Szerző Téma: Élezés és fenés – technika, módszerek  (Megtekintve 360719 alkalommal)

Nem elérhető zolio

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 541
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #225 Dátum: 2010. November 18. - 20:44:24 »
Egy közelítőleg 18 fokos élszöggel rendelkező késre (szélesség kb 13.2 mm, gerincvastagság kb 4.2 mm) mi a javaslatotok? Kezdjem célzottan a gerincet fenni?

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #226 Dátum: 2010. November 18. - 22:03:39 »
Inkább nem szóltam semmit, nem gondoltam volna hogy ilyen port kavar egy egyszerű kijelentés. Ezt olvastam, leírtam. Nem állítottam hogy ez az egyetlen ami igaz lehet. Olyan ember írta akinek hittem a hírneve alapján, és mivel nem próbáltam még soha, ezért nem is állítottam hogy nem lehet ilyen késsel megborotválkozni. Egy 30-40 fokos élszögő bicskával is meg lehet borotválkozni egy jó élezés után, miért ne lehetne borotvakéssel? A gyári borotvák élszöge általában 15 fok körüli, de életemben nem olvastam még olyat hogy egy borotva azért ne borotvált volna jól mert túl nagy élszöge lett volna a sok élezéstől. Csak azért írtam le, hogy ne kezdjen mindenki darálni a pengehátból anyagot csak azért, mert pár fokkal nagyobb az élszöge mint 15 fok.
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #227 Dátum: 2010. November 19. - 01:43:29 »

Kicsi matek tőlem is, hátha segít, de most nem kést vizsgálok, hanem DE-ket. Ugyebár azok élszögei akár lehetnek kiinduási alap is.
Elég széles a repertoár a ,10mm től egészen a ,50mm vastagságú borotvaszalagig. Amiben az összes DE nagyon hasonlít, hogy az élszalagok szélte nem nagyon akarják átlépni a 1,5 mm-t és tán sosem kisebbek, mint 0,5mm (mérem és egyben saccolom). Ebből  kiindulva, egyszerű szinusz képlettel meg lehet határozni az élszögek intervallumát. Ugyebár egyenlő szárú háromszögről beszélünk a borotvaszalagtól az élcsúcsig elvágólag, minek mind a 3 oldalát ismerjük(a fentiek szerint behatárolva). Behelyettesítve az értékeket a DE-kre érdekes 5 től egészen 20 fokig kapunk élszögeket, ezt nem lépheti túl, vagy ha túllépi a már szerintem a megsaccolt véglet (0,5mm) élszalagnál még kisebbnek kéne lennie, ilyet meg én még nem láttam. Az 5 fok is hihetetlen ( ez lenne ránézésre a Feather) azonban van még egy tényező, hogy minden DE több élt kap (facet), 3 v. 4-et ezért csak bevezető élszöget lehet ezzel a módszerrel (mérni) saccolni, a tényleges vágóél ezek szerint 5< és <20 fok. Kivételesen azt kell, hogy mondjam jennessanyinak még akár jó lehet a megérzése a magasabb élszögekkel kapcsolatban. Egy dolgot szeretnék még megerősíteni, ami a DE penge és a kés között egy nagy különbség, egy DE-nél V(ék) alakú éllel azonnal arcbavágnánk magunkat( a szalag vastagság miatt) ezért ő nagyobb  (lekerekített) szögben kell, hogy dolgozzon, mint egy borotvakés, és ez a tapasztalatom szerint így is van.       

Nem elérhető longball

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 723
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #228 Dátum: 2010. November 19. - 09:41:15 »
Egy közelítőleg 18 fokos élszöggel rendelkező késre (szélesség kb 13.2 mm, gerincvastagság kb 4.2 mm) mi a javaslatotok? Kezdjem célzottan a gerincet fenni?

A fórumon fenntlevő német szakirodalomban van egy "ökölszabály": http://daten.digitale-sammlungen.de/~db/bsb00008945/images/index.html?projekt=0000000000&id=00008945&fip=94.44.12.186&no=91&seite=25

Ez szerintem a kiindulási gyártmányra vonatkozik, a szélesség, gerincvastagság aránya 1/3.5. Az általad emlitett borotva valószinűleg eredetileg szélesebb volt.

Az egyes borotvákon levő 25 fokos élszögről: nem minden borotva kerül a kereskedelembe "shave ready" állapotban. A mostaniak valószinűleg igen, de régen, amikor a köszörűs és élező infrastruktura még létezett, a borotvák a kereskedelembe egy "nyers" éllel kerültek. Ezzel védhették az élt, hiszen a borotvák sokáig forogtak a kereskedelemben, az eladó mutogatta őket stb.  60-90 évvel ezelőtt ez nem volt probléma, szerintem természetes dolog volt elvinni megéleztetni az uj borotvát. Két orosz borotvám volt uj állapotban, mindkettőn egy tompább/nagyobb szögű élszalag volt. Ugy látszik, ott még a hetvenes évekig sem változtattak ezen a finiselési módon. De az szerintem nem a "használati" él.

« Utoljára szerkesztve: 2010. November 19. - 10:10:27 írta longball »

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #229 Dátum: 2010. November 19. - 10:24:46 »
Nem tudom hogyan kell ezt ide berakni ha tudnám duma helyett inkább betenném.
Élszög számító Excel táblázat. Tessék Matifu ;) :)

Ehhez nagyon hasonló számoló táblázatot én is készítettem már. Bent van a melóhelyemen a gépen, ha kell, majd feldobom a szakirodalomba.
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #230 Dátum: 2010. November 19. - 10:30:18 »
Zolio, én első körben, ha nem akarod felújíttatni a kést, megpróbálnám így használni. Természetesen először fel kell élezni.

Ha nem megy, még mindig ott a lehetőség, hogy vagy Te, vagy pl. Flasi Mester használható kést faragjon belőle.

Ami az élszögeket illeti, én úgy gondolom, hogy 1-2 fok "eltérés" nem jelent problémát, ha megfelelően fel van élezve egy kés.

(jövő héten előveszem a használt késeimet, és megméregetem az élszögeket...)
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #231 Dátum: 2010. November 19. - 17:39:40 »
Persze, a 20 fok fölötti élű kések biztos hihetetlen ritkaságszámba mennek. Tényleg nem akartam felborzolni a kedélyeket, csak arra akartam rávilágítani hogy abban az esetben kell csak hozzányúlni a pengeháthoz, ha egy  széles pengéből (7/8, 8/8) kellett nagyon sokat leszedni valami hiba miatt. Ha ilyen nem volt, akkor jó eséllyel tökéletes lesz a borotvád. Általában az utolsók között kell a borotvát hibáztatni azért mert nem borotvál jól, az esetek nagy %-ában user error a ludas.
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #232 Dátum: 2010. November 19. - 19:16:38 »
Azért ez a diszkusszió felvet bennem egy kérdést. Mi a vége? Tehát mi az a két élszög határ, ahol még akármilyen úton módon szőrszálat lehet hasogatni. Az ideálist ismerjük, előnyöket, hátrányokat tudjuk, de ahogy mry is irta ha 1-2 fok eltérés nem okoz "gondot", akkor konkrétan hány fok eltérés okoz "gondot" és egész konkrétan milyen gondot?  ;D Mert a 34 fokos konyhakésem (CATRA élezve) még mindig k.va éles és akár simán lehet vele borotválkozni is (mondjuk nyakra nem mennék vele). Gondolom ugyanaz a helyzet, hogy a kés vastagságával is szoros összefüggésben van a dolog tehát kése is válogatja a határokat.

Nem elérhető longball

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 723
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #233 Dátum: 2010. November 20. - 17:04:46 »
Általában az utolsók között kell a borotvát hibáztatni azért mert nem borotvál jól, az esetek nagy %-ában user error a ludas.

Ez szerintem is igy van. Nagyon sarkitva ugy szoktam mondani, hogy megfelelően előkészitett szakállt (melegitve, kenve, habositva etc.) jóformán mindennel le lehet kaparni. De nem mindegy hogyan. Az általam belinkelt szögmérő amúgy tartalmazza a tűrést. (toleranz) csak sajna az alsó furat átmérője nem ismert. Fonthunter portáltárs meg tudja mérni...neki van ilyen szögmérője...ahogy a madarak csiripelték... :crazy:

Nem elérhető edrose

  • Adminisztrátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3560
    • Pamacs és penge
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #234 Dátum: 2010. December 08. - 21:57:24 »
Nagyon megbízható forrásból tudom (ma mondta nekem ő maga  ;D), hogy Fazekas Pyraster József késes mesterünk immáron belga köveket is árulni fog.
Semmi egyebet, árat sem tudok, de az biztos, hogy a szombati, Vajdahunydvár-beli kiállításon és vásáron is lesz már nála.  ;)

Nem elérhető messerfarkas

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 296
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #235 Dátum: 2010. December 08. - 23:00:04 »
Nekem úgy rémlik, hogy már a Lurdy-ban is volt nála.  ;)
(Igaz azok borotvához alkalmatlan méretek voltak.)

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #236 Dátum: 2010. December 08. - 23:28:14 »
Miért, mekkorák voltak? Amin valamit meg lehet élezni, azon jó eséllyel borotvát is lehet. Nem csak 8x3 incses kövekkel lehet ám élezni :)
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #237 Dátum: 2010. December 08. - 23:30:55 »
Valami kis picire lehet vevő lennék ha jó áron lenne, de sejtésem szerint nem lesz olcsóbb mint netről rendelni.
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető messerfarkas

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 296
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #238 Dátum: 2010. December 09. - 00:29:42 »
Miért, mekkorák voltak? Amin valamit meg lehet élezni, azon jó eséllyel borotvát is lehet. Nem csak 8x3 incses kövekkel lehet ám élezni :)

Már nem emlékszem pontosan de úgy rémlik, hogy nemcsak kicsik, de szabálytalan alakúak is voltak.
Nekem is van egy tenyérnyi háromszög alakú darab, talán az IMA-n vettem Münchenben. Kicsit különleges mert nem ragasztva van, hanem pont a két réteg találkozásából származik. Az tetszik benne, hogy egyáltalán nem tömődik el. Leöblíted vizzel és máris gyönyörő tiszta a felület. Viszont elég gyorsan kopik.

Egyébként a véleményeddel nem tudok maradéktalanul azonosulni. (már ami a második mondatot illeti.)

Nem elérhető Gorila

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 547
    • Borotváim (egy részük)
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #239 Dátum: 2010. December 09. - 11:19:15 »
Kicsit különleges mert nem ragasztva van, hanem pont a két réteg találkozásából származik.

Én úgy tudom, hogy ez minden kék/sárga belga kombóra igaz... Vagy létezik ragasztott is?

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici