Minden, ami hagyományos borotválkozás > Borotvakés, késes borotválkozás

Kövek házilag, egyéb megoldások

(1/8) > >>

Penge:
Egy gyors kérdés, nagyon izgatja a fantáziámat. Hátha valaki már véghezvitt hasonló ötletet.
Maradt egy halom padlólapom, a fele nagyon kemény gres, valami kemény kerámia+műgyanta kb fél centis mázzal kültérre ( ez enyhén  szürke) alatta kerámia, ami viszont világos szürke. A lényeg, hogy a burkoló anno ezekkel nem tudott mit kezdeni, nehezen tört szépen ( nem lehetett jól megvágni), és a gyémánt tárcsás flex is alig vitte ( tehát tényleg kemény). Ezekből nem lehet valahogy használható követ "gyártani"? Beszéltem egy cimborámmal, akinek van síkköszörűje ( fémre), de elhajtott, hogy túl kemény, szétcseszné a követ. Így nekiálltam lesíkolni előszőr 120-as smirglivel, majd finom asszem 600-assal, de egy fél óra után rá kellett, hogy jöjjek ez így baromi lassú lesz...
Első kérdés, használható-e egyáltalán egy ilyen lap kővel egyenértékben? Második, meg, hogy mivel lehetne lelapolni rendesen, mert ez a kő k.va kemény, mondjuk így is majdnem sík, de szeretném teljesen síkra letolni... Jelen állapotában kipróbáltam egy késen, sikerült vele egész jól megfennem, de érzem, hogy még lehetne rajta javítani ( a szőrt lepattintja a karomról, de nem könnyedén). Borotvakéshez így még biztosan nem jó, de egyáltalán lehet-e, érdemes-e vesződni vele?  

  

 

mry314:
Érdekes ötlet...

Ami buktató lehet, hogy 1. nem tudod a szemcseméretet, 2. nem homogén a szemcseméret.

Késeknél ugye nem olyan nagy probléma, de borotvánál illik figyelni rá. (Esetleg valamilyen "előkészítő" kőnek lehet használni).
Hogy mivel lehetne lesíkolni, azt nem tudom. (valamilyen kerámia kőhöz való "síkolóval" :) )

Penge:
mry- lelapolni úgy néz ki könnyebben lehet, ha egy ugyanolyan lapot használok, mint síkoló kő, szép lassan minden nap 10 percet haladok lefelé, és csinálok egy élező próbát a végén. Úgy tűnik egyre jobb lesz a dolog, már majdnem minden késem tuti éles... :-)

Mindenesetre valahol olvastam, hogy a 4000-es finomságú japán kő az a határeset, amikor a kést lapjával szinte karcmentesen fel lehet polírozni, valahol e körül tarthatok már, kipróbáltam az egyik kés lapján, elég gyorsan csillogó villogó lett, azonban 1-2 karcnyomot még ejtettem rajta. Ez mindenesetre gondolom a leváló, vagy lebegő szemcsék miatt volt... Próbáltam vízzel, olajjal, még hátravan longball javaslatára a gázolajra is, azonban szerintem még nincs teljesen síkban a lap, úgyhogy dolgozom még rajta kicsit. (Ráérek) Mindenesetre sokkal egyszerűbb és célravezetőbb ezen élezni, mint pl. a szürke vagy vörös kaszakövön, időben ugyanott vagyok, ráadásul már most sokkal finomabb és egyenletesebb élt lehet ezen a kerámián varázsolni. Még dolgoznom kell, az egyenletes élszög tartáson is, itt gondoltam valami műanyag ékszerűségre amit a kések mindkét oldalára lehet rögzíteni vagy ragasztani és akkor biztosan kapok egy fix élszöget is. Kíváncsi vagyok, hogy eljutok-e odáig, hogy tudom javasolni a cuccot borotvára is.

A szemcseméretekről meg most tanulmányozok egy-két szakanyagot, nem is biztos, hogy direkt összefüggés van a szemcseméret és a grid érték között, ugyanis néhány kőnek úgy tűnik a grid értékét lapolással akár meg is lehet változtatni...

 

mry314:

--- Idézetet írta: Penge - 2009. December 02. - 17:04:30 ---A szemcseméretekről meg most tanulmányozok egy-két szakanyagot, nem is biztos, hogy direkt összefüggés van a szemcseméret és a grid érték között, ugyanis néhány kőnek úgy tűnik a grid értékét lapolással akár meg is lehet változtatni...

--- Idézet vége ---

Erre a szakanyagra kíváncsi lennék...

Azt szokták írni, hogy arra érdemes ügyelni, hogy amikor durvább kőről mész finomabbra, akkor jó alaposan meg kell tisztítani a kést, mert ha marad rajta "emulzió", a durvább szemcsék könnyen beépülhetnek a finomabb kőbe, és onnantól valóban nem lesz egyenletes a szemcseméret...

Ami a kövek használatát illeti, azt is érdemes szem előtt tartani, hogy vizes követ olajjal ne használj (és fordítva), mert nem tesz jót a kőnek. Mondjuk kerámiánál nem tudom mennyire van ennek közvetlen hatása a kőre (mármint a víznek/olajnak). Kerámia köveim nincsenek (egyenlőre...), de ha jól tudom, a kerámia köveket simán lehet "szárazon" is használni.
Ami a kaszakövet illeti, az biztos, hogy durvább és lassabb, mint a kerámia.

Penge:
mry- szerettem volna rendelni egy ilyen Tormek T7- es gépet, evvel kapcsolatban láttam valahol, hogy a 220-as gritből csinált 1000-est ugyanazzal a kővel. Visszafelé is lehet valahogy, de azt meg sem néztem. Hogy pontosan hol láttam azt nem tudom előásni, de ezen az oldalon volt. http://www.tormek.com/

Közben megtaláltam: http://www.tormek.com/en/accessories/grindstones/index.php

The unique composition of the stone, together with the Stone Grader SP-650 gives you two different cutting actions in one stone. The Stone grader polishes the surface of the grindstone from its normal 220 grit to a finish that works like a 1000 grit stone. This is a great advantage, since you can do the fine sharpening* with the same setting of the jig as used for the initial shaping* of the tool. The Original Grindstone is the ideal choice when you want both efficient steel removal and fine finish in the same stone over a wide variety of materials, from carbon steel to high speed steel.

Ami tényleg gyanús az a "works like" kifejezés,  úgy dolgozna mintha.. na ezt mintha már hallottam volna, a Trabantom úgy megy, mint egy Ferrari, de ez mondjuk nem volt teljesen igaz, mert jobban ment... :-)  Mindenesetre ha ez igaz, akkor valóban lehet játszani a szemcseméretekkel, ha máshol nem is, de a kő felületén, a polirozással.

Ma megint mentem a lapon 10 percet, kezd a felső réteg teljesen síkba állni, de egy-két helyen túlpolíroztam ( főleg a széleken), ott kezd kilátszani a második réteg kerámia, ami azt hiszem már maga a lap anyaga. Gondolom most lesz dilemma, hiszen a homogén felület fontos lenne...

ami érdekesség még, hogy a két lap egymásra fordítva, olajjal ( étolaj ) teljesen jól csúszik, míg vízzel enyhén tapad, szárazon pedig ahogy haladok a lapolással egyre jobban húz.

Navigáció

[0] Üzenetek főoldala

[#] Következő oldal

Teljes verzió megtekintése