Szerző Téma: Egyéni receptek  (Megtekintve 164254 alkalommal)

Nem elérhető edrose

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3560
    • Pamacs és penge
Re:Egyéni receptek
« Válasz #15 Dátum: 2009. November 30. - 21:50:05 »
Melegítés, reszelés: van ugye ez a két „szappanalakítási”, formázási mód, de ezek nem annyira a kényelmünkön vagy a rokonszenvesebb módszeren alapulnak, hanem inkább a szappan anyagától függenek.
A glicerines, átlátszó szappanban pont az a jó, hogy nem kell reszelni, hanem melegíthető, és könnyen folyós lesz. A „normált” már reszelni és tömöríteni kell.
Én a glicerinest nem mikróba raknám, hanem inkább forró vízben vagy gőz fölött melegíteném, mint ételeknél a kényes dolgokat vagy a kristályosodott mézet: lábosban vizet melegítünk, és vagy úsztatunk rajta egy tálat, vagy fölé rakunk egy nagyobb átmérőjűt – ez sokkal kíméletesebb és alaposabb módszer.

Nem elérhető cotag

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1138
Re:Egyéni receptek
« Válasz #16 Dátum: 2009. December 01. - 08:27:13 »
Nekem pont az egyik amerikai szappankeszito ajanlotta, hogy mikroban melegitsem a glicerin szappant. Bar nem irt rola, hogy a tuzhelyes melegitessel barmi gond lenne. Legegyszerubb, ha beidezem ide. Egyebkent gond nelkul kezeltem mar igy tobb szappant.

"I do all my melts in glass measuring cups in the microwave. To get the soap into a wooden container do the following. Cut the soap into chunks, you don't have to but it will make it melt quicker and easier, put it into a glass container and cover with plastic wrap. Do short periods in the microwave on high power. Not more than 5 seconds at a time until you see the soap is about 90% melted. Once it has reached this point remove the plastic wrap and stir until the soap is melted all the way. You can pour it into anything at this point. Then just let it sit and solidify.

The reason for using the plastic wrap and melting slowly is to avoid boiling the soap and to avoid pushing too much water out of the soap. You can re-melt two or three times without any harm as long as you do it slowly and keep the temperature to a minimum. If you do boil the soap or it gets really hard you can re-melt and add a few drops of water to help re-hydrate it. The may help but the secret is to avoid getting it too hot. Get  it melted just enough that stirring helps the last bit melt due to residual heat. Don't spill hot soap on yourself. It can give you a really nasty burn."

Nem elérhető edrose

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3560
    • Pamacs és penge
Re:Egyéni receptek
« Válasz #17 Dátum: 2009. December 01. - 08:46:39 »
OK, én igazából csak azért írtam a víz/gőz fölötti olvasztást, mert a mikróval nehezebb az egyenletességet biztosítani – legalábbis az én tapasztalataim (és mikróm...) szerint még a forgótálca ellenére is előfordul, hogy valami egy ponton már olvad, aztán már forr, máshol meg még alig meleg. A drága szappan előtt esetleg érdemes lehet mindenkinek tesztelni egy darab sajton...
Aztán persze lehet, hogy ez a tutijó megoldás, amit idézel, azaz hogy max. 5 mp-es szakaszok maximumon – magamtól ez nem jutott eszembe. ;)

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Egyéni receptek
« Válasz #18 Dátum: 2009. December 01. - 10:22:11 »
Igazából mindkét előbb említett megoldás célravezető, azért érdemes minél "óvatosabban" melegíteni, mert ugye a szappannak nagy a "hőtehetetlensége", ezért is fordul elő, amit Ed említett, hogy vannak olyan helyek, ahol már forr az anyag, máshol pedig még épp csak langyos. (Ezt hivatott elkerülni a víz fölött melegítés-nagyobb hőátadó felület, lassabb és egyenletesebb melegedés.) Én azért csináltam azt, hogy lereszeltem (megnő a felület), és úgy melegítettem a tűzhelyen (nem volt olyan edényem, amit fel tudtam volna áldozni mikrózás céljára.) Illetve nem lesz "szappanszagú" a mikró (tudom, illatmentes a szappan, de azért olvadásnál bizonyos anyagok "elpárolognak" ;) ).

Hangsúlyozom még egyszer, én nem glicerines szappant használtam, hanem lanolinost. Ezért is gondolkodom rajta, hogy ha fogyóban lesznek a készleteim (nem mostanában lesz :) ), akkor kipróbálom glicerines szappannal is.
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető edrose

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3560
    • Pamacs és penge
Re:Egyéni receptek
« Válasz #19 Dátum: 2009. December 01. - 10:30:41 »
Nekem jön most egy ámbrás Colonel Conk, ha bejön az illata, beolvasztom valamibe... ;)

De ha valaki talál sima, illatmentes glicerinest, dobja föl ide! Van eszenciális narancs- és jázminolajom, jól megbolondítanám...

Nem elérhető cotag

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1138
Re:Egyéni receptek
« Válasz #20 Dátum: 2009. December 01. - 10:35:45 »
OK, én igazából csak azért írtam a víz/gőz fölötti olvasztást, mert a mikróval nehezebb az egyenletességet biztosítani – legalábbis az én tapasztalataim (és mikróm...) szerint még a forgótálca ellenére is előfordul, hogy valami egy ponton már olvad, aztán már forr, máshol meg még alig meleg. A drága szappan előtt esetleg érdemes lehet mindenkinek tesztelni egy darab sajton...
Aztán persze lehet, hogy ez a tutijó megoldás, amit idézel, azaz hogy max. 5 mp-es szakaszok maximumon – magamtól ez nem jutott eszembe. ;)

Igen, ezert irja, hogy addig kell melegiteni, mig a szelei folyekonnya valnak, ekkor erdemes kivenni a mikrobol es a kozepso, meg fel nem olvadt resz pillanatok alatt beleolvad az egeszbe. Tapasztalat, tenyleg igy mukodik.

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Egyéni receptek
« Válasz #21 Dátum: 2009. December 01. - 11:12:26 »
Nekem jön most egy ámbrás Colonel Conk, ha bejön az illata, beolvasztom valamibe... ;)

De ha valaki talál sima, illatmentes glicerinest, dobja föl ide! Van eszenciális narancs- és jázminolajom, jól megbolondítanám...

Mármint glicerines borotvaszappant, vagy sima szappant?
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető edrose

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3560
    • Pamacs és penge
Re:Egyéni receptek
« Válasz #22 Dátum: 2009. December 01. - 11:31:19 »
Hát itthon glicerines borotvaszappant nem nagyon találni, kivéve az Extrametálnál a Colonel Conkot, mint „retro jellegű borotvaszappan”-t ;D, minimum kétszer annyiért, mint amennyi bárhol máshol a világon.
Úgyhogy legyünk reálisak: szagtalan glicerines szappant, ami talán borotválkozáshoz is jó. A Neutrogena a hírek szerint igen, de ki kell próbálni. Például van itthon glicerinszappanom, méghozzá argánolajos, rózsaillatú, ki is próbáltam vele a borotválkozást, de sajnos nagyon szárít, valami hiányzik belőle.

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Egyéni receptek
« Válasz #23 Dátum: 2009. December 01. - 13:31:35 »
No, ezért kérdeztem! :)

Minap a DM-ben láttam két, vagy háromféle glicerines szappant (volt köztük illatmentes hippoallergén is), illetve általában hobbiboltokban lehet ilyet találni, mivel sokan szoktak otthon ezzel kísérletezni (no, nem a borotvaszappan készítéssel ;), hanem pl. szárított virágot dobálnak bele, stb.)
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető longball

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 723
Re:Egyéni receptek
« Válasz #24 Dátum: 2009. December 01. - 13:59:30 »
Üdv mindenkinek!

Véletlenül van nekem egy jó kis könyvem:(ugyan, mi nincs nekem itthon...:D) Dan.I.Seracu: Vegyszerek a háztartásban. Kriterion (Bukarest) 1987. magyarul...

Idézek belőle:

1. Borotvaszappan
   40   r.   sztearin
   45   r.   faggyú
   35   r.   kálilúg, 36, 5 %-os
   28   r.   nátronlúg 33 %-os
   1,2   r.   glicerin

A sztearindús keveréket zománcozott vagy saválló üstben kell főzni, vagy előbb a lúgkeveréket kell az üstbe önteni, kb 80 fokra melegiteni, majd a sztearint hozzáönteni, de nem az egészet, hanem csak 90 %-át. A maradék sztearinra a szappan beállitásához van szükségünk. Az elszappanositott anyaghoz még annyi felolvasztott sztearint adunk, hogy a fenolftalein halvány rózsaszine eltünjön.


2. Borotvaszappan. (szappanmaradék felhasználása...)

Pipereszappan maradékokat megolvasztunk szesz és borax jelenlétében, majd formákba öntve kihülni hagyjuk.


Amúgy jó kis könyv, az iró jó román szokás szerint a magyar Vegyireceptek cimű könyvből ollózta a kétharmadát...még a germanizmusokat is benne hagyta...ezért magyar nyelvű. Amúgy a hozzátett dolgok nem hülyeségek, bár a hozzávaló vegyszerek nehezen beszerezhetők.

Üdvözlettel: longball

Ui: amúgy én használok rúd borotvaszappan tégelyes szappanként (korong). A szappant )Arko vagy Wilkinson) simán sajtreszelőn megreszelem, és a reszelék szépen benyomkodható hézagmentesen a tégelybe...

Nem elérhető edrose

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3560
    • Pamacs és penge
Re:Egyéni receptek
« Válasz #25 Dátum: 2009. December 01. - 14:22:23 »
longball, te vagy a nagy idéző! ;)

Rokonszenves ez nekem, illetve lenne, csak elképzelem, ahogy elkezdem hajkurászni az összetevőket...
– Csókolom, Ági nátronlúg van?   ;D

Legalábbis úgy tűnik nekem, hogy ennél egyszerűbbnek tűnő dolgokat is nehéz találni, pl, gyógyszertári alkohol...

Nem elérhető longball

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 723
Re:Egyéni receptek
« Válasz #26 Dátum: 2009. December 01. - 14:47:17 »
Hehe..hát ezért mondtam...ámbár nem először idézem a debreceni zsibogót...nekem a szappanfőző lugkeveréket odahozzák rendelésre Nagyváradról...400 Ft/félkila...(nátron+kálilug keverék...) Ha nem lúgként használom, akkor az ismerősök lefolyóit tisztitom vele...és milyen jól! :D

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Egyéni receptek
« Válasz #27 Dátum: 2009. December 01. - 15:03:14 »
Azért ezt a műveletet pl. panellakásban nem biztos, hogy megkísérelném véghezvinni... :)
(mármint a szappanfőzést)

Egyébként valaki említette még akispadon, hogy van itt Pesten is egy vegyi árú bolt, ahol ilyesfajta alapanyagokat is be lehet szerezni. (Én eddig nem éreztem elég elhivatottságot, hogy belevágjak, pedig az Asszonykám vegyészmérnök... (pontosan gyógyszervegyész))
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Egyéni receptek
« Válasz #28 Dátum: 2009. December 01. - 15:05:38 »
Ed, a gyógyszertári alkohol alatt mit értesz? 96%-os alkoholt?
Én legutóbb a XI. kerületben a Fehérvári-Andor utca sarkán található gyógyszertárban vételeztem.  8)
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető edrose

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3560
    • Pamacs és penge
Re:Egyéni receptek
« Válasz #29 Dátum: 2009. December 02. - 09:29:54 »
mry, köszi a tippet.

Tegnap beugrottam egy DM-be, hipoallergén glicerinszappan nem volt, de vettem egy reményteljes valamit...
„dalli” nevű, illatmentes, növényi olajos és glicerines natúrszappan (pflege kernseife aus reinen Pflanzenölen), fehér, viszonylag puha és képlékeny. Egy zacskóban 3 darab van, egyenként 125g, 700 Ft volt. Persze van egy csöpp illata, olyasmi, mint a klasszikus főzőszappané, csak halványan.
Ha túlesem a rengeteg melón, remélhetőleg egy-két nap múlva, irdatlan szappankotyvasztást csapok. Persze előtte így natúr kipróbálom, hogy hogyan habosodik, és hogy nem szárít-e túlságosan. Ha ezen átmegy, akkor kipróbálom jázminolajjal, narancsolajjal és rózsaolajjal, ezek vannak itthon.

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici