Téma: lógó bőr vs. paddle strop
Internacionális fórumokon is vitákat kavar...bár többen teszik le voksukat a lógó bőrök mellett. Kíváncsi lennék a hazai tapasztalatokra.
Alapeset az, hogy a paddle strop-oknál a gyakorlatilag egyenes felület miatt elvileg az élszalag síkjával teljesen párhuzamos a felület (mint ahogy a köveken való élezésnél is), míg a lógó bőröknél óhatatlan egy kisebb szög bezárása a bőr és az élszalag közt. Internacionálisan az az álláspont, hogy (leszámítva apasztás ügyeket) a normál natúr bőrös fenésnél a paddle strop-ok kevésbé hatékonyak, mint a lógó bőrök. Viszont - elvileg - a paddle strop-nál kevésbé képzelhető el az él "legömbölyödése" mint a lógó bőröknél...feltehetően a paddle strop-ok alacsonyabb hatásfoka is ebben rejlik.
Régi paddle strop-ok úgy vannak (voltak) kialakítva, hogy imitálják a lógó bőrük behajlását (bőr alatt párnázással, vagy valami behajlást biztosító technikai megoldással). Viszont manapság sok olyan paddle strop létezik, ami egy fix kemény lapra ragasztott bőrből áll, ezáltal nulla a behajlás lehetősége.
Tapasztalat(ok)?