Te Feri éltárs..
Én megkaptam Tőled egyszer, hogy ne okoskodjak tájékozatlanul a "Miért törik el a teveszőr pont a tövénél" című elmélkedésemnél, amit nem is okoskodásnak, hanem egy vicces brainstormnak szántam...
Ez az Amwayes ajánlásod tényleg frankó, nálam is volt LOC a háztartásban, (mondjuk kb. 20 évvel ezelőtt...) úgyhogy tényleg retro frankó... azt megerősítem, hogy mindenre jó, még akár borotvapamacs tisztításra is, fertőtlenítésre? hát azt nem tudom... de amit utána írtál... uhh Érdekelne, hogy ezt mind honnan szedted össze? főleg a "Sulfur" (Gugli? mert akkor csak a felebarátod...)
Muszáj kijavítanom 1-2 részletet, ráadásul nem érdemel sem az Amway-es cucc, sem pedig a magasztalt "alap" hatóanyag egy kicsike kis reklámot sem, mivel teljesen általános receptúra, Amway márkanév alatt egy kicsit drágábban... ne tájékoztassuk már teljesen félre és ihlessük a gyanútlan közönséget.
Szóval olyan, hogy "alap" hatóanyag a Cocamide DEA, hát olyan nem nagyon nincs :crazy:a kozmetikai iparban... Ez egy nem ionos felületaktív anyag (és itten inkább hatóanyag fokozó), amit SLES ill. más anionos felületaktív anyagokkal együtt szoktak alkalmazni tisztításhoz/tisztálkodáshoz. Pl. jól bevált receptúra az SLES, Cocamidopropil Betaine és Cocamide DEA jól meghatározott keveréke ( ez így már az "alap") és ezen kívül különböző adalékokkal teszik teljesen teljessé.( Ilyen alap receptúra 1000 létezik, a fenti egy általános, gyakran használt receptúra, mert jól kiegészítik és korlátozzák egymás negatív tulajdonságaikat) Ebben a jól bevált "alapban" a DEA tömegszázalékban a legkevesebb. Az LOC is valóban tartalmaz DEA-t de a fő hatóanyaga továbbra is, követve a kor hatékony receptúráit az SLES. A CB-t az LOC-ben kiváltja a Cocamidopropylamine Oxide, ami kb ugyanazokkal a tulajdonságokkal bír, mint a fent említett CB. Amiben az Amway 20 évvel ezelőtt jobb volt, az a hatóanyagok koncentrációja, összehasonlítva pl. a hasonszőrű olcsó magyar gyártású társainál, nálunk spórolnak a drága hatóanyagokkal, (vizezik, sózzák őket), illetve a kozmetikai törvényünk is komoly korlátok közé vonja a receptúrákat. Az Unileveres és Henkel gyártású kommersz hasonló tisztítószereknél azonban már egyáltalán nem jobb, mivel gyakorlatilag mind egy kaptafa. Mindenesetre ezzel az erővel ajánlhatunk vagy egy rakás márkát ugyanezekkel az összetevőkkel, tulajdonságokkal, DEA magasztalás nélkül... mind ugyanúgy le fogja szedni az elkálciumosodott szappan maradványokat a kötegről.
Mégvalami a Cocamid DEA-val kapcsoltban. Ez az összetevő szerepel az FDA (amerikai OÉTI, OGYI) nyilvántartásában, mint lehetséges karcinogén, ezért pl. az LOC le van húzva a biztonságos listáról, már csak azért is mert hatásfokozó tulajdonságai helyettesíthetők még 100 hasonszőrű anyaggal, amikről még nem derült ki, hogy lehetséges karcinogének (de majd egyszer ki fog)... Mivel helyettesíthető én inkább úgy keresném ezt az anyagot a termék összetevőinél, hogy ne találjam meg.
Én speciel tudatos összetevő vizsgálatot végzek mielőtt megvennék mondjuk egy tusfürdőt. Jelzem a legtöbb ócsó (Teszkó gazdaságostól egészen a közepes áru Fa tusfürdőkig ) tisztálkodó szerben található DEA vagy MEA vagy valami hasonló kérdőjeles, de nem szükséges anyag, amitől elmegy a kedvem, hogy ezeket megvegyem, míg egy magára adó kicsit igényesebb (néha sajnos drágább) cuccban vigyáznak az összetételek fedhetetlenségére... legalább is írásban ( én nyugodtabb szívvel veszem ezeket meg)
Ami a fertőtlenítést illeti. Minden felületaktív anyag antibakteriális hatású, de nem halálos, mint embernek a fejlövés. Ha ilyen párhuzamot kell vonni, pl. az 55-96%-os alkohol, az erős redukáló és oxidáló szerek, és erős savak, lúgok, és egyes erős antibakteriális gyógyszerek, petrolátumok a baktériumoknak (és sejtjeinek) a fejlövés, míg a legtöbb felületaktív anyag a baciknak, csak egy mezítláb hagyott ember a befagyott Balaton közepén, és megvan az esélye, hogy, csúszkálva, bukdácsolva szétfagyva, de valahogy kijut a partra és simán túléli. A pamacs túlságosan célzott fertőtlenítésnek egyébként szerintem nincs túl nagy jelentősége, kivéve, mint már olvashattuk egy párszor, hogy érzékeny bőrű éltársainknál borotválkozás után jönnek a begyült pattanások. Ez esetben igen, ne a pamacs legyen a lúdas...
Remélem építő kritika volt az előző hozzászóláshoz és nem szóltok +