Nem tudom, hová is való ez tulajdonképpen
… ha nem ide, kérem tisztelettel áthelyezni
Egy újabb vita(véleménycsere) indító témát dobnék a téma iránt érdeklődő köz elé.
Műszaki emberként mostanság több vonalon is próbálok magyarázatokat találni arra, hogy a borotválkozáson belül mi, miért, és hogyan működik. Miközben már-már megszállottan fenek mikroszkóp mellett, érdekelt az is, hogy mit is akarok én elvágni tulajdonképpen…… Így aztán kutakodásom kiterjedt az emberi szőrre is.
A testszőrzet (capillus). 97 %-át a keratin nevű fehérje, 3%-át pedig víz alkotja. Keresztmetszete centrikusan elhelyezkedő rétegekből áll, az alábbiakban.
Külső hámréteg (cuticula):
Pikkely alakú lemezkék alkotják, és valami olyasmit kell elképzelni mint a tető zsindely amelyek egymásra fednek, nyilván a hajszál belsejének védelmét szolgálják. Kemény réteg, amit ráadásul a bőr felhámjában található faggyú mirigyek jól megkennek. Ha eltávolítjuk a zsíros bevonatot nedvesség hatására felpuhul ( és ez nekünk jó …előkészítés)
Hajkéreg (cortex):
Ez a kutikula alatt közvetlenül meghúzódó réteg, a hajkéreg. Szálas szerkezetű, pászmákból álló keratin, amely hosszanti elrendeződésnek köszönhetően, a szőrzet rugalmasságáért, és erősségéért felel. ( ez van akinek nem jó…. mert ha alkatilag ez vastag, akkor még feather pengével sem tudsz 10-nél többször borotválkozni ….még így is előkészítés
)
Hajbél (medulla):
A hajszál közepén helyezkedik el egy u.n. velőállomány amely kónuszosan csökken, és nem párhuzamos a haj külső rétegével, ez összeköti a hajgyökeret, a bőr hámrétegén kívül eső külső résszel, ellátja tápanyaggal a hajszálat. Miután hossza nem egyezik a teljes szál hosszával, így egy eredeti ( nem borotvált ) szőr nagy része elhalt keratinból áll.
A szőr (haj) erősen hygroszkópikus, azaz a nedvességet jól felveszi, és eközben méretváltozás is bekövetkezik ( régen lószőrből készítették a páratartalom mérőket ) Miután nem csak hossz menti méretváltozás van, hanem a belső részek ( cortex, medulla) a nedvesség hatására megduzzadnak, így a caticula pikkelyei nem simulnak úgy egymásra, hanem élesebb szögben elállnak a haj síkjától. ( és ez nekünk jó….. előkészítés
)
Szárazon:
Nedvesen:
Így aztán nincs más feladatunk, mint a megfelelően éles pengénket bele akasztani ezekbe az elálló pikkelyekbe, majd átvágni a szőrt teljes keresztmetszetében, a lehető legkisebb ellenállással. Ha az él nem elég jó, attól még bele akad a penge a szőrbe, de az átvágás közben húzni fogja a szőrünket.
Aztán itt köszön vissza a technika is. A bőr előfeszítéssel, a szőrszálak jobban elállnak a bőr felszínétől, a 30° szögben tartott borotva kés pedig a legjobb szögben kaphat bele a caticula pikkelyeibe.
Aztán várok ám egyéb kiegészítő információkat, esetleg ezekkel ellentétes, olvasott, hallott, tapasztalt véleményeket a témával kapcsolatban ( főleg kiskorú P. Penge elképzési szakértőtől, és kiskorú J Sanyi. X-ik éves orvostan hallgatótól ….. )
és végül elvágva.... jól látható a pászmás cortex rész...
Salmo