Szerző Téma: Kávézó  (Megtekintve 855290 alkalommal)

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Kávézó
« Válasz #1605 Dátum: 2011. Június 26. - 13:48:23 »
Kedves késmániás e-társak! Találtam egy Zepter késkészletet, aminek része egy késélező rúd is. Emellett hallottam olyan véleményt, hogy ezeket a jószágokat nem kell (nem szabad!) élezni, mert tönkremennek - ami elég merész kijelentésnek hangzik. Tudtok erről vmi pontosabbat?

Ha tudnál róla képet linkelni azzal tovább lennék. Recés, vagy sima élű? Ha sima élű akkor lehet értelmesen élezni, és lehet hogy valami értelmes minőségű anyagból van. Abban az esetben ha tényleg nem szabad élezni, akkor valami kínai gagyi aminek csak bevonat van az élén, és amint az lekopik utána marad egy darab bilivasad. Egyébként olyan kés nincs amit nem szabad megélezni, csak olyan amit nem érdemes, mert annyira sz@r hogy felesleges :)
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető Salmo

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1123
  • ne fogdosd az élét
Re:Kávézó
« Válasz #1606 Dátum: 2011. Június 26. - 17:22:40 »
Kedves késmániás e-társak! Találtam egy Zepter késkészletet, aminek része egy késélező rúd is. Emellett hallottam olyan véleményt, hogy ezeket a jószágokat nem kell (nem szabad!) élezni, mert tönkremennek - ami elég merész kijelentésnek hangzik. Tudtok erről vmi pontosabbat?

Ha tudnál róla képet linkelni azzal tovább lennék. Recés, vagy sima élű? Ha sima élű akkor lehet értelmesen élezni, és lehet hogy valami értelmes minőségű anyagból van. Abban az esetben ha tényleg nem szabad élezni, akkor valami kínai gagyi aminek csak bevonat van az élén, és amint az lekopik utána marad egy darab bilivasad. Egyébként olyan kés nincs amit nem szabad megélezni, csak olyan amit nem érdemes, mert annyira sz@r hogy felesleges :)

Jól mondja Sanyi, olyan kés nincs amit nem kell élezni. Még a legendásan jó éltartósságú kerámia késeket is KELL időnként élezni/éleztetni ( igaz, egészen speciális eszközökkel, komoly szakértelem mellett)

A recés élt én úgy élezem, hogy a recékkel ellentétes oldalon ( a recés kések nem szimmetrikus kialakításúak, a recéket az élszalag egyik oldalán történő bemarás adja ki ) egészen kis szögben, a 3M trizact A30 szalaggal felhúzom a sorját, aztán a másik oldalon tömött rongykorongon közepes szemcséjű pasztával lesorjázom.. 


salmo
"Férfiembernek faluhelyen semmi sincs nagyobb mérge mint a beretválkozás, mert ritka a jó beretvakés. Sokkal ritkább, mint a tisztességes fehérnép."

Nem elérhető vidak

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 910
Re:Kávézó
« Válasz #1607 Dátum: 2011. Június 26. - 17:35:15 »

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Kávézó
« Válasz #1608 Dátum: 2011. Június 26. - 17:42:30 »
Blade material: AISI 420-J2

Valszeg használható lesz, legalább jó eséllyel tűrhető a hőkezelése ha nem sima 420-ból van. Csodákat nem kell majd tőle várni, de könnyen élezhető, és jól fenhető anyag.
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Kávézó
« Válasz #1609 Dátum: 2011. Június 26. - 18:02:52 »
igaz, ez csak egy vélemény, de...

AISI420-J2
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Kávézó
« Válasz #1610 Dátum: 2011. Június 26. - 18:13:33 »
A Zwilling is majdnem ugyanebből az acélból dolgozik, csak azoknak darabja 10 ezer+. Meg gyakorlatilag az összes európai nagy késgyártó cég, szóval ezért írtam hogy nem egy istenes anyag, de konyhakésnek elég. Ha nem tartod karban akkor mindegy milyen acélból van, ha karban tartod, akkor meg a legolcsóbb jól hőkezelt anyag is megteszi. Ha olyan konyhakést akarsz ami minőségi acélból van, akkor vagy csináltatsz magadnak, vagy japán konyhakést veszel. De szerintem totál felesleges, ha nem vagy késfüggő.
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Kávézó
« Válasz #1611 Dátum: 2011. Június 26. - 19:50:06 »
... ha nem vagy késfüggő.

Szerintem itt senki se az... :fetreng: :fetreng: :fetreng:
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető Toportyan

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1870
Re:Kávézó
« Válasz #1612 Dátum: 2011. Június 27. - 12:01:26 »
Nekem Fazekas József készített konyha (séf) kést. Santoku formájú.
Nagyon szeretem! Szénacélból készült.
"...és jól jegyezd meg fiacskám, az élet, ha kicsit is jól jön ki a lépés, annyira, de annyira gyönyörű."
Hrabal - Őfelsége pincére voltam

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Kávézó
« Válasz #1613 Dátum: 2011. Június 27. - 12:42:16 »
Nekem Fazekas József készített konyha (séf) kést. Santoku formájú.
Nagyon szeretem! Szénacélból készült.

Na, annak már van éltartása :)
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető ZOZO

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3317
Re:Kávézó
« Válasz #1614 Dátum: 2011. Június 28. - 08:36:09 »
Idézet
Ha olyan konyhakést akarsz ami minőségi acélból van, akkor vagy csináltatsz magadnak, vagy japán konyhakést veszel. De szerintem totál felesleges, ha nem vagy késfüggő.

Én nem vagyok késfüggő, csak utálom ha nem vág egy kés.
Sokáig kisérleteztünk mindenféle késekkel, mignem 7 éve a feleségem vett 2 db kinai kést egy százforintosboltban, a kettő volt kb 250ft, eredeti fa nyéllel. Aztán elvittem az üsszes késünket Kelemen mesterhez megfenni, immel-ámmal vette át az ilyen-olyan késeket, mondván hogy ő megfeni őket de nem biztos hogy megéri. Utolsónak maradta a két kinai, akartam is elpakolni, amikor ránézett, kézbevette, áttanulmányozta, majd félrelökte a többi kést(huszonezres solingeni is volt közte) és ezt mondta: NA EZT MEGÉLEZZÜK!
Azóta napi rendszerességgel használjuk, néhány havonta áthúzom a fenőn, elképesztő az áltartása, meg az élessége is. Tényleg "borotvaéles"

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Kávézó
« Válasz #1615 Dátum: 2011. Június 28. - 11:20:21 »
Zozo- szép a történet, nekem is van ilyen 100 forintos kínai késem, ami napi használatban van. Egyszerűen nagyon eltalálták a formáját. Azonban az éltartására már lenne panaszom, de most már úgy látom, hogy azon múlik leginkább, hogy ki hogyan használja. Mondjuk hozzáteszem, hogy amióta van egy csúcstechnikájú CATRA élezőm, hozzá is szoktam, hogy egy kés éles. Tehát, ha saját súlyával ráteszed egy paradicsomra, nem tudod se jobbra, se balra elhúzni, mert megakad ( és nem a sorják miatt). Ha egy kés nálam ezen a teszten nem megy át, azt már rakom is a gépre azonnal. Hozzáteszem, hogy van egy csináltatott damaszt konyhakésem is, na ez tényleg nem volt olcsó, viszont elméletileg 59HRC, ennek az éltartása is csak kicsivel jobb, mint a kínaiaké...

Elérhető SicTransit

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 7810
  • lelkes kezdő
Re:Kávézó
« Válasz #1616 Dátum: 2011. Június 28. - 11:44:36 »
Milyen CATRA-d van?

Zozo- szép a történet, nekem is van ilyen 100 forintos kínai késem, ami napi használatban van. Egyszerűen nagyon eltalálták a formáját. Azonban az éltartására már lenne panaszom, de most már úgy látom, hogy azon múlik leginkább, hogy ki hogyan használja. Mondjuk hozzáteszem, hogy amióta van egy csúcstechnikájú CATRA élezőm, hozzá is szoktam, hogy egy kés éles. Tehát, ha saját súlyával ráteszed egy paradicsomra, nem tudod se jobbra, se balra elhúzni, mert megakad ( és nem a sorják miatt). Ha egy kés nálam ezen a teszten nem megy át, azt már rakom is a gépre azonnal. Hozzáteszem, hogy van egy csináltatott damaszt konyhakésem is, na ez tényleg nem volt olcsó, viszont elméletileg 59HRC, ennek az éltartása is csak kicsivel jobb, mint a kínaiaké...
God shave the queen

Penge mintabolt     Eladó kezdőkés

Nem elérhető ZOZO

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3317
Re:Kávézó
« Válasz #1617 Dátum: 2011. Június 28. - 13:42:41 »
Zozo- szép a történet, nekem is van ilyen 100 forintos kínai késem, ami napi használatban van. Egyszerűen nagyon eltalálták a formáját. Azonban az éltartására már lenne panaszom, de most már úgy látom, hogy azon múlik leginkább, hogy ki hogyan használja. Mondjuk hozzáteszem, hogy amióta van egy csúcstechnikájú CATRA élezőm, hozzá is szoktam, hogy egy kés éles. Tehát, ha saját súlyával ráteszed egy paradicsomra, nem tudod se jobbra, se balra elhúzni, mert megakad ( és nem a sorják miatt). Ha egy kés nálam ezen a teszten nem megy át, azt már rakom is a gépre azonnal. Hozzáteszem, hogy van egy csináltatott damaszt konyhakésem is, na ez tényleg nem volt olcsó, viszont elméletileg 59HRC, ennek az éltartása is csak kicsivel jobb, mint a kínaiaké...

Felváltva használjuk az asszonnyal(én esténként szoktam használni szallonázó késnek) és bár arról sikerült leszoktassam hogy bárdként használja, de azért nem a legkiméletesebb üzemmódban.
Azt észrevettem a nők nagy szeretettel használják a konyhakést bárdnak. Ráteszi a kést a csontra, majd a fokát elkezdi ütni kalapácsal. Ilyenkor keletkezik egy szép kétoldalas fűrész  :crazy:

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Kávézó
« Válasz #1618 Dátum: 2011. Június 28. - 14:23:17 »
Zozo- szép a történet, nekem is van ilyen 100 forintos kínai késem, ami napi használatban van. Egyszerűen nagyon eltalálták a formáját. Azonban az éltartására már lenne panaszom, de most már úgy látom, hogy azon múlik leginkább, hogy ki hogyan használja. Mondjuk hozzáteszem, hogy amióta van egy csúcstechnikájú CATRA élezőm, hozzá is szoktam, hogy egy kés éles. Tehát, ha saját súlyával ráteszed egy paradicsomra, nem tudod se jobbra, se balra elhúzni, mert megakad ( és nem a sorják miatt). Ha egy kés nálam ezen a teszten nem megy át, azt már rakom is a gépre azonnal. Hozzáteszem, hogy van egy csináltatott damaszt konyhakésem is, na ez tényleg nem volt olcsó, viszont elméletileg 59HRC, ennek az éltartása is csak kicsivel jobb, mint a kínaiaké...

Felváltva használjuk az asszonnyal(én esténként szoktam használni szallonázó késnek) és bár arról sikerült leszoktassam hogy bárdként használja, de azért nem a legkiméletesebb üzemmódban.
Azt észrevettem a nők nagy szeretettel használják a konyhakést bárdnak. Ráteszi a kést a csontra, majd a fokát elkezdi ütni kalapácsal. Ilyenkor keletkezik egy szép kétoldalas fűrész  :crazy:


Na ez a "bárdolás" már tényleg  :crazy: :crazy: :crazy:!!! Hány ilyen késetek van otthon???  Elképzelem, ahogy hippi-hupplis a gerince is!  :fetreng: Vagy azt mindig javítod???  ;D
Nálunk inkább az a gond, hogy a zasszony a késeket a deszkán az éppen aktuális vágás után nem emeli el, hanem oldalra húzza, hogy eltolja a már levágott pl. húst. Ezt egyik kés sem szereti, főleg, amelyik éles...



Nem elérhető Toportyan

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1870
Re:Kávézó
« Válasz #1619 Dátum: 2011. Június 28. - 15:28:15 »
Nálunk vannak az "én" késeim, és vannak a többieké.

Mikor én főzök, előveszem az én késeimet, és megfelelően használom őket.

Mikor végeztem, elpakolom őket (nem a konyhában). Más nem nyúl hozzájuk!

Az asszony néha kéri élezzem meg a többi kést, amit megteszek, de nem nagy tragédia, ha nyomik.

Ez a békés, hosszú családi élet egyik titka. ;)
« Utoljára szerkesztve: 2011. Június 28. - 19:34:59 írta Toportyan »
"...és jól jegyezd meg fiacskám, az élet, ha kicsit is jól jön ki a lépés, annyira, de annyira gyönyörű."
Hrabal - Őfelsége pincére voltam

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici