Szerző Téma: Élezés és fenés – technika, módszerek  (Megtekintve 364840 alkalommal)

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #75 Dátum: 2010. Április 23. - 07:24:08 »
Síkolókö?  ???  :o Nebáncsatokmáá'  ;D :D A gyári ajánlást követve üveglapra vizes csiszolópapírt fektettem és azon csináltam. Az 1000-est 100-as papírral, a 6000-est 280-assal. A felületet derékszöggel ellenöriztem, az biztos hogy sík.

Azért használtam celluxot, mert azt akartam hogy minél véknyabb lenyen, hogy az élszöget ne vigye nagyon el.

Oké-oké, nekem azért ez a "sztenderd", mert nekem van egy Norton síkoló kövem, én azt használom! (Igazából azt akartam ezzel mondani, hogy ha a síkoló kisebb, mint a fenőkő, akkor jó eséllyel nem lesz jó a síkolás!)

A cellux azért nem jó, mert könnyen szakad, rojtolódik! (egyébként utánaszámoltam a múltkor, 2 réteg szigetelőszalag egy 5/8-os késen kb 0,4 fokkal viszi el az élszöget, az meg nem jelentős! - Este megnézem pontosan!) Ha mindig használsz szigetelőszalagot élezéshez, akkor mindegy mennyivel "viszed el" az élszöget! (persze, ha nem fokokról beszélünk!)
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

nemo

  • Vendég
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #76 Dátum: 2010. Április 23. - 09:14:30 »
Penge, köszi, igazad van, megpróbáltunk mindent kizárni, ezért tegnap mégegyszer - immár ötödször - nekiestem a köveknek. Berácsoztam jó sürün. Az 1000-esen a két végétöl eltekintve (kb. 5-5 mm mindkét végén) néhány körkörös mozdulat után eltüntek a rácsok. A két végét nem használom most neki azon a részen amin maradt a rácsozásból, de majd azt is megpróbálom tökéletes állapotba hozni. A többi kö hibátlan.

Viszont mégiscsak el kell hogy legyen csavarodva az a kés. Nem billeg, szemmel nem lehet semmit látni, de a jobb oldalt elöl pl. nem akart egyáltalán élvonal kialakulni, míg ugyanezen a szakaszon a másik oldalt türhetö volt. A hátulján ugyanez de fordítva. Nem is egyszerü, hanem többszörös csavarodásnak néz ki. Lehet hogy nem ilyenen kellett volna a tanulást kezdenem  :-\ . Tegnap éjfélkor úgy döntöttem, hogy ezt most akkor félreteszem, s majd ha már elég tapasztalatom lesz ismét elöveszem. Persze motoszkál bennem, hogy satuban megpróbálom visszacsavarni, aztán vagy sikerül, vagy még rosszabb lesz. a lényegen nem változtat, ígyse-úgyse tudom használni  :(.

Utóbb már szigszalagot használtam, hát lényegesen kellemesebb  :).

Nem elérhető edrose

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3560
    • Pamacs és penge
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #77 Dátum: 2010. Április 23. - 09:40:38 »
de a jobb oldalt elöl pl. nem akart egyáltalán élvonal kialakulni, míg ugyanezen a szakaszon a másik oldalt türhetö volt. A hátulján ugyanez de fordítva.

Teljesen tipikus eset, amit az okoz, hogy a gerinc és az él hossztengelye nem tökéletesen ugyanaz, hanem nagyon pici szögben, de X-ben állnak. Ez attól van, hogy a borotvákat kézzel készítik... Képzeljétek csak el (van egy csomó ilyen „making” videó), ahogy a mester a két forgó kő közé betologatja meg kihúzogatja a pengét, hogy a homorú fel- (be-) köszörülést, a holkert kialakítsa. Itt minden csak az ő ügyességétől, szakértelmétől, tapasztalatától és pillanatnyi figyelmétől függ. Ha nem tökéletesen merőlegesen tologat-húzogat, akkor jön az X.

Hanem azt a satuzós visszacsavarást felejtsd el! ;)

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #78 Dátum: 2010. Április 23. - 13:10:16 »
A kövekkel nem hinném hogy gond lenne, egy járdán is lehet élezni ha elég sík :) Valszeg tényleg meg lesz csavarodva, filcezd be az élszalagot, húzz kb 5-öt a kövön és tegyél fel a képet ide mindkét oldalról, nem hinném hogy nehéz lenne belőle megállapítani hogy mi a baja. Nekem az össze borotvám meg van csavarodva, nekem eddig nem volt szerencsém. Majd ha egyszer szerzek egy jó minőségűt ami nincs megcsavarodva, majd akkor meg fogok lepődni hogy azon mennyivel jobb élet tudok csinálni :)
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

nemo

  • Vendég
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #79 Dátum: 2010. Április 23. - 13:26:09 »
Hanem azt a satuzós visszacsavarást felejtsd el! ;)
OK.  ;D Gondoltam hogy nem a legjobb ötlet ...

nemo

  • Vendég
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #80 Dátum: 2010. Április 23. - 13:29:15 »
A kövekkel nem hinném hogy gond lenne, egy járdán is lehet élezni ha elég sík :) Valszeg tényleg meg lesz csavarodva, filcezd be az élszalagot, húzz kb 5-öt a kövön és tegyél fel a képet ide mindkét oldalról, nem hinném hogy nehéz lenne belőle megállapítani hogy mi a baja. Nekem az össze borotvám meg van csavarodva, nekem eddig nem volt szerencsém. Majd ha egyszer szerzek egy jó minőségűt ami nincs megcsavarodva, majd akkor meg fogok lepődni hogy azon mennyivel jobb élet tudok csinálni :)

Amennyiben elég természetes fény lesz még, amikor hazamegyek felrakom, ha nem akkor a hétvégén.

Nem elérhető kheiron

  • Új tag
  • *
  • Hozzászólások: 33
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #81 Dátum: 2010. Április 24. - 02:16:08 »
Nekem nincs szép lapos kövem, így elővettem a jól bevált ikeás kerámiaélezőt, azzal kés módjára finoman élezgettem néhány percig, majd pasztás és sima szíjon fejeztem be a munkát. Ránézésre teljesen jól sikerült. :-)

Merész vállalkozás volt! Az igazi teszt azért majd a borotválkozás lesz!

Remélem sikerült, de ezzel együtt is szeretnék mindenkit óvni attól, hogy ezen felbuzdulva sima késélezővel nekiessen a borotvájának!
Sokkal nagyobb az esélye az él tönkretételének, mint a sikeres végeredménynek!



Eddig jól működik. Mondjuk már évek óta élezgetem a késeimet, szóval nem a nulláról kezdtem. :-)

nemo

  • Vendég
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #82 Dátum: 2010. Május 04. - 21:37:41 »
Az lenne a kérdésem a hozzáértö fenömesterekhez, mi az oka annak, hogy egy gyári élezés (iletve egy 20 éves tapasztalattal rendelkezö szaki élezésénél) az élvonal sokkal keskenyebb mint annál amit én éleztem? Örülnék, ha a végére tudnánk járni, mert szerintem ezért nem elég éles a saját élezésem borotválkozáshoz.

A szakis élezés (itt lent látható az élvonal):



És a saját, mely immár két késnél is ilyen szélességet mutat:


Nem elérhető morphin

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 428
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #83 Dátum: 2010. Május 04. - 21:39:54 »
Szerintem ez a pengehát és az él szögétől is függ...mmint, hogy milyen lesz az élszalag...ha nem így van akkor sorry.

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #84 Dátum: 2010. Május 04. - 21:49:35 »
Semmi különös, ha a felső borotva kezd majd bekopni akkor neki is nagyobb lesz majd az élszalagja. Alapvetően az anyag vastagsága befolyásolja az élszalag hosszát, és az élszög. Borotva válogatja hogy melyiknek mekkora élszalagja lesz, nem függ az élezés minőségétől.
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

nemo

  • Vendég
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #85 Dátum: 2010. Május 04. - 22:02:41 »
Semmi különös, ha a felső borotva kezd majd bekopni akkor neki is nagyobb lesz majd az élszalagja. Alapvetően az anyag vastagsága befolyásolja az élszalag hosszát, és az élszög. Borotva válogatja hogy melyiknek mekkora élszalagja lesz, nem függ az élezés minőségétől.

Erre én is gondoltam, de valahogy nem stimmel. A wacker bö 6/8-os, az alatta lévö pedig 5/8-os. Mivel a hát vastagsága megegezik mindkettönél, a penge magasság pedig a vackernél nagyobb, igy számomra éppen egy fordított eredmény lenne logikus. Azon kívül ma jött meg az alsónak a tesója, ugyanazon méretekkel, aminek az élvonala még keskenyebb mint a wackernál. Nem értem ...

Nem elérhető edrose

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3560
    • Pamacs és penge
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #86 Dátum: 2010. Május 04. - 22:06:13 »
nemo, hidd el, nem érdemes ezen rágódnod. Aztán meg úgyis minden élszalag beáll rád, a te köveidre, a te kezedre.
Használtad már azt a Wackert?

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #87 Dátum: 2010. Május 04. - 22:11:17 »
Két gyors észrevétel:
1. az SFK-nál (ugye az az alsó? ;)) középen van egy kis "hasa" az élszalagnak, jó lenne látni a másik oldalt is, mert szerintem görbe a penge!
2. a "vastag" élszalag egyik oka lehet, hogy túl nagy nyomást használsz élezésnél! (épp csak a borotva súlya, vagy még annyi sem kell!!!)
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

nemo

  • Vendég
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #88 Dátum: 2010. Május 04. - 22:13:38 »
nemo, hidd el, nem érdemes ezen rágódnod. Aztán meg úgyis minden élszalag beáll rád, a te köveidre, a te kezedre.
Használtad már azt a Wackert?

nem rágódom, amint azt mondjátok, hogy ez igy rendben van  ;D. De mivel még eléggé az elején vagyok, fogalmam sincs hogy ez normális-e, vagy én szúrtam el valamit.

A Wackert már többször is használtam. Az elején elszúrtam, eze´rt elküldtem egy szakihoz megélezni. Azóta most az elöbb használtam harmadszor. Megérdemli hogy nagy betüvel írjuk a nevét. Egy álom  :D. Azt vettem meg legelöször, újonnan.

nemo

  • Vendég
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #89 Dátum: 2010. Május 04. - 22:16:58 »
Két gyors észrevétel:
1. az SFK-nál (ugye az az alsó? ;)) középen van egy kis "hasa" az élszalagnak, jó lenne látni a másik oldalt is, mert szerintem görbe a penge!
2. a "vastag" élszalag egyik oka lehet, hogy túl nagy nyomást használsz élezésnél! (épp csak a borotva súlya, vagy még annyi sem kell!!!)

Gyors, de nagyon hasznos észrevételek.
1. Majdnem stimmel, az alsó ugyan nem az SFK (az is lehetne, de az rondábban néz ki), hanem amit a hétvégén vettem. Igen, pontosan ott van benne egy láthatatlan hajlat. A másikoldalról meg nem ért rendesen a köre, igy erröl az oldalról mindig nyomnom kellett középen. viszont a másik oldalról meg nem tudtam emelni, ezért a has.

2. Sajnos nyomtam. Azt gondoltam hamarabb készen lesz  :'(

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici