Hallottam vmi olyanrol is hogy a francia nemesek koreben se volt nepszeru a viz es a szappan hasznalata, de lehet ez csak kulturtorteneti kacsa.
Nem kacsa. Egy-egy eltévelyedett ember vagy mikroközösség kivételével nem fürödtek. Sőt, meg voltak győződve arról, hogy így egészségesebbek is lesznek.
Ami kivétel: a középkorban is voltak gyógyvizek, ahová az emberek elmentek egyet lubickolni a gyógyulás reménye érdekében; de a népesség 99,9%-a nem fürdött, talán ha csak évente egyszer.
Gondoljunk bele, nem csak az élelmezés hiánya okozta a pestist, hanem olyan szinten éltek, mint a disznók. Nincs csatorna, nincs kézmosás; mocsok az utcára, állatokkal egy fedél alatt, tányérok-evőeszközök nincsenek, ételek tisztaságára nem ügyelnek. Könnyen mosható, vékony textilek sehol, az emberek 95%-a nehéz, meleg és a tetveknek rendkívül jó közeget biztosító posztó-ruhát hordott.
A mai értelemben vett tisztálkodási elvek gyakorlatilag az 1800-1850-es évektől kezdenek megjelenni, de pl. gondolj bele, hogy az átlag-ember számára Magyarországon a lakásához "csatolt" fürdő az 1960-as évektől érhető el...