Szerző Téma: Módszerekkel, technikával kapcsolatos kérdések  (Megtekintve 351664 alkalommal)

Nem elérhető pmol322

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 7056
Re:Módszerekkel, technikával kapcsolatos kérdések
« Válasz #1575 Dátum: 2024. Augusztus 05. - 23:52:59 »
molnaratt:

Régebben készítettem pár borotválkozós videót, ide be is linkelem azt a 2011 R41-s vidit, ahol a szükséges irányokról, technikáról beszélek.

nézzd meg figyelmesen, remélem segítségedre lesz, meg mindenki másnak is!<a href="https://www.youtube.com/watch?v=YpEs9U6O3Og" target="_blank">https://www.youtube.com/watch?v=YpEs9U6O3Og</a>
- És ha… fizetést ajánlanék, hogy dolgozzon?
– Engem nem lehet megvesztegetni.

Nem elérhető Tibi11

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 330
Re:Módszerekkel, technikával kapcsolatos kérdések
« Válasz #1576 Dátum: 2024. Augusztus 06. - 11:09:58 »
molnaratt:

Régebben készítettem pár borotválkozós videót, ide be is linkelem azt a 2011 R41-s vidit, ahol a szükséges irányokról, technikáról beszélek.

nézzd meg figyelmesen, remélem segítségedre lesz, meg mindenki másnak is!<a href="https://www.youtube.com/watch?v=YpEs9U6O3Og" target="_blank">https://www.youtube.com/watch?v=YpEs9U6O3Og</a>

Nekem ennyi előkészítés nagyon kevés lenne, én legalább 5 percig hidratálok, mielőtt felkenem a habot, másként nem puhul meg rendesen a szőr.

Nem elérhető pmol322

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 7056
Re:Módszerekkel, technikával kapcsolatos kérdések
« Válasz #1577 Dátum: 2024. Augusztus 06. - 11:27:25 »
Fürödj előtte akkor.
- És ha… fizetést ajánlanék, hogy dolgozzon?
– Engem nem lehet megvesztegetni.

Nem elérhető Tibi11

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 330
Re:Módszerekkel, technikával kapcsolatos kérdések
« Válasz #1578 Dátum: 2024. Augusztus 06. - 11:46:00 »
Fürödj előtte akkor.

Nyilvánvaló, hogy akinek nem annyira erős a szakálla, annak elég annyi előkészítés is, mint neked, de erős szakállnál szerintem a titok nyitja a megfelelő hidratálásában, az előkészítésben rejlik. Félre ne érts, nem akarom kétségbe vonni azt, ami nálad jól működik, de mivel ez a műfaj nagyon szubjektív (függ: bőrtípus, szakáll-erősség, stb.), így ami az egyiknek nagyon jól működik, az a másiknak lehet, hogy egyáltalán nem működik.

Nem elérhető pmol322

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 7056
Re:Módszerekkel, technikával kapcsolatos kérdések
« Válasz #1579 Dátum: 2024. Augusztus 06. - 12:11:56 »
Szerintem igen erős és gyorsan nől a szörzetem, ezért se szeretem a CC borotvákat, s sose voltak jók a patronosok.

A borotva élszöge se mindegy,
- És ha… fizetést ajánlanék, hogy dolgozzon?
– Engem nem lehet megvesztegetni.

Nem elérhető Tibi11

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 330
Re:Módszerekkel, technikával kapcsolatos kérdések
« Válasz #1580 Dátum: 2024. Augusztus 06. - 13:29:53 »
Szerintem igen erős és gyorsan nől a szörzetem, ezért se szeretem a CC borotvákat, s sose voltak jók a patronosok.

A borotva élszöge se mindegy,

De akkor hogy lehetséges, hogy ennyi előkészítés elég neked? Vagy a kamera bekapcsolása előtt már hidratáltál több percen keresztül? Ha én csak egyszer locsolnám meg az arcom meleg vízzel és utána felvinném a habot, akkor annyira kemény lenne még a szőrzetem, hogy csak rángatna a borotva, nem vágna. De olyan is elő szokott fordulni, hogy még 5 perc hidratálás sem elég, és érzem, hogy nem elég puha a szőr.


Nem elérhető pmol322

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 7056
Re:Módszerekkel, technikával kapcsolatos kérdések
« Válasz #1581 Dátum: 2024. Augusztus 06. - 14:20:29 »
Mindig zuhanyzok előtte.

S csak agresszív borotva működik nálam
- És ha… fizetést ajánlanék, hogy dolgozzon?
– Engem nem lehet megvesztegetni.

Nem elérhető molnaratt

  • Új tag
  • *
  • Hozzászólások: 6
Re:Módszerekkel, technikával kapcsolatos kérdések
« Válasz #1582 Dátum: 2024. Augusztus 06. - 15:25:18 »
molnaratt:

Régebben készítettem pár borotválkozós videót, ide be is linkelem azt a 2011 R41-s vidit, ahol a szükséges irányokról, technikáról beszélek.

nézzd meg figyelmesen, remélem segítségedre lesz, meg mindenki másnak is!<a href="https://www.youtube.com/watch?v=YpEs9U6O3Og" target="_blank">https://www.youtube.com/watch?v=YpEs9U6O3Og</a>

Köszönöm, ez hasznos volt, illetve a másik link is pár bejegyzéssel előrébb. Talán az első és legfontosabb azt megtanulni, hogy ne nyomjam rá a borotvát, hanem inkább csak a saját súlya és a penge dolgozzon. Van még mit tanulnom és tapasztalnom.

Nem elérhető pmol322

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 7056
Re:Módszerekkel, technikával kapcsolatos kérdések
« Válasz #1583 Dátum: 2024. Augusztus 06. - 15:39:29 »
Őrülök, ha segíthettem
- És ha… fizetést ajánlanék, hogy dolgozzon?
– Engem nem lehet megvesztegetni.

Nem elérhető Tibi11

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 330
Re:Módszerekkel, technikával kapcsolatos kérdések
« Válasz #1584 Dátum: 2024. Augusztus 06. - 17:21:54 »
Mindig zuhanyzok előtte.

S csak agresszív borotva működik nálam

Így akkor már értelek.

Nem elérhető Tibi11

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 330
Re:Módszerekkel, technikával kapcsolatos kérdések
« Válasz #1585 Dátum: 2024. Augusztus 06. - 17:26:51 »
Molnaratti-nak:

Igen, mert ugye a patronos borotváknál (például Gillette Mach3 és Fusion) a fejjel együtt valamelyest mozognak a pengék is (rugóznak), a hagyományos DE borotvánál pedig teljesen merev pengéről van szó. Tényleg nagyon fontos, hogy ne nyomd (legalábbis úgy ne, mint a patronos borotvákat, mert a "ne nyomd a DE borotvát" nyilván azért nem azt jelenti, hogy úgy tartsd, hogy szinte kiesik a kezedből, szóval azért egy bizonyos határozott, stabil archoz/bőrhöz-tartás szükséges). Azt hiszem, a Gillette King C borotvának is szép súlya van, és tényleg hagyni kell, hogy a készülék saját súlya tegye a dolgát. Próbáld megtalálni a nyélen azt a pontot, ami a borotva súlypontja. (Ez általában a nyél aljától felfelé haladva kb. a nyél háromnegyede körül található.)

Ami még fontos lehet:

Ha hidratálás után végighúzod az ujjaid az arcodon, és azt érzed, hogy még elég kemény a szőr, akkor hidratálj tovább. Én amolyan nyomós spriccnit, flakonos permetezőt használok (nem tudom a hivatalos nevét, de kínai és vietnámi boltokban is lehet kapni), amit be lehet állítani úgy, hogy porlassza a vizet. (Virágokhoz is szokták használni.) Forró vízzel szoktam megtölteni, mert elég gyorsan kihűl benne a víz. Nálam például bajusz és áll részeken sokkal nehezebben puhul a szőr, mint a többi részen, és teljes hidratálás után is állon mindig keményebb marad a szőr. Ha nem eléggé hidratált a szőr, akkor a penge csak kínlódik vele, és ez nyílt teret hagy az irritáció számára.

Ujjaid segítségével térképezd fel, hogy az arcodon, nyakadon mely irányba nőnek a szőrszálak, és ezt próbáld megjegyezni. Ha még nem elég jó a technikád, akkor ne ragaszkodj a babapopsi-simaságú arcbőrhöz, tehát ne borotválj ATG irányban (növekedési iránnyal szemben). Az ATG az a borotválási irány, amihez nagyon sok gyakorlás, s kifinomult technika szükséges, mert itt a legerősebb az irritáció lehetősége. (Amikor kezdtem ezt az egészet, akkor nagyon ragaszkodtam a BBS-hez, az ATG irányhoz, ráadásul kezdőként egy agresszív borotvával, és ez nagy hiba volt részemről, ráadásul a technikám sem volt még jó akkoriban.)

Sokáig úgy borotválkoztam, hogy pamacsoláskor (körök közötti idő) egy műanyag, meleg vízzel félig töltött lavórban - amit lötykölésre használok -  hagytam a borotvám, tehát pár percig meleg vízben. Később aztán felhagytam ezzel, immár csak a lötykölések ideje alatt kerül a borotva a lavórba (én is úgy lötyikölöm a borotvát, mint Pmol, mert szerintem is tisztább lesz így a borotva, mintha állandóan nyitogatnám a csapot...). Azt vettem észre, hogy amióta nem tartom vízben a borotvát (körök között), a penge tovább bírja. Valószínűleg a meleg vízben való áztatás oldja a penge finom bevonatát, de lehet ezt csak én képzelem bele... Vannak olyan külföldi borotva-fanok, akik azt javasolják az érzékeny-bőrűeknek, hogy mindent meleg vízzel csináljanak, ahogyan ez szokás, de a borotva lötykölését/öblítését hideg vízzel tegyék. Nem tudom, én kipróbáltam, de nekem nem jött be ez a módszer. Állítólag élesebb marad a penge, ha csak hideg vízzel érintkezik.

Kezdőként én is sokat kínlódtam a habbal, az irritációval, magával a technikával, de itt a srácok sokat segítettek, és sok fontos tanácsot kaptam tőlük. Például a következő, nagyon hasznos tanácsot is itt kaptam: Ha WTG kör után WTG irányban végighúzod az ujjaid az arcodon, és nem érzel ebben az irányban borostát (és netán még irritáció, égő-bőr-érzés sincs), akkor jó a technikád, jó a szög... Ha viszont érzel borostát, akkor vagy rossz a technikád, vagy rossz a szög, valami rossz tehát... Ebben az esetben borotválkozz csak WTG irányban (2 kört) addig (akár naponta), amíg nem érzel ebben az irányban semmi borostát. XTG-nél is érvényes mindez. Idő, sok gyakorlás, és sok kísérletezés, mire megtalálod a helyes arányokat, és azokat a módszereket és eszközöket, amelyek számodra a legjobban működnek. Közel sem vagyok profi borotválkozó, és nem sok borotvát próbáltam ki, mert megállapodtam azzal az eszköz-kombinációnál, amit immár hatodik éve használok, s ami nálam jól működik, így aztán nem léptem tovább. Lehet, hogy találnék sokkal hatékonyabb és jobb borotvát annál, amit jelenleg használok, de túl költséges dolog kipróbálni egy halom borotvát és mindenféle pengét, így nem kísérletezek tovább. Enyhe borotvát használok, ami azt jelenti, hogy több kört kell vele menni, több igazítást kell végezni, mint egy agresszív borotvánál, de nekem nincs ezzel bajom, mert szeretek hosszan borotválkozni, s egyáltalán nem bánom, hogy akár dupla annyi időbe telik egy enyhe borotvával megborotválkozni, mint egy agresszívvel. Van, aki úgy véli, hogy az agresszív borotvával kevesebb az irritáció, mert a veszedelmesebb pengekiállás több szőrt távolít el, míg az enyhe borotvánál több kört kell menni, s így a bőr jobban igénybe van véve, azaz akár túl is van borotválva. Ez részben igaz, de ha enyhe borotvánál kifinomult és jó a technika, akkor nincs borotvaégés, azaz kíméletesen bánik az ember a saját bőrével. Az agresszív borotvánál elegendő egy alapos borotvaégéshez, irritációhoz az is, ha nem elég kifinomult a technika, vagy elkalandozik a figyelem, vagy véletlen jobban megnyomja az ember a borotvát, tehát az agresszív borotva még több tanulást, még kifinomultabb technikát és figyelmet igényel, mert nem olyan megbocsátó és elnéző, mint az enyhe borotva. Ami az egyiknek az előnye, az a másiknak a hátránya, és fordítva is igaz. Azt is mondják sokan, hogy az agresszív borotvát érdemes nem túl éles pengével használni, az enyhét pedig jó éles pengével. Ez is elgondolkoztató, mert ha így nézzük a dolgot, akkor az ember kb. ugyanott van mindkét borotvával. Nekem mindenesetre felüdülés volt az agresszív Mühle R41 után a tech fejes enyhe Feather AS-D2-es borotva.

Egyébként én ezt a slide technikát alkalmazom (WTG és XTG irányokban). Ezzel a technikával nem darabolod a szőrt, hanem szó szerint vágod; viszont agresszív borotvához nem ajánlanám e technikát, mert az agresszív borotváknál a biztonsági lap oldalai és a kalap oldalai között kicsi a távolság, ebből pedig az következik, hogy az ilyen fejkialakítással rendelkező borotvákat inkább a kaparós, darabolós módszerhez tervezték, s mivel a biztonsági lap nem lóg úgy ki ezeknél a borotváknál, mint a Tech fejes készülékeknél, így az agresszív borotváknál nem lehetséges beállítani veszély nélkül olyan 45-50 fokos dőlésszöget, mint egy Tech fejes borotvánál. Az említett Feather AS-D2 Tech fejes borotvával a slide technika gond- és veszély nélkül működőképes. Nagy valószínűséggel a Gillette Tech fejes borotvákat kifejezetten erre a technikára fejlesztették ki, hiszen a pengeszögből, a fej kialakításából (a kalap és a biztonsági lap között ugye itt elég nagy a távolság az agresszív borotvákhoz képest, tehát a Tech fejes borotváknál a biztonsági lap két oldala eléggé kilóg a kalap oldalaihoz képest), és a megkívánt 45-50 fokos használati szögből magától adódik, hogy a Tech fejes borotvák sokkal hatékonyabban dolgoznak slide technikával, mint a kaparós módszerrel. Sokkal több szőrt eltávolítok már egy körben is slide technikával, mint a darabolós, kaparászós módszerrel. Nyilván vannak olyan szegmensek az arcon, ahol nem alkalmazható a slide technika, de az arcszőrzet 80 százalékánál simán alkalmazható.

https://www.youtube.com/watch?v=TQco5PWc2JU

Nem elérhető molnaratt

  • Új tag
  • *
  • Hozzászólások: 6
Re:Módszerekkel, technikával kapcsolatos kérdések
« Válasz #1586 Dátum: 2024. Augusztus 14. - 08:35:04 »
Mostanában már egyáltalán nem vágtam meg magam, lekopogom, de simán megy minden. Viszont alaposságban azért lehetne jobb egy kicsit: én szeretem a babapopsit. Viszont úgy gondolom hogy ezzel nem lesz sokkal jobb: 3 kör 3 irányból és nem tökéletes teljesen. Emiatt gondolkodom egy Muehle R41-en mostanában, ami agresszívebb. Ezzel jobb eredményt lehetne elérni szerintetek? Vagy még korai lenne a váltás? Nem tervezek gyűjtő lenni, csak lehet az én szőrömhöz ez hatékonyabb lenne.

Nem elérhető Tibi11

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 330
Re:Módszerekkel, technikával kapcsolatos kérdések
« Válasz #1587 Dátum: 2024. Augusztus 14. - 08:57:56 »
Mostanában már egyáltalán nem vágtam meg magam, lekopogom, de simán megy minden. Viszont alaposságban azért lehetne jobb egy kicsit: én szeretem a babapopsit. Viszont úgy gondolom hogy ezzel nem lesz sokkal jobb: 3 kör 3 irányból és nem tökéletes teljesen. Emiatt gondolkodom egy Muehle R41-en mostanában, ami agresszívebb. Ezzel jobb eredményt lehetne elérni szerintetek? Vagy még korai lenne a váltás? Nem tervezek gyűjtő lenni, csak lehet az én szőrömhöz ez hatékonyabb lenne.

Gratulálok a fejlődéshez! Ha nincs sok helyen bőrégés-érzet, irritáció, nincsenek börotvapöttyök (piros kis foltok, dudorok), akkor pedig már egészen jó a technikád, pláne, ha az adott irányban való borotválkozás után borosta sem marad. Tehát, ha például WTG kör után WTG irányban végighúzod az arcodon az ujjaid, és nem érzel borostát, és ugyanígy majd XTG irányban is, akkor tényleg jó a technikád. Egy nagyítós kis tükröt érdemes beszerezni, mert azzal jól látható, hogy vannak-e borotvapöttyök; a timsó használata pedig jól megmutatja, hogy mennyire vetted igénybe a bőröd, mert ha sok helyen csíp, akkor még van hova fejlődni technikailag.
   
Én anno kezdőként Mühle R41-es borotvával kezdtem, és sokat kínlódtam az irritációval. A technikám sem volt jó akkoriban, hiába gondoltam azt, hogy jó. Az is baj volt nálam, hogy egy agresszív borotvával, kezdő technikával ragaszkodtam a BBS-hez, s így utólag is azt mondom, hogy nem kellett volna. Nem sokkal később el is adtam az R41-est, és vettem egy tech fejes Feather-t, ami enyhe borotva. Te érzed, te tudod, de én kezdőknek nem ajánlanék agresszív borotvát. Azt javaslom, inkább menj 2 kör WTG-t és 2 kör XTG-t, és ha nagyon ragaszkodsz a BBS-hez, akkor utána egy nagyon óvatos ATG-t. Elméletileg - ha jó a technikád, és megfelelő szögben tartod a borotvát - akkor a 2 kör WTG és 2 kör XTG BBS-közeli borotválkozást kell, hogy eredményezzen; de a szőr gyorsan nő, én kb. 8 óra múlva az ujjaimmal már azokon a helyeken is érzem a borostát, amelyeken BBS-re borotváltam az arcom. A patronos borotvák szinte a bőr alatt vágják el a szőrt (ezért sem jók, mert nagyon könnyen benőtt szőrszálakat, gyulladást okozhatnak), de a DE borotvák nem vágnak ilyen mélyen, így egy DE borotvával való borotválkozás után azt fogod tapasztalni, hogy "gyorsabban" nő a szakállad (persze ez egyénfüggő, mert valakinek alapból nem nő olyan gyorsan).
   
Én a helyedben első körben kicserélném a pengét, tehát vennék egy csomag zöld Astra superior platinum pengét, mert ez egy nagyon éles, vékony penge, és lehet sokkal jobb eredményt érnél el vele, mint a borotvád gyári pengéjével. Ha ez sem válik be, és mindenáron ragaszkodsz a borotvacseréhez, akkor Mühle R41 helyett inkább a Rockwell 6C-t javasolnám, hiszen ennél hatféle beállítási lehetőséget kapsz, azaz az enyhétől az agresszívig hatféle pengeszöget tudsz beállítani, így kicsit olyan, mintha egyszerre hat borotvát vennél. 3 db biztonsági lapot adnak hozzá, amelyeket mindkét oldalukon lehet használni, s így jön ki a hatféle pengeszög. Ez azért jó választás, mert ha az agresszív szög például mégsem válik be hosszútávon, akkor csak kicseréled a biztonsági lapot a borotvában, és kapsz egy enyhébb pengeszöget.

https://pbsdepo.hu/rockwell-6c-de-gunmetal-biztonsagi-borotva?keyword=rockwell

(Van ennek a Rockwell borotvának egy sokkal drágább, rozsdamentes acélból készült változata is, ami 6S néven fut, de azt azért nem ajánlottam, mert kezdésnek túlságosan drága darab.)

Elméletileg a Gillette C. King borotva, amit használsz, kb. az enyhe és az agresszív között helyezkedik el, és szerintem a zöld Astra superior platinum penge meg fogja oldani a problémádat, azaz jobb eredményt fogsz elérni zöld Astra pengével. (A japán Feather pengét tartják egyébként a legélesebbnek, azonban például a Feather penge az én Feather AS-D2-es borotvámban közel sem teljesít olyan jól, mint a zöld Astra, másként fogalmazva: nem olyan éles, mint az Astra. Anyagra is jóval vékonyabb az Astra penge, mint a Feather, utóbbinál éreztem is borotválkozás közben, hogy sokkal vastagabb penge, és valahogy nem vág olyan finoman és jól. A zöld Astra ár-érték-minőség-teljesítmény arányban is az egyik legjobb választás.)

Itt van egy jó videó arról, miként borotválj ATG irányban irritációmentesen, azaz a legóvatosabban (05:50-től), de azért ne ilyen gyors mozdulatokkal csináld, inkább szépen-lassan:

https://www.youtube.com/watch?v=F7jxHtxKwAY

Nem elérhető mano66

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 189
Re:Módszerekkel, technikával kapcsolatos kérdések
« Válasz #1588 Dátum: 2024. Augusztus 14. - 12:10:35 »
Mostanában már egyáltalán nem vágtam meg magam, lekopogom, de simán megy minden. Viszont alaposságban azért lehetne jobb egy kicsit: én szeretem a babapopsit. Viszont úgy gondolom hogy ezzel nem lesz sokkal jobb: 3 kör 3 irányból és nem tökéletes teljesen. Emiatt gondolkodom egy Muehle R41-en mostanában, ami agresszívebb. Ezzel jobb eredményt lehetne elérni szerintetek? Vagy még korai lenne a váltás? Nem tervezek gyűjtő lenni, csak lehet az én szőrömhöz ez hatékonyabb lenne.

Az R41-et ne vegyél. Azzal össze fogod vágni magad. Nem bocsájtja meg a rossz technikát. Vegyél vagy egy régi Gillette TTO-t vagy Razorock GC .84P-t (ára két R41). A Razorock egy alapos de kíméletes borotva. De csak a P végű. Nem rossz a Rockwell 6C - 6S sem, de amennyiért már majdnem lehet venni a Rex Envoy is. Amiket felsoróltam azok közül az Envoy a legjobb vétel. Még ha a legdrágább is. Egy idő után úgy is venni fogsz ezek közül valamelyiket. Sok csalódástól megkíméled magad.
Rex Envoy . RazoRock Silver 400 Plissoft Noir szintetikus borotvapamacs.

Nem elérhető Forri

  • Törzstag
  • *****
  • Hozzászólások: 2022
Re:Módszerekkel, technikával kapcsolatos kérdések
« Válasz #1589 Dátum: 2024. Augusztus 15. - 10:56:31 »
Ha R41 közeli harapósságot szeretnél kipróbálni, vegyél először egy műanyag Lord L111-et fillérekért. Alaposságban ugyanazt tudja.
(szerintem)

Olvasatlan hozzászólások megtekintése a legutóbbi látogatásom óta.
Hozzászólásaimra érkezett új válaszok megtekintése.
Összes olvasatlan téma

 

iddaa net geciktirici