Minden, ami hagyományos borotválkozás > Borotvakés, késes borotválkozás

Japán és japán stílusú borotvakések

(1/170) > >>

fonthunter (†2014):
Azoknak elsősorban, aki arra vetemednek, hogy japán borotvát használnak vagy ilyet szertenének...

edrose:
Fonti, mint a téma fő tudora, lassan kanyarinthatnál négy és fél sort arról, hogy mi is a japán borotva lényege. Én sem tudok róla mindent. Illetve ezt nemrég olvastam valahol: a japán borotvák bal oldala az ura, a jobb oldala pedig az omote nevet viseli. (Merthogy ugye asszimetrikusak.)

fonthunter (†2014):
Ahogy Ed utalt rá, a japán egyenes borotvák azontúl, hogy valóban egyenesek még asszimetrikus élkiképzésűek is. A pengéjük -, mely hagyományosan jó minőségű szénacélból készül - egyik oldala viszonylag sima a másik homorú.





A múlt századból, a Japán Birodalomból származó "Harima fuji" sima oldalán is látszik az enyhe konkáv kialakítás:



Másik jellegzetességük az, hogy nem hajthatók össze, "nyelük" a kés folytatása, melyet a kellemesebb fogás érdekében "markolattal" védenek. Ez utóbbi lehet műanyag mint a híres Tosuke késnél vagy elegánsabb és szebb a rattanszálas megoldás.





Nagyon jó minőségű és ma is jól használható ilyen borotvák kerülnek elő a Japán Birodalomból is. Az újonnan készített kések közül a legjobb minőségűek közé tartozik a svéd acélból készített Iwasaki, de a Tosuke is kiváló minőség. Az alábbi fotó nem az én Iwasakimat ábrázolja csak illusztráció:



Élezésük és fenésük hasonlóan a nyugati társaikhoz követ, méghozzá lehetőleg finomabb 8000-12000 grit finomságút valamint bőrszíjat igényel. Karbantartásuk bizonyos mértékig eltér a nyugati borotvakésekétől. Használatuk kicsit szokatlan és talán riasztó kinézetük ellenére nem okoz túl nagy nehézséget azoknak akik késsel már borotválkoztak. Talán az még különleges a használatuknál, hogy a sima oldaluk mindig az arcunk felé néz. A  japán borotvával való borotválkozáshoz hozzá lehet szokni és az esetleges kezdeti ijedelmet bőségesen kárpótolja az a fantasztikus élesség ami az említett élkiképzés miatt egyedülálló.

edrose:

--- Idézetet írta: fonthunter - 2009. November 13. - 17:47:52 ---A múlt századból, a Japán Birodalomból származó...

--- Idézet vége ---
Nem vagyok elég büfé a japán történelemben, ezért megkérdezem: a múlt század alatt azért a XX.-at, és a Japán Birodalom alatt a II. VH előtti korszakot értjük, ugye?

fonthunter (†2014):
Pontosan!

Navigáció

[0] Üzenetek főoldala

[#] Következő oldal

Teljes verzió megtekintése