Igazán nem akarok vitatkozni, de
Ha nem egy szarvasiról van szó, hanem mondjuk egy 50-100 ezer forintos gépről, akkor jobb az elővigyázatosság...
A többségi vélemény a vízkőtelenítésről a következő:
Érdemes valamilyen tisztított/szűrt vizet használni ez lehet pl. műgyantával kezelt víz (kifejezetten élelmiszer ipari felhasználásra való, több helyen beszerezhető, HORECA is ezeket használja), vagy forralt víz (tudom, ez nem sokat lágyít a vízen, de jobb, mint a semmi, és olcsóbb is...)
Min. fél évente érdemes egyszer "átöblíteni" a gépet valamilyen enyhe vízkőoldó oldattal. Azért szokták a borkősavat ajánlani, mert sokkal gyengébb sav, mint a citromsav, ecet, sósav. Ha ilyen időközönként egyszer megteszi az ember, akkor ez inkább TMK, tehát hosszú időre ki lehet tolni a készülék működési ciklusát.
Nem minden gép alu "bojleres", van amelyik rozsdamentes, de van réz/bronz bojleres gép is, ezért bevett szokás a borkősav, vagy a kereskedelmi forgalomban kapaható vízkőoldó por/koncentrátum, stb.
Egyébként pedig, ha már eléggé vízköves a gép, és mondjuk nagyobb egybefüggő vízkődarabok válnak le a bojler faláról, és az próbál a felső szűrőn keresztül távozni, nem biztos, hogy menni fog, és romolhat a főző "hatásfoka".
Illetve még egy adalék: A szarvasi az ugye kb. 4 baros nyomás előállítására képes, ahol mondjuk egy komolyabb kráteresedés a bojlerfalban nem okozhat akkora gondot, mint pl. egy eszpresszó főző bojlerében uralkodó 9-12 bar nyomás... Szerintem