Szerző Téma: Élezés és fenés – technika, módszerek  (Megtekintve 360683 alkalommal)

Nem elérhető Gorila

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 547
    • Borotváim (egy részük)
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #135 Dátum: 2010. Június 12. - 11:03:58 »
Én is úgy gondolom, hogy iszappal nem lesz durvább a kő, csak gyorsabban fog dolgozni.

Az alkarteszthez: valóban nem szentírás, de azért valamennyire lehet belőle következtetni. Nem mindegy, hogy kitépi a szőrt, vagy ellenállás nélkül levágja... :) Meg lehet érezni, hogy kaparja a bőrt, vagy siklik rajta.

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #136 Dátum: 2010. Június 12. - 11:16:06 »
Itt a fénykép a kínairól iszappal, és anélkül. Lehet hasonlítani a 8k nortonhoz, az is ott van.

http://www.tzknives.com/razorbevels.html

Ok, akkor a shapton 15k-hoz is lehetne hasonlítani, mert az is hasonlóképp néz ki!!! ;)

Komolyra fordítva a szót, ha kicsit belegondolsz, Te is rájössz, hogy ha egy adott szemcseméretű követ ugyanolyan, vagy finomabb  szemcseméretű kővel iszapolok, akkor a végeredmény durvább semmiképp nem lehet (nagyobb szemcsék nem keletkezhetnek), max. finomabb (a szemcsék összetörhetnek, így kisebb szemcsék keletkezhetnek).

Persze, ha iszappal használsz egy követ teljesen másképp fog dolgozni (ezért írtam anno, hogy először iszappal, aztán sima vízzel), de a szemcsemérete az iszaptól nem  lesz nagyobb.

Ebben az esetben kérlek mondd el a sárga belga kő használóinak, hogy amit eddig hittek évtizedeken keresztül az hülyeség :D Csak mert a sárga belgáról tartják azt, hogy sok iszappal gyorsan dolgozik, és durva élt hagy, vizesen meg nagyon szépen és lassan dolgozik, és finom élt hagy. A mechanizmusokba nem megyek bele, mert én sem értek hozzá, másrészt kismillió helyen le van írva a neten is hogy ez miért van így.

És igen, a szemcseméret nem lesz nagyobb, de az él amit hagy az durvább lesz. Szemcseméretekről eleve csak összehasonlításképp érdemes beszélni, mivel egy sárga belga szemcsemérete kb 10 micron átlagban, mégis finomabb élt hagy mint a 8k norton, ami 3 micron.
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #137 Dátum: 2010. Június 12. - 13:04:43 »
Azért írtam, hogy attól is függ, hogy milyen iszapolóval használod!!!
A sárga belga egyébként is más tészta, mert az egy gránitszemcsés kő, amiben az abrazív szemcsék olyan kemények, hogy igen nehéz kitördelni őket a kötésből!

Pont ezért van az, amit írtál, hogy a sárga belga szemcsemérete sokkal nagyobb, mint pl. a nortoné, mégis finomabb élet hagy!
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető Salmo

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1123
  • ne fogdosd az élét
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #138 Dátum: 2010. Június 13. - 21:41:32 »
Sziasztok !


Az lengyel sráctól rendelt, gyémánt pasztás tapasztalataimról...

A pénteki napon, miután érzésem szerint, megtermeltem a hazai GDP napi rám eső részét, ;D  beszerző körútra indultam. Balsafa, rétegelt lemez, csavarok, csiszoló papírok stb...

Szombaton elkészítettem a 4 db balsa fenő lapot. A balsa lapokat felcsiszoltam ( 400/600/1000) síkba hoztam - na ez macerásabb volt mint gondoltam - majd felszereltem egy rétegelt lemezre két távtartóval úgy, hogy a 30×7×0,3 cm balsa lap csak a két végén fekszik fel rétegelt lemezen ( a balsa és a rétegelt lemez között 3 mm rés van )  Egyszer csak képet is rakok majd fel  ;)

Bekentem mindegyiket pasztával ( 3/2/0,5/0,25) Közben mindegyik után kézmosás, hogy még csak véletlenül se kerüljön nem oda való szemcse a balsa lapokra.

Nagy levegő, majd hajrá: az "elméletileg" borotválkozásra kész, pollart solingeni 5/8-as - írtam már róla, hogy elég kellemetlen élmény volt a vele való borotválkozás -  lett az áldozat.

Végig mentem a szemcse soron- közben itt is kézmosások, penge tisztítások a szemcse váltásnál - és láss csodát, már a 3 mikronos paszta után, az eddig feltétélezhetően csak köszörült élen, egy szép fényes élszalag kezdett kialakulni. Nem tudtam meddig kell gyaszatolni, így gyakori hajszál teszteket végeztem, majd egy órája megtörtént a borotválkozás is.

Konklúzió: egy nagyságrendekkel jobb érzésű, kellemesebb, kevesebb irritációval járó késes borotválkozást adott. Nagy tapasztalatom e téren még nincs, DE még nem tökéletes......vagyis inkább, az én egyéni elvárásaimhoz, még kellene rajta igazítani.

Próbálkozom....aztán a közeljövőben tervezek beszerezni kerámia köveket, mert szerintem egy ilyen késnek az lenne az optimális, ha  egy teljes "technológia soron" végig megy.  ??? 

Üdv.: Salmo

"Férfiembernek faluhelyen semmi sincs nagyobb mérge mint a beretválkozás, mert ritka a jó beretvakés. Sokkal ritkább, mint a tisztességes fehérnép."

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #139 Dátum: 2010. Június 13. - 23:35:18 »
Salmo- grat a DIY művelethez. A pasztás fenés után kapott bőrt a kés? Mennyit?

Egy tippem összehasonlításképp a hajszálteszthez. Végy egy DE pengét a késed mellé és kezd a hajszáltesztet vele. A késnek kisebb ellenállással kell elpattintani ugyanazt a hajszálat! Ha nem így van, még kell bőrözni a kést (vagy fenni). 

Nem elérhető Salmo

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1123
  • ne fogdosd az élét
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #140 Dátum: 2010. Június 14. - 12:46:03 »


Szia Penge !

Igen, meghúztam bőrön is 15-20-szor.

A DE penge vs. kés hajszálteszt érdekes lehet, de a lényeg az mindig az arcon dől el...   ;)   ;)

Salmo
"Férfiembernek faluhelyen semmi sincs nagyobb mérge mint a beretválkozás, mert ritka a jó beretvakés. Sokkal ritkább, mint a tisztességes fehérnép."

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #141 Dátum: 2010. Június 14. - 12:48:54 »


Szia Penge !

Igen, meghúztam bőrön is 15-20-szor.

A DE penge vs. kés hajszálteszt érdekes lehet, de a lényeg az mindig az arcon dől el...   ;)   ;)

Salmo

A bőrön oldalanként legalább 50-50-et húzzál egy friss élezés után. Ha nem viszi a hajszálat, akkor húzzál rajta oldalanként 5-10-et nagyon odafigyelve, hogy egyenletes legyen, és csak kis simogatás. Ha 2-3 ilyen próbálkozás után se jó, akkor még élezni kell rajta.

Ui: DE pengét erre sose használtam, mert egy nem túl éles kés is jobban viszi a hajszálat mint egy SC penge. Ami már éppen viszi a hajszálat, az vágja kb. úgy mint egy gyári penge.
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #142 Dátum: 2010. Június 14. - 15:50:29 »
Salmo- Üdv! a 15-20 húzás a bőrön az lehet nagyon kevés, bár szerintem ez is sok mindentől függhet, alkalmazott nyomás, a szíjj feszessége, a kés anyaga, igazából ismerni kéne az adott acél tulajdonságait is, hogy a fogak milyen nyomásra hajlanak optimálisan és még nem törnek le.

A DE hajszálteszttel való hasolítás is biztos relatív, mégis számomra egyelőre nincs más összehasonlítási alap, mint ez illetve a mikroszkóp. Amit sanyi ír az is igaz, hogy egy kés 15 fokos V vágóéle, könnyebben penetrál a szőrbe, mint egy DE 15-30 fokos legömbölyített konvex éle, azonban a vágóképességet úgy általában elég exakt módon lehet mérni. A hajszálteszt pedig úgy néz ki, hogy teljesen relatív ebből a szempontból is, mert ugyebár nincs két egyforma hajszál sem.

Nagy általánosságban a Feather pattintja a hajszálakat, míg a Captain megakad a közepén és kettéhasítja... A késeim egyelőre pattintják a hajszálakat, de szeretném elérni, hogy inkább hasítsák, ha már minden az arcon dől el... és a késeim a meglévő felszerelésekkel, egyelőre jobban irritál, mint a Captain... bár borotválkozni lehet vele és már most jobb, mint egy kínai eldobható.

Nem elérhető thaly3

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 480
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #143 Dátum: 2010. Június 14. - 16:11:35 »
...a 15-20 húzás a bőrön az lehet nagyon kevés, bár szerintem ez is sok mindentől függhet, alkalmazott nyomás, a szíjj feszessége, a kés anyaga, igazából ismerni kéne az adott acél tulajdonságait is, hogy a fogak milyen nyomásra hajlanak optimálisan és még nem törnek le.
Egy wedge-nek pl. tényleg kevés lehet a 15-20.

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #144 Dátum: 2010. Június 14. - 16:16:21 »
Üdv Urak,

ma kora délután megvolt az első teszt a Jamescook (késportál-ról ismerhetitek) által készített kövekkel!  Az eredmény felemás!
Mindkét (fehér/vörös) kő 6000-nek felel meg, égetett kerámia.
Elvileg síkolva kaptam őket, ezért nem is síkoltam, ami lhet hogy hiba volt! A fehér dolgozott, bár elég lassú, a vörösben viszont mintha nagyobb szemcsék is lennének, mert érdekesen ugrált egy-két helyen a kés!

Ma este megpróbálom összehozni a síkolást, majd egy újabb tesztet!
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #145 Dátum: 2010. Június 14. - 17:26:58 »
mry- akkor nagyon örült a kőnek a kés, ha még ugrált is!  :borz2: Nem lehet, hogy a sima víz nem jó azon a kerámián? Nem a szigszalag miatt ugrott meg? ( meleg van elereszt pl. stb. ) Megvallva nálam a nem síkban lévő kerámiaköveimen sem ugrált egyik késem sem, de gondolom nem is örültek, hogy velük tesztelek...  ;D

Nem elérhető thaly3

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 480
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #146 Dátum: 2010. Június 14. - 17:48:13 »
Én lehet, hogy passzolnám a követ, bár nem ismerem.

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #147 Dátum: 2010. Június 14. - 17:58:45 »
Egy síkolás után majd kiderül, én azért reménykedek. Hátha nem kell külhonból rendelnem cuccot :)
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető bimbi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 572
    • kések
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #148 Dátum: 2010. Június 14. - 19:20:08 »
Egy síkolás után majd kiderül, én azért reménykedek. Hátha nem kell külhonból rendelnem cuccot :)
pedig a ebay-os lengyel csávó kövei nagyon pöpecek...  :borotva:
"...tegnapelőtt, amikor még holnapután volt..."

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #149 Dátum: 2010. Június 14. - 19:44:37 »
Egy síkolás után majd kiderül, én azért reménykedek. Hátha nem kell külhonból rendelnem cuccot :)
pedig a ebay-os lengyel csávó kövei nagyon pöpecek...  :borotva:

Sajna én abból nem vettem, úgy nézett ki lesz más :)
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici