Szerző Téma: Élezés és fenés – technika, módszerek  (Megtekintve 360681 alkalommal)

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #240 Dátum: 2010. December 09. - 12:33:38 »
A legtöbb ragasztott volt már régen is. Akkor még kék belgát ragasztottak az aljára, manapság már talán portugáliából hozatnak valami slate követ, és ahhoz ragasztják. Csak kevés természetes kombó van már amit bányásznak, és az is drága.
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető Gorila

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 547
    • Borotváim (egy részük)
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #241 Dátum: 2010. December 09. - 14:04:36 »
A legtöbb ragasztott volt már régen is. Akkor még kék belgát ragasztottak az aljára, manapság már talán portugáliából hozatnak valami slate követ, és ahhoz ragasztják. Csak kevés természetes kombó van már amit bányásznak, és az is drága.

Szerintem ez nem egészen így van, legalábbis én minden forrásból máshogy olvastam... Ezen kívül amit írsz, annak ellentmond az is, hogy a kombókban egy kövön belül is egyáltalán nem konstans az egyes rétegek vastagsága, az egyik végén vékonyabb, másikon vastagabb stb.
Most hirtelen más forrást nem találtam, de itt van pl. ez: http://en.wikipedia.org/wiki/Sharpening_stone

"One of the most revered natural whetstones is the yellow-gray Belgian coticule, which has been quarried for centuries from the Ardennes. The slightly coarser and more plentiful "Belgian blue" whetstone is found naturally with the yellow coticule in adjacent strata; hence two-sided whetstones are available, with a naturally occurring seam between the yellow and blue layers."

Vagy nézd meg pl. ezen az oldalon a kombókról készült képeket: http://thesuperiorshave.com/Coticules.html

Ezeken (és a saját kövemen) nekem nem úgy tűnik, mintha ragasztott lenne.

Nem kevered véletlenül a Cotcarb kövekkel? http://uk.ardennes-coticule.com/index.asp?id=385


Nem elérhető messerfarkas

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 296
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #242 Dátum: 2010. December 12. - 11:43:00 »
Fazekas Józsi által a késportálon belinkelt videó talán választ ad a kérdésre:
http://www.youtube.com/watch?v=9YxfqM5jovE

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #243 Dátum: 2010. December 12. - 14:22:53 »
A legtöbb ragasztott volt már régen is. Akkor még kék belgát ragasztottak az aljára, manapság már talán portugáliából hozatnak valami slate követ, és ahhoz ragasztják. Csak kevés természetes kombó van már amit bányásznak, és az is drága.

Szerintem ez nem egészen így van, legalábbis én minden forrásból máshogy olvastam... Ezen kívül amit írsz, annak ellentmond az is, hogy a kombókban egy kövön belül is egyáltalán nem konstans az egyes rétegek vastagsága, az egyik végén vékonyabb, másikon vastagabb stb.
Most hirtelen más forrást nem találtam, de itt van pl. ez: http://en.wikipedia.org/wiki/Sharpening_stone

"One of the most revered natural whetstones is the yellow-gray Belgian coticule, which has been quarried for centuries from the Ardennes. The slightly coarser and more plentiful "Belgian blue" whetstone is found naturally with the yellow coticule in adjacent strata; hence two-sided whetstones are available, with a naturally occurring seam between the yellow and blue layers."

Vagy nézd meg pl. ezen az oldalon a kombókról készült képeket: http://thesuperiorshave.com/Coticules.html

Ezeken (és a saját kövemen) nekem nem úgy tűnik, mintha ragasztott lenne.

Nem kevered véletlenül a Cotcarb kövekkel? http://uk.ardennes-coticule.com/index.asp?id=385



Dehogy, eddig azt se tudtam hogy létezik ez a Cotcarb nevezetű kő :)

SRP-n olvastam sokat, és ott írták hogy nehezebb természetes kombit találni, ezért jóval drágábbak mint a ragasztottak. Van belőlük is persze, nem megy ritkaság számba, csak nagyobb rájuk a kereslet, és így az áruk is magasabb. Azt már ugyan nem tudom hol olvastam, hogy régen is BBW-t ragasztottak a sárgához hogy ne törjön, de mintha coticule.be lett volna. Ha jól rémlik azt írták hogy azóta felment a kékek ára is, és jobb buli nekik inkább külön árulni, ezért hozatnak portugál meg brazil köveket az aljához, mert az olcsóbb sokkal.
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #244 Dátum: 2010. December 14. - 12:00:31 »
Megvan:

"Ordinarily because by itself the coticule is relatively fragile to impact it is bonded to a piece of slate for reinforcement. Many years ago the yellow coticule was reinforced with it's blue cousin and glued to a piece of BBW.

The coticule is mined along with BBW or Belgian Blue Whetstone. Occasionally the two are harvested in a proximity to each other that enables the quarry to cut the resulting stone combining the two with yellow on one side and the blue on the other. These natural, as opposed to glued, combination stones are more costly due to their rarity and are prized by collectors and honers alike."

"At one time the reinforced backing glued to yellow coticules was the bbw. Later slate became the reinforcement for the yellow coticule when the bbw became a more valuable commodity due to the relatively recent recognition of it's honing properties."

SRP Wikiből van:

http://www.straightrazorplace.com/srpwiki/index.php/Hones_-_comparison_table
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Nem elérhető fonthunter (†2014)

  • Halhatatlan tag
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 4060
    • Fonti galériája
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #245 Dátum: 2010. December 14. - 12:04:45 »
Jenessanyi, ne várd minden fórumtagtól, hogy tudjon angolul, ezért ha beidézel angol nyelvű szövegeket, próbáld inkább magyarra lefordítani, legalább a lényegét...  ;)
H: Flaschner JP: IWASAKI, TOSUKE, Hishakaku Kamisori Sheffield: F. Reynolds, Wade&Butcher "THE CELEBRATED",  Wostenholm pipe, IXL, Bengall, A.J.Jordan Solingen: Dubl Duck, Rob.Klaas, J.A. Henckels, R. Stehlo, Wacker, Bonsa, Revisor, BlackSmith Herder, RedPoint D: Buddel F: Thiers Issard "Le Canadien" SP: Filarmónica 13 USA: HartSteel, Max S

Nem elérhető Toportyan

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 1870
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #246 Dátum: 2010. December 14. - 12:48:41 »
Én a sárgát vettem Pyraster mestertől.
Van neki kék is.

állítása szerint miindkettó 6000/8000 finomságú, csak a gránátkristályok mennyiségében különbözik. Szerinte a sárga jobb.
"...és jól jegyezd meg fiacskám, az élet, ha kicsit is jól jön ki a lépés, annyira, de annyira gyönyörű."
Hrabal - Őfelsége pincére voltam

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #247 Dátum: 2010. December 14. - 12:51:28 »
Jenessanyi, ne várd minden fórumtagtól, hogy tudjon angolul, ezért ha beidézel angol nyelvű szövegeket, próbáld inkább magyarra lefordítani, legalább a lényegét...  ;)

Na akkor a lényeg: A belga szépasszonyok együtt bányásznak!  ;D A többi egyébként nem olyan érdekes, pl. hogy ragasztva van-é vagy sem, mert vagy elhiszed, vagy nem. Kb olyan lehet, mint hogy egy ékszer aranyozott-e vagy arany.

Itt a googli fordítás:

"Rendszerint azért, mert önmagában a coticule viszonylag sérülékeny, hogy hatással van kötve egy darab lappal megerősítése. Sok évvel ezelőtt a sárga coticule is megerősítette vele a kék unokatestvére, és ragasztott egy darab BBW.

A coticule bányásznak együtt szépasszonyok, vagy fehér-kék belga Whetstone. Időnként a kettő betakarított közel állnak egymáshoz, amely lehetővé teszi a kőbánya, hogy csökkentsék az ebből követ, amely a két sárga az egyik oldalon és a kék, a másik. Ezek a természetes, ellentétben a ragasztott, kombinált kövek drágábbak miatt ritkaság, és nagyra becsülik a gyűjtők és honers egyaránt. "

"Egy időben a megerősített hátlap ragasztott sárga coticules volt a szépasszonyok. Később pala lett megerősítése a sárga coticule amikor a bbw lett értékesebb árucikk miatt a viszonylag új elismerését, hogy a hónolás tulajdonságait."


Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #248 Dátum: 2010. December 14. - 12:52:08 »
...
állítása szerint miindkettó 6000/8000 finomságú, csak a gránátkristályok mennyiségében különbözik. Szerinte a sárga jobb.

Ez egyezik az általános véleményekkel is!  ;)
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető Gorila

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 547
    • Borotváim (egy részük)
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #249 Dátum: 2010. December 14. - 12:52:29 »
Kérdés, hogy amit "natural combo"-ként árulnak, az mi?  ;)
(De valószínűleg a fenés szempontjából tök mindegy, hogy ragasztva van a sárgához a kék, vagy egy darabból vágják ki...)

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #250 Dátum: 2010. December 14. - 12:53:46 »
Penge, szólj plz a guglinak, hogy kicsit még csiszoljon a magyar nyelvtudásán, mert nem az igazi! :fetreng: :fetreng: :fetreng:
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #251 Dátum: 2010. December 14. - 12:54:17 »
Kérdés, hogy amit "natural combo"-ként árulnak, az mi?  ;)
(De valószínűleg a fenés szempontjából tök mindegy, hogy ragasztva van a sárgához a kék, vagy egy darabból vágják ki...)

Ide akartam kilyukadni, hogy ha eredeti Belgakő mindkét oldala, akkor funkcionálisan mindegy.

Nem elérhető Penge

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2700
  • LORD
    • http://www.lordborotva.hu
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #252 Dátum: 2010. December 14. - 12:54:47 »
Penge, szólj plz a guglinak, hogy kicsit még csiszoljon a magyar nyelvtudásán, mert nem az igazi! :fetreng: :fetreng: :fetreng:

Nem én fordítottam! elhiheted, de nem semmi!

Nem elérhető mry314

  • Moderátor
  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2691
    • Borotváim fényképei
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #253 Dátum: 2010. December 14. - 12:56:24 »
Tudom, hogy nem Te fordítottad, de Te fordíttattad!  ;)
Vérem, bőröm, bánatom és  bajom!
Nem nyúzom tovább magamat agyon!
Nem pattan az arcom, nem lesz beteg bőröm!
Nem kell szitkozódnom miért van nekem szőröm.
Léber Kálmán

Nem elérhető jenessanyi

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 3491
    • Jenes razors
Re:Élezés és fenés – technika, módszerek
« Válasz #254 Dátum: 2010. December 14. - 13:01:57 »
Ja, tökmindegy hogy ragasztott-e vagy sem, ugyanúgy fog működni. És jellemzően nem olyan mint az aranyozás, eléggé feltűnő ha a 2 kő találkozása teljesen szabályos, a természet ezt nem úgy teremtette, se a ragasztót a kettő közé ;D Csak be akartam már linkelni hogy nem a saját kútfőmből született amiket írok :)
"A statisztika egy olyan tudomány, amely matematikai úton bebizonyítja, hogyha 7 napig hasmenésem volt, majd 7 napig szorulásom, akkor az emésztésem egyszerűen tökéletes."

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici