést, akkor igen nagy bajban lennénk. Szerencsére az összes baktérium ami patogén az emberre nézve, az elpusztul hőkezelés hatására, nem véletlen találták ki. Nem tesz csíramentessé, de olyan mennyiség alá csökken, hogy ne tudjon megbetegedést okozni. És jelentem, a laborban nekem nagyon szépen nő a szelektív táptalajon, szóval köszöni szépen, de kimutatható elég nagy valószínűséggel  :borz2: A PCR majdnem 100%-ban mutatja ki, szóval nem igazán értem honnan vette ezt az egészet az író.

De mint az elején is megmondtam, mindenki azt eszik amit akar, mivel elég minimális esélye van arra hogy bármi ilyen betegséget kapjon el. Én is eszek nyers halat a szusiban, miközben teljesen tisztában vagyok vele mi lehet benne  :) Csak hivatásomnál fogva és senkinek nem fogom mondani hogy akármit is egyen, vagy igyon ami nincs hőkezelve. Ha egy évben (a hasamra ütöttem) 10.000 emberből 1 lesz beteg xy kajától, az azt jelenti hogy Józsi bácsinak 0,01% esélye van hogy az xy kajától baja legyen, magyarán őt tök hidegen fogja hagyni a dolog, és továbbra is enni fogja. Viszont az én szemszögemből ez azt jelenti, hogy kb. 30-an fognak egy évben bejönni a Klinikára hogy xy kajától baja van, akiket meg kell gyógyítanunk.
Szóval a lelkiismeretem miatt én senkinek nem ajánlok olyat, amiről tudom hogy nagyobb baja lehet tőle. A hőkezeletlen hús és tejtermékek ilyenek, ezért senkinek nem ajánlom a fogyasztásukat.

"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:"Férfias" receptek, szomjoltó italok
« Válasz #263 Dátum: 2011. Október 29. - 19:09:02 »
Sanyi! A házi sajtkészítés annyi ÁNTSZ-t lát, mint Szt. Pál oláhokat. ( vagy most majd bejelentjük, hogy Toportyán mire készül, mint kistermelő?)  ;D

Igaz, ilyen embertől ne is vegyen senki se sajtot, se tejet, ha nem megbízható az illető. Nyílván nem Toportyánra gondolok itt elsősorban  ;D

Különben is azt írja a wiki

A wikibe akár én is írhattam volna a makákók szeretkezési szokásairól, úgy hogy fingom nincs róla  :fetreng: A wikibe akárki írhat, érdemes óvatosan kezelni azt amit benne van.

hogy ez a kórokozó pont lesz.rja a hőkezelést, de még az ÁNTSZ-t is ( mivel nehezen mutatható ki)

Ha akármilyen baci is leszarná a pasztőrözést, akkor igen nagy bajban lennénk. Szerencsére az összes baktérium ami patogén az emberre nézve, az elpusztul hőkezelés hatására, nem véletlen találták ki. Nem tesz csíramentessé, de olyan mennyiség alá csökken, hogy ne tudjon megbetegedést okozni. És jelentem, a laborban nekem nagyon szépen nő a szelektív táptalajon, szóval köszöni szépen, de kimutatható elég nagy valószínűséggel  :borz2: A PCR majdnem 100%-ban mutatja ki, szóval nem igazán értem honnan vette ezt az egészet az író.

De mint az elején is megmondtam, mindenki azt eszik amit akar, mivel elég minimális esélye van arra hogy bármi ilyen betegséget kapjon el. Én is eszek nyers halat a szusiban, miközben teljesen tisztában vagyok vele mi lehet benne  :) Csak hivatásomnál fogva és senkinek nem fogom mondani hogy akármit is egyen, vagy igyon ami nincs hőkezelve. Ha egy évben (a hasamra ütöttem) 10.000 emberből 1 lesz beteg xy kajától, az azt jelenti hogy Józsi bácsinak 0,01% esélye van hogy az xy kajától baja legyen, magyarán őt tök hidegen fogja hagyni a dolog, és továbbra is enni fogja. Viszont az én szemszögemből ez azt jelenti, hogy kb. 30-an fognak egy évben bejönni a Klinikára hogy xy kajától baja van, akiket meg kell gyógyítanunk.
Szóval a lelkiismeretem miatt én senkinek nem ajánlok olyat, amiről tudom hogy nagyobb baja lehet tőle. A hőkezeletlen hús és tejtermékek ilyenek, ezért senkinek nem ajánlom a fogyasztásukat.



Figyu Sanyi!
Maximális tiszteletem elötted... de a wiki-t ne bántsd, mert azt bizony lektorálják, és több millióan olvassák, hisznek neki, míg Téged, csak pár százan olvasnak :-) Mégis ütősebb volt a Te bejegyzésed... Ha meg bárki beleírhat a wikibe, hát próbáld meg átírni, kijavítani... (persze ha hülyeséget írtak volna és kell)  ;D

Második. Úgy elvetted a kedvem a sajtevéstől, hogy no...  :crazy:  ;D Ez még nem is lenne olyan nagy baj, de vazze pont most vásárolt asszonykám egy halom sajtot, több köztük, az a kifejezetten "szagos" típus és most ott tartok, hogy nem megyek haza vacsorára mindenféle ürüggyel... mehetek a mekibe!  ;D ugye már érted, hogy mé szóltam be NEKED?  ;D
 :sör: :sör:



Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:"Férfias" receptek, szomjoltó italok
« Válasz #264 Dátum: 2011. Október 29. - 19:43:30 »
Na jó, ha már a wikipédia hitelesebb forrás mint az a tankönyv amiből a szakorvosok tanulnak, akkor másolok a wikiből inkább:

A Listeria ételből való kimutatása komplex és időigényes. 2×24 órán keresztül szelektív dúsító oldatban növesztik, majd szélesztik és 48 órán át inkubálják.

Én ebben nem találom hogy hol van leírva az hogy nehéz kimutatni.

Hogy azt honnan vetted hogy a hőkezelés nem öli meg, azt nem tudom, pedig direkt végigolvastam az angol verziót is.

"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető arszab

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 447
    • http://pusztaifarkasok.gportal.hu/
Re:"Férfias" receptek, szomjoltó italok
« Válasz #265 Dátum: 2011. Október 29. - 19:44:10 »
Akkor most vonjam meg magamtól azt az élvezetet hogy jót húzok a frissen fejt habos tejből?  
És az összegyűjtött tejszinből nagy fáradtsággal köpült vajat sem ehetem?
Na neeeeeeeee...
Gyertek csak bacik... Legfeljebb lesz Sanyi dokinak egy új páciense  :crazy:

Nem elérhető Malac

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 6026
  • wei wuwei
Re:"Férfias" receptek, szomjoltó italok
« Válasz #266 Dátum: 2011. Október 29. - 22:37:31 »
Akkor most vonjam meg magamtól azt az élvezetet hogy jót húzok a frissen fejt habos tejből?  
Ha rendesen lemostad a csöcseit a Rozinak...
"Jertek, s hogy sorsotok előre nézzétek,
Vigyázó szemetek Párizsra vessétek!"

                                                            Batsányi János: A franciaországi változásokra

Nem elérhető KunEmber

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3443
  • a babérolaj szerelmese
Re:"Férfias" receptek, szomjoltó italok
« Válasz #267 Dátum: 2011. Október 31. - 11:15:16 »
Mumm, minden ínyencnek ajánlom, hogy _frissen_fejt_illatos_kecsketejet igyon. Azt is akartam írni, hogy jobb mint a szex, de azt mégsem.  :crazy: Szóval én utálom a kecsketejet ha nem friss és a kecskesajtot, mert rohadt büdösek, de a _friss_meleg_kecsketej, az mennyei.

Nem elérhető edrose

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3560
    • Pamacs és penge
Re:"Férfias" receptek, szomjoltó italok
« Válasz #268 Dátum: 2011. Október 31. - 14:44:14 »
Szóval én utálom a kecsketejet ha nem friss és a kecskesajtot, mert rohadt büdösek

Akkor nem ettel meg jo kecskesajtot...

Nem elérhető poe

  • Tag
  • ***
  • Hozzászólások: 74
Re:"Férfias" receptek, szomjoltó italok
« Válasz #269 Dátum: 2011. Október 31. - 16:16:19 »
Kecskesajt rulez.  :borz2:
Mondjuk az is igaz, hogy a legbüdösebb hely, ahol életemben voltam, az egy egyébként patikatisztaságú kecskesajt készítő manufaktúra volt, Dél-Franciaországban.  :)
Quoth the raven, `Nevermore.'

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici