A kézi munkaerő, ami a németeknél közel sem olcsó. Míg a Zwilling konyhakést kif*ssa magából a gép ezerszámra, addig a borotvákat csak kézzel lehet csinálni. Azoknak a késeknek még az élezését is gép csinálja, vagy szalagcsiszolón 10mp alatt egy munkás, de a borotváknak minden gyártási lépésénél szükség van emberi munkára, és elég sokra. És oda szakavatott és hozzáértő emberek kelenek, akiket nem volt olcsó megvenni a Dovo-tól, vagy betaníttatni őket.
Ez így azért túl általános, csak a pontosság végett: a Zwillingnél is különböző kategóriákban találunk konyhakés-családokat, és emelkedő áruk azért pontosan tükrözi, hogy melyik készül kovácsolással és sokkal több kézimunkával.
Illetve, szintén a pontosság kedvéért: azért nem száz százalékig emberi munka a borotvakés, hisz a pengéket azért nem egyenként forgácsolják, hanem a kontúrt szépen hidraulikus préssel vágják ki, ez elég banális ipari mozzanat és a sanyi által említett és csillagozott kifejezés érvényes rá.
Egyetértek Pengével: manapság már mit nem lehet teljesen automatizáltan készíteni, hihetetlen, elég néha megnézni egy-egy Hogyan készült? epizódot a Discoveryn. Olyan CNC-s berendezések vannak, hogy a legbonyolultabb formákat is hihetetlen finomsággal követik. Csak ezek annyiba is kerülnek, és a borotvakésekben nincs olyan piaci potenciál, hogy megtérüljenek.