Volt Mühle R41-em és R89-em is, jelenleg egy R89 Twist van használatban. Az R41 nekem nem volt szimpatikus az agresszivitása és a pengére való érzékenysége miatt. Egy Feather pengével például 3 hétig is borotválkozok R89-es fejben, de R41-es fejjel max 5 alkalom jött ki. Az R89 legnagyobb hibája talán a kezdők szerencséje is, elég gyengéd és trehány készülék. Ezzel a fejjel 3-4 kört is menni kell mire szó-szó eléred a BBS vagyis a babapopsi simaságot. Ezt viszont általában irritációval hálálja meg a bőr.
Na most amikor elkezdtem borotválkozni még a Lord L6-al, már akkor találkoztam külföldi fórumokon a shim kifejezéssel. Ez magyarul alátétlemezt jelent, melyet vintage készülékhez is be lehet szerezni, sőt igazán csak ahhoz való. Lényeg az lenne, hogy a mai vékonyabb penge alá beteszed és ezzel stabilabbá jobban használhatóvá tehetjük a vintage készüléket.
Ilyen alátétlemezt a képen látható módon mi is készíthetünk. Hogy mi az értelme? Megemeli a pengét, ezáltal pedig hatékonyabbá teszi a gyengédebb készülékeket. Hasonlíthatjuk ezt az állítható készülékek esetéhez (gyakorlatilag annak előszele, amit a Gillette is készített már 100 éve), ahol szintén felfelé tolódik a penge állítás közben. Például esetemben a Mühle R89-et tunningolja fel, így kapva egy hatékonyabb készüléket. Magam részéről két használt borotvapenge élét vágtam le egy sima ollóval és tettem az éppen aktuális penge és az alaplemez közé. Az eredmény egy hatékonyabb jóval kevesebb irritációval járó szeánsz volt.
Ha érdekel részletesebben és közelről, hogy mi történik az átalakítás során, akkor ajánlom figyelmedbe az alábbi angol nyelvű linket:
https://www.badgerandblade.com/forum/threads/modifying-safety-razor-aggressiveness-efficiency-with-blade-shims-reverse-shims-and-tape-strips.532243/
A képek szedett-vedettek, ezért elnézést, de ritkán van lehetőségem saját képeket készíteni, így csak ezen módon tudom demonstrálni.