Minden, ami hagyományos borotválkozás > Borotvakés, késes borotválkozás

Anyagok, technológia, anyagtechnológia

<< < (2/10) > >>

Bubba:

A minősített hegesztőknek is időközönként kell próbahegesztést készíteni, amelyet ultrahangos vizsgálatnak vetnek alá.

Muddy:
FBP-nek igaza van. Tökéletes anyag használható méretben nincsen. Pont ezen rejtett hibák miatt van az, hogy az anyagtáblázatok a különféle feszültség értékeket egy tartományban adják meg, valamint ezen tartomány is egy bizonyos valószínűséghez van kötve. Konkrétan 95%-hoz asszem. Tehát ha egy acél folyáshatára 230 és 260 Mpa közt van az azt jelenti, hogy 95%-os valószínűséggel ebben a tartományban kezd el megfolyni. Persze tovább árnyalja a képet a fáradásos törés is. A fentiek miatt van, hogy minősített helyeken szakítóvizsgálatot kell készíteni a felhasznált anyagból, valamint a Bubba által írtak szerint a hegesztési varratok akár 100%-át is vizsgálni kell akár radiológiai vizsgálattal is és mindezek után mindent bizonylatolni.

Szóval lehetne kvázi tökéletes anyagú borotvát készíteni csak a jelnleg elfogadottnak tekinthető áraknál kb.: 2-3 nagyságrenddel drágábban.

Kezdek hosszúra nyúlni, konklúzió: részemről még egy szavazat az anyagtudományi topic-ra.

ZOZO:
Megmértem a pengevastagságát a filának: valamivel több mint 0,1mm! A repedés helye nem az ahol előzőleg volt, ugyanis amikor hozzám került a fejtől kb. 1 cm-re volt 2 db repedés, ez pedig a közepén keletkezett. Most ahogy átnézegettem a pengét szerintem az én ügyetlenségem(is) járult hozzá a repedéshez. Annyira hajlik az élszallag minha papir lenne. Valószinüleg túl erősen megnyomtam és már nem birta a feszültséget. Ma elviszem a köszörüshöz és valószinüleg fog kapni egy szinte wedge profilt.

mry314:
A Filarmonica topikban kialakult anyagtechnológia diskurzus ötletéből kiindulva, de hogy legyen helye a késkészítés technológiájának, felhasznált anyagainak is...

mry314:
Muddy,

mit értünk tökéletes anyag alatt? Pl. egy Szilícium egykristályt (átmérő 150mm, hossz kb. 400 mm), amiben nincsenek szennyező anyagok (tehát homogén), és repedések sem? Mert ilyet spec., a saját szememmel láttam Ilmenauban a Műszaki Egyetemen! nanotechnológiában használják pl. membránszivattyúnak.

Az acélok, és más anyagok bizonyos paramétereinek tartományokban történő megadása (pl. Reh, Rm) nyilván ésszerű, mert ahogy írtad is, ha mindig a tökéletesre törekednénk, akkor a költségek túlzottan magasak lennének! Ezért írtam, hogy mindig a felhasználás, és a költség határozza meg az anyagminőséget...

@FBP: A penetrációs vizsgálat sem mindenre használható, pl. zárványhibák, nem felületi repedések kimutatására nem jó  ;)

Navigáció

[0] Üzenetek főoldala

[#] Következő oldal

[*] Előző oldal

Teljes verzió megtekintése